تاریخ امروز :شنبه , 20 جولای 2024
University of Toronto

راهنمای کامل اپلای در دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

دانشگاه تورنتو یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا بوده که رتبه اول در میان دانشگاه‌های این کشور را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در انتاریو و حوالی کویینزپارک کانادا واقع شده و دانشگاهی دولتی محسوب می‌شود. دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۲۷ تأسیس شده و یکی از قوی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی شمال کشور کانادا به شمار می‌رود. همچنین این دانشگاه به علت داشتن رتبه بالای علمی جهانی، بیشترین منابع مالی کشور کانادا را نیز به خود اختصاص داده است.

در این دانشگاه سالانه تحقیقات مهمی همچون تحقیقات مربوط به انسولین، میکروسکوپ‌های الکترونی، سلول‌های بنیادی، تکنولوژی‌های مربوط به مولتی تاچ و سیاه‌چاله‌ها و … صورت می‌گیرد. انجام این‌گونه تحقیقات یکی از دلایل مهم برای رتبه‌بندی بالای این دانشگاه محسوب می‌شود.

دانشکده‌های تحصیلی در دانشگاه تورنتو

این دانشگاه نیز همچون سایر دانشگاه‌های مطرح جهان دارای ساختاری چندتکه بوده که به روش مدیریت کمیته مرکزی تحت کنترل است. اما تمامی امور در دانشکده‌های مختلف مانند بورسیه تحصیلی، پذیرش دانشجو، رشته‌های تحصیلی و مسائل مالی مستقل عمل می‌کنند.

پردیس اصلی این دانشگاه پردیس سنت جورج نام دارد. پردیس میسیساگا، اسکار برو و پردیس سنت جورج سه پردیس اصلی این دانشگاه بزرگ محسوب می‌شوند. دانشکده‌ها و کالج‌های مختلفی زیرمجموعه این دانشگاه هستند و در هرکدام رشته‌های متفاوتی ارائه می‌شود.

کالج‌های علوم پایه، هنر، علوم کاربردی و مهندسی، معماری و مناظر، موسیقی، جنگلداری، اطلاعات، پزشکی، پرستاری، داروسازی (معرفی رشته داروسازی)، دندانپزشکی، تربیت‌بدنی، بهداشت عمومی، حقوق، مدیریت، سیاست‌گذاری عمومی، آموزش، مددکاری اجتماعی و ادیان در دانشکده‌های مختلف دانشگاه تورنتو ارائه می‌شوند و همچنین بیشتر دانشجویان این دانشگاه در پردیس اصلی دانشگاه تورنتو مشغول به تحصیل هستند.

University-of-Toronto-Schools
دانشکده‌های تحصیلی در دانشگاه تورنتو

پردیس سنت جرج که در واقع بخش مرکزی دانشگاه تورنتو بوده دارای کالج‌های مختلفی است. این کالج‌ها عبارت‌اند از: کالج اینیس، نیو کالج، کالج سنت میشل، کالج ترینیتی، کالج یونیورسیتی، کالج ویکتوریا و کالج وودزورث.

این پردیس دارای ۲۰ دپارتمان آموزشی بوده و به‌طورکلی متشکل از ۷ کالج و ۴۵ مرکز تحقیقاتی است. مهم‌ترین دپارتمان‌های این پردیس عبارت‌اند از: دپارتمان شیمی، علوم کامپیوتری و ریاضیات.

رنکینگ و رتبه علمی دانشگاه تورنتو در دنیا

این دانشگاه از نظر رتبه‌بندی نیز در رتبه برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد و از نظر مؤسسات رتبه‌بندی معتبر در دنیا رتبه‌های مختلفی را کسب کرده است. این رتبه‌بندی‌ها معمولاً با معیار میزان تحقیقات و پژوهش‌های علمی در دانشگاه صورت می‌گیرد.

مؤسسه webometricرتبه 20
مؤسسه  shanghaiرتبه 27
مؤسسه us newsرتبه 21
مؤسسه QS رتبه32
مؤسسه TIMESرتبه 22
رنکینگ دانشگاه در دنیا

فارغ‌التحصیلان معروف ایرانی از دانشگاه تورنتو

بسیاری از دانشمندان و محققان ایرانی در کالج سنت جرج تحصیل‌کرده و به‌عنوان استاد و محقق در این دانشگاه مشغول به تدریس هستند. برخی از این اساتید برجسته عبارت‌اند از:

دکتر سرور شریف‌پوردکتر سرور شریف‌پور دانش‌آموخته دکترای مهندسی زیست‌پزشکی و بیو مواد از دانشگاه تورنتو است. ایشان هم اکنون در دانشگاه تورنتو مشغول به کار پژوهش دررابطه‌با ساخت ایمپلنت پلیمری برای بیماری‌های سینه است.
دکتر کامران بهدیناندکتر کامران بهدیان استاد مهندسی دانشگاه تورنتو است که به‌تازگی موفق به ساخت دستگاه کمک تنفسی نیز شده است.
دکتر پرهام اعرابیدکتر پرهام اعرابی استاد دانشگاه تورنتو کانادا است و به‌تازگی موفق به ابداع الگوریتمی برای تفهیم فرامین انسانی به رباط شده است.
فارغ‌التحصیلان معروف ایرانی

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه تورنتو

برای پذیرفته شدن در دانشگاه‌های کانادا ابتدا لازم است که ویزای کانادا را داشته باشید. برای کسب ویزای تحصیلی باید درخواست خود را به وزارت آموزش این کشور ارائه دهید. پس از دریافت ویزا می‌توانید برای ثبت‌نام در این دانشگاه اقدام کنید.

برای ثبت‌نام در دانشگاه تورنتو لازم است ابتدا مدارک لازم را برای دانشگاه ارسال کنید. مدارک لازم برای ثبت‌نام در دانشگاه تورنتو به شرح زیر است:

 • برای ثبت‌نام در دانشگاه تورنتو لازم است معدل دوره پیشین شما حداقل 15 باشد.
 • ارائه ریز نمرات به‌صورت ترجمه
 • مدارک تحصیلات به‌صورت ترجمه ارائه شود. برای مقطع کارشناسی ارائه مدارک دبیرستان و پیش‌دانشگاهی. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه مدارک لیسانس و فوق‌لیسانس به‌صورت ترجمه لازم است.
 • ارائه مدارک زبان با نمرات قابل‌قبول. درصورتی‌که موفق به کسب نمرات قابل قبولی در آزمونه‌ای تافل و آیلتس نشده باشید لازم است در آزمون زبان دانشگاه شرکت کنید.
 • ارائه انگیزه نامه
 • پرکردن فرم‌پذیرش آنلاین در وب‌سایت دانشگاه تورنتو (www.utoronto.ca)
 • ارائه رزومه از سوابق پیشین دررابطه‌با فعالیت‌های کاری و یا پژوهشی پیشین

برای پذیرفته شدن در این دانشگاه لازم است در آزمون زبان معتبری شرکت کرده و رتبه مناسبی کسب کنید. کسب نمره مورد قبول در هر یک از آزمونه‌ای زیر برای دانشگاه تورنتو قابل‌قبول است.

 • آزمون تافل حداقل نمره کسب شده برای کارشناسی ۸۸ و برای تحصیلات تکمیلی 93
 • آزمون آیلتس حداقل نمره کسب شده برای کارشناسی ۶٫۵ و برای تحصیلات تکمیلی 7
 • CAEL حد اقل نمره برای کارشناسی 70 و حد اقل نمره برای تحصیلات تکمیلی 70
 • همچنین برای رشته‌های فنی لازم است مدرک GRE کسب شده باشد.
 • برای رشته‌های مالی و بازرگانی مدرک GMAT باید کسب شود.

نحوه دریافت بورسیه رایگان از دانشگاه تورنتو

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه تورنتو لازم است مدارک عالی و درخشانی داشته باشید زیرا رقابت برای دریافت این بورسیه بسیار بالا بوده و تنها دانشجویان ممتاز با سوابق علمی بالا می‌توانند از این بورسیه برخوردار شوند.

در این دانشگاه بورسیه‌های مختلفی ارائه می‌شوند از جمله این بورسیه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بورسیه هم‌زمان با پذیرش

بورسیه همراه با پذیرش در این دانشگاه باتوجه‌به سوابق تحصیلی داوطلب ارائه می‌شود. این بورسیه‌ها مختص به کارشناسی بوده و به تعداد ۴۴۰۰ عدد است. این بورسیه به‌صورت اتوماتیک با برسی سوابق ثبت شده در سامانه دانشگاه اعمال می‌شود.

بورسیه هم‌زمان با تحصیل

این بورسیه در طی تحصیل دانشجو و با برسی صلاحیت‌ها و فعالیت‌های علمی وی صورت می‌گیرد. تعداد این بورسیه‌ها 5900 عدد بوده و ملاک اصلی برای دریافت آن سوابق علمی و تحصیلی است.

Receive-a-scholarship-from-the-University-of-Toronto
نحوه دریافت بورسیه رایگان از دانشگاه تورنتو

برنامه دانش‌پژوهان تعالی رئیس‌جمهور:

درصورتی‌که داوطلب دارای سوابق علمی بسیار درخشانی باشد می‌تواند تا سقف سالانه ۱۰۰۰ دلار را به‌صورت بورسیه تحصیلی دریافت کند. این بورسیه هم‌زمان با پذیرش در دانشگاه انجام می‌شود.

جایزه بین‌المللی دانش‌پژوهان دانشگاه تورنتو:

این بورسیه مختص به دانشجویان بین‌المللی بوده و مبلغ آن تا میزان ۲۰۰۰۰ دلار سالانه است. این بورسیه نیز باتوجه‌به سوابق تحصیلی و علمی داوطلبان از ابتدای ورود دانشجو به‌صورت اتوماتیک اعمال می‌شود.

کلام آخر

این دانشگاه یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود و بسیاری از دانشجویان علاقه زیادی به ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند. تحصیل در این دانشگاه می‌تواند فرست ارزشمندی را برای استفاده از دانش اساتید برجسته جهانی و پژوهشگران بزرگ دنیا فراهم کند.

پذیرفته شدن در این دانشگاه نیاز به مدارک معتبر و سوابق تحصیلی عالی دارد و تسلط بر زبان انگلیسی و داشتن مدارک معتبر زبان انگلیس از شرایط پذیرفته شدن در این دانشگاه است. این دانشگاه بورسیه‌های متعددی را برای تسهیل در ادامه تحصیل دانشجویان نخبه ارائه می‌کند و همچنین استفاده از ددلاین‌های مختلف در این دانشگاه می‌تواند از هزینه‌های تحصیل در دانشگاه تورنتو بکاهد.

بیشتر بخوانید

لطفا به این مطلب رای بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.