تاریخ امروز :پنج‌شنبه , 22 آوریل 2021
Master-of-Environmental-Health-Engineering

ارشد مهندسی بهداشت محیط: بازار کار و درآمد

انتخاب رشته ارشد، یکی از مهم ترین تصمیم ها در در زندگی هر فرد است. برخی از افراد در مقطع ارشد، تصمیم می گیرند که وارد همان رشته مقطع کارشناسی شوند، برخی دیگر از افراد به دلیل مرتبط بودن با شغل و یا علاقه تصمیم می گیرند، وارد رشته دیگری شوند. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته سایت فسفر به معرفی این رشته، بازار کار ارشد مهندسی بهداشت محیط، درآمد، موقیعت های شغلی، دروس امتحانی کنکور آن پرداخته ایم.

انتخاب رشته در این مقطع باید با دقت انجام شود و نسبت به آن رشته آگاهی کامل داشته باشید. همچنین برای قبولی در رشته مد نظر حداقل باید از یکسال قبل باید بدانید، که چه دروسی را باید مطالعه کنید. به همین خاطر مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور(فسفر)، مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، بازارکار رشته ها، درآمد آنها و موقیعت های شغلی آنها در فارغ التحصیلی و بعد از فارغ التحصیلی می پردازد.

ماهیت ارشد مهندسی بهداشت محیط

شاید شما که در حال حاظر در حال مطالعه این مطلب هستید، قصد انتخاب این رشته را دارید، و یا در این رشته قبول شده اید و به دنبال کسب اطلاعاتی درباره این رشته هستید. همانطور که در مطلب “رشته مهندسی بهداشت محیط” درباره این رشته صحبت کردیم، دانشجویان بهداشت محیط برای تربیت نیروی متخصصانی برای حفظ سلامت عمومی با حل مشکلات زیست محیطی آموزش می بینند.

این متخصصان به مطالعه و تحقیق درباره مشکلات زیست محیطی مانند فاضلاب، آب و هوا، زباله می پردازند، تا پروتکل های نظارتی برای حل مشکلات بهداشتی را ایجاد کنند. این مهندسان توانایی شناسایی مشکلات مربوط به بهداست آب آشامیدنی، بهداشت مواد غذایی، راه حل های مبارزه با حشرات و ناقلین بیماری ها، دفع زباله، بهداشت مکان های عمومی مانند مدارس و بیمارستان ها را دارند.

Introduction-to-Master-of-Environmental-Health-Engineering

معرفی کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط

رشته های مجاز برای شرکت در مجموعه بهداشت محیط در مقطع کارشناسی ارشد

بر اساس انتشار دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد 99 در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، مجموعه بهداشت محیط شامل 4 رشته؛ بهداشت محیط – سم شناسی محیط، مهندسی بهداشت محیط – مدیریت پسماند، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت محیط – بهره برداری و نگه داری از تاسیسات بهداشتی شهری است.

افرادی که دارای مدرک کارشناسی در رشته های بهداشت محیط، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای، مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، شیمی محض، شیمی کاربردی، زیست شناسی و زیست فناوری باشد می توانند در مقطع ارشد این رشته شرکت کنند.

در جدول زیر به معرفی رشته های مجاز برای شرکت در دیگر رشته های این مجموعه پرداختیم.

عنوان رشته امتحانیمدارک مورد پذیرش
بهداشت محیط – سم شناسی محیط
کارشناسی مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای، مهندسی محیط زیست (کلیه گرایش ها)، علوم محیط زیست(کلیه گرایش ها)، حشره شناسی (گرایش های عمومی، پزشکی و کشاورزی) – دفع آفات، شیمی محض، شیمی کاربردی، زیست شناسی (گرایش های عمومی و سلولی مولکولی)، علوم آزمایشگاهی، گیاه پزشکی، سم شناسی.
مهندسی بهداشت محیط – مدیریت پسماندکارشناسی مهندسی بهداشت محیط، مهندسی محیط زیست، مهندسی عمران (کلیه گرایش ها)، مهندسی مکانیک (کلیه گرایش ها)، مهندسی شیمی (کلیه گرایش ها).
مهندسی بهداشت محیطکارشناسی مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی محیط زیست، مهندسی بهداشت حرفه ای، مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، شیمی محض، شیمی کاربردی، زیست شناسی، زیست فناوری.
مهندسی بهداشت محیط – بهره برداری و نگه داری از تاسیسات بهداشتی شهریکارشناسی مهندسی بهداشت محیط، مهندسی محیط زیست، مهندسی آب و فاضلاب، مهندسی آب، مهندسی برق(کلیه گرایش ها)، شیمی، مهندسی شیمی(کلیه گرایش ها)، مهندسی عمران (کلیه گرایش ها).
رشته های مجاز برای شرکت در ارشد مهندسی بهداشت محیط

دروس امتحانی کنکور ارشد مهندسی بهداشت محیط

هر ساله در زمان ثبت نام کنکور؛ دفترچه ای برای آگاهی داوطلبان در مرود لیست رشته ها، دروس امتحانی، ضریب دروس برای قبولی در هر گرایش و …، در سایت سازمان سنجش و یا سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزرات بهداشت منتشر می شود. در جدول زیر به معرفی دروس امتحانی هر رشته، ضرایب آن پرداخته ایم.

عنوان
رشته
امتحانی
کلیات بهداشت محیطآلودگی هواآب وفاضلاب(انتقال و توزیع آب،
جمع آوری فاضلاب، تصفیه آب و فاضلاب)
شیمی و میکروبیولوژی آب و فاضلابمدیریت مواد زائد جامد، سمی و خطرناکزبان انگلیسی
بهداشت محیط – سم شناسی محیط211123
مهندسی بهداشت محیط – مدیریت پسماند211123
مهندسی بهداشت محیط212113
مهندسی بهداشت محیط – بهره برداری و نگه داری از تاسیسات بهداشتی شهری212113
دروس امتحانی کنکور ارشد مهندسی بهداشت محیط

توانایی های موردنیاز برای ورود به ارشد مهندسی بهداشت محیط

داشتن روحیه مسئولیت پذیری و علاقه مند بودن به مباحث ریاضی، فیزیک و شیمی از شرایط مهم برای ورود به این رشته است. این افراد باید تمام تلاش خود را کنند تا کیفیت زندگی انسان ها را بهبود دهند. این افراد به دلیل داشتن ماموریت های کاری باید روحیه انعطاف پذیری داشته باشند تا بتوانند شرایط آب و هوای، شرایط سفر را تحمل کنند. این مهندسین تنها نباید بر مطالعه دروس تئوری دانشگاهی خود تکیه کنند، بلکه باید مدام در حال مطالعه مقالات مختلق در زمنیه تحصیی و شغلی خود باشند، تا با به روز نگه داشتن اطلاعات خود و کسب اطلاعات بیشتر، راه حل های مناسبی برای حل مشکلات داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *