تاریخ امروز :شنبه , 18 می 2024
Mathematical study method

روش مطالعه درس ریاضی برای کنکور 1400

درس ریاضی از جمله دروسی است که در کنکور اهمیت بسیاری دارد. اگر فرد بتواند در کنار داشتن درصد متوسط در بقیه دروس، میزان درصد خود را به 30 برساند، درواقع در ساحل آرامش قرار گرفته است. یکی از عامل های مهم برای موفقیت در کنکور یا زدن درصد خوبی از یک درس در کنکور این است که با روش مطالعه آن درس آشنا باشید. به همین خاطر در این مطلب از مجموعه مطالب سایت فسفر تصمیم گرفته ایم به معرفی روش مطالعه درس ریاضی برای کنکور 1400 بپردازیم.

روش مطالعه درس ریاضی برای کنکور چگونه است؟

بیشتر دانش آموزان از کودکی هم درس ریاضی را درسی سخت و دشوار می دانند و به آن علاقه ای ندارند. این درس برای هر دو گروه تجربی و ریاضی بسیار مهم است. داوطلبان گروه تجربی به دلیل داشتن پایه ضعیف تر بیشتر داوطلبان این رشته نسبت به گروه ریاضی، می توانند با افزایش مطالعه و میزان درصد خود، از رقبای خود جلو بزنند و رتبه برتری داشته باشند.

داوطلبان ریاضی هم اگر مطالعه خوبی در درس فیزیک و ریاضی داشته باشند، شانس قبولی خود را در رشته های برتر و پردرآمدی مانند مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی معماری چندین برابر افزایش دهند.

Method-of-studying-mathematics-for-the-entrance-exam-of-1400

روش مطالعه درس ریاضی برای کنکور 1400

درس ریاضی مانند درس فیزیک یک درس محاسباتی است و تنها با گوش دادن مباحث آن را یاد نمیگیرید. برای یادگیری فرمول ها نیازمند تمرین و مرور زیاد هستید. خب چه طوری ریاضی را 100% بزنیم؟

روش مطالعه درس ریاضی برای کنکور به صورت مرحله به مرحله

البته 100درصد زدن ریاضی یک مقدار شاید دور از واقعیت باشد، اما ما در کنار شما هستیم تا یادآوری برخی نکات برای خواندن درس ریاضی بتوانید درصد خوبی بزنید.

مرحله اول: پیش خوانی

پیش خوانی اولین قدم برای یادگیری درس ریاضی است. اگر شما مطلب قبلی در بخش روش های مطالعه مراجعه کنید، در روش مطالعه درس فیزیک برای کنکور هم به این موضوع اشاره کرده ایم. داشتن 10 تا 20 دقیقه پیش خوانی قبل از تدریس معلم باعث می شود، شما بدانید قرار است که موضوعاتی را یاد بگیرید و در هنگام تدریس راحت تر متوجه مطالب شوید.

مرحله دوم: حل تمرینات کلاسی

هنگامی که معلم شما تدریس میکند، کاملا حواستان را سر کلاس جمع کنید و مطالب را سر همان کلاس یاد بگیرید. در کنار دست خود دفتری داشته باشید و نکات مهمی را که معلم میگوید و فرمول ها را یادداشت کنید. به دلیل محاسباتی بودن این درس حتما معلم بعد از پایان درس تمریناتی را برای حل در کلاس برای شما در نظر میگیرد. حل این تمرینات در کلاس بهترین فرصت است تا متوجه نقاط ضعف خود شوید و از معلم خود بپرسید.

math practice

حل تمرینات کلاسی ریاضی

مرحله سوم: تکنیک همان روز

بعد از اتمام مدرسه و داشتن استراحت کافی، باید درس هایی که در آن روز تدریس شده است را از روی کتاب، جزوه معلم و درسنامه کتب کمک آموزشی حتما مطالعه کنید و در همان روز تمرین های کتاب و دیگر کتب کمک آموزشی را حل کنید.

مرحله چهارم: تست زنی آموزشی

بعد از یاد گرفتن مطلب کلی تدریس داده شده از روی کتاب یا درسنامه و نداشتن هیچی مشکلی می توانید شروع به تست زدن آموزشی کنید. شما باید با انواع تیپ تست های این درس آشنا شوید تا در زمان کنکور سراسری به مشکل بر نخورید. شما باید در طول هفته چندین بار در زمان های نزدیک به هم برای درس ریاضی تست بزنید.

مرحله پنجم : مرور مطالب درسی

درست است که شما بعد از مطالعه درس همان روز تست می زنید، اما اینطور که شما 200 تا تست از یک مبحث را زدید، دیگر آن مبحث را کنار بگذارید و مرور نکنید. برای اینکه فرمول ها در ذهن شما تثبیت شوند و با چالش های زیادی روبرو شوید، باید در دوره های زمانی نزدیک به هم آن فرمول ها و مباحث را مرور کنید و مجدد هم تست بزنید. داشتن روزی یک ساعت در روز برای مرور فرمول های ریاضی و در هفته 3 ساعت برای تست مطالب مروری در برنامه ریزی درسی خود داشته باشید.

نکات کلیدی برای 100 درصد زدن درس ریاضی در کنکور

  • نسبت به هر سوال و مشکلی که دارید بیخیال نباشید و در کلاس یا تا جلسه بعدی مشکل خود را از طریق معلم یا دوست خود بپرسید تا مشکلات روی هم جمع نشوند.
  • حتما برای تست زنی خود زمانبندی داشته باشید و با حل تست های بیشتر تلاش کنید تا زمان حل سوالات را کاهش دهید.
  • در صورت بلد نبودن نحوه حل سوال، بلافاصله به پاسخ نامه مراجعه نکنید. تا آن زمانی که برایش وقت گذاشته اید تلاش خود را کنید، اگر باز نتوانستید به پاسخ نامه مراجعه کنید و مشکل خود را پیدا کنید.
  • تست های دشوار را علامت گذاری کرده و مرور های بعدی در کنار دیگر تست ها مجدد حل کنید.
  • برای تمرین بیشتر علاوه بر کتاب های تستی می توانید از تست های کنکور سال قبل از کمک بگیرید.
  • به دلیل فرار بودن فرمول های ریاضی، در هفته چندین بار باید مرور داشته باشید.
  • از قسمت های تعریفی بخش دیفرانسیل غافل نشوید.
  • برای درک گسسته بهتر است تست های تالیفی بیشتری را حل کنید و تنها به خواندن عمیق کتاب نپردازید.
How-to-study-entrance-exam-mathematics-to-get-a-high-score

نکات کلیدی برای 100 درصد زدن درس ریاضی در کنکور

مطالب پیشنهادی برای مطالعه

برای آشنایی با کنکور 1400 به شما پیشنهاد می کنم مطالبی مانند “صفر تا صد نحوه برگزاری کنکور 1400 برای نظام قدیم و نظام جدید“، “بودجه بندی کنکور انسانی 1400 – نظام جدید“، “بودجه بندی کنکور ریاضی 1400 – نظام جدید“، “بودجه بندی کنکور تجربی 1400- نظام جدید“، “معرفی بهترین منابع کنکور گروه ریاضی 1400“، “بودجه بندی کنکور تجربی 1400- نظام جدید“، “معرفی و بررسی انواع و بهترین دانشگاه های ایران 1400“ را در سایت فسفر مطالعه کنید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.