تاریخ امروز :جمعه , 19 جولای 2024
Master-of-Nursing

همه چیز درباره ارشد پرستاری: بازار کار و درآمد

داشتن آگاهی کافی از انتخاب رشته در مقطع ارشد، بسیار مهم است. مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور مدت هاست سعی کرده اند تا با ارائه مطالب در حوزه های معرفی رشته های دانشگاهی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، بازار کا رشته ها، موقعیت شغلی بعد از فارغ التحصیلی، درآمد رشته ها، گامی موثر در جهت آشنایی داوطلبان با رشته های و هموار تر شدن مسیر انتخاب رشته برداشته باشند. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته های مقطع کارشناسی ارشد، قصد داریم به معرفی ارشد پرستاری، بازار کار ارشد پرستاری و خیلی از عوامل دیگر بپردازیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ماهیت ارشد پرستاری

رشته ارشد پرستاری به عنوان رشته ای مستقل و شاخه ای گروه علوم پزشکی شناخته شده است. همان طور که در مطلب معرفی رشته پرستاری در مقطع کارشناسی، صحبت کردیم؛ توضیح دادیم که پرستاری در واقع ترکیبی از هنر و علم است. این رشته در بین داوطلبان در هر دو مقطع طرفداران زیادی دارد. بیشتر طرفداران این رشته، دختران هستند. پرستاران در واقع از بیماران بد حال مراقبت می کنند و کارهای لازم در جهت بهبود سلامتی فرد را انجام می دهند. این رشته در مقطع ارشد تخصصی تر می شود و به عنوان یک عضو تخصصی در حیطه کاری خود، به کادر درمان کمک می کند. در ادامه در رابطه با زیر شاخه های آن و رشته ای مجاز برای شرکت در این مجموعه و …؛ بیشتر توضیح می دهیم.

Introduction-to-Nursing-Master

معرفی ارشد پرستاری

رشته های مجاز برای شرکت در مجموعه پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد

با دادن توضیحیاتی درباره این رشته جذاب، شاید به این فکر افتاده باشید که در مقطع کارشناسی ارشد این رشته شرکت کنید، اما نمی دانید مجاز هستید یا خیر. باید به شما بگویم که بهترین منبع برای دریافت اطلاعات درباره رشته های مجاز برای ورود به هر رشته ای، مطالعه دفترچه مرتبط با همان سال است.

بر اساس مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99، در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت؛ دانشجویان دارای مدرک کارشناسی رشته هایی مانند رشته هوشبری، رشته پرستاری، رشته تکنولوژی اتاق عمل و …، مجاز به شرکت در آزمون این مجموعه هستند. در جدول زیر به معرفی رشته ها با توجه به رشته امتحانی مدنظر پرداخته ایم.

عنوان رشته امتحانیمدارک مورد پذیرش
روان پرستاریکارشناسی پرستاری
پرستاری داخلی-جراحیکارشناسی پرستاری
پرستاری سلامت جامعهکارشناسی پرستاری
پرستاری مراقبت های ویژه کودکانکارشناسی پرستاری
پرستاری کودکانکارشناسی پرستاری
پرستاری نظامیکارشناسی پرستاری
پرستاری مراقبت های ویژه نوزادانکارشناسی پرستاری، هوشبری، تکنولوژی اتاق عمل (ارائه دوسال سابقه کار بالینی با مدرک کارشناسی الزامی می باشد.)
پرستاری توانبخشیکارشناسی پرستاری
پرستاری اورژانسکارشناسی پرستاری، فوریت های پزشکی (ارائه دوسال سابقه کار بالینی با مدرک کارشناسی الزامی می باشد.)
پرستاری مراقبت های ویژهکارشناسی پرستاری، هوشبری، تکنولوژی اتاق عمل (ارائه دوسال سابقه کار بالینی با مدرک کارشناسی الزامی می باشد.)
پرستاری سالمندیکارشناسی پرستاری
مدیریت پرستاریکارشناسی پرستاری (ارائه دوسال سابقه کار بالینی با مدرک کارشناسی الزامی می باشد.)
رشته های مجاز برای شرکت در مجموعه ارشد پرستاری

دروس امتحانی کنکور ارشد پرستاری

هر ساله سازمان سنجش به منظور آگاهی دادن به داوطلبان در زمینه مجموعه های امتحانی، دروس امتحانی، ظرایب دروس، شرایط پذیرش رشته و …، دفترچه ای با عنوان مجموعه های امتحانی آزمون در سایت منتشر می کند. بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400، علاقه مندان به این رشته باید دروسی مانند داخلی- جراحی، کودکان، بهداشت مادران و نوزادان، بهداشت جامعه، روان پرستاری و زبان انگلیسی را مطالعه کنند. در جدول زیر درباره ضرایب هر کردام از این دروس در رشته امتحانی جداگانه توضیح داده ایم.

داخلی- جراحیکودکانبهداشت مادران و نوزادانبهداشت جامعه روان پرستاریروان پرستاریزبان انگلیسی
روان پرستاری222243
پرستاری داخلی-جراحی422223
پرستاری سلامت جامعه222423
پرستاری مراقبت های ویژه کودکان341223
پرستاری کودکان242223
پرستاری نظامی 322233
پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان333213
پرستاری توانبخشی322233
پرستاری اورژانس422223
پرستاری مراقبت ها ویژه422223
پرستاری سالمندی411333
مدیریت پرستاری222423
دروس امتحانی کنکور ارشد پرستاری

مهارت و شایستگی ها برای ورد به ارشد پرستاری

این دانشجویان علاوه بر علاقه به خدمات رسانی باید روحیه بسیار صبور و مسئولیت پذیر داشته باشند تا در مقابل سختی های این رشته از شیفت ها یکاری، خستگی و فشارهای روحی مقاوم باشند و کم نیاورند.

یکی پرستار باید شرایط بیمار را در ک کند و در مقابل برخوردهای بد او طاقت بیاورد، گرچه پرستاران هم حقوقی دارند، اما بیشتر بیماران از این حقوق ها آگاهی ندارند و هنگامی که تحت فشار قرارا می گیرند، ممکن است با پرستاران بدرفتاری کنند.

یک پرستار باید توانایی تصمیم گیری درست در شرایط بحرانی ، هنر خوب شنیدن، جلب اعتماد بیماران، علاقه به کمک به دیگران، روحیه همکاری و کنترل احساسات را داشته باشد.

Skills-for-Master-of-Nursing
مهارت و شایستگی ها برای ورد به ارشد پرستاری

لیست دروس ارشد پرستاری

به منظور آشنایی شما با این رشته تصمیم گرفتیم نیم نگاهی به دروس این رشته داشته باشیم. دانشجویان این رشته با توجه گرایش خود در دوران تحصیل ملزم به پاس کردن دروس زیر هستند.

دروس گرایش روان پرستاری

سیستم ها اطلاع رسانی پزشکی، آمار و روش تحقیق پیشرفته، اخلاق حقوق و قانون در روان پرستاری، نظریه ها، الگوهای پرستاری و کاربرد آن ها، مدریت پرستاری در بخش های روان پزشکی، روش های آموزشی، داروشناسی اختصاصی، اصول سلامت روان و روان پرستاری، اصول مشاوره در روان پرستاری، اختلالات روانی بزرگسالان و مراقبت های روان پرستاری، مداخلات روان پرستاری فردی، مداخلات روان پرستاری گروهی و خانوادگی، مدخلات روان پرستاری کودک و نوجوان، اختلالات روانی سالمندان و مراقبت های روان پرستاری، پرستاری اعتیاد، فوریت های پرستاری، کارورزی، پایان نامه.

دروس گرایش داخلی-جراحی

سیستم ها اطلاع رسانی پزشکی، آمار و روش تحقیق پیشرفته، اخلاق پرستاری و روابط حرفه ای، نظریه ها، الگوهای پرستاری و کاربرد آن ها، مدیریت خدمات پرستاری در بخش های بالینی، روش های آموزشی به مددجو، داروشناسی اختصاصی، پاتوفیزیولوژی، پایش وضعیت سلامت بزرگسالان، پرستاری از اختلالات و بیماری های حاد داخلی-جراحی، پرستاری از اختلالات و بیماری های مزمن داخلی-جراحی، طب مکمل، طب جایگزین و نقش پرستار در آن ها، پدافند غیر عامل و نقش پرستار در آن، پرستاری انکولوژی، مراقبت های تسکینی و نقش پرستار در آن، کارورزی، پایان نامه.

Master-of-Nursing,-Internal-Medicine-Surgery
کارناسی ارشد پرستاری، گرایش داخلی-جراحی

دروس گرایش سالمندی

سیستم ها اطلاع رسانی پزشکی، آمار و روش تحقیق پیشرفته، اخلاق پرستاری و روابط حرفه ای، نظریه ها، الگوهای پرستاری و کاربرد آن ها، مدیریت پرستاری بالینی، روش های تدریس و برنامه ریزی آموزشی، اپیدمیولوژی در سالمندی، بررسی وضعیت سلامت سالمند، داروشناسی سالمندی و فرآورده های مکمل، سالمندی سالم و فعال، پرستاری سالمندی 1- بیماری ها، اختلالات جسمی و عملکردی، پرستاری سالمندی 2- وضعیت روانشناختی بیماری ها و اختلالات روانی، پرستاری سالمندی 3- مسائل و مشکلات اجتماعی، ساختارها و سیستم های مراقبتی ویژه سالمندان، پایان نامه.

گرایش های ارشد مجموعه پرستاری

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد مرتبط با سال 99، مجموعه پرستاری دارای 12 رشته است. این رشته شامل روان پرستاری، پرستاری داخلی-جراحی، پرستاری سلامت جامعه، پرستاری مراقبت های ویژه کودکان، پرستاری کودکان، پرستاری نظامی، پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان، پرستاری توانبخشی، پرستاری اورژانس، پرستاری مراقبت ها ویژه، پرستاری سالمندی، مدیریت پرستاری می شود.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد پرستاری در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل این دانشجویان تا مقاطع بالاتر وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی ارشد پرستاری در ایران

همانطرو که در قسمت های بالایی صحبت کردیم، توضیح دادیم که این افراد باید توان تحمل شیف شب، حجم کاری سنگین و … را داشته باشند تا بتواند روند شغلی خوبی را طی کنند. بیشتر فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی این رشته برای کم شدن حجم کاری و مسئولیت تصمیم به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می گیرند. بازار کار برای علاقه مندان به این رشته در دوران دانشجویی و بعد از فارغ التحصیلی وجود دارند و این دانشجویان به سرعت جذب بازار کار می شوند و آینده شغلی بسیار خوبی دارند. این افراد می توانند در بیمارستان ها، درمانگاها، مراکز توانبخشی، نگه داری سالمندان، مراکز درمان اعتیاد، مراکز تحقیقات، شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد مشغول به کار شوند.

Master-of-Nursing-Labor-Market-in-Iran
بازار کار و آینده شغلی ارشد پرستاری در ایران

نقش فارغ التحصیلان ارشد پرستاری

این فارغ التحصیلان می توانند در نقش های پیشگیری، مراقبتی، آموزشی، مشاوره ای، مدیریتی، پژوهشی ایفای نقش کنند. در ادامه وظایف این افراد در هر کدام از نقش های را توضیح داده ایم.

نقش هاوظایف
پیشگیری1- مشارکت در ایمن سازی جامعه در قالب برنامه های معاونت بهداشتی
2-بیماریابی در قالب برنامه های نظام سلامت و ارائه گزارش به مسئولین
3-مشارک در طرح های غربالگری سرطان ها، بیماریهای واگیر و غیرواگیر و …
4-همکاری در برسی و تحلیل وضعیت و تشخیص مشکلات سلامت در سطح جامعه
5-مشارکت در برنامه های پیشگیرانه نظام سلامت (برنامه های ارتقای سلامت افراد، خانواده ها و جامعه)
مراقبتی1- ارائه خدمات پرستاری به گروه های هدف دارای اولویت نظیر زنان، سالمندان، کودکان و نوجوانان، افراد ناتوان، کارگران
2-پیگیری وضعیت سلامت مددجو و خانواده در منزل با انجام بازدید و ارائه مراقبت های خاص پرستاری و آموزش های ضروری در منزل و ارجاع در صورت لزوم
3-ارائه مراقبت های فوری پرستاری به آسیب دیدگان در صحنه هایی که دچار سوانح و بلایا شده اند.
4-ارائه مراقبت های پرستاری در مراکز بهداشتی در برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع
5-جلب مشارکت مددجو و خانواده در کلیه تصمیم گیری های مرتبط با سلامت جامعه
6-مشارکت و همکاری با سایر اعضاء گروه سلامت در ارائه خدمات سلامتی
7-کمک به پزشک خانواده برای ارائه خدمات پرستاری در جامعه تحت پوشش
8-مشارکت با نهادهای اجتماعی جهت ارائه خدمات به گروه های محروم و فاقد دسترسی به خدمات سلامتی
آموزشی در آپدیت بعدی مطلب ارائه می شود.
مشاوره ایدر آپدیت بعدی مطلب ارائه می شود.
مدیریتیدر آپدیت بعدی مطلب ارائه می شود.
پژوهشیدر آپدیت بعدی مطلب ارائه می شود.
نقش فارغ التحصیلان ارشد پرستاری

درآمد و حقوق ارشد پرستاری در ایران

شاید شما که در حال مطالعه این مطلب هستید، قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد رشته پرستاری را دارید و به دنبال این هستید که بدانید با دریافت مدرک ارشد این رشته، حقوق و درآمد شما چه قدر می شود.پرستاری یکی از شغل های سخت به حساب می آید. پرستاری شامل 7 درجه است و حقوق پرستاران بر اساس درجه ای که آن پرستار دارد تعیین می شود. البته باید خاطر نشان کرد که عوامل دیگری مانند تجربه و سابقه کاری، دولتی یا خصوصی بودن محل کار، شیفت و ساعت کاری، سطح تحصیلات (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) در تعیین میزان حقوق پرستاران است.

حقوق پرستاران چگونه محاسبه می شود؟

حقوق پرستاران و کلیه افراد مشمول کار در رشته های پیراپزشکی و پزشکی زیر توسط شورای عالی کار تعیین می شود. هر ساله شورای عالی کار جدولی را برای تعیین حقوق این افراد منتشر می کند که در آن اطلاعاتی مانند حداقل مزد روزانه، معافیت مالیاتی، حداقل دستمزد و حقوق به همراه مزایا، اضافه کاری، عیدی پایان سال ذکر شده است. تمامی کارفرمایان و رئیس بیمارستان ها بعد از دریافت این ابلاغیه در سال جدید موظف به پرداخت آن میزان حقوق به پرستاران هستند.

Senior-income-of-nursing-in-Iran
درآمد و حقوق ارشد پرستاری در ایران

 همانطور که میدانید بیشتر فارغ التحصیلان دارای مدرک کارشناسی این رشته بلافاصله بعد از گذاراندن طرح تعهد خدمت اجباری وارد بازار کار می شوند، اما این فارغ التحصیلان برای افزایش سطح درآمدی خود تصمیم به تحصیل در مقطع ارشد می گیرند.

حقوق پرستارانی که در بخش های دولتی مشغول به کار هستند، تقریبا بین 5 تا 6 میلیون در ماه و پرستارانی که در بیمارستان های خصوصی مشغول به کار هستند، حدود 6 تا 9 میلیون در ماه است. البته این حقوق ها به صورت تقریبی است و حقوق پرستاران هر ساله با تصمیم وزارت بهداشت افزایش پیدا می کند.

دانشگاه های برتر ارشد پرستاری در ایران

دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

بازار کار و آینده شغلی ارشد پرستاری در دنیا

 پرستاری در حال حاظر در جهان یکی از پرطرفدار ترین حرفه های درمانی است. بیشتر دانشجویان با هدف مراقبت از بیماران و علاقه مند به نجات جان بیماران وارد این حرفه می شوند. به دلیل شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، شغل پرستاری بازار کار مساعدی در خارج از کشور دارد. کشورهایی مانند آلمان و سوئد به دلیل رشد منفی جمعیت، از راخت ترین کشورها برای مهارجرت پرستاران به حساب می آید.

labor-Market-of-Master-Nursing--in-World
بازار کار و آینده شغلی ارشد پرستاری در دنیا

4 کشور کانادا، استرالیا، آمریکا، انگلستان از پرطرفدار ترین کشورها برای مهاجرت پرستارن هستند، همچنین کشورهایی مانند کانادا، آمریکا، استرالیا، لوکزامبرگ، نروژ، دانمارک، انگلستان، شیلی، نیوزلند و بلژیک از بهترین کشورها از لحاظ درآمدی و تقاضای کاری برای پرستاران هستند.

قبل از COVID ، اداره آمار کار پیش بینی کرده بود که پرستاری یکی از مشاغل برتر از لحاظ رشدشغلی تا سال 2028 است. اداره آمار کار پیش بینی کرده است که این شغل تا سال 2028 رشد 12 درصدی دارد و همچنین 371 شغل جدید هم به مشاغل این حوزه اضافه می شود.

درآمد و حقوق ارشد پرستاری در دنیا

متوسط ​​دستمزد ملی یک پرستار طبق آخرین اطلاعات 80.010  دلار در سال است که نشان دهنده دستمزد ساعتی 38.47 دلار است. این براساس برآوردهای منتشر شده توسط دفترچه راهنمای چشم انداز شغلی دفتر آمار ایالات متحده (BLS) در مارس 2021 است. در این قسمت تصمیم گرفتیم پر درآمد ترین کشورها برای پرستاران معرفی کنیم. برای مشاهده میزان حقوق مشاغل این رشته در کشورهای مدنظر می توانید به سایت payscale مراجعه کنید.

کشور انگلستان

انگلستان یکی از پردرآمدترین کشورها است و می توان از زندگی راحت در این کشور لذت برد. یک پرستار سطح ابتدایی می تواند از 30،000 دلار در سال شروع کند و سالانه 44،000 دلار افزایش کسب کند.

کشور کانادا

کانادا یکی از مقاصد پرطرفدار برای پر درآمدترین کشورها برای پرستاران است. با جمعیت مهاجرت زیاد ، سیستم مراقبت های بهداشتی شناخته شده در سطح جهانی ، رویکرد استقبال از مهاجران کانادا چندین مزیت را برای مهاجران برای استقرار و کار در یک محیط راحت ارائه می دهد. پرستاران کانادایی دارای بیشترین حقوق بین 48000 تا 55000 آمریکایی هستند. بسته به سالها تجربه و تخصص شما می توانید مبلغ بالاتری از 65000 دلار آمریکا دریافت کنید. تقاضای متخصصان مراقبت های بهداشتی در این کشور زیاد است و تحت مهاجرت ماهر می توانید همسر و فرزندان خود را همراه خود ببرید.

ایالات متحده آمریکا

یکی دیگر از مقاصد ترجیح داده شده در بین پردرآمدترین کشورها برای پرستاران در سال 2022 ، ایالات متحده است. یک پرستار ثبت شده در ایالات متحده می تواند سالانه حدود 67،500 دلار درآمد داشته باشد در حالی که کمترین درآمد برای پرستار حدود 45000 دلار در سال خواهد بود. در میان پرستاران با تجربه که سالها 10٪ را تشکیل می دهند ، حقوق سالانه حدود 95000 دلار در سال است. در میان بهترین مکانهای ایالات متحده با حقوق بالا ، منطقه کالیفرنیا ، سان فرانسیسکو و سان خوزه بیشترین مکان را ترجیح می دهند.

کشور استرالیا

یکی دیگر از مقاصد ترجیحی در میان کشورهای پردرآمد برای پرستاران ، استرالیا است. متوسط ​​درآمد یک پرستار در استرالیا حدود 40 دلار استرالیا است. با کسب تجربه میتوانید حقوق خود را رشد دهید. حقوق سالانه در استرالیا برای پرستاران می تواند تا 60،000 دلار استرالیا است. برای کار به عنوان پرستار در استرالیا ، لازم است در هیئت پرستاری و مامایی در استرالیا ثبت نام کنید و شرایط ثبت نام و آزمون ارزیابی مهارت را برآورده کنید.

دانشگاه های برتر ارشد پرستاری در دنیا

برای مشاهد رتبه بندی سالانه دانشگاه ها در جهان، رتبه بندی QS در بین همه کشورها معتبر است. ما در این قسمت به کمک اطلاعات QS لیستی از ۱۰دانشگاه‌ برتر ارشد پرستاری را تا سال ۲۰۲۱ را برای شما ارائه کرده ایم.

  • دانشگاه فیلادلفیا، آمریکا
  • دانشگاه لندن، انگلیس
  • دانشگاه بالتیمور، آمریکا
  • دانشگاه سیاتل، آمریکا
  • دانشگاه منچستر، انگلیس
  • دانشگاه سانفرانسیسکو، آمریکا
  • دانشگاه نیوهون، آمریکا
  • دانشگاه چاپل‌هیل، آمریکا
  • دانشگاه ساوتهمپتون، انگلیس
  • دانشگاه دورهام، آمریکا

.

3.3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.