تاریخ امروز :پنج‌شنبه , 22 آوریل 2021
master-of-psychology-and-exceptional-child-education

ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی: بازارکار، درآمد

رشته روانشناسی یکی از رشته های پرطرفدار بین داوطلبان، به خصوص داوطلبان گروه انسانی درمقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. این رشته در مقطه کارشناسی با عنوان “رشته روانشناسی” به صورت عمومی ارائه می شود و همه دانشجویان دروس یکسانی را پای می کنند. به دلیل اهمیت زیاد این رشته، روانشناسی در مقطع ارشد به 10 زیرشاخه تقسیم می شود که هر کدام از رشته های روی یک موضوعی تمرکز دارند. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته های کارشناسی ارشد سایت فسفر، قصد داریم به معرفی ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی، دروس امتحانی کنکور این رشته پیش نیازهای لازم برای ورود به این رشته، موقیعت های شغلی بعد از فارغ التحصیلی بپردازیم.

ماهیت ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی

روانشناسان تمام تلاش خود را می کنند تا با درک احساسات و رفتارهای مردم، به رفاه مردم جامعه و مدیریت یک زندگی بهنر کمک کنند. این کمک می تواند در راستای حل مشکلات روابط زناشویی، کمک به یک دانش آموز مبتلا به اختلال یادگیری و خیلی موارد دیگر باشد. در مطالب “ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی بالینی“، “ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی بالینی کودک و نوجوان“، “ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی تربیتی” به بررسی نقش هر کدام از این روانشناسان پرداخته ایم.

Exceptional-Child-Psychology

رشته روانشناسی کودکان استثنائی

اما روانشناسان کودکان استثنائی در جامعه چه نقشی دارند؟

چه تفاوتی بین این رشته با روانشناسی کودک و نوجوان است؟

کودکان استثنائی به کودکی می گویند که نسبت به کودک نرمال از لحاظ روانی، اجتماعی، جسمی، عاطفی کمی متفاوت است و معمولا این کودکان به دلیل کند بودن در یادگیری به خدمات ویژه یادگیری نیاز دارند. روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی یکی از معتبرترین و شناخته شده ترین رشته های روانشناسی است. 

زیرا این روانشناسان با ارائه نظریه ها و تحقیق های گوناگون، نیازهای مختلف دانش آموزان استثنائی را تأمین می کنند، اما روانشناس کودک و نوجوان تنها بر روی رفع اختلالات کودک مانند وسواس فکری، ناهنجاری های دوران بلوغ، پرخاشگری، لجبازی و…. تمرکز دارد.

فارغ التحصیلان این رشته در دوران تحصیل خود یاد می گیرند که چگونه یک کودک استثنائی را، ارزیابی و تشخیص دهند، و همچنین با بهره گیری از دانش تئوری و تحقیقات خود، به این کوکان کمک کنند تا مهارت های لازم برای زندگی در جامعه را کسب کنند.

A-child-Suffering-Down-syndrome

کودک مبتلا به سندرم داون

دروس امتحانی کنکور ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی

همانطور که میدانید، هر سال سازمان سنجش دفترچه ای برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد ناپیوسته در سایت خود منتشر میکند. این دفترچه شامل اطلاعاتی مانند نحوه انتخاب رشته، معرفی رشته ها، دروس امتحانی و … است. شما برای قبولی در رشته دلخواه، باید دروس امتحانی مرتبط با آن رشته را با توجه ضریب آن، مطالعه کنید.

دانشجویان علاقه مند به ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی با کد ضریب 5، باید خود را برای پاسخ دادن به سوالات دروسی مانند متون روانشناسی(به زبان انگلیسی)، آمار و روش تحقیق، روانشناسی مرضی و کودکان استثنائی، روانشناسی رشد، روانشناسی عمومی، روانسنجی، روانشناسی تربیتی، آموزش و پرورش کودکان استثنائی آماده کنند. برای این رشته، دروس روانشناسی مرضی و کودکان استثنائی، آموزش و پرورش کودکان استثنائی داراس ضریب 3 و بالاترین ضریب است. در جدول زیر به معرفی ضریب هر درس به صورت جداگانه پرداخته ایم.

عناوین دروس امتحانیضریب دروس امتحانی
متون روانشناسی(به زبان انگلیسی)2
آمار و روش تحقیق2
روانشناسی مرضی و کودکان استثنائی3
روانشناسی رشد2
روانشناسی عمومی2
روانسنجی2
روانشناسی تربیتی2
آموزش و پرورش کودکان استثنائی3
دروس امتحانی کنکور ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی

توانایی های ورود به ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی

سوالی که خیلی از داوطلبان قبل از انتخاب رشته از خود میپرسند، این است که آیا من برای این رشته مناسب هستم یا خیر؟

همان طور که میدانید، روانشناسان این حوزه مانند روانشناسان بالینی کودک و نوجوان با کودکان بسیار ارتباط دارند و این کودکان کمی بیشتر ار کودکان معمولی، روحیه آسیب پذیری دارند.

یک روانشناس در این حوزه باید بسیار مهربان باشد و به کودکان علاقه بسیاری زیادی داشته باشند. این روانشناسان باید مهارت ارتباطی بسیار خوبی داشته باشند و از طریق بازی یا روش های دیگر با کودک ارتباط برقراد کرده و به او نزدیک شوند.

برخی از این کودکان ممکن است واکنش های خوبی در مقابل شما نداشته باشند، به همین خاطر این روانشناسان باید روحیه گذشت و انعطاف پذیری داشته باشند تا بتوانند از رفتار ناخوشایند او چشم پوشی کنند.

Job-skills-for-exceptional-child-psychologists
مهارت های شغلی برای روانشناسان کودکان استثنائی

لیست دروس ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی

برای آشنایی بیشتر شما با این رشته، تصمیم گرفتیم نیم نگاهی به دروس این رشته داشته باشیم.

دروس پایه (6واحد)

مبانی نظری و کاربرد آزمون های روانی 1، مبانی نظری و کاربرد آزمون های روانی 2، روانشناسی بالینی کودک.

دروس اصلی(9واحد)

روش های تحقیق(پیشرفته)، سمینار در مسایل کودکان عقب مانده ذهنی، پایان نامه.

دروس تخصصی(14واحد)

فرآیندهای تحول روانی، آشنایی با اصول ژنتیک، بازپروری حرکتی، بازپروری شغلی و حرفه ای، اصول و روش های آموزش و پرورش عقب ماندگی ذهنی، برنامه ریزی آموزشی و تربیتی عقب ماندگان ذهنی، روش تهیه و تنطیم مواد و برنامه های درسی.

دروس اختیاری(10 واحد)

روانشناسی مرضی کودک، اندازه گیری و ارزیابی پیشرفته تحصیلی، اختلالات یادگیری، نظریه های رشد، فیزیولوژی مغز و اعصاب.

گرایش های ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی

بر طبق مطالعه دفترچه کنکور ارشد کارشناسی ناپیوسته سال 1400، این رشته به صورت عمومی ارائه می شود و دارای گرایش خاصی نیست.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی در مقاطع بالاتر

خوبشختانه امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.

دانشگاه های برتر ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی در ایران

بهترین منبع برای مشاهده دانشگاه های ارائه دهنده یک رشته، مطالعه دفترچه انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش است. براساس دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال 99، این رشته در دانشگاه اصفهان، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان-تبریز، دانشگاه شیراز، دانشگاه علامه طباطبایی-تهران، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی-تهران، دانشگاه گیلان رشت، دانشگاه محقق اردبیلی-اردبیل و دانشگاه پیام نور استان اردبیل-مرکزاردبیل ارائه شده است.

دانشگاه اصفهان، دانشگاه تبریز، دانشگاه تهران؛ از دانشگاه های سطح 1 ارائه دهنده این رشته درایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *