تاریخ امروز :دوشنبه , 26 سپتامبر 2022
university-of-Chicago

راهنمای کامل اپلای در دانشگاه شیکاگو

دانشگاه شیکاگو (the university of Chicago) یکی از معتبرترین و پر افتخارترین دانشگاه‌ها در سراسر جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه در شهر شیکاگو و در ایالت ایلینوی در ایالات متحده‌ آمریکا قرار گرفته‌ است و در نزدیکی دریاچه می‌شی‌گان واقع شده‌ است. دانشگاه شیکاگو در محله هاید پارک قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۹۱ میلادی تاسیس شده و یک مرکز علمی خصوصی محسوب می‌شود. این دانشگاه بیش‌ از ۱۳۰ سال قدمت دارد‌.

دانشگاه شیکاگو از زمان تاسیس تا کنون خدمات بسیار فراوانی را به علم و دانش نموده‌ است. به طور کلی می‌توان گفت دانشگاه شیکاگو چیزی در حدود ۱۴۰۲۲۱ دانشجو دارد. لازم به ذکر است که از این میان، در حدود ۵۸۶۰ نفر در مقطع کارشناسی این دانشگاه، تحصیل می‌کنند و تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه نیز در حدود ۹۸۶۶ نفر است.

معرفی دانشکده‌های تحصیلی دانشگاه شیکاگو

دانشکده‌های تحصیلی این دانشگاه عبارتند از:

University-of-Chicago-Schools
دانشکده‌های تحصیلی دانشگاه شیکاگو

تفکیک رشته‌های تحصیلی ارائه شونده بر اساس مقاطع تحصیلی

به طور کلی می‌توان گفت دانشگاه شیکاگو بیش از ۲۰۰ رشته تحصیلی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. برخی از این رشته‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی عبارتند از:

رشته‌های مقطع کارشناسی

پزشکی، حقوق، فیزیک، شیمی، مدیریت، خدمات اجتماعی، علوم اجتماعی، مهندسی مولکولی، الهیات، زیست‌ شناسی، سیاست عمومی، جغرافیا هنر، موسیقی، روان‌ شناسی (معرفی رشته روانشناسی).

رشته‌های کارشناسی‌ ارشد

تجزیه و تحلیل ترافیک، انفورماتیک پزشکی و روابط بین‌الملل، مطالعات آمریکای لاتین و کارائیب (علوم انسانی)، مطالعات امریکای لاتین و کارائیب (علوم اجتماعی) مطالعات مذهبی، علوم اجتماعی، آمار، مدیریت، هنرهای تجسمی، حقوق، هنرهای لیبرال، مطالعات خاور میانه (علوم اجتماعی)، علوم فیزیک، سیاست عمومی.

رشته‌های دکترا

  • روان‌ پزشکی، مردم‌ شناسی، تاریخ هنر، نجوم و فیزیک نجومی، بیوشیمی و بیولوژی مولکولی، کسب و کار، زیست‌ شناسی سرطان، شیمی، مطالعات رسانه و سینما کلاسیک، علوم محاسبات، ادبیات تطبیقی.

رنکینگ و رتبه بندی‌های دانشگاه شیکاگو در دنیا

در رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های جهان که در سال ۲۰۲۰ انجام‌ گرفته، دانشگاه شیکاگو در رده‌ی ۱۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌ است. این دانشگاه در میان مراکز علمی و آموزشی آمریکا نیز رتبه پنجم را به دست آورده‌ است. از طرف دیگر در رتبه‌ بندی در سال ۲۰۲۰ که توسط مؤسسه تایمز انجام‌ گرفته، دانشگاه شیکاگو توانسته در رتبه نهم دانشگاه‌های جهان واقع شود. در حقیقت می‌توان گفت این دانشگاه در حال حاضر، دارای ۱۰ مقام برتر در رتبه ‌بندی‌های مختلف ملی و بین‌المللی است. دانش آموختگان این دانشگاه تاکنون توانسته‌اند ۸۲ جایزه نوبل را به دست آورند. این عامل از جمله افتخارات بسیار مهم این دانشگاه محسوب می‌شود.

فارغ‌التحصیلان معروف دانشگاه شیکاگو

تا کنون در این دانشگاه، مشاهیر بسیار زیادی تحصیل‌ کرده‌اند. از جمله این افراد می‌توان جان راکفلر را نام برد. همان‌طور که می‌دانید جان راکفلر از سرمایه‌ گذاران بزرگ و بسیار معروف در آمریکا و سراسر جهان به شمار می‌رود. از طرف دیگر، افرادی از قبیل: ساموئل هانتینگتون و یا ریچارد رورتی و جیمز واتسون نیز که از نظریه‌ پردازان بسیار بزرگ بوده‌اند، در این دانشگاه تحصیل‌ کرده و از جمله دانش‌ آموختگان بسیار معروف این دانشگاه به شمار می‌روند.

نحوه پذیرش دانشجو دانشگاه شیکاگو

این دانشگاه تا کنون دانشجویان مختلفی را از سراسر نقاط جهان پذیرش کرده‌ است. از جمله این دانشجویان می‌توان دانشجویان ژاپنی، چینی، فیلیپینی، کره‌ای، هندی، آفریقای جنوبی و… را نام برد. لازم به ذکر است که دانشجویانی که از سایر کشورها به دانشگاه شیکاگو وارد می‌شوند دارای این امکان هستند که در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا به ادامه تحصیل اقدام کنند.

پذیرش دانشجویان در این دانشگاه از طریق ارسال درخواست و مدارک انجام میگیرد. لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که هر کدام از مدارس و بخش‌های این دانشگاه نیز معیار خاصی برای خود و برای پذیرش کردن دانشجویان دارند. به‌ طور کلی می‌توان گفت برای پذیرش و ادامه تحصیل در این دانشگاه لازم است به چند نکته توجه داشته باشید و چند شرط مهم را در نظر بگیرید.

Admission-to-the-University-of-Chicago
نحوه پذیرش دانشگاه شیکاگو

از جمله این نکات می‌توان به شرط معدل اشاره کرد. هم‌چنین لازم است دانشجویان برخی از آزمون‌ها را پشت سر گذاشته باشند. از جمله این آزمون‌ها می‌توان به آزمون‌ SAT و هم‌چنین آزمون ACT اشاره کرد. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که در حال حاضر میزان قبولی و پذیرش دانشجو در این دانشگاه، چیزی معادل ۷٫۳ درصد است. این عامل به این‌ معنا است که از میان ۱۰۰ نفر از متقاضیان، تنها ۷ نفر پذیرفته خواهند شد.

پس‌ از پشت سر گذاشتن آزمون‌های مورد نیاز، دانشجویان باید بتوانند مسئولین دانشگاه را از نظر برنامه‌های کاربردی خود نیز قانع کنند. برای پذیرش در این دانشگاه باید از یک‌ سال قبل مدارک و درخواست خود را آماده کرده باشید و نسبت به تکمیل درخواست و مدارک خود نیز اقدام نموده باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم به سایت دانشگاه به آدرس www.uchicago.edu مراجعه کنید.

نحوه دریافت بورسیه رایگان از دانشگاه شیکاگو

در حال حاضر دانشگاه شیکاگو یکی از ۱۰۰ کالج بسیار گران‌ قیمت در ایالات‌ متحده و در سراسر نقاط جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه در شرایط فعلی دانشجویان با استعداد از سراسر نقاط جهان را پذیرش می‌کند و در این پذیرش به نکاتی از قبیل: زبان، نژاد و یا رنگ اهمیتی نمی‌دهد و یا در هنگام پذیرش کردن دانشجویان بین‌المللی مواردی از قبیل: جنسیت، مذهب و توان مالی و… را در نظر نمی‌گیرد.

لازم به ذکر است که این دانشگاه هر ساله بیش‌ از ۱۰۰ میلیون دلار را به‌ عنوان کمک هزینه و یا بورس به دانشجویان مختلف اعطا می‌کند. هم‌چنین لازم است بدانید که در مقطع کارشناسی‌ ارشد، دانشجویان این دانشگاه دارای این امکان هستند که از انواعی از کمک‌های مالی بهره‌مند گردند. این دسته از دانشجویان می‌توانند وام‌ها و بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را نیز دریافت کنند.

نکته‌ای که لازم است به آن‌ توجه داشته باشید این است که پذیرش شدن در این دانشگاه به‌ ویژه در صورتی‌ که قصد دریافت بورسیه تحصیلی و یا کمک‌ هزینه را نیز داشته باشید، راه بسیار دشواری در پیش خواهید داشت. برای بهره‌مند شدن از چنین امکاناتی، لازم است چندین آزمون را با نمرات عالی پشت سر بگذارید. برای دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه هم‌چنین لازم است توصیه‌ نامه استاد را به‌ همراه داشته باشید. در حال حاضر ۵۵ درصد از دانشجویان تازه‌ وارد این دانشگاه از بورسیه تحصیلی آن، استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

لطفا به این مطلب رای بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.