تاریخ امروز :چهارشنبه , 12 می 2021
Master-of-Occupational-Therapy

همه چیز درباره ارشد کار درمانی: دروس امتحانی کنکور،گرایش ها، بازارکار و درآمد

برخی از داوطلبان گروه تجربی که روحیه خدمت رسانی دارند، تمایل دارند در رشته های حوزه توانبخشی مانند رشته کاردرمانی و یا رشته فیزیوتراپی تحصیل کنند و مشغول به کار شوند. اما تنها داشتن این علاقه برای ورود به این رشته، به ویژه برای مقطع ارشد کافی نیست. داوطلبان باید آشنایی کافی با آن رشته، بازار کار، دروس امتحانی کنکور، گرایش و درآمد آن داشته باشند. به همین دلیلی در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته های دانشگاهی مقطع کارشناسی ارشد، قصد داریم به معرفی ارشد کار درمانی ، بازار کار ارشد کاردرمانی و …. بپردازیم.

ماهیت ارشد کار درمانی

همان طور که میدانید ارشد کاردرمانی یکی از رشته ها توانبخشی است که کاربرد بسیار زیادی دارد. هدف اصلی این افراد کمک به افراد آسیب دیده و ناتوان است، تا بتوانند زندگی خوبی را داشته باشند. به عنوان مثال برخی از افراد به دلیل نقص در مهارت حرکتی، حتی شاید قادر به مسواک زدن هم نباشند، به همین خاطر این افرادی سعی در افزایش بهره وری افراد آسیب دیده دارند.

در واقع کاردرمانگران از طریق استفاده درمانی از فعالیت های روزمره، بیماران آسیب دیده، بیمار یا معلول را معالجه می کنند. آنها به این بیماران در ایجاد، بهبود ، بهبود و همچنین حفظ مهارت های مورد نیاز برای زندگی روزمره و کار کمک می کنند. در ادامه بیشتر در رابطه با این رشته صحبت می کنیم

introduction-occupational-therapist
کارشناسی ارشد کار درمانی

رشته های مجاز برای شرکت در کاردرمانی در مقطع کارشناسی ارشد

بعد از ارائه توضیحات درباره ماهیت این رشته، شاید به این فکر افتاده اید، در این رشته تحصیل کنید و نمی دانید که آیا برای ورود به آن مجاز هستید یا خیر. بر اساس انتشار دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 99 د ر سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی، متاسفانه تنها داوطلبان دارای مدرک کارشناسی رشته کاردرمانی می توانند در این رشته شرکت کنند.

دروس امتحانی کنکور ارشد کاردرمانی

یکی از مسائل مهمی که شانس موفقیت داوطلب را در قبولی رشته موردعلاقه را افزایش می دهد، آگاهی از دروس کنکور امتحانی و ضرایب آنها است. زیرا در صورت داشتن آگاهی کامل در رابطه با این مسائل، شما می توانید برنامه ریزی درستی را داشته باشد و راحت تر در رشته موردعلاقه خود قبول شوید. داوطلبان علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند کاردرمانی در اختلال ذهنی، روانی – اجتماعی و جسمانی، روان شناسی و روانپزشکی، آکو پیشن وآنالیز فعالیت، آناتومی و بیومکانیک، توانبخشی حرفه ای و فعالیت های روزمره زندگی، زبان انگلیسی را مطالعه کنند. در جدول زیر ضرایب هر کدام از دروس ارائه کرده ایم.

موارد امتحانیضرایب
کاردرمانی در اختلال ذهنی، روانی – اجتماعی و جسمانی4
روان شناسی و روانپزشکی2
آکو پیشن وآنالیز فعالیت2
آناتومی و بیومکانیک 2
توانبخشی حرفه ای و فعالیت های روزمره زندگی، 2
زبان انگلیسی3
دروس امتحانی کنکور ارشد کاردرمانی

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد کاردرمانی

هر فردی برای موفقیت در هر رشته ای نیازمند برخی از مهارت و شایستگی ها استو علاقه مندان به این حرفه هم باید علاوه بر علاقه به این رشته و مباحث آن مهارت هایی مانند مهارت های ارتباطی، شنوده خوبی بودن، صبور بودن، مهارت تفکر انتقادی را داشته باشند. همچنین این افراد باید دارای روحیه بسیار قوی باشند، تا بتوانند به بیمارانی که از لحاظ جسمی و روحی آسیب دیده اند، روحیه دهند و انها را به زندگی امیدوار کنند.

Job-skills-for-occupational-therapists
مهارت های شغلی برای کاردرمانگران

گرایش های ارشد کاردرمانی

بر اساس انتشار دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 99 د ر سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی، این رشته دارای هیچ گرایشی نیست و به صورت عمومی ارائه می شود.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد کار درمانی در مقاطع بالاتر

در حال حاظر امکان تحصیل در این رشته در ایران در مقاطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد.

وظایف و مسئولیت های درمانگر

این کار به طور کلی به توانایی انجام موارد زیر نیاز دارد:

 • ارزیابی سابقه پزشکی بیماران را مرور کرده و وضعیت و نیازهای آنها
 • ارزیابی توانایی بیماران در انجام برخی وظایف
 • مشورت با پزشکان ، بیماران و خانواده های آنها ، پرستاران ، درمانگران ، مددکاران اجتماعی و سایر اعضای تیم مراقبت از بیمار
 • برای بیماران اهداف و وظایف خاص برنامه درمانی تهیه کنند که به آنها در رسیدن به اهداف کمک کند.
 • بیماران را برای انجام وظایف جهت رسیدن به اهدافشان راهنمایی کنند.
 • ارائه تمریناتی به بیماران برای انجام بهتر وظایف روزمره وکمک به تسکین درد
 • ارزیابی خانه یا محل کار بیمار را ارزیابی وشناسایی بهبودهای احتمالی را بر اساس نیازهای او
 • آموزش به خانواده بیمار در مورد چگونگی کمک به مراقبت و اسکان آنها
 • نحوه استفاده از وسایل تطبیقی ​​که به آنها در زندگی روزمره کمک می کند ، مانند صندلی های چرخدار و وسایل کمکی برای غذا خوردن را به بیماران توصیه و آموزش می دهند.
 • ارزیابی پیشرفت بیماران در برابر اهداف و تهیه گزارش برای ارائه دهندگان خدمات درمانی و آژانس های بیمه
 • برنامه های کار درمانی انفرادی بسته به نیاز بیماران متفاوت است ، اما همه آنها در ایجاد ، افزایش یا حفظ استقلال در انجام کارهای زندگی روزمره تلاش می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *