تاریخ امروز :جمعه , 17 می 2024
Master-of-Financial-Management

همه چیز درباره ارشد مدیریت مالی و آینده کاری آن

انتخاب رشته کارشناسی ارشد، برای بسیاری از داوطلبان به خصوص در رشته هایی که دارای گرایش های مختلف هستند، بسیار سخت است. داوطبان با دو هدف ارتقاء سطح شغلی و یا تنها داشتن مدرک ارشد، تصمیم به تحصیل در این مقطع میگیرند. آشنایی با آن رشته و اینکه با تحصیل در آن چه موقعیت هایی را بدست می آورید، بسیار مهم است. به همین خاطر اگر شما قصد تحصیل در ارشد مدیریت مالی را دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ماهیت ارشد مدیریت مالی

یکی از رشته های ارشد مجموعه مدیریت، مدیریت مالی است. هدف رشته مدیریت مالی، مدیریت نقدینگی و پول، افزایش سوددهی است. فارغ التحصیلان کارشناسی رشته مدیریت مالی، با ادامه تحصیل در مقطع ارشد، اطلاعات خود را در زمینه تئوری های نوین مالی و این چنین زمینیه ها افزایش می دهند و می توانند در سمت های شغلی بهتری مشغول به کار شوند.

مدیران ارشد مالی مسئول سلامت مالی یک سازمان هستد. آنها گزارش های مالی، فعالیت های مستقیم سرمایه گذاری و برنامه هایی را برای اهداف مالی بلند مدت سازمان خود ایجاد می کنند. دانشجویان این رشته برای کار در شرکت های خصوصی و دولتی آماده می شوند.

financial-manager

مدیر مالی مسئول سلامت مالی یک سازمان است

دروس امتحانی ارشد مدیریت مالی

بر اساس دفترچه کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 در سایت سازمان سنجش، علاقه مندان این رشته خود را باید برای پاسخ به سوالات دروسی مانند زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام، ریاضی و آمار، تئوری های مدیریت، اقتصاد خرد و کلان، مدیریت مالی، مدیریت سرمایه گذاری و ریسک، حسابداری مالی و صنعتی در کنکور آماده کنند.

شانس موفقیت قبولی دراین رشته در دانشگاه های خوب، زدن درصد بالایی از تست های درس مدیریت مالی، مدیریت سرمایه گذاری و ریسک، حسابداری مالی و صنعتی در کنار درس ها دیگر است، زیرا این دروس برای این رشته در مقطع ارشد ضریب 4 دارند. در جدول زیر ضریب دیگر دروس گفته شده است.

عنوان دروس امتحانیضریب دروس امتحانی
زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)2
اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام2
ریاضی و آمار3
تئوری های مدیریت2
اقتصاد خرد و کلان3
مدیریت مالی4
مدیریت سرمایه گذاری و ریسک4
حسابداری مالی و صنعتی4
عنوان دروس امتحانی ارشد مدیریت مالی

مهارت ها و شایستگی ها برای ورود به ارشد مدیریت مالی

بسیاری از داوطلبان در مقطع ارشد بر حسب علاقه یا هم خوانی با شغل خود، تصمیم ورود به یکسری رشته های را می گیرندو مجموعه مدیریت، مدیریت کسب و کار و مدیریت اجرایی از رشته هایی است که متقاضیان بیشتری دارد. همان طور که قسمت معرفی مقطع کارشناسی رشته مدیریت مالی صحبت کردیم، دانشحویان این رشته باید دارای قدرت تحلیل و حل مسئله بسیار قوی باشند تا توانایی درک مباحث درسی را داشته باشند.

به همین خاطر ورود به این رشته به ویژه در مقطع ارشد نیازمند داشتن پایه قوی در ریاضیات، علاوه بر تیپ شخصیتی مدیریتی و توانایی کار با کامپیوتر است. این افراد معمولا روحیه بسیار رسمی دارند. این افراد باید علاقه مند به سبک کاری سازمان یافته در سازمان های دولتی یا خصوصی را داشته باشند.

اغلب افرادی که وارد این رشته می شوند، علاقه مند به کارهایی با ثبات هستند و دوست دارند همه چیز طبق برنامه، در مدت زمان تعیین شده، انجام گیرد. این افراد بسیار درونگرا و به همه چیز دید منطقی دارند. اگر به اعداد و ارقام و مفاهیم سرمایه گذاری علاقه مند هستید، حتما وارد این رشته شوید.

Job-skills-for-financial-management
مهارت های شغلی برای مدیریت مالی

لیست دروس ارشد مدیریت مالی

دانشجویان این رشته ملزم به گذارندن 32 واحد درسی، به جزء دروس جبرانی و پیش نیاز هستند. مدیر گروه، بر اساس تصمیم خود و با در نظر گرفتن رشته کارشناسی و فاصله زمانی کارشناسی تا مقطع ارشد، تعدادی دروس به افرادی که از رشته های غیر مرتبط وارد این رشته شده اند، می دهد تا در در درک برخی دروس به مشکل نخورند.

معرفی دروس پیش نیاز

زبان تخصصی پیشرفته،آمار کاربردی پیشرفته، روش تحقیق پیشرفته، مهندسی مالی یا اقتصاد سنجی مالی.

معرفی دروس اصلی

تجزیه و تحلیل صورت های مالی، مدیریت مالی پیشرفته، بررسی موارد خاص در مدیریت مالی، مدیریت سرمایه گذاری و ارزیابی اوراق بهادار، سازمان های پولی و مالی، سیستم های اطلاعاتی مدیریت، پژوهش عملیاتی پیشرفته، سمینار مالی، تئوری های مدیریت پیشرفته، اقتصاد مدیریت، بازار پول و سرمایه، حسابداری مدیریت، مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته، پایان نامه.

گرایش های ارشد رشته مدیریت مالی

بر اساس مطالعه دفترچه کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته ارشد 1400 در سایت سازمان سنجش، رشته مدیریت مالی از رشته های مجموعه مدیریت با کد 1142 با کد ضریب 6 است که دارای هیچ گرایشی نمی باشد و به صورت عمومی ارائه می شود.

وضعیت ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد رشته مدیریت مالی

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی ارشد مدیریت مالی در ایران

انتخاب رشته تاثیر زیادی بر زندگی فرد دارد، زیرا اگر افراد با توجه به استعداد ها و داشتن هدف مشخص وارد رشته شوند، بخ خوبی میتوانند جایگاه خود را در بازارکار پیدا کنند و سطح مالی خود را افزایش دهند. یکی از رشته های که در مقطع ارشد بیت داوطلبان طرفدار دارد، ارشد مدیریت مالی است. اما شاید خیلی از افراد درک درستی از بازارکار این رشته و موقیعت های شغلی که میتوانند بعد از فارغ التحصیلی داشته باشند، را نداشته باشند.

در سال های اخیر این حرفه به دلیل رشد بازار سرمایه، بسیار مورد توجه قرار گرفت. این افراد با توجه به مهارت هایی که در دوران تحصیل به دست می آورند، میتوانند کمک بزرگی به شرکت ها برای بهبود سطح مالی کنند. همچنین با توجه به داغ شدن بازار بورس، این افراد می توانند با اخد گواهینامه های حرفه ای، در شرکت هایی مرتبط با تامین سرمایه، سبدگردانی، شرکت های کارگزاری مشغول به کار شوند و درآمد زیادی را کسب کنند.

financial-management-labor-market
بازار کار ارشد مدیریت مالی در ایران

در واقع موقیعت های شغلی این حرفه تنها به بازار سرمایه محدود نمی شود، زیرا این حرفه دارای بازارکار بسیار متنوعی است، اگر فرد علاوه بر مهارت تئوری خود، بر مهارت های عملی مانند آشنایی رایانه، نرم افزارها، برنامه نویسی و … تسلط پیدا کند، بیکار نخواهند ماند. آینده شغلی برای این افراد، به خصوصی افرادی که در بخش های دولتی مشغول به کار می شوند، بسیار خوب است.

وظایف شغلی یک مدیر مالی

خب شاید بعد از دانستن بازارکار این حرفه، میخواهید بدانید یک مدیری مالی معمولا در چه کارهایی ایفای نقش می کند. در زیر به معرفی بخشی از کارهای مدیری مالی پرداختیم.

  • ارائه راه حل هایی برای افزایش منابع مالی شرکت
  • ارائه راهکارهایی برای افزایش ثروت سهامداران در بلند مدت
  • ارائه راهکارهایی برای افزایش سوددهی در مدت زمانی کوتاه
  • مدیریت بر منابع و مصارف یک سازمان و شرکت

فرصت های شغلی برای ارشد مدیریت مالی

این افراد باتوجه به مهارت، علاقه، تجربه کاری می توانند در شرکت های مشاوره و سرمایه گذاری، بانک و ارگان هایی مرتبط با با بانکداری، ارگان های مرتبط با بیمه، ارگان های مرتبط با مدیریت مالی و اعتباری، شرکت های سرمایه گذاری و تامین مالی، بورس اوراق بهادار و شرکت های مرتبط با این حوزه های به فعالیت بپردازند.

درآمد و حقوق ارشد مدیریت مالی در ایران

مانند هر حرفه دیگری که عوامل زیادی در درآمد آنها تاثیر دارد، در این حرفه هم عواملی مانند خصوصی یا دولتی بودن سازمان، تایم کاری، سمت شغلی، سابقع شغلی، شهر محل کار بر روی درامد این افراد تاثیر زیادی دارد. به عنوان مثال حقوق یک مدیر مالی مشغول در سازمان های دولتی در شهرهای بزرگ با حقوق فردی که در شهر کوچک مشغول به کار است بسیار متفاوت است. اما به طور کلی این افراد ماهانه با توجه مهارت و تجربه و سابقه کاری می توانند، مبلغی بین 5 میلیون تا 29 میلیون دریافت کنند.

دانشگاه های برتر و ارائه دهنده کارشناسی ارشد مدیریت مالی در ایران

با مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد ناپیوسته سال 99 متوجه شده ایم، این رشته تنها در دانشگاه های سراسری دانشگاه الزهرا(س)- تهران، دانشگاه شهید چمران- اهواز، دانشگاه جامع امام حسین (ع) – تهران، دانشگاه خوارزمی – تهران، دانشگاه شهید بهشتی – تهران، دانشگاه گیلان – رشت، دانشگاه یزد، دانشگاه ارومیه ارائه می شود.

برای معرفی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته در ایران می توان به دانشگاه شهید بهشتی – تهران، دانشگاه خوارزمی – تهران اشاره کرد.

بازار کار و آینده شغلی ارشد مدیر مالی در دنیا

یک مدیر مالی وظیفه ارائه راهنمایی و پشتیبانی مالی از مشتریان و همکاران را بر عهده دارد تا آنها بتوانند تصمیمات تجاری مناسبی بگیرند. شما به عنوان یک مدیر مالی ، برای ارقام و کار با مدل سازی و تجزیه و تحلیل پیچیده ، و همچنین درک صحیح از سیستم ها و رویه های مالی ، به سرمربی خوبی نیاز خواهید داشت.

شما ممکن است در محیط های مختلفی از جمله سازمان های بخش دولتی و خصوصی مانند موسسات خیریه، موسسات مالی، شرکت های تولیدی، دانشگاه ها مشغول به کار شوید.

مدیران مالی در بسیاری از صنایع از جمله بانک ها و شرکت های بیمه کار می کنند. بیشتر مدیران مالی تمام وقت و بعضی دیگر بیش از 40 ساعت در هفته کار می کنند.

پیش بینی می شود اشتغال مدیران مالی طی ده سال آینده (تا 2029) 15 درصد رشد کند، که این میزان بسیار سریعتر از رشد متوسط ​​برای همه مشاغل است.

درآمد و حقوق ارشد مدیریت مالی در دنیا

در حقیقت ، وقتی مشاغل پزشکی را از لیست خارج کنید ، مدیران مالی بالاترین میانگین دستمزد سالانه را دارند. متوسط حقوق مدیر امور مالی در ایالات متحده است 429,119 دلار در از تاریخ 17 آوریل 2021 است. حقوق این افراد می تواند بین بازه 107,713دلار تا 134,540 دلار باشد.

 دامنه حقوق و دستمزد به بسیاری از عوامل مهم ، از جمله تحصیلات ، مدرک ها ، مهارت های اضافی ، تعداد سال هایی که در حرفه خود صرف کرده اید ، می تواند بسیار متفاوت باشد.شما با مراجعه به سایت Salary.com می توانید اطلاعات دقیقی درباره حقوق به روز این حرفه در کشور مورد علاقه خود به دست بیاورید.

دانشگاه های برتر ارشد مدیریت مالی در دنیا

3.9/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.