تاریخ امروز :جمعه , 19 جولای 2024
master-of-public-administration

ارشد مدیریت دولتی: بازار کار و درآمد

تصمیم گیری برای انتخاب رشته مقطع ارشد و تحصیل در آن یکی از مهم ترین تصمیم های هر فرد است که تاثیرات مثبتی بر زندگی وی دارد. بیشتر داوطلبان برای انتخاب رشته این مقطع دچار دغدغه، نداشتن شناخت کافی از آن رشته را دارند، به ویژه اگر مدرک کارشناسی انها با رشته انتخابی در مقطع ارشد، مرتبط نباشد. به همین دلیل در این مطلب مانند همیشه که به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پرداختیم، قصد داریم این بار به معرفی ارشد مدیریت دولتی، بازار کار ارشد مدیریت دولتی، درآمد و …، بپردازیم.

ماهیت ارشد مدیریت دولتی

همان طور که افرادی که وارد رشته های پزشکی می شوند، آرزوی پوشیدن لباس سفید را دارند، ین داوطلبان این به امید قرار گرفتن در جایگاه یک مدیر سیاسی و یا دولتی وارد این رشته می شوند. همان طور که در مطلب “معرفی رشته مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی” صحبت کردیم، توضیح دادیم که ماهیت اصلی این رشته مطالعه چگونگی مدیریت دولت است. اما داوطلبان این رشته در مقطع طول دوران تحصیل کارشناسی ارشد با مباحث چگونگی بررسی ساختار سازمان های دولتی در مقیاس خرد و کلان آشنا می شوند. این افراد با درک درست ساختار سازمان ها و استفاده از مطالب عملی به روز در این زمینه، به پیشرفت و توسعه بخش های مختلف کمک کنند. این رشته نسبت به سایر رشته های مدیریتی، از محبوبیت کمتری برخورد است.

The-nature-of-the-master's-degree-in-public-administration

معرفی ارشد مدیریت دولتی

دروس امتحانی کنکور ارشد مدیریت دولتی

هر ساله سازمان سنجش به منظور آگاهی دادن به داوطلبان در زمینه مجموعه های امتحانی، دروس امتحانی، ظرایب دروس، شرایط پذیرش رشته و …، دفترچه ای با عنوان مجموعه های امتحانی آزمون در سایت sanjesh.org منتشر می کند. بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400، علاقه مندان به این رشته باید دروسی مانند زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام، ریاضی و آمار، تئوری های مدیریت، اقتصاد خرد و کلان، مالیه عمومی و بودجه، مدیریت منابع انسانی را مطالعه کنند. در بین این دروس؛ زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، تئوری های مدیریت، مالیه عمومی و بودجه، مدیریت منابع انسانی دارای بالاترین ضریب هستند. در جدول زیر می توانید ضریب های هر درس را ببینید.

عنوان دروس امتحانیضریب دروس امتحانی
زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)3
اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام2
ریاضی و آمار2
اقتصاد خرد و کلان2
تئوری های مدیریت3
مالیه عمومی و بودجه3
مدیریت منابع انسانی3
دروس امتحانی کنکور ارشد مدیریت دولتی

توانایی و مهارت های لازم برای ورود به ارشد مدیریت دولتی

اولین گام برای ورود به این رشته داشتن قدرت تصمیم گیری خوب و روحیه خلاق است. دانشجویان این رشته باید در دروسی مانند ریاضی، فیزیک و آمار پایه خوبی داشته باشند. ازدیگر مهارت های لازم برای داوطلبان این رشته می توان به داشتن ذهنی بسیارخوب، اعتماد به نفس، توانایی قدرت تجزیه و تحلیل، مهارت ارتباطی، فن بیان قوی، روحیه رهبری اشاره کرد.

لیست دروس ارشد مدیریت دولتی

به محض دریافت اطلاعات در این زمینه، این قسمت به روز رسانی می شود.

گرایش های ارشد مدیریت دولتی

بهترین منبع برای آگاهی از گرایش رشته ها، مطالعه دفترچه مرتبط با همان سال در سایت سازمان سنجش است. بر اساس مطالعه دفترچه مجموعه های امتحانی کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 در سایت سازمان سنجش، این رشته از مجموعه های مدیریت با کد 1142، دارای 8 گرایش توسعه منابع انسانی، طراحی سازمان های دولتی، بودجه و مالیه عمومی، خط مشی گذاری عمومی، مدیریت تطبیقی و توسعه، مدیریت تحول، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی است.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد مدیریت دولتی در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی ارشد رشته مدیریت دولتی در ایران

 خیلی از داوطلبان شاید به امید ارتقاء شغلی و یافتن یک شغلی بهتر به فکر ادامه تحصیل در مقطع ارشد می افتند. بازار کار این فارغ التحصیلان بعد از فارغ التحصیلی  بسیار خوب است. حتی اگر نگاهی به آزمون های استخدامی داشته باشید متوجه می شوید که این رشته متقاضی دارد. حتی برخی از افرادی که مدرک کارشناسی این رشته را دارند، ممکن است در سازمان های خصوصی یا دولتی مشغول به کار باشند و یا کسب و کار شخصی خودشان را راه اندازی کرده باشد.

Labor-market-master-of-public-administration-in-iran
بازار کار و آینده شغلی ارشد رشته مدیریت دولتی در ایران

فرصت های شغلی ارشد مدیریت دولتی

فرصت های شغلی فارغ التحصیلان مدیریت دولتی بسیار بیشتر در حیطه کارهای اداری و دولتی است، این افراد معمولا می توانند در سمت های شغلی مانند امور کارکنان، کارشناس اداری، ارزیابی عملکرد سازمان، برنامه ریزی پرسنلی، تحول اداری، حقوق و دستمزد ها در سازمان های دولتی، وزارتخانه ها، دانشگاه ها، شهرداری ها، بیمارستان ها و شرکت ها دولتی مشغول به کار شوند..

درآمد و حقوق ارشد مدیریت دولتی در ایران

یکی از عواملی که فرد تصمیم به تحصیل در مقطع ارشد می گیرد، افزایش سطح حقوق خود است. در حال حاظر بیشتر کسب و کارها مدرک را عاملی برای تعیین حقوق نمی گذارند و فرد را با سطح مهارتی که دارد، می سنجند. در حالت کلی سطح حقوقی رشته های مدیریت بالا است.

میزان حقوق افراد شاغل در این زمینه بستگی زیادی به سابقه کاری و ارگانی که درآن مشغول هستند دارد. افرادی که در ارگان های دولتی مشغول به کار هستند طبق قانون مدیریت کشوری حقوق دریافت می کنند که معمولا حقوق های بالایی دارند و افرادی که در بخش های خصوصی کار می کنند، طبق توافق خود با کارفرما حقوق دریافت می کنند. در حال حاظر میانگین حقوق مشاغل این حوزه بین بازه 6 میلیون تا 50 میلیون است.

دانشگاه های برتر ارشد مدیریت دولتی در ایران

دانشگاه هایی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شهید بهشتی-تهران، دانشگاه فردوسی مشهد از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

بازار کار و آینده شغلی ارشد مدیریت دولتی در دنیا

شاید شما هم از دسته افرادی باشید که قصد مهاجرت از طریق مدرک تحصیلی خود را داشته باشید. دارا بودن از مدرک تحصیلی مدیریت دولتی می تواند منجر به موفقیت شغلی در دولت یا خدمات دولتی شود. مدیران دولتی از طریق طیف وسیعی از سازمان های دولتی سیاستها را تدوین ، تجزیه و تحلیل و اجرا می کنند و مستقیماً بر افرادی که به منابع ، استانداردهای عمومی زندگی و فرصتهای جوامع مختلف دسترسی دارند ، تأثیر می گذارد. مدیریت دولتی یک حوزه وسیع است که خدمات اداری مورد نیاز برای کمک به ایجاد و تقویت جامعه را پوشش می دهد.

Labor-market-master-of-public-administration-in-ir-world
بازار کار ارشد مدیریت دولتی در خارج از کشور

افراد با داشتن مدرک ارشد این رشته می توانند به عنوان مشاور، تحلیلگر مدیریت، بازرس مالیاتی، تحلیلگر بودجه، مشاور مدیریت دولتی، شهردار، مدیر جمع آوری کمک های مالی مشغول به کار شوند. بسته به صنعت پیش بینی می شود تا سال 2026 فرصت های شغلی در مدیریت دولتی 10 درصد افزایش یابد.

تقاضای زیادی برای متخصصان مدیریت دولتی، به ویژه در این پنج ایالت وجود دارد:

 • کالیفرنیا : 244،517 آگهی استخدام
 • نیویورک : 122،220 آگهی استخدام
 • تگزاس : 111،273 آگهی استخدام
 • ماساچوست: 80320 آگهی استخدام
 • ایلینوی: 73،074 آگهی استخدام

درآمد و حقوق ارشد مدیریت دولتی در دنیا

سطح حقوق و دستمزد مدیران دولتی بسته به اینکه این شغل در بخش خصوصی یا دولتی است یا نه متفاوت است. اگر فارغ التحصیلان برای دولت محلی کار کنند ، منطقه و اندازه واحد دولتی نیز بر سطح حقوق تأثیر می گذارد. سطح تخصص، محل زندگی هم بر میزان درآمد این افراد تاثیر می گدازد.

بر اساس گزارش دفتر آمار کار (BLS) همه مدیران دولت های محلی به طور متوسط سالانه متوسط 87070 دلار، مدیرانی که در شهرهای کوچکتر کار می کنند به طور متوسط ​​78850 دلار دریافت می کنند، در حالی که مدیران ارشد در واحدهای بزرگتر دولتی به طور متوسط ​​سالانه 112،550 دلار حقوق دریافت می کنند.

بر اساس گزارش اداره آمار کار ، دستمزد مدیر خدمات اداری در مناطق مختلف متفاوت است و بیشترین حقوق در ساحل شرقی به دست می آید. مدیران خدمات اداری در نیوجرسی پردرآمدترین هستند و دستمزد متوسط ​​سالانه آنها بیش از 130،000 دلار است. کمترین حقوق در اوکلاهما با متوسط ​​دستمزد سالانه 79،990 دلار است.

برای مقایسه حقوق مشاغل این حوزه در کشورهای مختلف میتوانید به سایت payscale مراجعه کنید.

دانشگاه های برتر ارشد مدیریت دولتی در دنیا

 • دانشگاه تگزاس A&M ، ایالات متحده آمریکا
 • دانشگاه کارولینای شمالی ، ایالات متحده آمریکا
 • دانشگاه کلمبیا ، ایالات متحده آمریکا
 • دانشگاه ویکتوریا ، کانادا
 • دانشگاه وسترن انتاریو ، کانادا
 • دانشگاه ملبورن ، استرالیا
 • دانشگاه آکسفورد ، انگلستان
 • دانشگاه کالج لندن ، انگلستان
لطفا به این مطلب رای بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.