تاریخ امروز :پنج‌شنبه , 22 آوریل 2021
Master-of-Tourism-Management

ارشد مدیریت جهانگردی (ارشد هتلداری): بازار کار، درآمد

امروزه بیشتر داوطلبان به دلیل ارتقاء موقیعت شغلی، افزایش سطح دانش، تمایل به ادامه تحصیل، تمایل به داشتن مدرک و خیلی از عوامل دیگر تصمیم می گیرند که در مقطع ارشد تحصیل کنند. انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد  برای افرادی که هدف مشخصی دارند، بسیار مهم است. این فراد شاید به انگیزها و پیش فرض های ذهنی قصد وارد شدن به آن رشته های داشته باشند، اما چون آگاهی و شناخت کافی از آن رشته، بازار کار، موقیعت های شغلی، درآمد آن رشته ندارند، به مشکل بر می خورند. در این  مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته های دانشگاهی سایت فسفر قصد داریم شما را با ارشد مدیریت جهانگردی (ارشد هتلداری) آشنا کنیم.

همان طور که میدانید مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر) مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازند تا روند تصمیم گیری برای انتخاب رشته را برای شما عزیزان هموار تر کنند. در ادامه شمار را بیشتر با این رشته آشنا می کنیم.

ماهیت ارشد مدیریت جهانگردی (ارشد هتلداری)

در مطاب معرفی رشته هتلداری در مقطع کارشناسی، توضیح دادیم که این رشته تنها در مقطع کارشناسی در حال حاضر در ایران ارائه می شود و داطلبان علاقه مند به آن باید برای تحصیل در مقطع ارشد، در صورت تمایل با مرتبط بودن با مدرک دوره کارشناسی خود مجموعه مدیریت جهانگردی را انتخاب کنند. اما خیلی از داوطلبان با عنوان ارشد هتلداری شاید به دنبال مطالب این رشته باشند، اما اینطور نیست و این مجموعه شاید کمی متفاوت با رشته هتلداری باشد.

مجموعه مدیریت جهانگردی بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 از رشته های شناور به حساب می آید. این افراد در دوران تحصیل خود با مباحثی مانند نحوه برنامه ریزی برای سفر، نحوه برگزای سفر و تدارکات آن، نحوه پذیرایی آشنا می شوند. کشور ها از لحاض فرهنگی و اقلیمی سابقه بسیار طولانی و شنیدنی دارد، به همین خاطر هدف از ارائه این رشته در دانشگاه های کشور، تربیت نیری انسانی متخصص برای بهبود صنعت گردشگری کشور و جذب توریست است.

introduction-Tourism-Management

معرفی ارشد مدیریت جهانگردی (ارشد هتلداری)

دروس امتحانی کنکور ارشد مدیریت جهانگردی (ارشد هتلداری)

هر ساله در زمان ثبت نام و انتخاب رشته، سازمان سنجش دفترچه ای برای کسب از اطلاعات داوطلبان در سایت منتشر میکند. یکی از موضوعاتی که در دفترچه به آن اشاره شده است؛ عنوان دروس امتحانی برای کنکور و ضریب هر درس است. دانستن ضریب درسی باعث می شود داوطلب برای درس های با اهمیت بیشتر زمان بیشتری بگذارید و شانس قبولی در رشته مورد علاقه خود را افزایش دهید. داوطلبان علاقه مند به این رشته باید خود را برای پاسخ دادن به سوالات دروسي مانند زبان تخصصی (انگلیسی)، برنامه ریزی توسعه و اقتصاد جهانگردی، روش های کمی در جهانگردی (ریاضیات کاربردی، پژوهش عملیاتی و آمار کاربردی)، مدیریت بازاریابی (اصول مدیریت، رفتار سازمانی، بازاریابی و مدیریت بازار)، علوم اجتماعی (جامعه شناسی، مردم شناسی، فرهنگ عامه)، تاریخ و جغرافیا (تاریخ و فرهنگ ایران، هنر معماری ایران، باستان شناسی، نقشه خوانی، جغرافیای جهانگردی ایران) آماده کنند.

در جدول زير به معرفي ضريب هر درس پرداخته ايم.

زبان تخصصی (انگلیسی)برنامه ریزی توسعه و اقتصاد جهانگردیروش های کمی در جهانگردی مدیریت بازاریابیعلوم اجتماعی تاریخ و جغرافیا
بازاریابی جهانگردی322322
برنامه ریزی توسعه جهانگردی222322
دروس امتحانی کنکور ارشد مدیریت جهانگردی

توانایی های موردنیاز برای ورود به ارشد مدیریت جهانگردی (ارشد هتلداری)

اولين گام براي ورود به اين رشته علاقه مند بودن به سفر و ديدن جاذبه هاي ديدني است. این افراد باید نسبت به مطالعه تاریخ کشورها و آشنایی فرهنگ آنها علاقه مند باشند، تا بتوانند با افراد متناسب با فرهنگ آنها رفتار کنند. داشتن مهارت ارتباطی و روابط اجتماعی بودن یکی دیگر از شرایط لازم برای ورود به این رشته است، این افراد باید بتوانند با مراجعه کنندگان خود به خوبی و با روی خوش برخورد داشته باشند، تا علاوه بر جذب اعتماد او، احترام او را نیز نگه دارند و خاطرات خوبی برایش بسازند. به دلیل اینکه در ممکن است با مسافران خارجی در اتباط باشند، باید نسبت به زبان های خارجه مانند زبان انگلیسی، عربی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و …، با توجه به موقعیت جغرافیایی خود تسلط داشته باشند.

لیست دروس ارشد مدیریت جهانگردی (ارشد هتلداری)

دروس مشترک بین گرایش های مختلف

ارزیابی طرح های توسعه جهانگردی، روش های کمی در جهانگردی، حسابداری مدیریت (در صنعت جهانگردی)، خط مشی گذاری در صنعت جهانگردی، تحلیل رفتار جهانگردی و تعامل فرهنگی، حیط ملی و بین المللی تجارت و گردشگری، مدیریت کیفیت جامع در صنعت جهانگردی، اصول مدیریت و بازاریابی خدمات، مدیریت منابع انسانی در صنعت جهانگردی.

 دروس اختصاصی گرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی

سمینار در مسائل جهانگردی پایدار، مدیریت استراتژیک پایدار، رنامه ریزی جهانگردی در کشورهای در حال توسعه، مدیریت اکوسیستم های طبیعی.

دروس تخصصی گرایش بازاریابی جهانی

سمینار در مسائل بازاریابی جهانگردی (تحقیقات بازاریابی)، بازاریابی محصولات جهانگردی، رفتار مصرف کننده در جهانگردی، بازاریابی بین المللی در جهانگردی.

گرایش های ارشد مدیریت جهانگردی (ارشد هتلداری)

بر اساس انتشار دفترچه مجموع هاي امتحاني کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1400 در سايت سازمان سنجش، مجموعه مديريت جهانگردي با کد 1125، دارای 2گرایش بازاریابی جهانگردی، برنامه ریزی توسعه جهانگردی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *