تاریخ امروز :یکشنبه , 25 فوریه 2024
Tsinghua-University

راهنمای کامل اپلای در دانشگاه چینهوا (Tsinghua University)

دانشگاه چینهوا واقع در پکن یکی از برترین دانشگاه‌های کشور چین به شمار می‌رود که به دلیل سطح بالای علمی و آموزشی توانسته در رده‌بندی‌های جهانی نیز رتبه‌های بسیار مطلوبی را از آن خود کند. این دانشگاه عضو انجمن C9 بوده که متشکل از برترین دانشگاه‌های چین است. همچنین در سال ۲۰۱۵ این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌ها در زمینه‌های علوم مهندس و علوم کامپیوتری شناخته شد.

دانشگاه چینهوا در سال ۲۰۱۷ نیز به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جهان و در رده‌بندی مؤسسه تایمز در رده ۱۴ هم قرار گرفت. از نظر پژوهش‌های علمی و تحقیقاتی، دانشگاه چینهوا بسیار فعال بوده و سالانه تعداد زیادی از پژوهش‌ها و تحقیقات علمی در این دانشگاه صورت می‌گیرد. دانشگاه چینهوا در مقاطع تحصیلی مختلف دانشجو می‌پذیرد و در حدود ۳۵ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل‌اند.

پذیرفته شدن در این دانشگاه بسیار رقابتی بوده و لازم است داوطلب از سوابق تحصیلی بسیار درخشانی برخوردار باشد. داوطلبان داخلی این دانشگاه برای ورود به آن باید در یک آزمون سراسری شرکت کنند برای داوطلبان خارجی نیز ملاک پذیرش، نمرات مقاطع پیشین تحصیلی خواهد بود. همچنین داشتن نمرات بالا در آزمونه‌ای زبان معتبر مانند تافل و آیلتس نیز الزامی خواهد بود. به دلیل اهمیت بخش پژوهش در این دانشگاه عمده بودجه فعالیت‌های پژوهشی این دانشگاه توسط نهادهای دولتی تأمین می‌شود.

بر همین اساس سالانه پژوهش‌های علمی متعددی در این دانشگاه صورت می‌گیرد که این موضوع نقش زیادی در بالارفتن رتبه‌بندی علمی این دانشگاه از سوی مؤسسات بین‌المللی داشته است.

معرفی دانشکده‌های تحصیلی دانشگاه چینهوا

این دانشگاه دارای تعداد زیادی مدارس علمی و دانشکده‌های تحصیلی بوده که در آنها بسیاری از رشته‌های روز و پرمخاطب دنیا ارائه می‌شود. حدود ۳۰ دانشکده و مؤسسه تحقیقاتی در دانشگاه چینهوا مشغول به فعالیت‌اند که اسامی این مراکز به شرح زیر است:

آکادمی هنر و طراحیدانشکده مهندسی هوافضادانشکده معماریدانشکده مهندسی عمراندانشکده اقتصاد و مدیریت
دانشکده محیط‌زیست
دانشکده مالی PBCدانشکده علوم‌انسانیدانشکده علوم و فناوری اطلاعاتدانشکده روزنامه‌نگاری و ارتباطات
دانشکده حقوقدانشکده علوم زندگیمکتب مارکسیسمدانشکده علوم و مهندسی مواددانشکده مهندسی مکانیک
مدرسه پزشکیدانشکده علوم اجتماعیدانشکده علوم داروییدانشکده سیاست و مدیریت عمومیدانشکده علوم
گروه مهندسی شیمیگروه مهندسی برقگروه فیزیک مهندسیمرکز انرژی احتراقمؤسسه مطالعات پیشرفته
مؤسسه آموزشمؤسسه علوم اطلاعات بین‌رشته‌ایانستیتو فناوری هسته‌ای و انرژی جدیدمرکز ریاضیات کاربردیمرکز هنر
گروه تربیت‌بدنیدانشکده آموزش مداومتحصیلات تکمیلی در شن ژنکالج شوارتز منمؤسسه جهانی خلاقی و نوآوری
دانشکده شینیا
معرفی دانشکده‌های تحصیلی دانشگاه چینهوا

رنکینگ دانشگاه چینهوا در دنیا

دانشگاه چینهوا از نظر رنکینگ جهانی در سطح بسیار بالایی قرار داشته و برخی از رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه جزو ۱۰ دانشکده برتر در دنیا به شمار می‌روند. این دانشگاه به دلیل اهمیت به بخش پژوهش و تحقیق، توانسته است از نظر مؤسسات رتبه‌بندی معتبر در جهان رتبه‌های بالایی را کسب کند ازجمله:

  • از نظر مؤسسه رتبه‌بندی QS رتبه ۱۶ را کسب کرده است.
  • از نظر مؤسسه رتبه‌بندی TIMES رتبه ۲۲ را کسب کرده است.

فارغ‌التحصیلان مشهور دانشگاه چینهوا

دانشگاه چینهوا از جمله بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های چین بوده که توانسته افراد مشهور و بزرگی را به جامعه جهانی معرفی کند. بسیاری از مشاهیر و سیاست‌مداران بزرگ این کشور از دانشجویان دانشگاه چینهوا بوده‌اند.

از جمله افراد مشهوری که در این دانشگاه تحصیل‌کرده‌اند می‌توان به اسامی زیر اشاره کرد:

شی جین پینگوی سیاست‌مدار چینی بود که در سمت دبیرکل حزب کمونیسم چین و همچنین رئیس کمیسیون مرکزی نظامی چین فعالیت داشت. وی در سال ۲۰۱۳ رئیس‌جمهور خلق چین بود.
هو جین تائووی در سال ۲۰۰۲ به‌عنوان دبیرکل حزب کمونیسم چین و همین‌طور با عنوان رئیس‌جمهور چین فعالیت می‌کرد.
دکتر حمیدرضا آرندیاندکتر آرندیان استاد و دانشجوی دکترای رشته محیط‌زیست از دانشگاه چینهوا است. وی به‌تازگی توانسته در رقابتی دشوار عنوان یکی از ۱۰ استاد برتر این دانشگاه را کسب کند.
فارغ‌التحصیلان مشهور

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه چینهوا

دانشگاه چینهوا یکی از برترین دانشگاه‌های بین‌المللی بوده که هرساله هزاران داوطلب از سرتاسر دنیا برای پذیرفته شدن در آن با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. این دانشگاه در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. برای اخذ پذیرش در دانشگاه چینهوا لازم است مدارک زیر را ارائه دهید:

  • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع پیشین به همراه ریز نمرات به‌صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی
  • ارائه گواهی SOP
  • داشتن حداقل ۲ توصیه‌نامه از اساتید مقاطع پیشین تحصیلی
  • کپی پاسپورت
  • داشتن ۳ قطعه عکس پاسپورتی
  • ارائه نمرات قبولی در آزمون‌های زبان (برای ارائه این مدارک نمره خاصی در نظر گرفته نشده)
  • کسب حداقل سطح ۵ در آزمون HSK

 نحوه دریافت بورسیه دانشگاه چینهوا

برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه چینهوا لازم است در هنگام ثبت‌نام، درخواست بورسیه تحصیلی را نیز با سایر مدارک به این دانشگاه (www.tsinghua.edu.cn) ارسال کنید. این درخواست مورد برسی قرار گرفته و باتوجه‌به سوابق علمی و تحصیلی و نمرات در مورد اختصاص دادن بورس تحصیلی به شما تصمیم گرفته می‌شود. دانشگاه چینهوا به‌تمامی دانشجویان واجد شرایط بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد. برخی از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی این دانشگاه به شرح زیر است:

بورسیه تحصیلی دولت چین:

این بورسیه شامل تمامی دانشجویان، اساتید و محققان بین‌المللی بوده و از طرف دولت چین برای گسترش روابط بین‌المللی در زمینه‌های علمی و تحقیقاتی اختصاص می‌یابد.

بورس تحصیلی زیمنس چین:

این بورسی بیشتر به دانشجویان مقطع دکترا اختصاص می‌یابد و معمولاً به دانشجویان بااستعداد و نخبه ارائه می‌شود.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان آمریکایی:

بر اساس توافق‌های بین دانشگاهی، این بورسیه شامل دانشجویان آمریکایی می‌شود که برای تحصیل به چین آمده‌اند.

بورس تحصیلی برای پردیس آسیا:

این بورسیه بر اساس توافق‌نامه‌های بین دانشگاهی میان دانشگاه چینهوا و سایر دانشگاه‌های آسیایی است. دانشجویان این دانشگاه‌ها می‌توانند برای تحصیل و استفاده از بورس تحصیلی به این دانشگاه بیایند.

کلام آخر

دانشگاه چینهوا یکی از برترین دانشگاه‌های چین و همچنین جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه به دلیل اهمیت‌دادن به بخش پژوهش و تحقیقات علمی توانسته است از رتبه‌های برتر جهانی برخوردار شود. بر همین اساس پذیرفته شدن در این دانشگاه کار آسانی نبوده و به سوابق علمی درخشان و شایستگی‌های تحصیلی داوطلب بستگی دارد.

بسیاری از رشته‌های روز دنیا در دانشگاه چین هوا ارائه می‌شود و این دانشگاه از نظر تولید علم و فناوری در سطح بسیار بالایی است. دانشگاه چین هوا امکانات تحصیل رایگان و انواع بورسیه‌های تحصیلی را نیز در اختیار دانشجویان نخبه خود گذاشته و با ارائه انواع بورس‌های تحصیلی در امر آموزش راحت به آنها کمک می‌کند. لازمه دستیابی به بورسیه‌های تحصیلی داشتن سوابق علمی و تحصیلی بسیار درخشان خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.