تاریخ امروز :یکشنبه , 20 ژوئن 2021
Master-of-Audiology

همه چیز درباره ارشد شنوایی شناسی (شنوایی سنجی): بازار کار و درآمد

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، بعد از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی به دنبال این هستند که مطالبی مرتبط با رشته مدنظر در رابطه با شرایط تحصیل، دروس امتحانی کنکور، ضرایب دروس کنکور، رشته های مجاز برای آن رشته، بازار کار و درآمد هستند، تا اطلاعات خوبی کسب کنند و بتواند انتخاب درستی داشته باشند. مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر)، مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازد تا بتواند مسیر تصمیم گیری انتخاب رشته را برای شما هموار کند. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته های دانشگاهی قصد داریم به معرفی ارشد شنوایی شناسی (شنوایی سنجی)، بازارکار ارشد شنوایی شناسی (شنوایی سنجی)، دروس امتحانی کنکور و درآمد آن بپردازیم.

ماهیت ارشد شنوایی شناسی (شنوایی سنجی)

شاید شما که در حال مطالعه این مطلب هستید، مطلب معرفی رشته شنوایی سنجی در مقطع کارشناسی را در سایت فسفر مطالعه کرده اید و دوست دارید اطلاعاتی برای مقطع ارشد این رشته نیز به دست بیاورید. همچنین ممکن است فارغ التحصیل مقطع کارشناسی این رشته باشید و به دلیل علاقه به ادامه تحصیل در این رشته در حال مطالعه این رشته هستید تا اطلاعات مناسبی به دست بیاورید.

ارشد شنوایی شناسی در واقع شاخه ای از علوم توانبخشی به حساب می آید، که هدف اصلی آن شناسایی اختلالات شنوایی است. دانشجویان این رشته در دوران تحصیل خود با روش هایی مانند ورزش های تعادلی آشنا می شوند که می توانند در پیشگیری، رفع یا بهبود این اختلالات نقش داشته باشند. کارهایی مانند آموزش به گروه افراد ناشنوا و کم شنوا، آموزش به دانشجویان دوره کارشناسی، انجام مشاوره در حیطه های پیشگیری از نمونه کارهایی است که این افراد می توانند در آن فعالی  داشته باشند.

introducing-Master-of-Audiology

ماهیت ارشد شنوایی شناسی (شنوایی سنجی)

فارغ التحصیلان این رشته بعد از فارغ التحصیلی قابلیت هایی مانند پیشگیری، تشخیص، مشاوره، توانبخشی و آموزش را دارند. این افراد با فعالیت در این زمینه ها و افزایش تجربه خود در ارتقای سطح سلامت سیستم شنوایی و تعادل افراد جامعه نقش زیادی دارند.

رشته های مجاز برای شرکت در شنوایی شناسی در مقطع کارشناسی ارشد

بعد از ارائه توضیحات درباره ماهیت این رشته، شاید به این فکر افتاده اید، در این رشته تحصیل کنید و نمی دانید که آیا برای ورود به آن مجاز هستید یا خیر. هر ساله در هنگام ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد، سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اطلاعاتی مبنی بر رشته های مجاز برای ورود به رشته هایی مانند ارشد علوم تغذیه، ارشد فیزیوتراپی، ارشد مهندسی بهداشت محیط و … را درسایت خود منتشر می کند. بر اساس انتشار دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی، متاسفانه تنها داوطلبان دارای مدرک کارشناسی رشته  شنوایی شناسی (شنوایی سنجی) می توانند در این رشته شرکت کنند.

دروس امتحانی کنکور ارشد شنوایی شناسی (شنوایی سنجی)

یکی از مسائل مهمی که شانس موفقیت داوطلب را در قبولی رشته موردعلاقه را افزایش می دهد، آگاهی از دروس کنکور امتحانی و ضرایب آنها است. زیرا در صورت داشتن آگاهی کامل در رابطه با این مسائل، شما می توانید برنامه ریزی درستی را داشته باشد و راحت تر در رشته موردعلاقه خود قبول شوید. داوطلبان علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند آناتومی و فیزیولوژی شنوای و تعادل، شنوایی شناسی تشخیصی، شنوایی شناسی توانبخشی، زبان انگلیسی را مطالعه کنند. در جدول زیر ضرایب هر کدام از دروس ارائه کرده ایم

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد شنوایی شناسی (شنوایی سنجی)

شنوایی شناسان همچنین باید دارای ویژگی های خاص زیر باشند:

مهارت های ارتباطی: شنوایی شناسان باید نتایج آزمایشات، تشخیص ها و درمان های پیشنهادی را طوری برای بیماران بازگو کنند که که آنها کاملا درک کنند.

دلسوز و مهربان: شنوایی شناسان با افرادی کار می کنند که مشکل شنوایی یا تعادل دارند. آنها باید از بیماران و خانواده های آنها حمایت کنند و اعتماد به نفس را در بیماران بالا ببرند.

مهارت های تفکر انتقادی: شنوایی شناسان باید هنگام آزمایش شنوایی بیمار تمرکز کنند و بتوانند وضعیت هر بیمار را تجزیه و تحلیل کنند تا بهترین درمان را ارائه دهند . این افراد در هنگامی که بیمار با روش درمانی اولیه نتیجه نگرفت باید برنامه جایگزینی برای آن داشته باشد.

صبر: شنوایی شناسان باید با بیمارانی کار کنند که ممکن است به زمان زیادی و توجه ویژه نیاز داشته باشند.

مهارت حل مسئله: شنوایی شناسان باید علل مشکلات شنوایی و تعادل و روش های درمانی مناسب یا درمان های مناسب را برای رفع آنها بشناسند.

Job-skills-of-a-professor-of-audiology

مهارت ها برای ورود به ارشد شنوایی شناسی

گرایش های ارشد شنوایی شناسی

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد سال 1400 منتشر شده در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی، این رشته به صورت عمومی ارائه می شود و دارای گرایش خاصی نیست.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد شنوایی شناسی (شنوایی سنجی) در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *