تاریخ امروز :پنج‌شنبه , 22 آوریل 2021
master-of-public-administration

ارشد مدیریت دولتی: بازار کار و درآمد

تصمیم گیری برای انتخاب رشته مقطع ارشد و تحصیل در آن یکی از مهم ترین تصمیم های هر فرد است که تاثیرات مثبتی بر زندگی وی دارد. بیشتر داوطلبان برای انتخاب رشته این مقطع دچار دغدغه، نداشتن شناخت کافی از آن رشته را دارند، به ویژه اگر مدرک کارشناسی انها با رشته انتخابی در مقطع ارشد، مرتبط نباشد. به همین دلیل در این مطلب مانند همیشه که به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پرداختیم، قصد داریم این بار به معرفی ارشد مدیریت دولتی، بازار کار ارشد مدیریت دولتی، درآمد و …، بپردازیم.

ماهیت ارشد مدیریت دولتی

همان طور که افرادی که وارد رشته های پزشکی می شوند، آرزوی پوشیدن لباس سفید را دارند، ین داوطلبان این به امید قرار گرفتن در جایگاه یک مدیر سیاسی و یا دولتی وارد این رشته می شوند. همان طور که در مطلب “معرفی رشته مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی” صحبت کردیم، توضیح دادیم که ماهیت اصلی این رشته مطالعه چگونگی مدیریت دولت است. اما داوطلبان این رشته در مقطع طول دوران تحصیل کارشناسی ارشد با مباحث چگونگی بررسی ساختار سازمان های دولتی در مقیاس خرد و کلان آشنا می شوند. این افراد با درک درست ساختار سازمان ها و استفاده از مطالب عملی به روز در این زمینه، به پیشرفت و توسعه بخش های مختلف کمک کنند. این رشته نسبت به سایر رشته های مدیریتی، از محبوبیت کمتری برخورد است.

The-nature-of-the-master's-degree-in-public-administration

معرفی ارشد مدیریت دولتی

دروس امتحانی کنکور ارشد مدیریت دولتی

هر ساله سازمان سنجش به منظور آگاهی دادن به داوطلبان در زمینه مجموعه های امتحانی، دروس امتحانی، ظرایب دروس، شرایط پذیرش رشته و …، دفترچه ای با عنوان مجموعه های امتحانی آزمون در سایت sanjesh.org منتشر می کند. بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400، علاقه مندان به این رشته باید دروسی مانند زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام، ریاضی و آمار، تئوری های مدیریت، اقتصاد خرد و کلان، مالیه عمومی و بودجه، مدیریت منابع انسانی را مطالعه کنند. در بین این دروس؛ زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، تئوری های مدیریت، مالیه عمومی و بودجه، مدیریت منابع انسانی دارای بالاترین ضریب هستند. در جدول زیر می توانید ضریب های هر درس را ببینید.

عنوان دروس امتحانیضریب دروس امتحانی
زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)3
اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام2
ریاضی و آمار2
اقتصاد خرد و کلان2
تئوری های مدیریت3
مالیه عمومی و بودجه3
مدیریت منابع انسانی3
دروس امتحانی کنکور ارشد مدیریت دولتی

توانایی و مهارت های لازم برای ورود به ارشد مدیریت دولتی

اولین گام برای ورود به این رشته داشتن قدرت تصمیم گیری خوب و روحیه خلاق است. دانشجویان این رشته باید در دروسی مانند ریاضی، فیزیک و آمار پایه خوبی داشته باشند. ازدیگر مهارت های لازم برای داوطلبان این رشته می توان به داشتن ذهنی بسیارخوب، اعتماد به نفس، توانایی قدرت تجزیه و تحلیل، مهارت ارتباطی، فن بیان قوی، روحیه رهبری اشاره کرد.

لیست دروس ارشد مدیریت دولتی

به محض دریافت اطلاعات در این زمینه، این قسمت به روز رسانی می شود.

گرایش های ارشد مدیریت دولتی

بهترین منبع برای آگاهی از گرایش رشته ها، مطالعه دفترچه مرتبط با همان سال در سایت سازمان سنجش است. بر اساس مطالعه دفترچه مجموعه های امتحانی کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 در سایت سازمان سنجش، این رشته از مجموعه های مدیریت با کد 1142، دارای 8 گرایش توسعه منابع انسانی، طراحی سازمان های دولتی، بودجه و مالیه عمومی، خط مشی گذاری عمومی، مدیریت تطبیقی و توسعه، مدیریت تحول، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی است.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد مدیریت دولتی در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی ارشد رشته مدیریت دولتی در ایران

 خیلی از داوطلبان شاید به امید ارتقاء شغلی و یافتن یک شغلی بهتر به فکر ادامه تحصیل در مقطع ارشد می افتند. بازار کار این فارغ التحصیلان بعد از فارغ التحصیلی  بسیار خوب است. حتی اگر نگاهی به آزمون های استخدامی داشته باشید متوجه می شوید که این رشته متقاضی دارد. حتی برخی از افرادی که مدرک کارشناسی این رشته را دارند، ممکن است در سازمان های خصوصی یا دولتی مشغول به کار باشند و یا کسب و کار شخضی خودشان را راه اندازی کرده باشد. در آپدیت های بعدی، بیشتر درباره بازار کار این و اینکه در چه سازمان هایی می توانند استخدام شوند، می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *