تاریخ امروز :پنج‌شنبه , 11 آگوست 2022
university-of-illinois-at-urbana-champaign

راهنمای اپلای در دانشگاه ایلینوی در اربانا – شمپین

دانشگاه ایلینوی در اربانا – شمپین یکی از دانشگاه‌های عمومی و تحقیقاتی ایالت ایلینوی آمریکا است که به‌صورت دولتی اداره می‌شود. دانشگاه ایلینوی در طی ساله‌ای گذشته با اسامی متفاوتی شناخته می‌شد و اخیراً نام دانشگاه ایلینوی ارباناشمپین برای این نهاد آموزشی برگزیده شده است. دانشگاه ایلینوی در دو شهر اربانا و شمپین واقع شده است و به‌خاطر وجود این دانشگاه‌ها، شهرهای شمپین و اربانا بسیار پیشرفته و پررونق هستند.

با وجود تغییر نام، این دانشگاه همچنان با نام دانشگاه ایلینوی شناخته می‌شود و در بسیاری از سایت‌ها نام این دانشگاه، با عنوان دانشگاه ایلینوی و یا UIUC معرفی میشود. دانشگاه ایلینوی یکی از برترین دانشگاه‌های آمریکا محسوب می‌شود و به همین خاطر هرساله هزاران نفر از سرتاسر دنیا برای پذیرفته شدن در این دانشگاه با یکدیگر رقابت می‌کنند. در این مطلب درباره نحوه اپلای در دانشگاه ایلینوی در اربانا – شمپین صحبت می کنیم.

این دانشگاه در واقع یک دانشگاه تحقیقاتی بوده و دارای رنکینگ جهانی بسیار مطلوبی است. دانشگاه ایلینوی اربانا شمپین دارای یک سیستم کتابخانه بسیار وسیع است و پس از دانشگاه هاروارد بزرگ‌ترین کتابخانه آمریکا را در اختیار دارد. همچنین در این دانشگاه می‌توان بزرگ‌ترین ابررایانه جهان را نیز یافت. در این دانشگاه سریع‌ترین ابررایانه دنیا نگهداری می‌شود.

دانشکده‌های تحصیلی در دانشگاه ایلینوی در اربانا – شمپین

در دانشگاه ایلینوی اربانا شمپین می‌توان بسیاری از رشته‌های پرمخاطب در دنیا را یافت. دانشکده‌های مختلف این دانشگاه رشته‌های متعددی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند.

مشاوره لیدمی

در این دانشگاه تعداد ۴۴۰۸۷ نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل در پردیس‌ها و دانشکده‌های متعدد این دانشگاه هستند. اسامی دانشکده‌های این دانشگاه نیز به شرح زیر است:

دانشکده کشاورزی و علوم زیستی، دانشکده کتابداری و اطلاع‌رسانی، دانشکده علوم و هنر، دانشکده هنرهای زیبا و کاربردی، دانشکده علوم کاربردی بهداشت، دانشکده کسب‌وکار، دانشکده مهندسی، دانشکده قانون، دانشکده رسانه، دانشکده داروسازی (معرفی رشته داروسازی)، دانشکده آموزش، دانشکده کار و مددکاری اجتماعی، دانشکده علوم هوایی و پرواز، دانشکده کار و روابط استخدام، دانشکده دامپزشکی، دانشکده پزشکی.

در هرکدام از این دانشگاه‌ها تعداد زیادی از رشته‌های پرمخاطب وجود دارد و طیف وسیعی از زیر گروه‌های این رشته‌ها ارائه می‌شود.

University-of-Illinois-Schools
دانشکده‌های تحصیلی در دانشگاه ایلینوی

رنکینگ و رتبه علمی دانشگاه ایلینوی در اربانا – شمپین در دنیا

دانشگاه ایلینوی ازآنجاکه دانشگاهی پژوهش‌محور بوده رتبه­های بسیار مطلوبی را از مؤسسات رتبه‌بندی در سراسر جهان کسب نموده است.

از نظر این مؤسسات تعداد پژوهش‌ها و تحقیقات علمی در دانشگاه، معیار رتبه‌بندی در میان دانشگاه‌های جهان است. بر طبق همین معیارها دانشگاه ایلینوی اربانا شمپین توانسته رتبه‌های زیر را از میان دانشگاه‌های جهان کسب کند:

مؤسسه ARWUرتبه 30
مؤسسه QS  رتبه 66
مؤسسه TIMESرتبه 36
مؤسسهU.S.NEWSرتبه 47
رنکینگ دانشگاه ایلینوی

فارغ‌التحصیلان معروف ایرانی وخارجی دانشگاه ایلینوی

دانشگاه ایلینوی به دلیل در اختیار داشتن اساتید برجسته و همچنین دارابودن رتبه‌های علمی بسیار بالا در سطح جهانی همواره توانسته اساتید و دانشمندان بزرگی را در خود بپروراند.

ده‌ها دانشمند و محقق برجسته جهانی از دانش‌آموختگان این دانشگاه بوده‌اند. در اینجا اسامی چند تن از این افراد را برای نمونه ذکر می‌کنیم:

عرفان محمدی
دکتر عرفان محمدی در رشته دکترای مهندسی شیمی در دانشگاه ایلینوی مشغول به تحصیل بوده و به‌عنوان دستیار آموزشی نیز در این دانشگاه مشغول است.
پریسا تبریزپریسا تبریز دانش‌آموخته رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه ایلینوی بوده و هم اکنون در شرکت گوگل مشغول به کار بوده و لقب پرنسس امنیت را نیز از آن خودکرده است.
انگ لیآقای انگ لی کارگردان مشهور چینی – تایوانی که توانسته جایزه اسکار را از آن خود کند یکی دیگر از دانش‌آموختگان دانشگاه ایلینوی است.
مارک اندرسنمارک اندرسن دانش‌آموخته رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه ایلینوی بوده و هم اکنون به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در حوزه تکنولوژی فعال است.
فارغ‌التحصیلان معروف از دانشگاه ایلینوی

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه ایلینوی

دانشگاه ایلینوی دارای رتبه علمی بسیار بالایی است؛ بنابراین رقابت برای پذیرفته شدن در این دانشگاه بالا خواهد بود. دانشجویان برای پذیرفته شدن در این دانشگاه باید مدارک و سوابق علمی درخشانی داشته باشند. همچنین کسب نمره بالا در آزمون‌های زبان نیز بی‌تأثیر نخواهد بود.

  • برای پذیرفته شدن در دانشگاه ایلینوی ابتدا لازم است هزینه ثبت‌نام و برسی مدارک که معادل 90 دلار است پرداخت شود.
  • همچنین لازم است در آزمون GPAحد اقل 3 نمره از 4 نمره را دریافت کنید.سایر مدارک مورد نیاز عبارتند از:
  • ریز نمرات مقاطع پیشین به‌صورت ترجمه شده
  • آخرین مدارک تحصیلی
  • ویزای تحصیلی
  • توصیه‌نامه از اساتید و مشاوران (حداقل ۳ توصیه‌نامه) این توصیه‌نامه‌ها بر طبق دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی داوطلب می‌توانند تعداد متفاوتی داشته باشند.
  • کسب نمرات قابل‌قبول از آزمونه‌ای زبان: آیلتس حداقل ۶٫۵ و نمره تافل حداقل ۱۰۲. همچنین برای برخی از رشته‌ها لازم است نمره قبولی از آزمون زبان GRE   نیز کسب شود.

نحوه دریافت بورسیه رایگان دانشگاه ایلینوی

بورسیه تحصیلی در دانشگاه ایلینوی معمولاً برحسب لیاقت و برسی سوابق تحصیلی به دانشجوان این دانشگاه ارائه می‌شود. در زمان ثبت‌نام داوطلبان با برسی مدارک و سوابق تحصیلی دانشجو، ارائه بورسیه تحصیلی به‌صورت اتوماتیک انجام شده و نیازی به ارسال مدارک دیگری نخواهد بود.

برخی دیگر از بورسیه‌های تحصیلی در این دانشگاه ارائه می‌شود که به آنها بورسیه تحصیلی بر حسب نیاز گفته می‌شود. برای دریافت این بورسیه لازم است فرم مربوط به بورسیه کمکی فدرال را به‌صورت رایگان پر و ارسال کنید.

کمک‌های دانشجویی دیگری نیز در این دانشگاه وجود دارد از جمله کمیته کمک مالی به دانشجو که برای دریافت آن نیز لازم است مدارک و فرم‌های درخواست را پر کنید.

شهریه دانشگاه ایلینوی هرساله اعلام شده و تمامی دانشجویان بین‌المللی موظف به پرداخت این شهریه خواهند بود. شهریه این دانشگاه معمولاً متغیر بوده و برخی هزینه‌ها از آن جدا خواهد بود. در حال حاضر شهریه دانشگاه ایلینوی برای دانشجویان بین‌المللی در حدود ۵۲ تا 62 هزار دلار است.

کلام آخر

دانشگاه ایلینوی اربانا شمپین یکی از بهترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان به شمار می‌رود. پذیرفته شدن در این دانشگاه نیاز به داشتن سوابق علمی عالی و درخشانی دارد. کسب نمره بالا در آزمونه‌ای زبان نیز می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

در این دانشگاه بورسیه‌های مختلفی برای تسهیل در ادامه تحصیل دانشجویان ارائه می‌شود که بر حسب لیاقت و یا نیاز مالی دانشجویان ارائه می‌شود. همچنین در این دانشگاه می‌توانید بسیاری از رشته‌های پرمخاطب دنیا را بیابید.

باتوجه‌به این که تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا بسیار گران‌قیمت‌تر از سایر نقاط دنیا است می‌توانید هم زمان با ارسال مدارک تحصیلی فرم مربوط به بورسیه تحصیلی را پرکرده و ارسال کنید. همچنین می‌توانید از امکانات کار در حین تحصیل و انواع ددلاین‌های ارائه شده توسط دانشگاه استفاده کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام نیز می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه ایلینوی اربانا – شمپین مراجعه کرده و آخرین خبرها دررابطه‌با زمان ثبت‌نام و… را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید

لطفا به این مطلب رای بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.