تاریخ امروز :چهارشنبه , 19 ژوئن 2024
University-of-Paris-Sud

راهنمایی کامل اپلای در دانشگاه پاریس-جنوب

دانشگاه پاریس-جنوب و یا University of Paris-Sud در ابتدا بخشی از دانشگاه پاریس بود که متعاقباً به چندین دانشگاه تقسیم شد. بعدها بخشی از فعالیت‌های آموزشی دانشکده علوم پاریس به منطقه اورسی منتقل شد. افزایش سریع دانشجویان در این دانشگاه منجر به استقلال مرکز اورسی در ۱ مارس ۱۹۶۵ گشت و دانشگاه پاریس جنوب در سال ۱۹۷۱ رسماً از دانشگاه پاریس جدا شد.

آشنایی با دانشگاه پاریس جنوب

دانشگاه پاریس جنوب یکی از برترین دانشگاه‌های کشور فرانسه به شمار می‌رود که به‌صورت مستقل کارکرده اما ارتباطات مؤثر خود را با سایر دانشگاه‌های پاریس حفظ کرده است. این دانشگاه یکی از مجموعه دانشگاه‌های پاریس به شمار می‌رود که تحقیقات محور بوده و برای پرداختن به امور پژوهشی و تحقیقاتی، هرساله بودجه کلانی را اختصاص می‌دهد.

دانشگاه پاریس جنوب دارای پردیس‌های متعددی است که بخش زیادی از آنها در قسمت جنوبی شهر پاریس قرار دارند. این دانشگاه صاحب بزرگ‌ترین پردیس در میان دانشگاه‌های فرانسه نیز هست. دانشگاه پاریس جنوب هرساله پذیرای ۱۱۲۰۰ نفر دانشجو از سرتاسر جهان است که شامل دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند.

تعداد زیادی از ورودیه‌های دانشگاهی در دانشگاه‌های فرانسه در این دانشگاه ثبت می‌شوند به طوری که ۴۳ درصد از پذیرش سالانه دانشجویان به دانشگاه پاریس جنوب اختصاص دارد. این دانشگاه از نظر تعداد تحقیقات و سطح بالای آن‌ها در زمینه‌های ریاضیات و فیزیک مشهور است. بخش زیادی از تحقیقات این دانشگاه شامل برنامه‌های تحقیقاتی دررابطه‌با علوم کامپیوتر، شیمی و زیست‌شناسی هستند.

همچنین تحقیقات و پژوهش‌ها در دانشگاه پاریس جنوب در علوم بهداشتی به بسیاری از درمان‌های نوآورانه و موفق در تعدادی از زمینه‌های پزشکی تبدیل شده است. دانشگاه پاریس جنوب دارای ۱۰۴ واحد تحقیقاتی است. همچنین تعداد زیادی آزمایشگاه در محوطه بزرگ (۲۳۶ هکتار) پردیس این دانشگاه وجود دارد. بسیاری از آزمایشگاه‌های برتر فرانسه در این بخش قرار دارند. از بخش‌های مهم در این آزمایشگاه‌ها می‌توان به بخش‌های فیزیک ذرات، فیزیک هسته‌ای، اخترفیزیک، فیزیک اتمی و فیزیک مولکولی، فیزیک ماده چگال، الکترونیک فیزیک نظری، و علوم نانو و فناوری نانو اشاره کرد.

دانشکده‌های تحصیلی در دانشگاه پاریس جنوب

رشته‌های مختلفی در دانشگاه پاریس جنوب ارائه می‌شوند اما بخش اعظمی از این رشته‌ها مربوط به شاخه‌های اصلی ریاضی و علوم هستند. دانشگاه پاریس جنوب نه‌تنها اعتبار خود را بر اساس کیفیت تحقیقات خود ایجاد کرده است، بلکه به دلیل امکان انتخاب بسیاری از رشته‌های دانشگاهی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا شناخته شده است، همچنین در آموزش‌های فنی نیز این دانشگاه پیشتاز است.

Schools-at-the-University-of-Paris-Sud
دانشکده‌های تحصیلی در دانشگاه پاریس جنوب

این دانشگاه همچنین دارای آزمایشگاه‌های زیست‌شناسی و شیمی، دانشکده‌های مهندسی و فناوری بوده و با بسیاری از مراکز فناوری اطراف و Grandes Ecoles مشارکت دارد. همچنین دانشکده‌های حقوق، اقتصاد (معرفی رشته علوم اقتصادی) و مدیریت نیز در این دانشگاه وجود دارند.

به‌طورکلی دانشگاه پاریس جنوب دارای ۵ دانشکده است که عبارت‌اند از:

دانشکده علوم، دانشکده حقوق، اقتصاد و مدیریت در Sceaux، دانشکده داروسازی، مدرسه پزشکی، دانشکده علوم ورزشی

همچنین مؤسسات مختلفی نیز در این دانشگاه فعال‌اند ازجمله:

 • ۳ مؤسسه فناوری IUT: مؤسسه فناوری کاچان، مؤسسه فناوری اورسی مؤسسه فناوری Sceaux
 • ۱ دانشکده مهندسی IFIPS

رنکینگ و رتبه علمی دانشگاه پاریس-جنوب در دنیا

دانشگاه پاریس جنوب یکی از برترین دانشگاه‌های اروپا و جهان بوده و توانسته رتبه‌های علمی فراوانی را از سوی مؤسسات رتبه‌بندی معتبر دنیا کسب کند. بر طبق این رتبه‌بندی‌ها، دانشگاه پاریس جنوب توانسته رتبه‌های زیر را کسب کند:

مؤسسه رتبه‌بندی TIMESرتبه ۱۰
بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۳رتبه دوم در فرانسه
رتبه هفتم در اروپا
۳۹ را در سراسر جهان
رتبه‌بندی ARWU رتبه پانزدهم جهانی در زمینه علوم طبیعی و ریاضیات
در رتبه‌بندی پنج رشته عمومی، این دانشگاه در ریاضیات رتبه هفتم و در فیزیک رتبه نوزدهم را به خود اختصاص داده است. رتبه هفتم در ریاضیات
رتبه نوزدهم در فیزیک
رتبه‌بندی QS رتبه ۲۴۱ جهان
۹۵ در علوم طبیعی
۱۷۳ در پزشکی
۳۰۵ در مهندسی
رنکینگ دانشگاه در دنیا

فارغ‌التحصیلان مشهور دانشگاه پاریس-جنوب

بسیاری از اساتید و محققان این دانشگاه توانسته‌اند در رقابت‌های بین‌المللی مدال‌ها و جوایز متعددی را کسب کنند از جمله مهم‌ترین این جوایز ۴ مدال فیلدز و همچنین دو جایزه نوبل. جوایز متعدد و جایگاه آن در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی نشان‌دهنده سطح بالای تحقیقات در این دانشگاه است. پیر – ژیل دو ژن و آلبر فرت، دو برنده جایزه نوبل فیزیک، وابسته به دانشگاه پاریس – سود بودند. تعدادی از مشهورترین ریاضی‌دانان فرانسوی نیز به دانشگاه پاریس – سود وابسته بوده یا هستند. در میان آنها می‌توان به مدال‌آوران فیلدز، لورن لافورگ، ژان کریستوف یوکوز، وندلین ورنر و نگو باو چاو اشاره کرد.

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه پاریس-جنوب

پذیرفته شدن در دانشگاه پاریس جنوب اندکی دشوار بوده و نیاز به داشتن سوابق تحصیلی خوب و درخشانی دارد. مدارک موردنیاز برای ثبت پذیرش در این دانشگاه شامل موارد زیر است:

 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی پایه‌های پیشین به همراه ریز نمرات و به‌صورت ترجمه شده.
 • پرکردن فرم درخواست آنلاین
 • ارائه گذرنامه
 • شماره تماس
 • شناسه ایمیل
 • عکس
 • گواهی تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه
 • رزومه تحصیلی
 • ارائه مدارک زبان انگلیسی تافل و آیلتس با معدل بالا
 • مدارک زبان فرانسوی
 • بیمه سلامت و زندگی
 • ویزای دانشجویی
 • ارائه توصیه‌نامه از دو یا سه استاد
 • طرح پیشنهادی تحقیق (MA, PhD)
 • فرم توافق‌نامه استاد راهنما (دکتری)

نحوه دریافت بورسیه رایگان از دانشگاه پاریس-جنوب

دانشگاه پاریس جنوب نیز مانند بسیاری از دانشگاه‌های دیگر، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. برخی از این بورسیه‌ها بر اساس نیاز مالی دانشجو بوده و برخی دیگر نیز بر اساس شایستگی‌ها به دانشجویان ارائه می‌شوند.

برای دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه لازم است تسلط کافی بر زبان انگلیسی داشته باشید زیرا باید درخواست بورس تحصیلی به زبان انگلیسی نوشته شود. همچنین لازم است بدانید بورسیه‌های تحصیلی معمولاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهادمی کنم به سایت دانشگاه به آدرس www.universite-paris-saclay.fr مراجعه کنید.

Get-a-free-scholarship-from-University-of-Paris-Sud
وه دریافت بورسیه رایگان

جایزه بورس تحصیلی:

 دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه پاریس جنوب هستند می‌توانند برای کمک‌هزینه تحصیلی پاریس جنوب و بورسیه ایفل برای پوشش هزینه‌های زندگی خود اقدام به درخواست بورس تحصیلی کنند.

تمامی دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط درخواست بورسیه بوده و می‌توانند درخواست خود را برای برسی ارسال کنند.

بورسیه دکتری:

این بورسیه شامل دانشجویان خارجی زیر ۳۵ سال بوده که در مقطع دکترا در حال تحصیل هستند. تمامی دانشجویان در رشته‌های مختلف می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند.

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد:

 دانشجویان خارجی زیر ۳۰ سال در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم مهندسی، علوم سیاسی، حقوق، اقتصاد، مدیریت می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند.

نکات مهم در نوشتن درخواست بورس تحصیلی:

شما می‌توانید شانس خود را با درخواست چندین کمک‌هزینه به طور هم‌زمان افزایش دهید. همچنین نمی‌توانید به‌تنهایی درخواست دهید. درخواست شما به حمایت مدیر دوره نیاز خواهد داشت. نکته دیگر در پرکردن درخواست بورسیه این است که مطمئن شوید معیارهای واجد شرایط بودن را رعایت می‌کنید.

کلام آخر

دانشگاه پاریس جنوب یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های فرانسه به شمار می‌رود که از جایگاه ویژه‌ای در رده‌بندی جهانی نیز برخوردار است. در این دانشگاه برای سهولت در امر تحصیل و پژوهش امکانات فراوانی وجود دارد که دانشجو می‌تواند به‌راحتی به‌تمامی آنها دسترسی داشته باشد.

مرکز مطالعاتی دانشگاه پاریس جنوب، یک گروه دانشگاهی بوده که پذیرای دانشجویان است و در طول تحصیل و زندگی دانشجویی به آنها کمک و راهنمایی می‌کند تا در نهایت وارد دنیای کار شوند. در پردیس‌های این دانشگاه اماکن اقامتی گوناگونی برای دانشجو فراهم آمده که می‌تواند تا ۱۲ ماه و باتوجه‌به شرایط شخصی خود در آن ساکن شوند.

همچنین بیش از شصت باشگاه، از جمله بیست و هفت باشگاه که متعلق بهFAPS  فدراسیون باشگاه‌های پاریس – جنوب هستند. در این پردیس‌ها واقع شده است که دانشجو می‌تواند اوقات فراقت خود را در آنها بگذراند.

بیشتر بخوانید

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.