تاریخ امروز :سه‌شنبه , 18 ژوئن 2024
Master-of-Nutrition-Sciences

همه چیز درباره ارشد علوم تغذیه: دروس امتحانی کنکور، بازار کار و درآمد

امروزه بیشتر مردم برخلاف داشتن میل زیاد به غذاهای آماده و سریع دوست دارند سبک غذایی سالمی را داشته باشند. این افراد معمولا با یک دکتر تغذیه روبرو می شوند، اولین دغدغه ذهنی که شاید از او بپرسند همین موضع است که؛ چگونه در سبک غذایی خود هم غذاهای سالم داشته باشیم و هم غذاهای آماده. در این مقاله تصمیم داریم درباره ارشد علوم تغذیه، کاربردهای آن، موقیعت های شغلی، بازار کار ارشد علوم تغذیه و درآمد آن صحبت کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همان طور که می دانید مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر)، مدت هاست که به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازد و رشته ها را از لحاظ بازار کار، درآمد، شرایط استخدامی و …، مورد بررسی قرار می دهد. زیر مسیر انتخاب رشته در هر دو مقطع بسیار مهم است و ما تمام تلاش خود را می کنیم که باب ارائه مطالب مفید، مسیر ورود به دانشگاه و رشته دلخواه را برای شما هموار کنیم.

ماهیت ارشد علوم تغذیه

تغدیه نقش مهمی در سلامت هر فرد دارد. زیرا فرد با تغذیه مواد غذایی، ویتامین های ضروری را به بدن می رساند و سیستم ایمنی خود را قوی می کند. سبک تغذیه یک خانم باردار، با یک ورزشکار و یا یک کارمند بسیار متفاوت است. به عنوان مثالی فردی که کارمند است، به دلیل عدم تحرک باید کم کالری تر باشد. افراد به تنهایی قادر بر نظارت و کنترل سبک غذایی خود برای داشت زندگی سالم و یا بحث داغ امروزه؛ رژیم نیستند. این افراد باید از کارشناسان خبره تغذیه کمک بگیرند، تا با دریافت کالری مناسب و ویتامین موردنیاز بدن متناسب با سن، جنسیت و دیگر شرایط فیزیولوژیکی به هدف خود که می تواند کاهش فشار خون، بهبود کبد چرب، لاغری و یا چاقی باشد برسند.

Introduction-to-Master-of-Nutrition

معرفی کارشناسی ارشد علوم تغذیه

ارشد علوم تغذیه جز یکی از رشته های پرطرفدار وزارت بهداشت به حساب می آید و هر ساله داوطلبان زیادی در این رشته ثبت نام می کنند. این دانشجویان در مقطع ارشد با مباحثی مانند انواع مواد غذایی و ارزش غذایی آنها، رژیم های خاص غذایی، درمان های مبتنی بر تغذیه، چگونه ارزیابی ارزش های غذایی، نحوه تغذیه مناسب برای حفظ سلامت افراد، نحوه تغذیه مناسب برای بهوبود بیماری، حفظ تناسب بین فعالیت و رژیم غذایی آشنا می شوند.

با توجه به افزایش درصد افراد چاق در کشور و تمایل به پرخوری، این رشته یکی از بهترین رشته ها برای بهبود کیفیت زندگی مردم از داشتن وزنی مناسب تا درمان بیماری ها و سلامت بدن افراد نقش مهم ی دارد.

رشته های مجاز برای شرکت در مجموعه علوم تغذیه در مقطع کارشناسی ارشد

با دادن توضیحاتی درباره این رشته جذاب و تاثیر آن، شاید به این فکر افتاده باشید که در مقطع کارشناسی ارشد این رشته شرکت کنید، اما نمی دانید مجاز هستید یا خیر. باید به شما بگویم که بهترین منبع برای دریافت اطلاعات درباره رشته های مجاز برای ورود به هر رشته ای، مطالعه دفترچه مرتبط با همان سال است. بر اساس مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99، در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت؛ دانشجویان دارای مدرک کارشناسی رشته هایی مانند رشته علوم تغذیه، رشته داروسازی، رشته پرستاری و رشته مامایی و …، مجاز به شرکت در آزمون این مجموعه هستند. در جدول زیر به معرفی رشته ها با توجه به گرایش مدنظر پرداخته ایم.

رشته امتحانیمدارک مورد پذیرش
علوم تغذیهعلوم تغذیه، بهداشت موادغذایی (کلیه گرایش ها به جز گرایش با منشاء دامی)، کارشناسی علوم و صنایع غذایی، علوم و مهندسی صنایع غذایی، مهندسی کشاورزی-علوم و صنایع غذایی، زیست شناسی عمومی، زیست شناسی سلولی مولکولی (گرایش های بیوشیمی، ژنتیک، بیوتکنولوژی، علوم سلولی مولکولی)، پرستاری، مامایی، بهداشت عمومی، علوم آزمایشگاهی، بیوشیمی، رژیم شناسی، اقتصاد تغذیه
علوم تغذیه در بحران حوادث غیر مترقبهکارشناسی علوم تغذیه، علوم و صنایع غذایی(کلیه گرایش ها)، علوم آزمایشگاهی، زیست شناسی عمومی، بهداشت عمومی، زیست شناسی گرایش میکروبیولوژی
علوم بهداشتی در تغذیهکارشناسی یا بالاتر در رشته های: علوم تغذیه، رژیم شناسی، صنایع غذایی، بهداشت عمومی، مامایی، پرستاری، داروسازی، بهداشت مواد غذایی (کلیه گرایش های بیوشیمی به جز گرایش با منشاء دامی)، زیست شناسی سلولی مولکولی (گرایش های بیوشیمی، ژنتیک، بیوتکنولوژی، علوم سلولی مولکولی)، دکترای حرفه ای دامپزشکی.
تغذیه بالینیکارشناسی در رشته علوم تغذیه
تغذیه ورزشیدکترای عمومی (پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی)، کارشناسی در رشته علوم تغذیه
رشته های مجاز برای شرکت در مجموعه علوم تغذیه

دروس امتحانی کنکور ارشد علوم تغذیه

هر ساله سازمان سنجش به منظور آگاهی دادن به داوطلبان در زمینه مجموعه های امتحانی، دروس امتحانی، ظرایب دروس، شرایط پذیرش رشته و …، دفترچه ای با عنوان مجموعه های امتحانی آزمون در سایت منتشر می کند. بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400، علاقه مندان به این رشته باید دروسی مانند تغذیه، بیوشیمی، فیزیولوژی، زبان انگلیسی مطالعه کنند. در جدول زیر به ضریب هر کدام از دروس برای گرایش های مختلف را بررسی کرده ایم.

عنوان رشته امتحانیتغذیهبیوشیمیفیزیولوژیزبان انگلیسی
علوم تغذیه4223
علوم تغذیه در بحران حوادث غیر مترقبه4223
علوم بهداشتی در تغذیه4223
تغذیه بالینی4223
تغذیه ورزشی4223
دروس امتحانی کنکور ارشد علوم تغذیه

لیست دروس ارشد علوم تغذیه

دروس تخصصی اجباری

 • روشهای آمار زیستی
 • روش تحقیق در علوم تغذیه
 • فیزیولوژی تغذیه پیشرفته
 • تغذیه پیشرفته 1
 • تغذیه پیشرفته 2
 • تغذیه بالینی
 • اپیدمیولوژی تغذیه
 • مباحث جاری تغذیه
 • سمینار

دروس تخصصی اختیاری

*دانشجو باید 6 واحد از دروس زیر را انتخاب کند.*

 • برنامه ریزی غذا و تغذیه
 • تغذیه تجربی
 • زبان تخصصی پیشرفته
 • بیولوژی مولکولی
 • پاتوفیزیولوژی

گرایش های ارشد مجموعه علوم تغذیه

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد مرتبط با سال 99، مجموعه علوم تغذیه دارای 5 رشته است. این رشته شامل علوم تغذیه، علوم تغذیه در بحران حوادث غیر مترقبه، علوم بهداشتی در تغذیه، تغذیه بالینی، تغذیه ورزشی می شود.

بازار کار و آینده شغلی ارشد علوم تغذیه در ایران

یکی از موارد مهمی که در معرفی هر رشته باید در نظر گرفت، بررسی بازار کار و آینده شغلی آن است. ارشد علوم تغذیه به دلیل جذابیت و دارا بودن از فرصت های شغلی متنوع، از رشته های پرطرفدار بین داوطلبان به حساب می آید. امروزه در هر جمعی صحبت از چگونگی داشتن تغذیه سالم و چگونگی وزن کم کردن از طریق مواد غذایی است.

گاهی افرادی پیدا می شوند که مطالعه چند مطلب مرتبط با تغذیه، ادعا می کنند که از علم تغذیه سر درمی آورند و می توانند برای دیگران هم به اصطلاح نسخه بپیچند، اما واقعا با وجود فارغ التحصیلان خبره ارشد علوم تغذیه در کشور، درست نیست که بدون مشورت با متخصصین این رشته، فرد برنامه غذایی خود را برای هر هدفی مانند کاهش وزن، افزایش وزن، داشتن کبدی سالم و …، تغییر دهد.

اکثریب افراد جامعه از نقش این متخصصین آگاه هستند و برای تغییر برنامه غذایی خود، حتی در حد چند جلسه هم حاضر به پرداخت هزینه هستند. به همین خاظر بازار کار وآینده شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته در ایران بسیار خوب است.

فرصت های شغلی ارشد علوم تغذیه

فارغ التحصیلان ارشد علوم تغذیه می توانند در پایگاه های سلامت، درمانگاه ها، مراکز تحقیقاتی، مراکز بهداشت و درمانی، کارخانه جات تولید مواد غذایی، درمانگاها استخدام شوند.

اما فرصت های شغلی فارغ التحصیلان آن رشته تنها به استخدام در محیط های بالا بسنده نمی شوند، این افراد می توانند در باشگاها یا کارخانه ها رژیم غذایی بدهند. یک فارغ التحصیل ارشد علوم تغذیه می تواند در مهد کودک ها، مدارس به عنوان مشاور تغذیه، مربی بهداشت؛ ایفای نقش کنند. شاید شما که در حال مطالعه این مطلب هستید به دنبال این سوای هستید که آیا فارغ التحصیلان ارشد علوم تغذیه امکان تاسیس مطلب دارند یا خیر؟

بله این فارغ التحصیلان در صورت داشتن یکسری شرایط خاص امکان تاسیس مطب را دارند.

درآمد و حقوق ارشد علوم تغذیه در ایران

همان طور که می دانید میزان درآمد هر شغل یا رشته بستگی به خیلی عوامل مانند نوع ارگان مشغول در آن، سطح تحصیلات، سابقه کاری، سطح مهارت و خیلی عوامل دیگر بستگی دارد. فارغ التحصیلانی که آمزون استخدامی می دهند و در بخش های دولتی مشغول به کار می شوند، حقوقی مطابق با قانون مدیریت کشوری همان سال دریافت می کنند. فارغ التحصیلانی که در بخش های خصوصی مشغول به کار می شوند، حقوقط مطابق با نوع صنعت، میزان درآمد آن مجموعه، تایم کاری و در نهایت طبق توافق با کارفرما در یافت می کنند. میزان درآمد افرادی هم که برای خودشان مطب می زنند، بستگی به هزینه اجازه مطب، تعداد مشتری و این چنین موارد دارد. میانگین درآمد ماهانه این افراد می تواند بین بازه 5 میلیون تا 10 میلیون باشد.

دانشگاه های برتر ارشد علوم تغذیه در ایران

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جندی شاپور اهواز از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

3.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.