تاریخ امروز :سه‌شنبه , 23 آوریل 2024
Master-of-Sports-Science

همه چیز درباره ارشد علوم ورزشی: بررسی بازار کار و درآمد

انجام فعالیت های ورزشی از گذشته تا به امروز به همه افراد توضیح می شود. فرد با انجام فعالیت های ورزشی و  داشتن تحرک کافی می تواند از بدن خود در مقابل بسیاری از بیماری ها مراقبت کند. در این مطلب قصد داریم به معرفی ارشد علوم ورزشی، بازار کار گرایش های ارشد علوم ورزشی، دروس امتحانی کنکور، درآمد و حقوق آن بپردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ماهیت ارشد علوم ورزشی

ارشد علوم ورزشی یکی از رشته های پرکاربرد و پرطرفدار بین داوطلبان به حساب می آید. در واقع علوم ورزشی مطالعه چگونگی عملکرد بدن انسان در هنگام ورزش و همچنین چگونگی ارتقاء سلامت روانی، جسمی و اجتماعی توسط ورزشو فعالیت های بدنی است.

علم ورزش تنها به منظور آشنایی با رشته های ورزشی مانند کشتی، شنا، والیبال، ایروبیک و … نیست؛ بلکه این فارغ التحصیلان در دوران تحصیل خود ملزم به آشنایی نسبی با حوزه هایی مانند روانشناسی، فیزیولوژی، آناتومی پیدا می کنند.

این رشته یکی از رشته های پرطرفدار بین افراد علاقه مند به ورزش و افرادی که حداقل در یکی ورزش به صورت تخصصی فعالیت دارند، است. به دلیل پیشرفت این علم، فارغ التحصیلان این رشته تنوع شغلی و تقاضای شغلی زیادی دارند. در قسمت مرتبط با بازار کار بیشتر در رابطه با بازارکار این رشته صحبت م کنیم.

Introduction-to-Senior-Sports-Science

ماهیت ارشد علوم ورزشی

دروس امتحانی کنکور ارشد علوم ورزشی

هر سال با شروع ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد، سازمان سنجش دفترچه ای برای راهنمایی و معرفی مجموعه های امتحانی در سایت خود به آدرس www.sanjesh.org منتشر می کند. در این دفترچه اطلاعات مفیدی مانند دروس امتحانی کنکور، ضرایب آن، گرایش رشته ها ارائه شده است.

هر داوطلب قبل از زمان کنکور برای برنامه ریزی درسی، نیاز دارد که از دروس امتحانی کنکور رشته مورد علاقه خود آشنایی داشته باشد. بر اساس اطلاعات منتشر شده در دفترچه آزمون کارشناسی سال 1400، داوطلبان علاقه مند به شرکت در مجموعه علوم ورزشی با کد 1106 باید خود را برای پاسخ داده به سوالات درس هایی مانند 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- فیزیولوژی و تغذیه ورزش، 3- آمار، سنجش و اندازه گیری درتربیت بدنی، 4- حرکت شناسی و بیومکانیک، 5- رشد و یادگیری حرکتی، حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی، 7- مدیریت سازمان ها و مسابقات ورزشی آماده کنند.

جدول ضرایب دروس امتحانی کنکور ارشد مجموعه علوم ورزشی

در جدول زیر ضرایب دروس متناسب با گرایش را ارائه کرده ایم.

رشتهکد ضریبدرس
1
درس
2
درس
3
درس
4
درس
5
درس
6
درس
7
رشته فیزیولوژی ورزشی22421111
رشته بیومکانیک ورزشی32124111
رشته رفتار حرکتی12121411
رشته آسیب شناسی ورزشی و حرکت اصلاحی42121141
رشته مدیریت ورزشی52121114
رشته روانشناسی ورزشی12121411
دروس امتحانی کنکور ارشد علوم ورزشی

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد علوم ورزشی


یکی از مواردی که باید قبل ورود به هر رشته در نظر بگیرید، سنجیدن روحیه و استعداد خود متناسب با آن رشته است. به عنوان مثال فردی که می خواهد وارد ارشد پرستاری شود، باید بسیار صبور و دلسوز باشد. دانشجویان این رشته علاوه بر دارا بودن از دانش گسترده در زمینه های  روانشناسی و فیزیولوژی باید توانایی همکاری با دیگران و کارهای تیمی را داشته باشند. این افراد باید دارای مهارت های ارتباطی کلامی و نوشتاری عالی باشند تا ایده های خود را بیان کنند. همچنین این دانشجویان باید توانایی تفکر با استفاده از منطق و استدلال را داشته باشند. هر چه فرد دارای مهارت های اجتماعی و روحیه خوب بیشتر باشد، در واقع می گوییم پتانسیل او برای تبدیل شدن یک فدر موفق دراین رشته بیشتر است.

گرایش های ارشد مجموعه علوم ورزشی

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد سال 1400، مجموعه علوم ورزشی با کد 1106 دارای 6 رشته فیزیولوژی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، رفتار حرکتی، آسیب شناسی ورزشی و حرکت اصلاحی، مدیریت ورزشی و روانشناسی ورزشی است. که هرکدام از این رشته ها دارای زیرشاخه هایی هستند. در جدول زیر زیر شاخه های هر رشته را ارائه کرده ایم.

رشتهگرایش
رشته فیزیولوژی ورزشیفیزیولوژی فعالیت بدنی و تندرستی
فیزیولوژی ورزشی کاربردی
فیزیولوژی فعالیت ورزشی محض
فیزیولوژی فعالیت ورزشی بالینی
تغذیه ورزش
رشته بیومکانیک ورزشی
رشته رفتار حرکتیرشد حرکتی، یادگیری و کنترل حرکتی، آموزش تربیت بدنی
رشته آسیب شناسی ورزشی و حرکت اصلاحیحرکات اصلاحی، امدادگر ورزشی، تربیت بدنی ویژه
رشته مدیریت ورزشیمدیریت بازاریابی در ورزش، مدیریت اماکن و تاسیسات ورزشی، مدیریت اوقات فراغت ورزش های تفریحی، مدیریت راهبردی در سازمان های ورزشی، مدیریت رسانه های ورزشی، مدیریت رویداد های ورزشی
رشته روانشناسی ورزشی
گرایش های ارشد مجموعه علوم ورزشی

لیست دروس ارشد علوم ورزشی

دروس پایه گرایش های فیزیولوژی ورزشی

 • روش تحقیق در علوم ورزشی
 • آمار زیستی ویژه فعالیت های ورزشی
 • فیزیولوژی انسان پیشرفته ویژه فعالیت های ورزشی

دروس پایه گرایش های رفتار حرکتی

 • روش های آماری
 • روش و طرح های تحقیق در علوم رفتاری حرکتی
 • مبانی عملکرد انسان

دروس پایه گرایش های آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی

 • روش تحقیق در علوم ورزشی
 • آمار زیستی پیشرفته در علوم ورزشی
 • فیزیولوژی پیشرفته دستگاه اعصاب مرکزی

دروس پایه گرایش های مدیریت ورزشی

 • روش تحقیق در مدیریت ورزشی
 • تحلیل آماری و کاربرد نرم افزارهای آماری در ورزش
 • اصول و مبانی مدیریت

دروس پایه گرایش های رواشناسی ورزشی

*این قسمت در حال بروزرسانی است*

 

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.