تاریخ امروز :سه‌شنبه , 3 آگوست 2021
Master of artificial limbs and assistive devices

همه چیز درباره ارشد اعضای مصنوعی و وسایل کمکی: بازار کار و درآمد

با نزدیک شدن به زمان ثبت نام کارشناسی ارشد، داوطلبان شروع به جستجو درباره رشته ها می کنند تا اطلاعات کافی درباره آنها پیدا کنند و تصمیم بگیرند که آن رشته را انتخاب کنند. به همین خاطر مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر) مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازیم. در این مطلب قصد داریم به معرفی این رشته، دروس امتحانی، بازار کار ارشد اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، درآمد آن بپردازیم.

ماهیت ارشد اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

در گذشته هنگامی که فردی عضوی از بدنش را از طریق تصادف، جنگ و یا هر دلیل دیگری از دست می داد، بسیار ناراحت بود که نمی تواند کاری انجام دهد. اما با پیشرفت جامعه، علم ارتز و پروتز به وجود آمد و این مشکل را رفع کرد. ارتز یک وسیه کمکی است که که به در اندام های فلج یا ضعیف استفاده می شود و به فرد کمک می کند تا کارایی بهتری داشته باشد؛ اما پروتز در واقع عضو مصنوعی است که جایگزین عضو طبیعی انسان می شوند. در واقع دانشجویان این رشته آموزش چگونگی ساخت اعضای بیرونی خارجی مانند دست، پا، بینی و چشم را می بینند.

این دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی توانایی هایی مانند اصلاح ناهنجاری ها، حمایت از اعضای ضعیف و ناتوان بدن، ساخت اندام مصنوعی برای عضو از دست رفته را دارند.

introducing Master of artificial limbs and assistive devices

ماهیت ارشد اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

رشته های مجاز برای ورود به ارشد اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

بعد از ارائه توضیحات درباره ماهیت این رشته، شاید به این فکر افتاده اید، در این رشته تحصیل کنید و نمی دانید که آیا برای ورود به آن مجاز هستید یا خیر. هر ساله در هنگام ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد، سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اطلاعاتی مبنی بر رشته های مجاز برای ورود به رشته هایی مانند ارشد علوم تغذیه، ارشد فیزیوتراپی، ارشد مهندسی بهداشت محیط و … را درسایت خود منتشر می کند. بر اساس انتشار دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی، متاسفانه تنها داوطلبان دارای مدرک کارشناسی رشته اعضای مصنوعی می توانند در این رشته شرکت کنند.

دروس امتحانی کنکور ارشد اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

یکی از مسائل مهمی که شانس موفقیت داوطلب را در قبولی رشته موردعلاقه را افزایش می دهد، آگاهی از دروس کنکور امتحانی و ضرایب آنها است. زیرا در صورت داشتن آگاهی کامل در رابطه با این مسائل، شما می توانید برنامه ریزی درستی را داشته باشد و راحت تر در رشته موردعلاقه خود قبول شوید. داوطلبان علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند ارتز و پروتز، کینزیولوژی و بیومکانیک، معاینه و ارزیابی، ارتوپدی، زبان عمومی را مطالعه کنند. در جدول زیر ضرایب هر کدام از دروس ارائه کرده ایم.

دروس امتحانیضرایب دروس
ارتز و پروتز4
کینزیولوژی و بیومکانیک2
معاینه و ارزیابی2
ارتوپدی2
زبان عمومی3
دروس امتحانی کنکور و ضرایب آن

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

همانطور که می دانید این رشته، مانند ارشد کاردرمانی جزء رشته های توانبخشی به حساب می آید که داشتن روحیه خوب و توانایی برقراری ارتباط کلامی و همدردی از مهارت های مهم هر فرد برای ورود به رشته های توانبخشی از جمله اعضای مصنوعی و وسایل کمکی است.

بیشتر مراجعین این افراد، افرادی با شرایط روحی نامناسب و ناامید از زندگی هستند، به همین خاطر این افراد باید از سلامت روحی و روانی مناسبی داشته باشند تا به آنها روحیه امید و زندگی بدهند و اعتماد به نفس آنها را افزایش دهند. همچنین این افراد باید خودشات دارای توانایی جسمی و مهارت دستی خوبی باشند تا از بتوانند به درستی وظایف کاری خود را انجام دهند.

Job skills for Master of artificial limbs and assistive devices
مهارت های شغلی برای ارشد اعضای مصنوعی

گرایش های ارشد اعضای مصنوعی

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد سال 1400 منتشر شده در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی، این رشته به صورت عمومی ارائه می شود و دارای گرایش خاصی نیست.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد اعضای مصنوعی

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *