تاریخ امروز :شنبه , 20 جولای 2024
Heidelberg-University

راهنمای کامل اپلای در دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University)

دانشگاه هایدلبرگ در سال ۱۳۸۶ در هایدلبرگ آلمان تأسیس شد. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی بوده و تدریس در آن به زبان آلمانی صورت می‌گیرد. دانشگاه هایدلبرگ قدیمی‌ترین دانشگاه کشور آلمان بوده و همچنین از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان نیز به شمار می‌رود. در آغاز تأسیس دانشگاه هایدلبرگ رشته‌هایی که تدریس می‌شد تنها به رشته‌های فلسفه، الهیات، حقوق و پزشکی محدود بود. سایر رشته‌ها در این دانشگاه به‌تدریج و با افزایش تعداد دانشجویان اضافه شد.

همچنین این دانشگاه توانست پس از مدتی در بسیاری از رشته‌های جدید خود بدرخشد و جوایزی را نیز دراین‌رابطه کسب کند. از جمله رشته‌هایی که توانستند جوایزی همچون نوبل را از آن خود کنند رشته‌های فیزیک، شیمی، پزشکی، ادبیات و فقه است. امروزه دانشگاه هایدلبرگ بسیار گسترده شده و پردیس‌های متعددی را در نقاط مختلف آلمان دارد. چهار پردیس اصلی آن شامل پردیس‌های علوم و هنر که در بخش‌های قدیمی‌تر و تاریخی شهر هایدلبرگ قرار دارند.

پردیس علوم طبیعی و پزشکی در شهر نوینهایمر واقع شده است. همچنین پردیس علوم اجتماعی نیز در حاشیه شهر برگهایم قرار دارد. دانشگاه هایدلبرگ بیش از ۳۰۸۷۳ نفر دانشجو دارد که تعداد ۱۵۲۸۹ نفر از آنها در مقطع کارشناسی، ۱۱۸۷۱ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۰۲۴ نفر نیز در مقطع دکترا مشغول به تحصیل‌اند. همچنین هرساله حدود ۱۰۰۰ دانشجو در مقطع دکترای این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند. یک‌سوم از این تعداد فارغ‌التحصیلان از دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه هستند.

معرفی دانشکده‌های تحصیلی دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ حدود صد رشته مختلف را در ۱۲ دانشکده خود ارائه می‌دهد. این دانشگاه در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. برای تحصیل در این دانشگاه لازم است به زبان آلمانی تسلط داشته باشید زیرا بسیاری از دروس ارائه شده به زبان آلمانی تدریس می‌شوند.

همچنین برخی از رشته‌ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز به زبان انگلیسی خواهند بود. بیشترین تمرکز این دانشگاه بر روی رشته‌هایی همچون: روانپزشکی مدرن، تأثیرات روانی داروها، روانپزشکی وراثت، فیزیک محیطی و جامعه‌شناسی مدرن قرار داده و بیشترین پژوهش‌ها را دراین‌رابطه انجام می‌دهد.

دانشگاه هایدلبرگ دارای ۴ پردیس اصلی بوده که رشته‌های متعددی در آنها ارائه می‌شود.

پردیس علوم طبیعی ریاضیات و کامپیوتر:

 • علوم زیستی
 • علوم زمین و شیمی (تدریس به زبان آلمانی)
 • ریاضیات و علوم کامپیوتر (تدریس به زبان آلمانی)
 • فیزیک و نجوم (معرفی رشته فیزیک)

پردیس هنرهای آزاد و الهیات:

 • فلسفه (تدریس به زبان آلمانی)
 • زبانه‌ای جدید (تدریس به زبان آلمانی)
 • الهیات (تدریس به زبان آلمانی)
Schools-of-the-University-of-Heidelberg
دانشکده‌های تحصیلی دانشگاه هایدلبرگ

حقوق، علوم اقتصادی و علوم اجتماعی:

 • حقوق (تدریس به زبان آلمانی)
 • علوم اجتماعی و اقتصاد
 • مطالعات رفتاری و فرهنگی

پردیس پزشکی:

 • دانشکده پزشکی هایدلبرگ
 • دانشکده پزشکی منهایم

دانشگاه هایدلبرگ همواره یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در سطح جهان بوده و توانسته رتبه‌های مختلفی را در انواع زمینه‌های پژوهشی کسب کند. از نظر مؤسسات رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه هایدلبرگ توانسته رتبه‌های زیر را به دست بیاورد:

 رنکینگ و رتبه علمی دانشگاه هایدلبرگ در دنیا

مؤسسه Webometrics رتبه ۸۶
مؤسسه Shanghai رتبه ۴۷
مؤسسه U.S.NEWS رتبه ۶۸
مؤسسه QS رتبه ۷۲
مؤسسه Timesرتبه ۴۳
 رنکینگ دانشگاه در دنیا

فارغ‌التحصیلان مشهور دانشگاه هایدلبرگ

این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان است این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان نیز هست. با این اوصاف می‌توان انتظار داشت که مشاهیر بزرگی از دل این دانشگاه قدیمی رشد کرده و شکوفا شده‌اند. در میان فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان نامه‌ای بزرگی را دید که با کشفیات و نظریات خود دنیای علم و دانش را متحول کرده‌اند.

