تاریخ امروز :جمعه , 19 جولای 2024
master-of-statistics

همه چیز درباره ارشد آمار: دروس امتحانی کنکور، گرایش ها، بازارکار و درآمد

انتخاب رشته ارشد یکی از سخت ترین انتخاب رشته برای داوطلبان، به خصوص برای داوطلبانی که قصد تغییر رشته را دارند، است. بیشتر افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند به فکر ارتقاء شغلی، افزایش حقوق، پیدا کردن شغل مناسب است. برخی دیگر به دلیل علاقه به ادامه تحصیل وارد مقطع کارشناسی ارشد می شوند. برای درسته اول خیلی مهم است که از بازار کار آن رشته اطلاعات کافی داشته باشند. در این مطلب قصد داریم به معرفی ارشد آمار، بازار کار ارشد آمار، دروس امتحانی کنکور، گرایش ها، درآمد این رشته بپردازیم.

ماهیت ارشد آمار

آمار شاخه ای از ریاضیات کاربردی است که شامل جمع آوری ، توصیف ، تجزیه و تحلیل و استنتاج نتیجه گیری از داده های کمی است. نظریه های ریاضی پشت آماری به شدت به حساب دیفرانسیل و انتگرال، جبر خطی و نظریه احتمالات متکی هستند. آمار شناسان، افرادی که آمار را انجام می دهند، به ویژه در مورد تعیین چگونگی نتیجه گیری قابل اعتماد در مورد گروه های بزرگ و پدیده های عمومی از ویژگی های قابل مشاهده نمونه های کوچک هستند که فقط نمایانگر بخش کوچکی از گروه بزرگ یا تعداد محدودی از موارد یک پدیده عمومی هستند.

در مطلب مرتبط با کارشناسی رشته آمار و کاربردها صحبت کردیم که دانشجویان در این مقطع با مفاهیم پایه آشنا می شوند و در دوران تحصیل خود زمینه ورود به یادگیری یک تخصص را پیدا می کنند. مباحثی نظری و کاربردی مانند آمار ریاضی و احتمال، نمونه گیری، سری زمانی، رگرسیون آشنا می شوند.

دانشجویان حال با ورود به مقطع ارشد می توانند تخصص و علاقه خود مانند مباحث نظری یا مباحص کاربردی را انتخای کنند و این رشته ادامه دهند. دانشجویان علاقه مند به این رشته در مقطع ارشد از آمارخوان به آمادان تبدیل می شوند.

اما به طور کل یک آماردان موفق، فردی است که به لحاظ تئوریک (مبانی ریاضی) قوی و به لحاظ نرم­ افزاری غنی باشد. در واقع در بازار کار، جنبه نرم ­افزاری آمار بسیار با اهمیت­ است؛ به این معنی که هرچقدر فرد در نرم ­افزارهای آماری غنی­ تر باشد در بازار کار موفق­ تر خواهد بود.

introduction-master-of-statistics

ماهیت ارشد آمار

دروس امتحانی کنکور ارشد آمار

هر ساله سازمان سنجش برای آگاهی داوطلبان اطلاعاتی درباره آزمون کارشناسی ارشد در سایت خود منتشر می کند. یکی از آن اطلاعات ارائه دروس امتحانی کنکور مرتبط با رشته مودعلاقه است. بر اساس انتشار دفترچه کارشناسی ارشد سال 1400 در سایت سازمان سنجش داوطلبان علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، دروس پایه (ریاضی عمومی(1و2)، مبانی ماتریس ها و جبر خطی، مبانی آنالیز ریاضی و مبانی احتمال)، دروس تخصصی 1 (احتمال (1و2)، آمار ریاضی (1و2) )، دروس تخصصی 2 (نمونه گیری (1و2)، رگرسیون 1) را مطالعه کنند.

یکی از عوامل مهم برای قبولی شدن در رشته مورد علاقه برنامه ریزی درست درسی است. برای داشتن برنامه ریزی درست باید در قدم اول از ضرایب دروس امتحانی کنکور رشته خود اطلاع داشته باشید. در جدول زیر به معرفی دروس امتحانی کنکور و ضرایب آن پرداخته ایم.

رشته هازبان عمومی و
تخصصی
(انگلیسی)
دروس
پایه
دروس
تخصصی 1
دروس
تخصصی 2
آمار ریاضی1343
بیم سنجی1343
آمار اجتماعی و اقتصادی1334
آمار رسمی 1334
علم داده ها1343
دروس امتحانی کنکور ارشد آمار

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد آمار

برای موفقیت در هر رشته ای فرد نیازمند یک سری مهارت ها، استعداد ها در کنار علاقه به آن است. داوطلبان این رشته با داده ها و ارقام زیادی سر و کار دارند و باید به ریاضیات وکسف ارتباط بین داده ها علاقه داشته باشند. همچنین این دانشجویان باید مهارت های تحلیلی، مهارت های فنی، مهارت های ارتباطی هم داشته باشند، زیرا این افراد مدام در حال جمع آوری داده ها، دستکاری داده ها ومصاحبه با افراد جامعه برای پیدا کردن اطلاعات هستند.

معرفی گرایش های رشته آمار

بر اساس آخرین اطلاعات موجود در دفترچه ارشد سال 1400 در سایت سازمان سنجش، ارشد آمار با کد 1207 دارای 5 رشته آمار ریاضی، بیم سنجی، آمار اجتماعی و اقتصادی، آمار رسمی و علم داده ها است.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد آمار در مقاطع بالاتر

دانشجویان رشته آمار در ایران امکان ادامه تحصیل تحصیل تا مقطع دکترا را دارند.

بازار کار و درآمد ارشد رشته آمار در ایران

باید گفت که بازار کار برای فارغ التحصیلان ارشد رشته آمار به گرایشی که در آن درس خوانده اند بستگی خواهد داشت. به طور مثال فارغ التحصیلان رشته آمار زیستی طی تحصیل توانایی استفاده از روش­های آماری در حل مسائل حوزه بهداشت ژنتیک و بیولوژی انسانی را کسب می کنند. این دانشجویان در صورتی که در مقطع دکترا نیز ادامه تحصیل دهند می توانند عضو هیئت علمی دانشگاه شوند.

از آنجایی که در تمام سازمان ها و ادارات امور مرتبط با آمار و عدد و راقام وجود دارد، بنابراین می توان گفت بسته به گرایش فارغ التحصیلان ارشد آمار می توان به آینده شغلی آنها امیدوار بود. در واقع باید گفت که فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ التحصیلان این رشته وجو دارد و اگر اصل شایسته سالاری را در نظر داشته باشیم این فارغ التحصیلان بازار کاری خوبی را در آینده خواهند داشت. با این حال نمی توان میانگین دقیقی از نظر ریالی برای درآمد آنها در مشاغل مختلف در نظر گرفت.

Senior-labor-market-statistics-in-Iran
بازار کار و درآمد ارشد رشته آمار در ایران

در ایران سازمان هایی فارغ التحصیلان گرایش های مختلف ارشد آمار می توانند در آنها مشغول به کار باشند شامل:

  • سازمان برنامه و بودجه
  • مرکز آمار ایران
  • بانک ها
  • ادارات بیمه
  • مراکز صنعتی و کارخانه ها
  • واحدهای آماری وزارت خانه های مختلف (کشاورزی ، کار ، بهداشت ، اقتصاد و امور دارایی)

و …. می شود.

دانشگاه های برتر ارشد آمار در ایران

انتخاب دانشگاه نیز بستگی به گرایشی که انتخاب می کنید خواهد داشت. به طور مثال دانشجویان آمار گرایش زیست در مقطع کارشناسی ارشد می توانند در دانشگاه های علوم پزشکی ایران تحصیل کنند. برای دانشجواینی که قصد ادامه تحصیل در رشته آمار گرایش اقتصادی اجتماعی داشته باشند تنها دانشگاه علوم پزشکی و علامه طبابایی چنین رشته ای را ارائه می دهند. بهترین دانشگاه های کشور در ارائه رشته ارشد آمار دانشگاه های علوم پزشکی، علامه طباطبایی و دانشگاه شهید بهشتی هستند.

بازار کار و درآمد رشته ارشد آمار در دنیا

امروزه استفاده از نیروی متخصص در تمام دنیا بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. کارشناسان ارشد آمار نیز می توانند در مشاغل مرتبط با حیطه تحصیلی خود از جمله شرکت ها، بانک ها، شرکت های بیمه، حوزه های اقتصادی، کارخانه ها و یا دیگر مراکز مربوطه در سراسر دنیا مشغول به کار شوند. به طور کلی درآمد افراد در رشته آمار بسته به تجربه کاری، میزان ساعات کاری و تخصصی که در این رشته دارند معین می شود.

متوسط درآمد یک کارشناس ارشد آمار در کشورهای خارجی از جمله امریکا و کانادا با توجه به مشاغلی چون آمارگری، یا بیومتریک زیست سنجی معادل 100 هزار دلار است که مبلغ قابل توجهی محسوب می شود.

دانشگاه های برتر ارائه دهنده ارشد آمار در دنیا

در کشورهای مختلف دنیا آمار زیستی، بیم سنجی، آمار ریاضی و آمار اقتصادی از پرکاربردترین گرایش های رشته آمار محسوب می شوند. با توجه به این که رشته آمار کاملا به رشته ریاضی مرتبط است، محبوب ترین گرایش رشته آمار، آمار ریاضی است و این گرایش از بیشترین ظرفیت در این رشته برخوردار است. بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته آمار گرایش های مختلف امریکا است. دانشگاه هایی چون هاروارد، کارنگی ملون، کالیفرنیا، پردو و شیکاگو از بهترین دانشگاه ها هستند که در آنها می توانید آمار را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهید.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.