تاریخ امروز :شنبه , 20 جولای 2024
strategic-Management

ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک: دروس امتحانی کنکور، بازار کار و درآمد

مجموعه مدیریت از جمله رشته هایی است که تقاضا خیلی زیادی بین داوطلبان دارد. همان طور که می دانید مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر)، مدت هاست به معرفی رشته های تحصیلی در همه مقاطع می پردازد. در مطالب قبلی در رابطه با ارشد بازاریابی، ارشد تجارت الکترونیک صحبت کرده ایم، اما در این مطلب قصد داریم به معرفی ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک و بررسی تمام جواب آن بپردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ماهیت ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک

مدیریت استراتژیک یکی از گرایش‌های رشته مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی ارشد است. دانشجویان این رشته باید دروسی از قبیل نظریه‌های سازمان و مدیریت پیشرفته، تحلیل آماری، مدیریت استراتژیک پیشرفته، مدیریت منابع انسانی پیشرفته، اخلاق و احکام کسب و کار و … را پشت سر بگذارند. مدیریت استراتژیک در یک سازمان در ارتباطی کاملا مستقیم با بخش‌هایی از قبیل واحد منابع انسانی و واحد بازاریابی و … قرار دارد.

هدف از تحصیل در مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک

محوریت اساسی رشته ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک بر نقاط قوت و ضعف یک سازمان و هم‌چنین در نظر گرفتن فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی آن سازمان، واقع شده است. بنابراین می‌توان گفت هدف از این رشته تحصیلی، بررسی نقاط قوت و ضعف یک سازمان است. از طریق شناخت قوت یک سازمان، هزینه و انرژی بسیار کم‌تری برای سازمان مورد نظر ایجاد خواهد شد و از طریق شناخت نقاط ضعف آن و اقدام به موقع برای برطرف نمودن این ضعف‌ها، آسیب‌های کم‌تری برای آن سازمان، روی خواهد داد.

از طرف دیگر، این رشته به دنبال آن است که فرصت‌های پیش روی یک سازمان را پیدا کند. بنابراین از این طریق، مدیریت استراتژیک یک سازمان میت‌واند فرصت‌های آن شرکت را در خارج از مجموعه پیدا کند و سپس آن‌ها را بررسی نماید و برای هر یک از این فرصت‌ها، استراتژی مناسب را تدوین کند.

introducing-strategic-Management

ماهیت ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک

هم‌چنین در این رشته علاوه بر یافتن فرصت‌ها به دنبال یافتن تهدیدها نیز هستیم. از جمله این تهدیدها می‌توان تهدیدهایی را نام برد که در بیرون از یک سازمان وجود دارند و فعالیت‌های درون آن مجموعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این نوع از تهدیدها بسیار گسترده‌اند و مدیر استراتژیک باید آن‌ها را به صورت لحظه‌ای رصد کند.

هر چند لازم به ذکر است که مباحث و موضوعاتی که در این رشته مطرح می‌شود از موضوعات عنوان شده بسیار بیشتر است، اما هدف از ارائه این دروس، دستیابی به اهداف ذکر شده است.

دروس امتحانی کنکور ارشد مدیریت استراتژیک

مهمترین گام برای قبولی در رشته و گرایش دلخواه در هر درسی آگاهی از دروس امتحانی کنکور آن و ظرایب آن است. زیرا شما با آگاهی داشتن از دروس مرتبط با گرایش مورد علاقه خود می توانید شانس قبولی خود را در آن بیشتر کنید.

داوطلبان علاقه مند به این رشته بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد سال 1400 منتشر شده در سایت سازمان سنجش، باید دروسی مانند زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام، ریاضی و آمار، تئوری های مدیریت، اقتصاد خرد و کلان، تحقیق در عملیات، بازاریابی را مطالعه کنند.

عنوان دروس امتحانیضرایب دروس
زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)3
اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام2
ریاضی و آمار2
تئوری های مدیریت3
اقتصاد خرد و کلان2
تحقیق در عملیات2
بازاریابی4
دروس امتحانی کنکور ارشد مدیریت استراتژیک

مهارت و شایستگی‌ها برای ورود به ارشد مدیریت استراتژیک

مهارتهای مدیریت استراتژیک به مجموعه مهارته ای لازم برای تجسم و برنامه ریزی برای آینده شرکت اشاره دارد. این مهارت ها برای رشد و توسعه یک شرکت بسیار مهم هستند. مهارت های اصلی برای ورد به این رشته شامل تجزیه و تحلیل ، تجسم ، برنامه ریزی و رهبری است. از دیگر مهارت های لازم برای ورود به این رشته میتوان به مهارت های مدیریت پروژه، قابلیت انجام چند کار، دانش ریاضی و آماری، مهارت تصمیم گیری سریع، مهارتهای بین فردی و ارتباطی عالی، آشنایی با ساختارهای مختلف مالی، مهارت های تحلیلی، مهارت های سازمانی اشاره کرد.

لیست دروس ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک

به منظور آشنایی بیشتر شما با این رشته تصمیم گرفتیم نیم نگاهی به چارت درسی این رشته داشته باشیم.

دروس پایه

 • نظریه سازمان و مدیریت پیشرفته
 • تحلیل آماری
 • مدیریت استراتژیک پیشرفته
 • مدیریت منابع انسانی پیشرفته
 • اخالق و احکام کسب

دروس اصلی

 • کاربرد تئوری تصمیم گیری
 • روش شناسی پژوهش های کیفی و آمیخته در مدیریت
 • بازاریابی و مدیریت بازار پیشرفته
 • مدیریت رفتار مصرف کننده
 • مدیریت تبلیغات و برند

دروس تخصصی

 • مدیریت تفکر و تحول استراتژیک
 • جرا و کنترل استراتژی
 • طرح ریزی کسب و کار
 • مدیریت استراتژیک در شرکت های مادر و هلدینگ
 • پایان نامه

بازار کار و آینده شغلی ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک در ایران

این رشته، گستردگی‌های فراوانی دارد و فضای کاری آن نیز بسیار وسیع است. اما با این وجود، رشته تحصیلی مدیریت استراتژیک در ایران، جایگاه مناسب و قابل قبولی را به خود اختصاص نداده است و رقابت‌های بسیار شدیدی برای استخدام در این رشته وجود دارد.

فرصت های شغلی ارشد مدیریت استراتژیک

افردی که در رشته ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک فارغ التحصیل می‌شوند می‌توانند به عنوان مدیر استراتژیک در انواع مختلفی از سازمان‌ها و شرکت‌ها و هم‌چنین کارخانجات بازرگانی و … استخدام شوند و یا به عنوان کارشناس منابع انسانی در این نوع از ارگان‌ها به کار گرفته شوند.

درآمد و حقوق ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک در ایران

میزان درآمد هر فرد در هر شغلی بستگی به خیلی از عوامل از جمله سطح تحصیلات، دولتی یا خصوصی بودن محیط کار، سمت شغلی و … بستگی دارد. در حالت کلی درآمد و حقوق رشته های مدیریتی نسبت به سایر رشته ها بالاست و افراد فارغ التحصیل در این رشته بعد از فارغ التحصیلی و در صورت داشتن مهارت های کاری می توانند درآمد های خوبی را کسب کنند. افرادی که در بخش های دولتی مشغول به کار می شوند، مس توانند حقوق مطابق قانون مدیریت کشوری دریافت کنند و افرادی که در بخش های خصوصی مشغول به کار هستند، طبق توافق خود با کارفرما حقوق دریافت می کنند.

همچنین سطح مدیریت (کارشناس، مدیر میانی، مدیر ارشد) هم در تعیین حقوق افراد نقش بسیار مهمی دارد. با وجود تمام این صحبت ها به طور میانگین می توان گفت حقوق یک فرد شاغل در این زمینه می تواند بین بازه 5 میلیون تا 15 میلیون باشد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که این مبلغ به صورت میانگین بر اساس آگهی های استخدامی و جدول حقوق مطابق قانون کشور است، و برای هر فرد ممکن است این مبلغ کمتر یا بیشتر شود.

دانشگاه های برتر ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه این رشته در دانشگاه هایی مانند دانشگاه ارومیه، دانشگاه ایلام، دانشگاه تهران، دانشگاه خلیج فارس – بوشهر، دانشگاه خوارزمی – تهران، دانشگاه زنجان، دانشگاه شاهد – تهران، دانشگاه شهید بهشتی – تهران، دانشگاه علامه طباطبایی – تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه کردستان – سنندج، دانشگاه گیلان – رشت، دانشگاه هرمزگان – بندرعباس، دانشکده علوم انسانی و هنر حضرت معصومه (س) (ویژه خواهران) – قم ارائه می شود. از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته می توان به دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی – تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شهید بهشتی – تهران است.

بازار کار و آینده شغلی ارشد مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک در دنیا

با وجود اینکه در کشور ایران این رشته هنوز نتوانسته جایگاه مناسب خود را پیدا کند، اما در کشورهای دیگر دنیا بازار کار بسیار مناسبی دارد. به محض درسترسی به منابع معتبر در زمینه وضعیت بازارکار این رشته، در بروزسانی بعدی مطلب اطلاعات کامل و جامع تری در رابطه با بازارکار و درآمد این رشته در خارج کشور ارائه خواهیم کرد.

3.1/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.