تاریخ امروز :جمعه , 17 می 2024
Master-of-Environmental-Health-Engineering

همه چیز درباره ارشد مهندسی بهداشت محیط: بازار کار و درآمد

انتخاب رشته ارشد، یکی از مهم ترین تصمیم ها در در زندگی هر فرد است. برخی از افراد در مقطع ارشد، تصمیم می گیرند که وارد همان رشته مقطع کارشناسی شوند، برخی دیگر از افراد به دلیل مرتبط بودن با شغل و یا علاقه تصمیم می گیرند، وارد رشته دیگری شوند. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته سایت فسفر به معرفی این رشته، بازار کار ارشد مهندسی بهداشت محیط، درآمد، موقیعت های شغلی، دروس امتحانی کنکور آن پرداخته ایم.

انتخاب رشته در این مقطع باید با دقت انجام شود و نسبت به آن رشته آگاهی کامل داشته باشید. همچنین برای قبولی در رشته مد نظر حداقل باید از یکسال قبل باید بدانید، که چه دروسی را باید مطالعه کنید. به همین خاطر مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور(فسفر)، مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، بازارکار رشته ها، درآمد آنها و موقیعت های شغلی آنها در فارغ التحصیلی و بعد از فارغ التحصیلی می پردازد.

ماهیت ارشد مهندسی بهداشت محیط

شاید شما که در حال حاظر در حال مطالعه این مطلب هستید، قصد انتخاب این رشته را دارید، و یا در این رشته قبول شده اید و به دنبال کسب اطلاعاتی درباره این رشته هستید. همانطور که در مطلب “رشته مهندسی بهداشت محیط” درباره این رشته صحبت کردیم، دانشجویان بهداشت محیط برای تربیت نیروی متخصصانی برای حفظ سلامت عمومی با حل مشکلات زیست محیطی آموزش می بینند.

این متخصصان به مطالعه و تحقیق درباره مشکلات زیست محیطی مانند فاضلاب، آب و هوا، زباله می پردازند، تا پروتکل های نظارتی برای حل مشکلات بهداشتی را ایجاد کنند. این مهندسان توانایی شناسایی مشکلات مربوط به بهداست آب آشامیدنی، بهداشت مواد غذایی، راه حل های مبارزه با حشرات و ناقلین بیماری ها، دفع زباله، بهداشت مکان های عمومی مانند مدارس و بیمارستان ها را دارند.

Introduction-to-Master-of-Environmental-Health-Engineering

معرفی کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط

رشته های مجاز برای شرکت در مجموعه بهداشت محیط در مقطع کارشناسی ارشد

بر اساس انتشار دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد 99 در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، مجموعه بهداشت محیط شامل 4 رشته؛ بهداشت محیط – سم شناسی محیط، مهندسی بهداشت محیط – مدیریت پسماند، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت محیط – بهره برداری و نگه داری از تاسیسات بهداشتی شهری است.

افرادی که دارای مدرک کارشناسی در رشته های بهداشت محیط، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای، مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، شیمی محض، شیمی کاربردی، زیست شناسی و زیست فناوری باشد می توانند در مقطع ارشد این رشته شرکت کنند.

جدول رشته های مجاز ارشد مجموعه بهداشت محیط

در جدول زیر به معرفی رشته های مجاز برای شرکت در دیگر رشته های این مجموعه پرداختیم.

عنوان رشته امتحانیمدارک مورد پذیرش
بهداشت محیط – سم شناسی محیط
کارشناسی مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای، مهندسی محیط زیست (کلیه گرایش ها)، علوم محیط زیست(کلیه گرایش ها)، حشره شناسی (گرایش های عمومی، پزشکی و کشاورزی) – دفع آفات، شیمی محض، شیمی کاربردی، زیست شناسی (گرایش های عمومی و سلولی مولکولی)، علوم آزمایشگاهی، گیاه پزشکی، سم شناسی.
مهندسی بهداشت محیط – مدیریت پسماندکارشناسی مهندسی بهداشت محیط، مهندسی محیط زیست، مهندسی عمران (کلیه گرایش ها)، مهندسی مکانیک (کلیه گرایش ها)، مهندسی شیمی (کلیه گرایش ها).
مهندسی بهداشت محیطکارشناسی مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی محیط زیست، مهندسی بهداشت حرفه ای، مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، شیمی محض، شیمی کاربردی، زیست شناسی، زیست فناوری.
مهندسی بهداشت محیط – بهره برداری و نگه داری از تاسیسات بهداشتی شهریکارشناسی مهندسی بهداشت محیط، مهندسی محیط زیست، مهندسی آب و فاضلاب، مهندسی آب، مهندسی برق(کلیه گرایش ها)، شیمی، مهندسی شیمی(کلیه گرایش ها)، مهندسی عمران (کلیه گرایش ها).
بهداشت محیط – بھداشت پرتوھاکارشناسی مهندسی بهداشت محیط، فیزیک (تمام گرایش ها)، تکنولوژی پرتوشناسی، تکنولوژی پزشکی هسته ای، تکنولوژی پرتودرمانی، ایمنی صنعتی، شیمی (کلیه گرایش ها)
رشته های مجاز برای شرکت در ارشد مهندسی بهداشت محیط

دروس امتحانی کنکور ارشد مهندسی بهداشت محیط

هر ساله در زمان ثبت نام کنکور؛ دفترچه ای برای آگاهی داوطلبان در مرود لیست رشته ها، دروس امتحانی، ضریب دروس برای قبولی در هر گرایش و …، در سایت سازمان سنجش و یا سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزرات بهداشت منتشر می شود. در جدول زیر به معرفی دروس امتحانی هر رشته، ضرایب آن پرداخته ایم.

عنوان
رشته
امتحانی
کلیات بهداشت محیطآلودگی هواآب وفاضلاب(انتقال و توزیع آب،
جمع آوری فاضلاب، تصفیه آب و فاضلاب)
شیمی و میکروبیولوژی آب و فاضلابمدیریت مواد زائد جامد، سمی و خطرناکزبان انگلیسی
بهداشت محیط – سم شناسی محیط211123
مهندسی بهداشت محیط – مدیریت پسماند211123
مهندسی بهداشت محیط212113
مهندسی بهداشت محیط – بهره برداری و نگه داری از تاسیسات بهداشتی شهری212113
بهداشت محیط – بھداشت پرتوھا212113
دروس امتحانی کنکور ارشد مهندسی بهداشت محیط

توانایی های موردنیاز برای ورود به ارشد مهندسی بهداشت محیط

داشتن روحیه مسئولیت پذیری و علاقه مند بودن به مباحث ریاضی، فیزیک و شیمی از شرایط مهم برای ورود به این رشته است. این افراد باید تمام تلاش خود را کنند تا کیفیت زندگی انسان ها را بهبود دهند. این افراد به دلیل داشتن ماموریت های کاری باید روحیه انعطاف پذیری داشته باشند تا بتوانند شرایط آب و هوای، شرایط سفر را تحمل کنند.

این مهندسین تنها نباید بر مطالعه دروس تئوری دانشگاهی خود تکیه کنند، بلکه باید مدام در حال مطالعه مقالات مختلف در زمنیه تحصیلی و شغلی خود باشند، تا با به روز نگه داشتن اطلاعات خود و کسب اطلاعات بیشتر، راه حل های مناسبی برای حل مشکلات داشته باشند.

لیست دورس ارشد مهندسی بهداشت محیط

برای آشنایی بیشتر با این رشته تصمیم گرفتیم نگاه اجمالی به دروس این رشته داشته باشیم.

دروس جبرانی

سیستم های اطلاع رسانی پزشکی، روش تحقیق در علوم بهداشتی، کاربرد روش های اماری در بهداشت محیط.

دروس اختصاصی اجباری

مدیریت مواد زائد جامد، طراحی تصفیه خانه فاضلاب، کنترل آلودگی هوا، طراحی تصفیه خانه آب، مدیریت توسعه منابع آب، ارزیابی اثرات توسعه بر محیط زیست، کاربرد روش های پیشرفته دستگاهی در آنالیز آلاینده ها، مدیریت فاضلاب های صنعتی، پروژه، کارآموزی، پایان نامه.

دروس اختصاصی اختیاری

مدیریت فاضلاب در اجتماعات کوچک، اپید میولوژی محیط، سیستم تصفیه طبیعی فاضلاب.

گرایش های ارشد مهندسی بهداشت محیط

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد سال 1400 در سایت مرکز آموزش سنجش پزشکی، مجموعه بهداشت محیط شامل بهداشت محیط – سم شناسی محیط، مهندسی بهداشت محیط – مدیریت پسماند، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت محیط – بهره برداری و نگه داری از تاسیسات بهداشتی شهری، بهداشت محیط – بهداشت پرتوها تقسیم می شود.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد مهندسی بهداشت محیط

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.

بازارکار و آینده شغلی ارشد مهندسی بهداشت محیط در ایران

یکی از دلایلی که افراد تصمیم به تحصیل در مقطع ارشد می گیرند این است که بتوانند بهتر وارد بازار کار شوند و یا به سمت های شغلی بالاتری دست پیدا کنند. البته به این نکته نیز باید توجه کرد که تنها تحصیل در مقطع بالاتر سبب پیدا کردت شغل یا شغل بهتر نمی شود، بلکه همزمان با افزایش سطح تحصیلی، افزایش سطح مهارت شغلی و سابقه کاری نیز مهم است. همان طور که می دانید هدف اصلی این رشته، تربیت متخصصان برای حفظ جان انسان ها و کاهش آلودگی های محیطی است.

the-Labor-Market-of--Master-Environmental-Health-Engineering-in-iran
بازارکار و آینده شغلی ارشد مهندسی بهداشت محیط در ایران

در هر کشوری که بهداشت و سلامتی مهم باشد، بازار کار این افراد نیز بیشتر است. افرادی که در مقطع ارشد این رشته تحصیل می کنند، می توانند در حوزه های تحقیقاتی مربوط به آلودگی آب، آلودگی هوا، محیط زیست و … فعالیت داشته باشند. همچنین با داشتن مدرک ارشد می توانند وارد سیستم آموزش عالی شوند و به تدریس مباحث بپردازند. در واقع بازار کار این رشته یک مقدار محدود است، اما به مرور زمان و درک نقش این مهندسان در کاهش آلودگی ها و اهمیت دادن به بهداشت، فرصت های شغلی بیشتری برای این افراد ایجاد می شود.

درآمد و حقوق ارشد مهندسی بهداشت محیط در ایران

بحث میزان درآمد و حقوق هر رشته، یکی از مهم ترین دغدغه های هر فرد برای انتخاب رشته است. میزان درآمد و حقوق در هر رشته ای به خیلی از عوامل مانند خصوصی یا دولتی بودن محیط کار، سمت شغلی (کارشناس، سرپرست، مدیر)، سابقه کاری، نوع تخصص، میزان سختی کار، تایم کاری بستگی دارد. افرادی که وابسته به ارگان های دولتی هستند، حقوقی مطابق قانون کشور دریافت می کنند، افرادی که در بخش های خصوصی مشغول به کار هستند، طبق توافق با کارفرما حقوق دریافت می کنند. به طور میانگین میزان حقوق ماهانه این افراد می تواند از 5 میلیون تومان شروع شود.

دانشگاه های برتر ارشد مهندسی بهداشت محیط در ایران

دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی ایران از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

بازار کار و آینده شغلی ارشد مهندسی بهداشت محیط در دنیا

از دفع فاضلاب گرفته تا جمع آوری منابع طبیعی ، تأثیر انسان بر محیط زیست، همگی در حوزه ارشد مهندسی بهداشت محیط هستند. از آنجا که قانونگذاران و دیگر رهبران مدنی شروع به ایجاد قوانین و مقرراتی برای محدود کردن تأثیر زندگی انسان بر روی زمین کردند، امید به رشد بازار کار این رشته در بسیار از کشورها داریم.

مهندسان بهداشت محیط از سابقه تخصصی خود در ریاضیات و علوم برای طراحی و اجرای راه حل مشکلات روزمره که بهره وری را حفظ یا افزایش می دهد، استفاده می کنند و در عین حال از جهان طبیعی محافظت می کنند.  مهندسان محیط زیست درگیر چالش های متنوعی مانند مدیریت آب و طراحی ساختمان هستند و دارا تعدادی از گزینه های شغلی ارزشمند برای حفاظت از طبیعت هستند.

Labor-market-Master-of-Environmental-Health-Engineering-in-the-world
بازار کار ارشد مهندسی بهداشت محیط در دنیا

به احتمال زیاد جای تعجب نیست که موقعیت مهندس محیط زیست دارای مدرک کارشناسی ارشد در بین کسانی که تنها دارای مدرک کارشناسی هستند، بهتر است. این حال ، اگر شما مایل به پیشرفت در این حوزه هستید ، ممکن است متوجه شوید که مدرک کارشناسی برای متمایز ساختن خود از رقبا کافی نیست و به همین دلیل تصمیم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مهندسی بهداشت محیط می گیرد که برای ارتقای حرفه خود در سطح رهبری بسیار ارزشمند است.

فرصت های شغلی فارغ التحصیل ارشد مهندسی بهداشت محیط در دنیا

داشتن یک کارشناسی ارشد در رزومه شما به کارفرمایان و مدیران نشان می دهد که شما قادر هستید مسئولیت های بیشتری را که در مشاغل بالاتر از جمله زنجیره فرماندهی ایجاد می شود ، مانند مهندس ارشد محیط زیست ، اداره کنید . بر خلاف عنوان مهندس محیط زیست در سطح ابتدایی ، موقعیت ارشد به طور کلی شامل وظایفی مانند پروژه های پیشرو ، نظارت و راهنمایی زیردستان ، همکاری نزدیک با مدیریت و اطمینان از رعایت بودجه و مهلت ها است. به دلیل سطح مسئولیت ها ، مدیران استخدام در این حوزه انتظار دارند که تقریباً 10 سال تجربه در این زمینه داشته باشند.

پیش بینی می شود اشتغال مهندسان محیط زیست از سال 2020 تا 2030 به میزان 4 درصد رشد کند که این درصد از متوسط ​​برای همه مشاغل کندتر است. علیرغم رشد محدود اشتغال ، به طور متوسط ​​در طول یک دهه ، سالانه حدود 4000 فرصت برای مهندسین محیط زیست پیش بینی می شود.

درآمد و حقوق ارشد مهندسی بهداشت محیط در دنیا

یکی از بحث های جالب برای افرادی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند این است که با داشتن مدرک تحصیل خود در خارج از کشور به چه سطح درآمدی می توانند دست پیدا کنند. با توجه گزارشات منتشر شده در به وب سایت مشاغل و حقوق PayScale ، متوسط حقوق سالانه مهندس ارشد محیط زیست در ایالات متحده 92،146 دلار است.

دانشگاه های برتر ارشد مهندسی بهداشت محیط در دنیا

بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در خارج از کشور عبارت اند از:

  • دانشگاه استنفورد
  • دانشگاه کالیفرنیا-برکلی
  • دانشگاه ایلینوی
  • دانشگاه میشیگان-آن آربور
  • دانشگاه تگزاس-آستین (کوکرل)
  • موسسه فناوری جورجیا
  • ویرجینیا تک
  • دانشگاه کارنگی ملون
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.