پیوس دومایشان یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک در رم بود.
گئورگ ویلهلم فریدریش هگلاین دانشمند بزرگ یکی بنیان‌گذاران نظریه ایدئالیسم آلمانی بود.
دمیتری مندلیفاین دانشمند جدول تناوبی عناصر و یا همان مندلیف را ابداع کرد.
فارغ‌التحصیلان مشهور

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دولتی در آلمان است که به دلیل به‌صرفه بودن امر تحصیل در این دانشگاه سالانه هزاران داوطلب برای پذیرفته شدن در آن درخواست پذیرش می‌کنند. روش پذیرش دانشجو در دانشگاه هایدلبرگ با سایر دانشگاه‌ها متفاوت بوده و لازم است دانشجو ابتدا یک ترم برای آماده‌شدن و یادگیری زبان آلمانی بگذراند. پس از سپری کردن این مقطع در یک آزمون ورودی شرکت خواهید کرد. برای پذیرفته شدن در این دانشگاه لازم است از شرایط تحصیلی مناسبی برخوردار باشید و سوابق تحصیلی خوبی را ارائه کنید.

به‌طورکلی برای پذیرش در دانشگاه هایدلبرگ باید مدارک زیر را تهیه کنید:

 • مدرک زبان آلمانی
 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه رزومه علمی
 • ویزای تحصیلی
 • ارائه مدارک زبان معتبر آیلتس یا تافل
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه نامه
 • توصیه‌نامه
 • مدارک پایه تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات به‌صورت ترجمه شده

نحوه دریافت بورسیه رایگان از دانشگاه هایدلبرگ

این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است و هیچ‌گونه هزینه‌ای به‌عنوان شهریه دریافت نمی‌کند. تنها هزینه‌ای که دانشجویان لازم است آن را پرداخت کند هزینه بسیار کمی است که در ابتدای هر ترم پرداخت می‌شود. میزان این مبلغ بسیار کم بوده و می‌توان آن را نادیده گرفت. این شرایط عالی و تحصیل رایگان برای تمامی دانشجوهای داخلی و خارجی یکسان بوده و دانشجو می‌تواند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای به تحصیل خود در این دانشگاه ادامه دهد.

تحصیل در این دانشگاه کاملاً رایگان است و از این نظر دانشجو می‌تواند بدون دغدغه مالی تحصیل کند. بااین‌وجود زندگی در آلمان ارزان‌قیمت نبوده و هزینه‌های زندگی در این کشور بالا است. درصورتی‌که شرایط تعیین شده برای دریافت بورس تحصیلی دانشگاه هایدلبرگ را داشته باشید می‌توانید از امکان زندگی رایگان در آلمان نیز برخوردار باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت دانشگاه به آدرس www.uni-heidelberg.de/en مراجعه کنید.

Get-a-free-scholarship-to-the-University-of-Heidelberg
نحوه دریافت بورسیه رایگان از دانشگاه هایدلبرگ

شرایط لازم برای دریافت بورس تحصیلی دانشگاه هایدلبرگ

 • داشتن نمرات عالی و معدل بالای ۱۵
 • داشتن رزومه‌های علمی و چاپ مقالات متعدد در مجلات معتبر و…
 • به‌طورکلی دریافت این نوع بورسیه‌ها نیاز به داشتن رزومه‌ای قوی دارد و باید از سوابق درخشانی برخوردار باشید تا واجد شرایط دریافت بورسیه تشخیص داده شوید.

بورسیه های ارائه شده در دانشگاه هایدلبرگ:

از جمله بورسیه‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بورسیه انجمن دوستداران دانشگاه هایدلبرگ

این بورسیه معمولاً در مراحل پایانی تحصیلات به افرادی اختصاص داده می‌شود که نیاز مالی پیدا کرده‌اند.

Deutschlandstipendium

این بورسیه معمولاً به دانشجویان تازه‌وارد در ترم‌های اول ارائه می‌شود و شامل تمامی دانشجویان داخلی و خارجی خواهد شد.

 Katharina Eleonore

این بورسیه تنها به خانم‌های آلمانی اختصاص دارد.

Ameriana

این بورسیه شامل دانشجوهایی است که از کشورهای غیرصنعتی و غیراروپایی باشند و در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل‌اند.

ERASMUS Mundus

این بورسیه به دانشجویان کشورهای آسیایی اختصاص دارد و در کنار بورس تحصیلی کمک‌هزینه‌های سکونت افراد نیز به آنها پرداخت می‌شود.

کلام آخر

این دانشگاه یکی از برترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان به شمار می‌رود که از رنکینگ علمی بالایی نیز برخوردار است. تحصیل در این دانشگاه برای تمامی دانشجویان داخلی و خارجی رایگان بوده و نیازی به پرداخت شهریه وجود ندارد. بورسیه‌های مختلفی برای کمک به پرداخت هزینه‌های زندگی و اقامت در آلمان در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود. با پذیرفته شدن در دانشگاه هایدلبرگ می‌توانید امکان تحصیل در یک دانشگاه برتر و رایگان را کسب کنید.

بیشتر بخوانید

3.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.