تاریخ امروز :چهارشنبه , 21 آوریل 2021
master-of-occupational-health-engineering

ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای: بازارکار و درآمد

شاید شما درحال حاضر به دنبال آشنایی با ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای بوده اید، که درحال مطالعه این مطلب هستید. انتخاب رشته ارشد، برای هر داوطلبی به دلیل تاثیر داشتن در موقیعت شغلی، آینده شغلی، مزایای شغلی، مهاجرت؛ بسیار مهم است.

همان طور که میدانید، مشاوران اپلیکیشن جامع کنکور(فسفر) مدت هاست که به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پرداخته اند، تا تصمیم گیری برای انتخاب رشته را برای شما راحت کند. شما با مطالعه این مطلب با این رشته، دروس امتحانی کنکور، گرایش ها، بازارکار و موقیعت های شغلی، درآمد آن؛ آشنا می شوید.

ماهیت ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای

همان طور که در مطلب معرفی کارشناسی این رشته با عنوان “رشته مهندسی بهداشت حرفه ای” صحبت کردیم، این رشته یک رشته ترکیبی از علوم مهندسی و علوم پزشکی است. مهندسین این رشته با مواردی مانند بهداشت و ایمنی شغلی در محیط های کاری سرو کار دارند.

از لحاظ ماهیت، هیچ تفاوتی بین هدف این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیست. دانشجویان فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی این رشته، در مقطع ارشد، مباحثی مانند شناسایی، ازریابی و کنترل عوامل زیان آور در محیط های شغلی به صورت جزئی تر و تخصصی تر آشنا می شوند.

این کارشناسان با تکیه برای دانش تئوری خود، تمام سعی خود را می کنند تا با ارائه مراقبت های بهداشتی درمانی، بالاترین سطح سلامت روانی، سلامت جسمی، سلامت اجتمائی را در محیط های کاری ایجاد کنند. دانشحویان این رشته در مقطع ارشد توانایی تشخیص توانایی جسمی و روانی پرسنل بر تطبیق با سمت شغلی را دارا هستند.

About-Master-of-Occupational-Health-Engineer

آشنایی با ارشد بهداشت حرفه ای

در حالت کل  هدف از پذیریش دانشجویان در مقطع ارشد این رشته، تربیت نیروی انسانی متخصص در زمینه مسائل فنی صنعت و سازمان محل کار است. این افراد بعد از فارغ التحصیلی توانایی تصمیم گیری به موقع و درست برای حل مشکلات و آموزش مسائل بهداشتی و ایمنی را پرسنل دارند. براساس انتشار دفترچه کارشنسی ارشد ناپیوسته رشته های گروه پزشکی سال 99 در سایت سازمان سنجش پزشکی، این داوطلبان در کنکور مجاز به استفاده از ماشین حساب مارک های جدول زیر برای محاسبات در کنکور هستند.

ﻧﺎمﻣﺪل
ﮐﺎﺳﯿﻮ (CASIO)FX 3600
ﮐﺎﺳﯿﻮ (CASIO)FX 82 MS
ﮐﺎﺳﯿﻮ (CASIO)FX 991 MS
ﮐﺎﺳﯿﻮ (CASIO)FX 82 Es PLUS
ﮐﺎﺳﯿﻮ (CASIO)FX 991 Es PLUS
ﺷﺎرپ (SHARP)EL 531 WH
پارس ﺣﺴﺎب (PARS HESAB) 4600
PLUSE II
سیتیزن (CITIZEN) SR 135 N
ﻣﺎﺷﯿﻦ ﺣﺴﺎب ھﺎی ﻣﺠﺎز

رشته های مجاز برای ورود به ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای

علاوه بر دانشجویان دارای مدرک کارشناسی بهداشت حرفه ای، دانشجویان دارای مدرک کارشناسی رشته های مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، رشته مهندسی بهداشت محیط، رشته ایمنی صنعتی، فیزیک و شیمی هم می توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا این رشته تحصیل کنند.

دروس امتحانی کنکور ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای

افراد علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند بهداشت حرفه ای، فیزیک، ریاضی، شیمی، ارگونومی، زبان انگلیسی را مطالعه کنند. در جدول زیر به معرفی ضریب هر کدام از دروس پرداخته ایم.

عنوان دروس امتحانیضریب دروس امتحانی
بهداشت حرفه ای5
فیزیک2
ریاضی2
شیمی2
ارگونومی1
زبان انگلیسی3
دروس امتحانی کنکور ارشد بهداشت حرفه ای

توانایی های ورود به ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای

این رشته به دلیل سخت و حساس بودن به فردی مسئولیت پذیر و بسیار با دقت نیاز دارد. این دانشجویان باید مهارت هایی و علاقه مندی هایی مانند، قدرت تصمیم گیری درست، مهارت ارتباطی خوب، علاقه مند به آموزش موارد ایمنی و بهداشتی به پرسنل، قدرت و استقامت بدنی خوب، آشنا با قوانین و مباحث بهداشت حرفه ای، علاقه مند به کار در محیط های بزرگ با تعداد کارکنان زیاد، پذیرش حجم کاری و مسئولیت زیاد را داشته باشند.

گرایش های ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای

در حال حاظر این رشته دارای گرایش خاصی نیست و به صورت عمومی در دانشگاه های ارائه می شود.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در حال حاظر در ایران وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *