تاریخ امروز :پنج‌شنبه , 22 آوریل 2021
Master-of-Computer-Engineering

ارشد مهندسی کامپیوتر: بازارکار و درآمد

انتخاب رشته ارشد را می توان یکی از مهم ترین تصمیم های زندگی هر فرد به حساب بیاوریم. انتخاب رشته درست در مقطع کارشناسی ارشد باعث ارتقا شغلی و بهبود وضعیت مالی زندگی فرد می شود. البته این مزایا تنها از طریق شرکت در کنکور و تحصیل مطالب تئوری در دانشگاه به دست نمی آید، بلکه این افراد باید در کنار تحصیل خود، شغلی متناسب هم برای خودشان انتخاب کنند و به مرور در آن شغل تجربه و مهارت کافی را به دست بیاورند. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد قصد داریم به معرفی ارشد مهندسی کامپیوتر، بازار کار ارشد مهندسی کامپیوتر، آینده شغلی، دروس امتحانی کنکور، درآمد و خیلی از موارد دیگر بپردازیم.

همان طورکه می دانید مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر) مدت هاست در تلاش اند تا با معرفی رشته های دانشگاهی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی ، هنر و زبان خارجه شما عزیزان را با رشته ها، بازار کار، موقیعت های شغلی، شرایط تحصیل درآنها و .. آشنا کنند، تا روند تصمصم گیری برای انتخاب رشته برای شما هموارتر شود.

ماهیت ارشد مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر یک رشته کاملا شناخته شده بین داوطلبان کنکور است و این رشته مانند رشته مهندسی برق، رشته مهندسی مکانیک از جمله رشته های پرطرفدار بین داوطلبان گروه ریاضی به حساب می آید. در مطلب “همه چیز درباره رشته مهندسی کامپیوتر” به معرفی کامل این رشته در مقطع کارشناسی پرداخته ایم.

Introduction-to-Master-of-Computer-Engineering

ماهیت ارشد مهندسی کامپیوتر

دروس امتحانی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

بر اساس اطلاعات موجود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 در سایت سازمان سنجش، علاقه مندان به این رشته باید دروسی مانند زیان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، ریاضیات (ریاضی عمومی (1و2)، آمار و احتمال مهندسی، ریاضیات گسسته)، مجموعه های دروس تخصصی (نظریه زبان ها و ماشین ها، سیگنال ها و سیستم ها) ، (ساختمان داده ها، طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی) ، (مدار منطقی، معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال)، (سیستم های عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده ها) را مطالعه کنند. در آپدیت بعدی مطلب به معرفی ظرایب این دروس با توجه به گرایش صحبت می کنیم.

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد مهندسی کامپیوتر

متناسب بودن تیپ شخصیتی با هر رشته ای سبب موفقیت در آن حرفه می شود. داشتن این مهندسین باید مهارت تحلیلی بسیاری خوبی داشته باشند تا مسائل را به خوبی درک کنند. این مهندسان باید بسیار جزئی نگر باشند تا مشکلات را به خوبی شناسایی کنند و با استفاده از قدرت تجزیه و تحلیل خود راه حلی برای مشکلات پیچیده ارائه دهد. برخی از دروس این رشته شاید ملزم به کارکردن در آزمایشگاه باشد، به همین خاطر این مهندسان باید نسبت به کارهای عملی علاقه داشته باشند.

این مهندسان باید توانایی درک ریاضیات رو داشته باشند و تنها به درس ریاضی برای پاس کردن و گرفتن نمره نگاه کنند، زیرا دروسی دارند که تا مطالب ریاضی را درک کنند، قادر به حل آنها نیستند. این مهندسین باید نسبت به برنامه نویسی، آشنایی با زبان های برنامه نویسی جدید، یادگرفتن نرم فزارها و تکنولوژی های جدید در این حوزه علاقه داشته باشند، زیرا مباحث در این رشته به سرعت درحال پیشرفت و به روز شدن هستند و اگر فرد باید مدام اطلاعات خود را به روز کند.

لیست دروس ارشد مهندسی کامپیوتر

به منظور آشنایی بیشتر شما با این رشته در این قسمت تصمیم داریم نیم نگاهی به دروس این رشته داشته باشیم تا شما نسبت به انتخاب این رشته تصمیم درستی را بگیرید.

دروس اصلی

پردازش موازی، سیستم های عامل پیشرفته، مهندسی نرم افزار پیشرفته، الگوریتم های پیشرفته، پایگاه داده پیشرفته، معماری نرم افزار، ارزیابی کارایی سیستم های کامپیوتری، داده کاوی. این نکته را باید گفت که تمام این دروس 3 واحدی هستند و دانشجویان حداقل 3 درس از این دروس را اخذ کنند.

دروس تخصصی

دانشجویان ملزم به اخذ 4 درس از از یکی از تمرکزها به عنوان تمرکز اصلی و حداقل 1 درس از تمرکز های دیگر هستند.

دروس تخصصی تمرکز سیستم ها

سیستم های توزیع شده، ارزیابی کارایی سیستم های کامپیوتری، سیستم های نرم افزاری اتکاپذیری، رایانش ابری، شبکه های کامپیوتری پیشرفته، امنیت شبکه پیشرفته، مدل های رایانش همروند، رایانش گرید و خوشه ای، سیستم های بی درنگ و نهفته، سیستم های عامل پیشرفته، کامپایلر پیشرفته، رایانش فراگیر و خودمختار، درستی یابی خودکار.

دروس تخصصی تمرکز مدیریت داده ها

پایگاه داده پیشرفته، داده کاوی، نظریه اطلاعات و کدینگ، موتورهای جستجو و وب کاوی، تحلیل ها و سیستم های داده های حجیم، وب معنایی، بازیابی پیشرفته اطلاعات، سیستم های تصمیم یار، پایگاه داده های چند رسانه ای، امنیت پایگاه داده ها، پایگاه داده توزیعی و سیار، مدیریت پایگاه داده توزیعی و سیار، مدریت پایگاه دانش، شبکه های پیچیده پویا.

دروس جبرانی

دانشجویان ملزم به اخذ حداکثر 2 درس از دروس نظریه زبان ها و ماشین ها، پایگاه داده ها، مهندسی نرم افزار، طراحی الگوریتم ها، سیستم های عامل در صورت نگذراندن در مقطع کارشناسی و یا تشخیص گروه آموزشی هستند.

دانشجویان ملزم به اخذ شیوه ارائه مطالب علمی و فنی، وصایای امام (ره) در صورت نگذراندن در مقطع پایین تر هستند.

معرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر

این رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد دارای 7 گرایش است. از جمله گرایش های این رشته در ارشد می توان به شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، هوش مصنوعی و رباتیکز، معماری سیتم های کامپیوتری، نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده اشاره کرد.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد مهندسی کامپیوتر

در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *