تاریخ امروز :یکشنبه , 5 دسامبر 2021
Master-of-Laws

همه چیز درباره ارشد حقوق: دروس امتحانی کنکور، گرایش ها، بازار کار و درآمد

رشته حقوق یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در میان داوطلبان رشته انسانی است. بعد از اخذ مدرک کارشناسی در این رشته، برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد بسیاری همچنان علاقمند به ادامه تحصیل در رشته حقوق هستند. در این مقاله قصد داریم به همه نکات مربوط به ارشد حقوق بپردازیم تا آشنایی بیشتری نسبت به این رشته داشته باشید.

ماهیت ارشد حقوق

همان طور که در معرفی رشته حقوق در مقطع کارشناسی صحبت کردیم، توضیح دادیم که بیشتر داوطلبان گروه آزمایشی انسانی برای انتخاب رشته به سراغ رشته حقوق، رشته روانشناسی و رشته حسابداری می روند و از رشته های مورد علاقه داوطلبان به دلیل داشتن جایگاه شغلی خوب به حساب می آید. شاید شما که در حال مطالعه این رشته هستید، قصد تحصیل در مقطع ارشد این رشته را دارید و میخواهید با مطالعه این رشته اطلاعات خوبی از آن به دست بیاورید. افرادی که وارد مقطع ارشد این رشته می شوند نسبت به مقطع کارشناسی با مباحثی متنوعی بسته به گرایش انتخابی خود به صورت تخصصی آشنا می شوند.

introducing-Master-of-Laws

ماهیت کارشناسی ارشد حقوق

دروس امتحانی کنکور ارشد حقوق

مهمترین گام برای قبولی در رشته و گرایش دلخواه در هر درسی آگاهی از دروس امتحانی کنکور آن و ظرایب آن است. زیرا شما با آگاهی داشتن از دروس مرتبط با گرایش مورد علاقه خود می توانید شانس قبولی خود را در آن بیشتر کنید.

داوطلبان علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند متون 1-حقوق به زبان انگلیسی (انگلیسی، فرانسه)، 2-حقوق مدنی، 3-حقوق تجارت، 4-آیین دادرسی مدنی، 5-متون فقه، 6-حقوق جزای عمومی، 7-حقوق جزای اختصاصی، 8-حقوق بین الملل عمومی، 9-حقوق اداری، 10-حقوق اساسی، 11-حقوق مدنی (تعهدات)، 12-حقوق بین الملل خصوصی، 13-آیین دادرسی کیفری، 14-حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری، 15-حقوق سازمان های بین المللی، 16-دروس تخصصی رشته های فقه و حقوق خانواده، معارف اسلامی و حقوق و حقوق خانواده (اصول فقه، حقوق مدتی (اشخاص تا وصیت و ارث) و آیین دادرسی مدنی (دعاوی خانوادگی))، 17-حقوق ارتباطات را مطالعه کنند.

ضرایب دروس امتحانی کنکور

در جدول زیر به معرفی ضریب هر درس با توجه به گرایش پرداخته ایم.

گرایش هادرس1درس2درس3درس4درس5درس6درس7درس8درس9درس10درس11درس12درس13درس14درس15درس16درس17
1حقوق خصوصی 23212
2حقوق بین الملل2312
3حقوق جزا و جرم شناسی22332
4حقوق عمومی21122
5حقوق بشر23212
6حقوق مالکیت فکری3321
7حقوق محیط زیست3222
8حقوق اقتصادی23212
9حقوق تجارت بین الملل32211
10معارف اسلامی و حقوق2313
11حقوق ارتباطات223223
12حقوق تجاری اقتصادی بین المللی33132
13سردفتری اسناد رسمی23212
14حقوق ثبت اسناد و املاک23212
15خقوق اسناد و قرارداد های تجاری23212
16حقوق حمل و نقل تجاری23212
17حقوق کیفری اطفال و نوجوانان22333
18مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی22332
19مدیریت نظارت و بازرسی21122
20مدیریت دادگستری2112
21حقوق دادرسی اداری2112
22حقوق خانواده2313
23حقوق شرکت های تجاری33132
24فقه و حقوق اقتصادی23212
25حقوق نفت و گاز32211
26حقوق مالی و اقتصادی23212
27حقوق تجارت الکترونیکی
28مدیریت ثبت اسناد و املاک
29فقه و حقوق خانواده13
30فقه و حقوق جزا2
31حقوق مالی
32حقوق
دروس امتحانی و ظرایب کنکور ارشد حقوق

*جدول فوق در حال بروزسانی است-*-

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد حقوق

این رشته یکی از رشته های بسیار مهم و حساس به حساب می آید، به همین خاطر افرادی که وارد این رشته می شوند باید بسیار دقیق و مسئولیت پذیر باشد. در کنار روحیه مسئولیت پذیری، این افراد باید قدرت بیان، قدرت استدلال خوبی داشته باشند با بتواند در کار خود موفق شود. هر چه این افراد دارای دایره لغات بیشتری باشند، راحت تر می توانند صحبت های خود را خارج از ادبیات سنگین برای افراد بازگو کنند و وقایع را برای آنها شرح دهند.

Job-Skills-for-master-of-Law
مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد حقوق

لیست دروس ارشد حقوق

دروس اصلی (الزامی) حقوق عمومی

مبانی حقوق عمومی، حقوق عمومی در اسلام، حقوق بین الملل عمومی، حقوق اساسی تطبیقی، حقوق اداری، متون حقوقی به زبان خارجی، حقوق کار، حقوق مالی، رساله

دروس اصلی (الزامی) حقوق بین الملل

حقوق معاهدات، مسئولیت بین المللی، حقوق دریاها، حقوق بین المللی اقتصادی، سازمان های بین المللی، روش های حقوقی حل اختلافات بین الملل، تاریخ تحولات روابط بین الملل، حقوق بین الملل خصوصی، متون حقوقی – زبان های خارجی، سمینار و پایان نامه.

دروس اصلی (الزامی) حقوق خصوصی

حقوق مدنی 1 و 2، متون فقه، اصول فقه، متون حقوقی به زبان خارجی، قواعد فقه، حقوق بین المللی خصوصی (تعارض قوانین)، حقوق تجارت، داوری بین المللی، سمینار، پایان نامه.

دروس اصلی (الزامی) حقوق جزا

متون حقوقی به زبان خارجی، حقوق جزای بین المللی، متون فقه جزائی، حقوق جزای اختصاصی 1و 2، حقوق جزای عمومی 1، آیین دادرسی کیفری، پزشکی قانونی، جرم شناسی، جامعه شناسی جنایی، سمینار و پایان نامه.

دروس اصلی (الزامی) حقوق تجارت بین الملل

بیع بین الملل (1) (واژه ها و سازمان های بین المللی تجاری)، بیع بین الملل (2)، مالیه و تضمین های بازرگانی بین المللی، حقوق نفت و گاز، داوری بازرگانی بین المللی، حقوق شرکت ها و موسسات تجاری چند ملیتی، بیمه های بازرگانی بین المللی، مقررات جهانی و بین المللی تجارت (WTO)، حقوق حمل و نقل دریایی کالا، حقوق حمل و نقل هوایی و زمینی کالا در بازرگانی بین الملل، تعارض قوانین تطبیقی و صلاحیت بین المللی دادگاه ها، قرار داداهای بین المللی، حقوق تجارت الکترونیکی، متون حقوقی به زبان خارجی، سمینار.

دروس اصلی (الزامی) حقوق ارتباطات

حقوق مطبوعات، حقوق ارتباطات سمعی و بصری (رادیو، تلویزیون و سینما)، حقوق حرفه ای روزنامه نگاران، نظریه های آزادی و کنترل ارتباطات، جرایم مطبوعاتی و آیین دادرسی آنها، حقوق تبلیغات بازرگانی.

گرایش های ارشد حقوق

براساس انتشار اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد ناپیوسته در سال 1400 در سایت سازمان سنجش، کارشناسی ارشد حقوق با کد 1126، دارای 33 رشته است.

این 33 رشته شامل حقوق خصوصی، حقوق بین الملل، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق عمومی، حقوق بشر،حقوق مالکیت فکری، حقوق محیط زیست، حقوق اقتصادی، حقوق تجارت بین الملل، معارف اسلامی و حقوق (گرایش حقوق خانواده)، حقوق ارتباطات، حقوق تجاری اقتصادی بین المللی، سردفتری اسناد رسمی، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق حمل و نقل تجاری، حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، مدیریت اطلاح و کیفرهای قضایی، مدیریت نظارت و بازرسی، مدیریت دادگستری، حقوق دادرسمی اداری، حقوق خانواده، حقوق شرکت های تجاری، فقه و حقوق اقتصادی، حقوق نفت و گاز، حقوق مالی-اقتصادی، حقوق تجارت الکترونیکی، مدیریت ثبت اسناد و املاک، فقه و حقوق تخصصی، فقه و حقوق خانواده، فقه و حقوق جزا، حقوق مالی، حقوق است.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ارشد حقوق

در حال حاظر در ایران امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی ارشد حقوق در ایران

برای این که نگاهی به بازار کار دارندگان مدرک کارشناسی حقوق  در ایران بی‎اندازیم باید ابتدا مشخص کنیم که این رشته در مقطع کارشناسی ارشد چه گرایشاتی دارد. گرایشات رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد شامل: حقوق عمومی، حقوق خصوصی، حقوق خانواده، جزا و جرم شناسی، حقوق بین‌الملل، حقوق بشر، تجارت بین‌الملل و حقوق تجاری اقتصادی بین‌الملل می‌شود. هریک از این گرایشات بازار کار مستقلی دارند.

Senior-labor-market-in-Iran
بازار کار و آینده شغلی ارشد حقوق در ایران

با این وجود باید گفت که معمولا دارندگان مقطع کارشناسی ارشد حقوق می‌توانند در اکثر نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگ با توجه به گرایش مدرک کارشناسی ارشد خود مشغول به کار شوند. به طور مثال دادگستری، شهرداری‌ها، مشاور حقوقی بانک‌ها و شرکت‌های مختلف از جمله نهادهایی است که می توان در آنها مشغول به کار شد.

در صورتی که رشته حقوق را در مقطع دکترا نیز به پایان برسانید امکان استخدام به عنوان مدرس دانشگاه برای شما وجود دارد.

فرصت‌های شغلی ارشد حقوق در ایران

اگر در هر یک از گرایشات رشته حقوق مدرک کارشناسی ارشد خود را گرفته‌اید، فرصت‌های شغلی زیر می‌تواند یکی از گزینه‌های اشتغال شما در ایران باشد:

  • وکیل دادگستری به شرط قبولی در کنکور وکالت و اخذ مجوز
  • مشاور حقوقی
  • قاضی به شرط قبولی در کنکور قضاوت و اخذ مجوز
  • سردفتر اسناد رسمی بعد از قبولی در کنکور سردفترداری و اخذ مجوز
  • سر دفتر ازدواج و طلاق بعد از قبولی در کنکور سردفترداری و اخذ مجوز
  • کارشناس حقوقی
  • بازرس در ادارات مختلف دولتی و خصوصی (قسمت حقوقی)

درآمد و حقوق ارشد حقوق در ایران

صحبت درمورد درآمد فارغ‌التحصلان ارشد حقوق در ایران بسیار سخت است. در واقع همه چیز به شغلی که انتخاب می‌کنید و البته ارگانی که در آن شاغل خواهید شد بستگی دارد.

می توان گفت که تجربه و مهارت بالا در کنار علم و دانش فردی یک فارغ التحصیل رشته ارشد حقوق نقش مهمی در بالا رفتن میزان درآمد او در هر عنوان شغلی مرتبط با این رشته خواهد بود. البته در همه زمینه‌ها تعرفه‌های تعیین شده از سوی نهادهای مرجع به عنوان پایه حقوق در نظر گرفته می شود. با این وجود همه چیز بستگی به توانایی‌ها و شایستگی‌های فردی افراد خواهد داشت.

دانشگاه‌های برتر ارشد حقوق در ایران

اگرچه دانشگاه‌های بسیاری در ایران رشته حقوق را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند، اما دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه اصفهان از بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته در ایران محسوب می‌شوند.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *