تاریخ امروز :شنبه , 18 سپتامبر 2021
Master-of-Anesthesiology

همه چیز درباره ارشد آموزش هوشبری: دروس امتحانی کنکور، بازار کار، درآمد

هر ساله با شروع شدن ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد، داوطلبان شروع به جستجو برای دریافت اطلاعات درباره رشته موردعلاقه خود می کنند. این داوطلبان معمولا به دنبال بازار کار و درآمد هر رشته هستند. همان طور که می دانید مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر) مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازند تا مسیر انتخاب رشته را برای شما راحت تر کنند. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته های مقطع کارشناسی ارشد، قصد داریم به معرفی ارشد آموزش هوشبری، دروس امتحانی کنکور، رشته های مجاز برای ورود، بازار کار ارشد آموزش هوشبری، درآمد و … صحبت کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ماهیت ارشد آموزش هوشبری

شاید شما که در حال مطالعه این رشته هستید، مطلب معرفی رشته هوشبری در مقطع کارشناسی را مطالعه کرده اید و میخواهید بدانید شرایط این رشته در مقطع ارشد چگونه است. همان طور که می دانید در سال های گذشته فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته هوشبری، امکان ادامه تحصیل در این رشته را در ایران نداشتند، اما مجاز به شرکت در رشته هایی مانند ارشد آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، ارشد اتاق عمل و… بودند. بالاخره بعد از سال ها وزارت بهداشت در سال 99، ارشد آموزش هوشبری ار به لیست رشته های کنکور اضافه کرد. با اضافه شدن این رشته، سردرگمی های فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی این رشته کاهش یافت و این افراد می توانند در رشته تخصصی خودشان در مقطع ارشد تحصیل کنند.

introducing-Master-of-Anesthesiology

 ماهیت ارشد آموزش هوشبری

نقش فارغ التحصیلان ارشد آموزش هوشبری

تفاوتی که این رشته در این مقطع با مقطع قبلی دارند این است که فارغ التحصیلان این مقطع وارد حوزه های بالینی نمی شوند و هدف از پرورش این افراد، تربیت افرادی است که رشته هوشبری را آموزش دهند. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد نیز به عنوان یکی از رشته های پیراپزشکی به حساب می آید.

مهم ترین هدف این رشته ایفای نقش در بخش واحد مراقبت های پس از بیهوشی متناسب با شرح وظایف حرفه‌ای،  افزایش کیفیت در ارایه خدمات مراقبتی، آشنایی با اصول جدید و روش‌های مختلف بیهوشی، اثربخشی کار و شایستگی حرفه‌ای متناسب با نیاز جامعه، کمک به متخصصان بیهوشی و مراقبت های ویژه بیماران تحت بیهوشی عمومی و بی حسی ناحیه‌ای، همکاری در پروژه‌های تحقیقاتی به منظور بهبود کیفیت مراقبت از بیماران تحت بیهوشی و بی‌ حسی ناحیه‌ای، ایفای نقش به عنوان یک عضو موثر در تیم‌ های احیای قلبی و ریوی است.

حیطه فعالیت های این افراد بعد فارغ التحصیلی بیشتر در زمینه هایی مانند ارائه خدمات آموزشی و ایفای نقش الگوی آموزشی، ارائه خدمات مشاوره ای و راهنمایی آموزشی دانشجویان مقطع کارشناسی زیر نطر متخصص بیهوشی، مشارکت فعال در آموزش دانشجویان کارشناسی است. نقش اصلی این دانشجویان تعلیم و تربیت کارشناسان هوشبری و سایر رشته های مرتبط به عنوان مربی است و این افراد اجازه کار مستقل در زمینه بیهوشی را ندارند.

رشته های مجاز برای ورود به ارشد آموزش هوشبری

بعد از ارائه توضیحات درباره ماهیت این رشته، شاید به این فکر افتاده اید، در این رشته تحصیل کنید و نمی دانید که آیا برای ورود به آن مجاز هستید یا خیر. هر ساله در هنگام ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد، سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اطلاعاتی مبنی بر رشته های مجاز برای ورود به رشته هایی مانند ارشد علوم تغذیه، ارشد فیزیوتراپی، ارشد مهندسی بهداشت محیط و … را درسایت خود منتشر می کند. بر اساس انتشار دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی، متاسفانه تنها داوطلبان دارای مدرک کارشناسی رشته هوشبری می توانند در این رشته شرکت کنند.

دروس امتحانی کنکور ارشد آموزش هوشبری

یکی از مسائل مهمی که شانس موفقیت داوطلب را در قبولی رشته موردعلاقه را افزایش می دهد، آگاهی از دروس کنکور امتحانی و ضرایب آنها است. زیرا در صورت داشتن آگاهی کامل در رابطه با این مسائل، شما می توانید برنامه ریزی درستی را داشته باشد و راحت تر در رشته موردعلاقه خود قبول شوید. داوطلبان علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند فیزیولوژی، اصول و روش های بیهوشی، بیهوشی و بیماری های همراه، داورشناسی اختصاصی هوشبری، مراقبت های ویژه، مبانی آموزش پزشکی، زبان انگلیسی را مطالعه کنند. در جدول زیر ضرایب هر کدام از دروس ارائه کرده ایم.

عنوان دروس امتحانیضرایب دروس
فیزیولوژی2
اصول و روش های بیهوش3
بیهوشی و بیماری های همراه2
داورشناسی اختصاصی هوشبری2
مراقبت های ویژه1
مبانی آموزش پزشکی2
زبان انگلیسی3
دروس امتحانی کنکور ارشد آموزش هوشبری

گرایش های ارشد آموزش هوشبری

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 99، این رشده به صورت عمومی ارائه می شود و دارای گرایش خاصی نیست.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد آموزش هوشبری

امکان ادامه تحصیل در خود رشته هوشبری در حال حاظر برای مقطع دکترا در ایران وجود ندارد. اما این دانشجویان مجاز به تحصیل در رشته های مجاز هستند. برای دریافت اطلاعات درباره رشته های مجاز برای انتخاب مقطع دکترا می توانید دفترچه مرتبط با همان سال را در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *