تاریخ امروز :سه‌شنبه , 18 ژوئن 2024
master-of-physiotherapy

همه چیز درباره ارشد فیزیوتراپی: دروس امتحانی کنکور، بازار کار و درامد

انتخاب رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، به ویژه کارشناسی ارشد یکی از مهم ترین تصمیم های هر فردی است که تاثیرات مثبتی در زندگی فرد دارد. برخلاف مقطع کارشناسی، داوطلبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هدفی را دنبا می کنند، که این هدف می تواند صرفا به دلیل علاقه، ارتقا موقیعت شغلی، افزایش حقوق، مدرک و یا هر هدف دیگری باشد. مهم ترین گام برای انتخاب یک رشته، آشنایی با آن، شرایط بازار کار، شرایط مهاجرت و خیلی ازا عوامل دیگر است. در این مطلب قصد داریم به معرفی ارشد فیزیوتراپی، بازار کار ارشد فیزیوتراپی، درآمد، دروس امتحانی، رشته های مجاز و …، بپردازیم.

مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر)، مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازند و تمام رشته ها را از لحاظ بازار کار، درآمد، موقعیت های شغلی در زمان تحصیل و بعد از آن، شراط استخدامی،درآمد و … مورد برری قرار داده اند، تا مسیر انتخاب رشته را برای شما داوطلبان عزیز راحت تر کنند.

ماهیت ارشد فیزیوتراپی

شاید شما هم از جمله داوطلبانی باشید که به فیزیوتراپی علاقه دارید. این حرفه از جمله رشته های توانبخشی به حساب می آید. این افراد در مقطع ارشد با چگونگی ارزیابی و شناسایی بیماران ناتوان و کم توان آشنا می شوند و در دوره تحصیل خود یاد می گیرند که چگونه از تجهیزات فیزیکی، ورزش، نور و یا جریانات الکتریکی، روند درمان بیمار را تکمیل کنند.

Introduction-to-Master-of-Physiotherapy

معرفی کارشناسی ارشد فیزیوتراپی

این فارغ التحصیلان با مهارت هایی که در دوره تحصیل خود به دست می آورند، توانایی انجام کارهایی مانند درمان، پیشگیری، آموزش و مشاوره بیماران دچار مشکلات حرکتی را دارند. همچنین این افراد کارهایی مانند غربالگری ناتوانی های جسمانی در سطح جامعه، ارزیابی تخصصی بیماران نیازمند به درمان فیزیوتراپی، تشخیص اختلالات عملکردی بیماران، انجام درمانهای تخصصی فیزیوتراپی طبق تجویز پزشک، انجام فعالیت های پژوهشی مبتنی بر نیازهای جامعه در حیطه رشته تحصیلی، آموزش و انتقال مهارتهای بدست آمده به جامعه به منظور پیشگیری از بروز انواع اختلالات عملکردی و معلولیت ها را می توانند انجام دهند. در قسمت بازار کار این رشته بیشتر درباره فرصت ای شغلی این رشته صحبت می کنیم.

رشته های مجاز برای شرکت در مجموعه ارشد فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی ارشد

با دادن توضیحیاتی درباره این رشته جذاب، شاید به این فکر افتاده باشید که در مقطع کارشناسی ارشد این رشته شرکت کنید، اما نمی دانید مجاز هستید یا خیر. باید به شما بگویم که بهترین منبع برای دریافت اطلاعات درباره رشته های مجاز برای ورود به هر رشته ای، مطالعه دفترچه مرتبط با همان سال است. بر اساس مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99، در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت؛ تنها دانشجویان مدرک کارشناسی رشته فیزیوتراپی می توانند در ارشد این رشته شرکت کنند.

دروس امتحانی کنکور ارشد فیزیوتراپی

هر ساله سازمان سنجش به منظور آگاهی دادن به داوطلبان در زمینه مجموعه های امتحانی، دروس امتحانی، ظرایب دروس، شرایط پذیرش رشته و …، دفترچه ای با عنوان مجموعه های امتحانی آزمون در سایت منتشر می کند. بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400، علاقه مندان به این رشته باید دروسی مانند بیومانیک 1، بیومکانیک2، بیومکانیک3، الکتروتراپی، ارزشیابی و اندازه گیری، ارتز و پروتز، تمرین درمانی 1، تمرین درمانی2، تمرین درمانی 3، فیزیوتراپی در بیماری های اعصاب، داخلی 1 و 2 (قلبی،ریوی، روماتیسمی و پوستی)، زبان انگلیسی را مطالعه کنند. در جدول زیر ضرایب مربوطه به هر درس ارائه شده است.

عناوین دروس امتحانیضرایب دروس امتحانی
بیومکانیک 1،2،32
الکتروتراپی2
ارزشیابی و اندازه گیری1
ارتز و پروتز1
تمرین درمانی 1،2،33
فیزیوتراپی در بیماری های اعصاب، داخلی 1 و 2 (قلبی،ریوی، روماتیسمی و پوستی)3
زبان انگلیسی3
دروس امتحانی کنکور ارشد فیزیوتراپی

مهارت ها و شایستگی ها برای ورود به ارشد فیزیوتراپی

از جمله مهارت های لازم برای ورود به این رشته می توان به داشتن صبر و حوصله زیاد، علاقه به بهبود سلامت بیماران، مهارت ارتباطی عالی برای ارتباط با بیمار و دادن روحیه به او، دارا بدون از قدرت خوبی در دست، توانایی کار با دستگاه های مختلف فیزیوتراپی، داشتن روحیه همدردی اشاره کرد.

Job-skills-of-Master-of-Physiotherapy
مهارت ها برای ورود به ارشد فیزیوتراپی

لیست دروس ارشد فیزیوتراپی

دروس جبرانی

  • سیستم های اطلاع رسانی پزشکی، زبان تخصصی.

دروس اختصاصی اجباری

  • آمار زیستی، روش تحقیق در سیستم های بهداشتی، فیزیوتراپی مبتی بر شواهد، الکترونورومیوگرافی، آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی فیزیوتراپی، کارآموزی بالینی، سمینار تحقیقاتی، پایان نامه.

دروس اختصاصی اختیاری

  • فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی دستگاه عصبی عضلانی، بیومکانیک اختلالات اندام ها و راه رفتن، بیومکانیک اختلالات ستون فقرات، درمان های دستی اختلالات عملکردی مفاصل ستون فقرات، الکتروفیزیولوژی سیستم اعصاب مرکزی، کنترل حرکت، تکنیک های اختصاصی پیشرفته، پاتوفیزیولوژی سیستم قلبی- عروقی-ریوی، فیزیولوژی تمرین، فیزیوتراپی بیماری های قلبی-ریوی، تشخیص های پاراکلینیکی بیماری های قلب-عروقی-ریوی.

گرایش های ارشد مجموعه ارشد فیزیوتراپی

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد مرتبط با سال 99، مجموعه فیزیوتراپی دارای 2 رشته امتحانی با عنوان های فیزیوتراپی و فیزیوتراپی ورزشی است.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد فیزیوتراپی در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل در این رشته  برا علاقه مندان به تحصیلی، در حال حاظر در ایران تا مقطع تخصص و فوق تخصص وجود دارد.

بازارکار و آینده شغلی ارشد فیزیوتراپی در ایران

یکی از مسائل خیلی مهمی که برای انتخاب رشته ارشد ملاک است، آشنایی با بازارکار و آینده شغلی آن است. این فارغ التحصیلان درجامعه6 درمان توانبخشی، تشخیصی، آموزشی، پژوهشی، مشاوره ای و پیشگیری را دارند. هر وظایف فرد در هر کدام از این نقش ها متفاوت است. در جدول زیر وظایف فارغ التحصیلان این رشته در هر فرد را به طور کامل توضیح داده ایم.

نقش های شغلیوظایف حرفه ای
درمان توانبخشیارزیابی دوره ای نتایج درمان و ثبت در پرونده
طراحی برنامه درمانی فیزیوتراپی برای بیماران
اصلاح برنامه درمان توانبخشی با توجه به روند بهبودی
اجرای درمانهای تکمیلی فیزیوتراپی برای مراجعین
تعیین اهداف درمانی برای بیماران بر حسب شرایط آنان
تشخیصیانجام آزمون های اختصاصی فیزیوتراپی در حد مجاز مندرج در برنامه
شناسایی و تشخیص اختلالات و ناتوانی های عملکردی بیماران
تجزیه و تحلیل اطلاعات بالینی و پاراکلینیکی
ارزیابی بالینی بیماران کم توان و یا ناتوان شده
تعیین نوع اختلالات عملکردی و سطح ناتوانی
آموزشیآموزش مادام العمر (Life Long Learning)
آموزش بیماران، همراهان و اعضای تیم سلامت
مشارکت در تدوین دستور العمل های آموزشی با مسئولین سلامت
پژوهشیپژوهشی منطقه ای و ملی در صورت درخواست مسئولین
مشارکت در تدوین، اجرا، ارزشیابی و تهیه گزارش نهایی طرح های
مشاوره ایمشورت با پزشک متخصص مسئول بیمار در موارد نیاز
ارائه راهنمایی های مشاوره ای به خانواده بیمار
ارائه مشاوره اختصاصی فیزیوتراپی به بیماران ارجاع شده توسط پزشکان متخصص
مشاوره با تیم توانبخشی
پیشگیریارزیابی میزان تاثیر توصیه های پیشگیری در ارتقا سطح سلامت جامعه
شناسایی عوامل خطرزای تهدید کننده سلامت جسمی جامعه
ارائه توصیه های مناسب به فرد، خانواده و جامعه با هدف پیشگیری
مشارکت در طرح های غربالگری نظام سلامت
شناسایی گروههای در معرض آسیب های فیزیکی در سطح جامعه
وظایف نقش های شغلی ارشد فیزیوتراپی

چرا امید به بازارکار ارشد فیزیوتراپی است؟

به طور کلی فیزیوتراپی یکی از حرفه هایی است که به دلیل افزایش گروه سالمندان، کم تحرکی افراد و آسیب هایی که برای آنها اتفاق می افتد؛ بسیار خوب است. حتی امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و ظهور دستگاه های فیزیوتراپی خانگی، فرصت های شغلی بیشتری برای این افراد فراهم شده است. در واقع این افراد با خرید این دستگاه ها، انجام کار فیزیوتراپی را برای افراد سالمند آسیب دیده و یا درکل برای افراد آسیب دیده که قادر به حرکت و جا به جایی نیستند، در منزل انجام می دهند. با گذشت زمان و کم شدن میزان تحرک افراد فرصت های شغلی بیشتری هم برای این افراد ایجاد می شود.

آینده شغلی فیزیوتراپی با توجه به رشد جمعیت سالمندان
آینده شغلی فیزیوتراپی با توجه به رشد جمعیت سالمندان

فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان آن

این افراد به دلیل سطح بهتری از دانش و تخصص نسبت به مقطع کارشناسی، می توانند در محیط هایی مانند بیمارستان ها، مراکز مراقبت از بیماران، مراکز توانبخشی، مراکز سالمندان، درمانگاه ها و مطب ها، مراکز سلامت خانواده، مدارس، مراکز بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی، مراکز ورزشی، مراکز صنعتی، محل های نگه داری از ناتوانان جسمی، پادگان ها نظامی مشغول به کار شوند.

درآمد و حقوق ارشد فیزیوتراپی در ایران

تعیین میزان درآمد و حقوق هر فرد در هر شغل به خیلی از عوامل مانند سطح تخصص، نوع ارگانی که در آن مشغول است، بستگی دارد. افرادی که در بخش های دولتی مشغول به کار می شوند، می توانند حقوقی مطابق قانون مدیریت کشوری دریافت کنند.

افرادی هم که در بخش های خصوصی مانند کلینیک ها، مراکز مراقبت از بیماران و غیره، مشغول می شوند؛ حقوقی مطابق توافق با کارفرما و بر اساس تام کاری و سطح مهارت خود دریافت می کنند.

به طور میانگین متوسط حقوق ماهانه این افراد می تواند بین بازه 5 میلیون تا 12 میلیون باشد. افرادی هم که خود مراکز فیزوتراپی تاسیس کرده اند، در آمدی به نسبت تعداد مراجعه کنندگان دارند.میزان درآمد این افراد تا 20 میلیون هم میتوان در نظر گرفت.

دانشگاه های برتر ارشد فیزیوتراپی در ایران

دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اهواز از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در مقطع ارشد در ایران هستند.

 دانشگاه هایی مانند دانشگاه علوم پزشکی بابل، دانشگاه علوم پزشکی تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دیگر دانشگاه های ارائه دهنده ارشد فیزیوتراپی در سال 1400 هستند.

لطفا به این مطلب رای بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.