تاریخ امروز :چهارشنبه , 12 می 2021
Master-of-Mechanical-Engineering

همه چیز درباره ارشد مهندسی مکانیک: دروس امتحانی کنکور، گرایش ها، بازار کار، درآمد

انتخاب رشته ارشد شاید یکی از مهم ترین تصمیم های هر فرد در دوران زندگی اش باشد، زیرا انتخاب درسی رشته ارشد مزایایی مانند ارتقاء شغلی، پیدا کردن شغل مناسب، روند مهاجرتی راحت را برای افراد در پی دارد. به همین خاطر مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر)، مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازد. در این مطلب قصد داریم به معرفی ارشد مهندسی مکانیک، بازار کار مهندسی مکانیک، گرایش ها، دروس امتحانی کنکور، درآمد آن بپردازیم.

 ماهیت ارشد مهندسی مکانیک

شاید شما که در حال مطالعه این مطلب هستید، مطلب معرفی رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی را در سایت فسفر مطالعه کرده اید و قصد داریم اطلاعات خود را در رابطه با مقطع ارشد این رشته نیز افزایش دهید. همچنین ممکن است شما دارای مدرک کارشناسی این رشته باشید و قصد دارید برای انتخاب رشته ارشد خود، با این رشته در این مقطع بیشتر آشنا شوید. مهندسی مکانیک یک علوم مهندسی بسیار پرکاربرد و شناخته شده در بین افراد جامعه و داوطلبان کنکور است.

این رشته در همه مقاطع طرفداران زیادی دارد و افراد برای قبولی در آن نیازمند تلاش زیاد و برنامه ریزی درست برای مطالعه دروس آن هستند. که در ادامه در در رابطه با دروس امتحانی کنکور این رشته و ضرایب آن صحبت می کنیم.

introduction-Master-of-Mechanical-Engineering

 ماهیت ارشد مهندسی مکانیک

در واقع مهندسی مکانی رشته ای از زیر مجموعه مهندسی است که این مهندسان در دوران تحصیل خود با طراحی، ساخت، راه اندازی ماشین و دستگاها آشنا می شود و مدام با این موضوعات سرو و کار دارند.

این رشته در برگیرنده تمامی علوم و فنونی است که با تولید، تبدیل و استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حرکت و انجام کار، تولید و ساخت قطعات و ماشین‌ آلات و به کارگیری مواد مختلف در ساخت آن ها و همچنین طراحی و کنترل سیستم‌ های مکانیکی، حرارتی و سیالاتی مرتبط است.

دروس امتحانی کنکور ارشد مهندسی مکانیک

هر ساله قبل از شروع ثبت نام، سازمان سنجش دفترچه ای با عنوان مجموعه های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد مرتبط با سال مربوطه را در سایت خود به آدرس sanjesh.org منتشر می کند. داوطلبان علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، ریاضیات (ریاضیات عمومی 1و2، معادلات دیفرانسیل، ریاضی مهندسی)، حرارت وسیالات (ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال حرارت)، جامدات (استاتیک، مقاومت مصالح، طراحی اجزاء)، دینامیک و ارتعاشات (دینامیک، ارتعاشات، دینامیک ماشین، کنترل)، ساخت و تولید (ماشین ابزار، قالب پرس، علم مواد، تولید مخصوص، هیدورلیک و نیوماتیک) را مطالعه کنند. که ضریب این دروس برای هر گرایش متفاوت است. در جدول زیر به ارائه ضرایب هر گرایش پرداخته ایم.

زبان عمومی و
تخصصی (انگلیسی)
ریاضیاتحرارت وسیالاتجامداتدینامیک و ارتعاشاتساخت و تولید
گرایش ساخت و تولید132324
طراحی کاربردی122330
تبدیل انرژی123220
موادمرکب233320
دریا233420
طراحی و ساخت خودرو231340
جوش132324
نگهداری و پایش تجهیزات122330
دروس امتحانی کنکور ارشد مهندسی مکانیک

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد مهندسی مکانیک

همان طور که میدانید، این رشته یک مانند رشته مهندسی برق و همچنین ارشد مهندسی برق، یک رشته کاملا رشته فنی و عملی است. به همین خاطر اولین قدم برای ورود به این رشته داشتن روحیه کار فنی و تیمی است. از دیگر مهارت ها و تواناهایی های لازم برای ورود به این رشه میتوان به توانایی کار تحت فشار، مهارت حل مسئله، داشتن خلاقیت، مهارت های فردی، مهارت های ارتباطی کلامی و کتبی، قدرت تفکر تحلیلی قوی، کار با نرم افزارهای کامپیوتری، علاقه مند به ریاضیات و داشتن هوش ریاضی است.

درک بیشتر مباحث این رشته وابسته به ریاضیات است، پس اگر به ریاضیات علاقه ندارید و یا درک آن برایتان سخت است وارد این رشته نشوید.

گرایش های ارشد مهندسی مکانیک

بر اساس انتشار دفترچه کارشناسی ارشد سال 1400، مجموعه مهندسی مکانیک با کد 1267 است که دارای 13 رشته مهندسی مکانیک، مهندسی خودرو، مهندسی مکاترونیک، مهندسی پزشکی، تسلیحات، مهندسی سیستم های انرژی، مهندسی انرژی های تجدید ناپذیر، مهندسی هوافضا، مهندسی ماشین های ریلی، مهندسی هسته ای، مهندسی سیستم های میکرو و نانوالکترومکانیک، مهندسی احتراق، مواد-انرژی و تکنولوژی کوانتومی است. که خود ارشد مهندسی مکانیک به 8 گرایش ساخت و تولید، طراحی کاربردی، تبدیل انرژی، موادمرکب، دریا، طراحی و ساخت خودرو، جوش، نگهداری و پایش تجهیزات است.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد مهندسی مکانیک در مقاطع بالاتر

این رشته در حال حاضر در 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ایران ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *