تاریخ امروز :سه‌شنبه , 3 آگوست 2021
Master-of-Nutrition-Sciences

همه چیز درباره ارشد علوم تغذیه: بررسی بازار کار و درآمد

امروزه بیشتر مردم برخلاف داشتن میل زیاد به غذاهای آماده و سریع دوست دارند سبک غذایی سالمی را داشته باشند. این افراد معمولا با یک دکتر تغذیه روبرو می شوند، اولین دغدغه ذهنی که شاید از او بپرسند همین موضع است که؛ چگونه در سبک غذایی خود هم غذاهای سالم داشته باشیم و هم غذاهای آماده. در این مقاله تصمیم داریم درباره ارشد علوم تغذیه، کاربردهای آن، موقیعت های شغلی، بازار کار ارشد علوم تغذیه و درآمد آن صحبت کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همان طور که می دانید مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر)، مدت هاست که به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازد و رشته ها را از لحاظ بازار کار، درآمد، شرایط استخدامی و …، مورد بررسی قرار می دهد. زیر مسیر انتخاب رشته در هر دو مقطع بسیار مهم است و ما تمام تلاش خود را می کنیم که باب ارائه مطالب مفید، مسیر ورود به دانشگاه و رشته دلخواه را برای شما هموار کنیم.

ماهیت ارشد علوم تغذیه

تغدیه نقش مهمی در سلامت هر فرد دارد. زیرا فرد با تغذیه مواد غذایی، ویتامین های ضروری را به بدن می رساند و سیستم ایمنی خود را قوی می کند. سبک تغذیه یک خانم باردار، با یک ورزشکار و یا یک کارمند بسیار متفاوت است. به عنوان مثالی فردی که کارمند است، به دلیل عدم تحرک باید کم کالری تر باشد. افراد به تنهایی قادر بر نظارت و کنترل سبک غذایی خود برای داشت زندگی سالم و یا بحث داغ امروزه؛ رژیم نیستند. این افراد باید از کارشناسان خبره تغذیه کمک بگیرند، تا با دریافت کالری مناسب و ویتامین موردنیاز بدن متناسب با سن، جنسیت و دیگر شرایط فیزیولوژیکی به هدف خود که می تواند کاهش فشار خون، بهبود کبد چرب، لاغری و یا چاقی باشد برسند.

Introduction-to-Master-of-Nutrition

معرفی کارشناسی ارشد علوم تغذیه

ارشد علوم تغذیه جز یکی از رشته های پرطرفدار وزارت بهداشت به حساب می آید و هر ساله داوطلبان زیادی در این رشته ثبت نام می کنند. این دانشجویان در مقطع ارشد با مباحثی مانند انواع مواد غذایی و ارزش غذایی آنها، رژیم های خاص غذایی، درمان های مبتنی بر تغذیه، چگونه ارزیابی ارزش های غذایی، نحوه تغذیه مناسب برای حفظ سلامت افراد، نحوه تغذیه مناسب برای بهوبود بیماری، حفظ تناسب بین فعالیت و رژیم غذایی آشنا می شوند.

با توجه به افزایش درصد افراد چاق در کشور و تمایل به پرخوری، این رشته یکی از بهترین رشته ها برای بهبود کیفیت زندگی مردم از داشتن وزنی مناسب تا درمان بیماری ها و سلامت بدن افراد نقش مهم ی دارد.

رشته های مجاز برای شرکت در مجموعه علوم تغذیه در مقطع کارشناسی ارشد

با دادن توضیحاتی درباره این رشته جذاب و تاثیر آن، شاید به این فکر افتاده باشید که در مقطع کارشناسی ارشد این رشته شرکت کنید، اما نمی دانید مجاز هستید یا خیر. باید به شما بگویم که بهترین منبع برای دریافت اطلاعات درباره رشته های مجاز برای ورود به هر رشته ای، مطالعه دفترچه مرتبط با همان سال است. بر اساس مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99، در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت؛ دانشجویان دارای مدرک کارشناسی رشته هایی مانند رشته علوم تغذیه، رشته داروسازی، رشته پرستاری و رشته مامایی و …، مجاز به شرکت در آزمون این مجموعه هستند. در جدول زیر به معرفی رشته ها با توجه به گرایش مدنظر پرداخته ایم.

رشته امتحانیمدارک مورد پذیرش
علوم تغذیهعلوم تغذیه، بهداشت موادغذایی (کلیه گرایش ها به جز گرایش با منشاء دامی)، کارشناسی علوم و صنایع غذایی، علوم و مهندسی صنایع غذایی، مهندسی کشاورزی-علوم و صنایع غذایی، زیست شناسی عمومی، زیست شناسی سلولی مولکولی (گرایش های بیوشیمی، ژنتیک، بیوتکنولوژی، علوم سلولی مولکولی)، پرستاری، مامایی، بهداشت عمومی، علوم آزمایشگاهی، بیوشیمی، رژیم شناسی، اقتصاد تغذیه
علوم تغذیه در بحران حوادث غیر مترقبهکارشناسی علوم تغذیه، علوم و صنایع غذایی(کلیه گرایش ها)، علوم آزمایشگاهی، زیست شناسی عمومی، بهداشت عمومی، زیست شناسی گرایش میکروبیولوژی
علوم بهداشتی در تغذیهکارشناسی یا بالاتر در رشته های: علوم تغذیه، رژیم شناسی، صنایع غذایی، بهداشت عمومی، مامایی، پرستاری، داروسازی، بهداشت مواد غذایی (کلیه گرایش های بیوشیمی به جز گرایش با منشاء دامی)، زیست شناسی سلولی مولکولی (گرایش های بیوشیمی، ژنتیک، بیوتکنولوژی، علوم سلولی مولکولی)، دکترای حرفه ای دامپزشکی.
تغذیه بالینیکارشناسی در رشته علوم تغذیه
تغذیه ورزشیدکترای عمومی (پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی)، کارشناسی در رشته علوم تغذیه
رشته های مجاز برای شرکت در مجموعه علوم تغذیه

دروس امتحانی کنکور ارشد علوم تغذیه

هر ساله سازمان سنجش به منظور آگاهی دادن به داوطلبان در زمینه مجموعه های امتحانی، دروس امتحانی، ظرایب دروس، شرایط پذیرش رشته و …، دفترچه ای با عنوان مجموعه های امتحانی آزمون در سایت منتشر می کند. بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400، علاقه مندان به این رشته باید دروسی مانند تغذیه، بیوشیمی، فیزیولوژی، زبان انگلیسی مطالعه کنند. در جدول زیر به ضریب هر کدام از دروس برای گرایش های مختلف را بررسی کرده ایم.

عنوان رشته امتحانیتغذیهبیوشیمیفیزیولوژیزبان انگلیسی
علوم تغذیه4223
علوم تغذیه در بحران حوادث غیر مترقبه4223
علوم بهداشتی در تغذیه4223
تغذیه بالینی4223
تغذیه ورزشی4223
دروس امتحانی کنکور ارشد علوم تغذیه

گرایش های ارشد مجموعه علوم تغذیه

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد مرتبط با سال 99، مجموعه علوم تغذیه دارای 5 رشته است. این رشته شامل علوم تغذیه، علوم تغذیه در بحران حوادث غیر مترقبه، علوم بهداشتی در تغذیه، تغذیه بالینی، تغذیه ورزشی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *