تاریخ امروز :سه‌شنبه , 18 ژوئن 2024
Master-of-Operating-Room-Technology

همه چیز درباره ارشد تکنولوژی اتاق عمل: بازار کار و درآمد

شاید شما که در حال مطالعه این مطلب هستید، قصد آشنایی با این رشته و ادامه تحصیل در مقطع ارشد را دارید. مهم ترین گام برای انتخاب رشته آشنایی از آن رشته و چگونگی ورود به بازار کار آن است. زیرا شما با دنبال کردن هدفی وارد مقطع ارشد می شوید، اگر از آشنایی خوبی با آن رشته نداشته باشید، از مسیر هدف خود دور می شوید. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته سایت فسفر قصد داریم به معرفی ارشد تکنولوژی اتاق عمل، بازار کار، درآمد، دروس امتحانی آن بپردازیم.

ماهیت ارشد تکنولوژی اتاق عمل

این رشته یکی از رشته های پرطرفدار در بین رشته های تجربی است که داوطلبان زیادی هر ساله متقاضی پذیرش در این رشته هستند. این رشته در مقطع ارشد هم ارائه می شود. این دانشجویان درواقع با چگونگی آماده سازی اتاق عمل، تمیز کردن اتاق عمل بعد از عمل، کنترل وضعیت بیمار و نظارت بر ویتامین های بیمار آشنا می شوند.

این افراد در طی مراحل جراحی به پزشکان، تکنسین ها جراحی و بیماران بسیار کمک می کنند و در واقع عمل جراحی بدن حضور این افراد دشوار است. به دلیل پیشرفت سریع در زمینه تکنولوژی ها و یا اصول به دلیل برخی شرایط، این افراد باید به طور مداوم اطلاعات خودر ا به روز کنند و در گاهی اوقات ملزم به گذراندن دوره هایی از طریق وزارت بهداشت هستند.

Introducing-the-Master-of-Operating-Room-Technology

معرفی ارشد تکنولوژی اتاق عمل

رشته های مجاز برای شرکت در تکنولوژی اتاق عمل در مقطع کارشناسی ارشد

داوطلبان علاقه مند به شرکت در این رشته مانند ارشد مهندسی بهداشت محیط، ارشد فیزیوتراپی، ارشد علوم تغذیه، ارشد آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، ارشد پرستاری و ….؛ برای پذیرش باید مدارک تحصیلی در مقطع کارشناسی مورد پذیرش وزارت بهداشت را داشته باشند. هر ساله قبل از شروع ثبت نام، مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت دفترچه ای برای راهنمایی داوطلبان در سایت خود منتشر می کند. در آن دفترچه اطلاعاتی مانند رشته های مجاز، دروس امتحانیريال ظرایب دروس ارائه می شود. براسا اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کاشناسی ارشد سال 99، دارندگان دارای مدرک کارشناسی در رشته تکنولوژی اتاق عمل، رشته پرستاری و رشته هوشبری می توانند در مقطع ارشد این رشته شرکت کنند.

دروس امتحانی کنکور ارشد تکنولوژی اتاق عمل

داوطلبان علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند اصول و عملکرد فرد سیار و اسکراب، بیماری های داخلی و جراحی، تکنولوژی جراحی در جراحی های مختلف، آناتومی، بیهوشی و احیاء قلبی ریوی، زبان انگلیسی را بر اساس منایع معتبر مطالعه کنند. همان طور که در بالا گفته شد، بین داوطلبان برای پذیرش دراین رشته رقابت تنگاتنگی وجود دارد، به همین دلیل دانستن دروس با ضریب بیشتر سبب می شود، برنامه ریزی درسی بهتری داشته باشید و شانس قبولی خود را در رشته دلخواه افزایش دهید. دروس زبان انگلیسی، اصول و عملکرد فرد سیار و اسکراب، تکنولوژی جراحی در جراحی های مختلف دارای ضریب 3 و بالاترین ضریب هستند. در جدول زیر ضریب هر دروس امتحانی گفته شده است.

عنوان دروس امتحانیضرایب
زبان انگلیسی3
اصول و عملکرد فرد سیار و اسکراب3
تکنولوژی جراحی در جراحی های مختلف3
بیماری های داخلی و جراحی2
آناتومی1
بیهوشی و احیاء قلبی ریوی1
دروس امتحانی کنکور ارشد تکنولوژی اتاق عمل

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد تکنولوژی اتاق عمل

تفاوتی برای داشتن مهارت ها برای ورود به این رشته با مقطع کارشناسی آن ندارد. روحیه هایی مانند صبور بودن، انعطاف پذیری، داشتن حس مسئولیت، علاقه به کار تیمی، روحیه دیدن عمل های جراحی و صحنه های ناخوشایند، مهارت در اولیویت بندی مسائل در شرایط اورژانس برای فردی که تصمیم به تحصیل در این رشته را دارند الزامی است.

Skills-to-enter-the-master-of-operating-room-technology
مهارت هایی برای ورود به ارشد تکنولوژی اتاق عمل

لیست دروس ارشد تکنولوژی اتاق عمل

به منظور آشنایی شما با این رشته تصمصم گرفتیم نیم نگاهی به دروس این رشته داشته باشیم. این دانشجویان در دوران تحصیل خود دروسی مانند سیستم های اطلاع رسانی پزشکی، اصول و عملکرد فرد اسکراب و سیار، آشنایی با وسایل و تجهیزات اتاق عمل، پایش پیشرفته در سیستم های بدن، آمار حیاتی و روش تحقیق پیشرفته، آشنایی با روش جراحی 1و2و3و4، اصول و فنون تدریس در اتاق عمل، مدیریت اتاق عمل، سمینار مسائل، کارآموزی بیهوشی، کارآموزی در اتاق عمل قلب و عروق و توراکس پیشرفته، کارآموزی در اتاق عمل عمومی-اطفال-زنان و آندوسکوپی پیشرفته، کارآموزی اتاق عمل ارتوپدی پیشرفته، کارآموزی در اتاق عمل جراحی مغز و اعصاب پیشرفته، کارآموزی در اتاق عمل چشم پیشرفته،کارآموزی در اتاق عمل گوش و حلق و بینی پیشرفته، کارآموزی در اتاق عمل پیوند پیشرفته، کارآموزی در اتاق عمل پلاستیک، ترمیمیف سوختگی پیشرفته، کارآموزی در اتاق عمل فک و صورت پیشرفته را پاس کنند.

گرایش های ارشد تکنولوژی اتاق عمل

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد به صورت عمومی ارائه می شود.

وضعیت ادامه تحصیل درارشد تکنولوژی اتاق عمل در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی ارشد تکنولوژی اتاق عمل در ایران

یکی از مسائل مهمی که داوطلبان کنکور برای قبل از انتخاب رشته به آن فکر کنند، بازار کار و آینده شغلی آن رشته است. با توجه به تاسیس زیاد بیمارستان های خصوصی و ترویج انجام عمل های گوناگون در بین افراد، فرصت های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد. اکثر افرادی که وارد این رشته می شوند، در صورت داشتن مهارت کاری و شایستگی های مدنظر میتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند و آینده شغلی خوبی داشته باشند. البته این افراد برای ورود در بازار کار و استخدام در بیمارستان ها نیاز به گذراندن برخی دوره های اضافی دارند.

MS-operating-room-technology-labor-market
بازار کار ارشد تکنولوژی اتاق عمل در ایران

فرصت های شغلی ارشد تکنولوژی اتاق عمل

این افراد می توانند در مراکز مراقبتی سیار، اتاق عمل سرپایی، اتاق عمل اورژانس، اتاق عمل جراحی در بیمارستان ها، کلینیک های تخصصی جراحی، بخش های زنان و مامایی مشغول به کار شوند. بیشتر فارغ التحصیلان این رشته به دنبال استخدام در بیمارستان ها هستند.

وظایف فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد تکنولوژی اتاق عمل

شاید با خودتان فکر کنید بعد از تحصیل در این رشته در چه نقش هایی می توانم ایفای نقش کنم. این فارغ التحصیلان باید به طور مداوم اطلاعات خودر ا به روز کنند و با به کارگیری دانش خود بهترین عملکرد را اتاق عمل داشته باشند. این فارغ التحصیلان می توانند در نقش های آموزشی، مدیریتی، خدماتی، پژوهشی به فعالیت بپردازند.

 وظایف کارشناس ارشد اتاق عمل در نقش آموزشی و پژوهشی:

 • طراحی، اجرا و ارزشیابی پروژه های تحقیقاتی در محیط اتاق عمل
 • مشارکت در تدوین دستورالعمل و متون آموزشی
 • مشارکت در آموزش کارکنان، کارشناسان و دانشجویان رشته اتاق عمل

وظایف کارشناس ارشد اتاق عمل در نقش مدیریتی:

 • مشارکت در مدیریت اتاق عمل
 • مدیریت سالم سازی محیط و تجهیزات اتاق عمل
 • نظارت و پایش سیستماتیک استاندارد در اتاق عمل

وظایف کارشناس ارشد اتاق عمل در نقش خدماتی:

 • آرام سازی و امید دادن به بیمار
 • مشارکت و نظارت بر سالم سازی (نظافت، شستشو، گندزدایی، فیلتراسیون هوا، کنترل عبور و مرور و …) محیط اتاق عمل
 • آماده سازی مواد و داروهای مورد نیاز
 • پانسمان ناحیه عمل
 • آماده سازی جسمی بیمار برای عمل بر حسب نوع عمل جراحی
 • هموستاز حین جراحی
 • مشارکت در مدیریت آماده سازی محیط اتاق عمل
 • مراقبت از بیمار در اتاق ریکاوری
 • آماده سازی محیط، وسایل، تجهیزات و داروهای مورد نیاز بر حسب نوع عمل جراحی
 • مدیریت سالم سازی وسایل و تجهیزات (شستشو- بسته بندی- استریلیزاسیون- فلش استریلیزاسیون و پایش و تضمین استریلیزاسیون)
 • پوزیشن دادن به بیمار بر حسب نوع عمل جراحی
 • مشارکت در انتقال ایمن بیمار به اتاق عمل و از اتاق عمل به محیط بعدی
 • نگهداری وسایل و تجهیزات
 • آماده سازی ناحیه عمل جراحی
 • کمک اول جراح
 • مراقبت از علائم و نشانه های حیاتی بیمار در حین عمل
 • پیگیری بیمار تا تثبیت وی در محیط بعدی

درآمد وحقوق ارشد تکنولوژی اتاق عمل در ایران

در حالت کلی میتوان گفت حقوق و سطح درآمد افرادی که در حوزه پزشکی و یا پیراپزشکی مشغول به کار هستند خوب است. میزان درآمد افراد شاغل در این رشته با توجه به محیط کاری، سابقه کاری، تایم کاری بسیار متفاوت است. افرادی که در بخش های دولتی مشغول به کار هستند، حقوقی مطابق قانون مدیریت کشوری دریافت می کنند و افرادی که در بخش های خصوصی مشغول به کار هستند، مطابق توافقی با کارفرما حقوق دریافت می کنند. حداقل حقوق برای افرادی که در بخش های دولتی هستند، 6 میلیون تومان است.

دانشگاه های برتر ارشد تکنولوژی اتاق عمل در ایران

دانشگاه های علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دانشگاه علوم پزشکی مازندارن به ترتیب بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.