تاریخ امروز :شنبه , 18 سپتامبر 2021
master-of-Clinical-Psychologist

ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی بالینی : بازار کار و درآمد

روانشناسی یکی از رشته های پرکابرد و پرطرفدار در جامعه است. دانشجویان مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بعد از فارغ التحصیلی برای انتخاب رشته مقطع ارشد، به دغدغه می افتند. به همین خاطر مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور در کنار معرفی رشته های دانشگاهی مقطع کارشناسی، تصمیم گرفته اند درباره گرایش های ارشد و موقعیت های شغلی آنها صحبت کنند. اگر فردی با صداقت، با اخلاق و علاقه مند به کمک به دیگران هستید، ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی بالینی برای شما عالی است. در این مطلب به بررسی کامل این رشته از لحاظ مهارت های مورنیاز، دروس امتحانی برای کنکور، معرفی گرایش ها، بازارکار و آینده شغلی گرایش ها و خیلی موارد دیگر پرداخته ایم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ماهیت ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی بالینی

گرایش روانشناسی بالینی به دلیل کاربردی بودن در زندگی روزمره از پرطرفدارترین گرایش های ارشد رشته روانشناسی بین دانشجویان است. روانشناسی بالینی یک تخصص روانشناختی است که مراقبتهای روانی و رفتاری را برای افراد، خانواده ها و جوامع به طور مداوم فراهم می کند. تمرکز اصلی دروس دانشجویان این گرایش، شناخت اختلالات روانی، رفتار های سالم، رفتار های طبیعی و غیر طبیعی، بهداشت روانی و عاطفی، راه های جلوگیری از آنها است. روانشناسان بالینی مشکلات عاطفی، ذهنی و رفتاری را در مراجعه کنندگان خود پیدا می کنند و سعی در حل مشکلات از طریق مشاوره و صحبت بدون استفاده از دارو هستند. این روانشناسان به طور مداوم پیشرفت بهبود بیمار را کنترل می کنند تا بتوانند برنامه درمان جدید را ارائه دهند.

از جمله مهارت هایی که دانشجویان گرایش بالینی بعد از فارغ التحصیلی به دست می آورند، عبارت اند از:

 • شناسایی مسائل روانشناختی، عاطفی یا رفتاری
 • تشخیص اختلالات روانشناختی، عاطفی یا رفتاری
 • تدوین و اجرای برنامه های درمانی و فرایندهای درمانی
 • تعیین اهداف برای بیمار برای دستیابی به پیشرفت فردی، اجتماعی ، آموزشی و شغلی
 • کنترل پیشرفت بیمار از طریق جلسات منظم
Clinical-Psychologist

روانشناسی بالینی

دروس امتحانی کنکور ارشد گرایش روانشناسی بالینی

بر اساس انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 در سایت سازمان سنجش، دروسی مانند متون روانشناسی(به زبان انگلیسی)، علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی، آمار و روش تحقیق، روانشناسی مرضی و کودکان استثنائی، روانشناسی رشد، روانشناسی بالینی از جمله دروس امتحانی این گرایش هستند. 

دروس امتحانیضریب دروس امتحانی
متون روانشناسی(به زبان انگلیسی)2
علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی1
آمار و روش تحقیق1
روانشناسی مرضی و کودکان استثنائی2
روانشناسی رشد2
روانشناسی بالینی3
دروس امتحانی ارشد روانشناسی بالینی

توانایی های موردنیاز برای ورود به گرایش روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی یکی از بزرگترین زمینه های تخصصی روانشناسی است. داشتن علاقه به کشف ، یادگیری و گوش دادن بخشی از مواردی است که برای موفقیت به عنوان یک روانشناس که خدمات بالینی یا مشاوره ارائه می دهد لازم است. اگر صداقت ، اخلاق و کمک به دیگران، درک رفتار انسان ها برای شما مهم است و از کار با افراد مختلف لذت می برید، گرایش روانشناسی بالینی را می توانید انتخاب کنید. از دیگر مهارت های لازم برای این حرفه عبارت است از:

 • داشتن روحیه همدلی با افراد
 • توانایی تشخیص محدودیت های خود و پاسخگویی به شرایط دشوار
 • مهارت های ارتباطی و بین فردی عالی برای مقابله با افراد مضطرب
 • توانایی همکاری با دیگر همکاران پزشکی
 • درک قوی از حرفه و آگاهی از اطلاعات به روز در این زمینه
 • آگاهی از مسائل و مشکلات به روز جامعه

لیست دروس ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی بالینی

معرفی دروس اجباری

 • روان شناسی رشد پیشرفته
 • علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی
 • تاریخچه سیستمها در روان شناسی
 • نظریه های شخصیت
 • روان شناسی پزشکی و نوروپسیکولوژی
 • کلیاتی درباره درمانهای فیزیکی و دارویی در بیماریهای عصبی و روانی
 • استفاده از روشهای اماری و پژوهشی پیشرفته در روان شناسی بالینی
 • آزمونهای شناختی در روان شناسی بالینی
 • آسیب شناسی پیشرفته
 • آزمونهای عینی فرافکن در روان شناسی بالینی
 • فنون مصاحبه تشخیصی
 • نظریه های روان درمانی
 • کاربرد روشهای روان درمانی
 • گروه درمانی
 • خانواده درمانی
 • رفتار درمانی

گرایش های ارشد روانشناسی بالینی

بر اساس انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 در سایت سازمان سنجش، این رشته دارای 2 گرایش روانشناسی بالینی و روانشناسی خانواده است. بیشتر داوطلبان علاقه مند به قبولی در گرایش بالینی هستند.

وضعیت ادامه تحصیل در گرایش روانشناسی بالینی

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد.

بازارکار و آینده شغلی ارشد گرایش روانشناسی بالینی

شما از ابتدا تا این قسمت با ما همراه بوده اید، تا درباره بازارکار این رشته اطلاعاتی کسب کنید. آگاهی از بازار کار هر رشته، برای هر فرد بسیار مهم است. روانشناسان بالینی از دانش به دست در مقطع ارشد و تجربه حرفه ای برای تشخیص و درمان اختلالات روانی و سایر مواردی که می تواند از اسکیزوفرنی تا غم و اندوه باشد، استفاده می کنند. با توجه به شرایط کنونی جامع و نیاز به مشاوران با تجربه برای حل مشکلات فردی یا زندگی، بازارکار و آینده شغلی این رشته بسیار خوب است.

Clinical-Psychology-Labor-Market
بازار کار ارشد روانشناسی بالینی

 بازار کار این رشته را می توان به دو زمینه خدماتی و آموزشی تقسیم کرد.

موقیعت های شغلی ارشد گرایش روانشناسی بالینی در زمینه آموزشی

فارغ التحصیلان علاقه مند به کار در زمینه آموزشی می توانند در موسسات آموزش عالی، پیام نور، دانشگاه های آزاد به عنوان مدرس؛ و در آموزش و پرورش به عنوان دبیر و یا معلم برای درس های مرتبط، و یا به عنوان مشاور مدرسه وارد بازارکار شوند.

Career-positions-in-clinical-psychology-in-the-field-of-education
موقیعت های شغلی ارشد روانشناسی بالینی در زمینه آموزش

موقیعت های شغلی ارشد گرایش روانشناسی بالینی در زمینه خدماتی

 افرادی که علاقه مند به زمنیه خدماتی هستند می توانند در عنوان های شغلی مانند کارشناس در مراکز دولتی مانند نیرو انتظامی، شهرداری، بهزیستی، کانون اصلاح و تربیت، سازمان زندان ها، روانشناس در کلینیک درمان اعتیاد، کادرمان در کلینیک های مشاوره ای، کلینیک های مشاوره و روان درمانی کودک؛ بعد از فارغ التحصیلی مشغول به کار شوند.

Career-positions-in-clinical-psychology-in-the-field-of-services
موقیعت های شغلی ارشد روانشناسی بالینی در زمینه خدمات

همچنین این فارغ التحصیلان در صورت داشتن شرایط لازم می توانند نسبت به تاسیس کلینیک مشاوره، مهدکودک، سرای سالمندان اقدام کنند. در جدول زیر شرایط لازم برای ورود به این موقعیت های شغلی را توضیح داده ایم.

عنوان شغلیشرایط
تاسيس کلينيک مشاوره800 ساعت کارآموزي در مراکز داراي مجوز رسمي، تأييديه از اساتيد رشته و …
دريافت مجوز از سازمان نظام روان‌شناسي
تاسيس مهد کودکاخذ مجوز از سازمان بهزيستي
تاسيس سرای سالمنداناخذ مجوز از سازمان بهزيستي
روان‌شناس
در کلينيک‌هاي درمان اعتياد
تحصيل در گرايش روان‌شناسي باليني
دارا بودن از مدرک کارشناسي اين گرايش
همکاری با روانپزشکان در کلينيک‌هاي خصوصيروانپزشکان مايل به همکاری با کارشناسان ارشد در گرايش‌های باليني و خانواده‌درماني هستند.
کارهاي درماني مثل بازي درماني و ….در اين مراکز تاکيد بيش‌تر روي کارشناسان ارشد با گرايش باليني کودک و نوجوان و باليني است.
شرابط ورود به موقیعت های شغلی ارشد روانشناسی بالینی

درآمد و حقوق ارشد گرایش روانشناسی بالینی

میزان درآمد فارغ التحصیلان این رشته به خیلی از عوامل مانند تجربه و مهارت کاری، نوع محیطی که درآن مشغول هستید و … بستگی دارد. به عنوان مثال حقوق فارغ التحصیل این رشته که درآموزش و پرورش استخدام می شود، با حقوق فردی که مشاوره می دهد و در کلینیک ها کار می کند بسیار متفاوت است. به طور کلی میانگین درآمد این فارغ التحصیلان در ایران 6 میلیون تومان است.

دانشگاه های برتر ارشد گرایش روانشناسی بالینی

دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی تهران، دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تبریز، دانشگاه فردوسی مشهد از دانشگاه سطح یک ارائه دهنده رشته روانشناسی در ایران هستند.

بازار کار و آینده شغلی گرایش روانشناسی بالینی در دنیا

امروزه با توجه به برخی از دلایل بیشتر افراد تمایل به مهاجرت دارند، به همین جهت این افراد علاقه دارند که اطلاعات خوبی در رابطه وضعیت بازار کار رشته خود در خارج از کشور به دست بیاورند. گرچه اطلاعات دقیق تر در رابطه با این موضوع را باید از آژانس های مهاجرتی بخواهید، اما ما با مطالعه برخی مقالات معتبر در زمینه بازار کار این رشته سعی کرده ایم، اطلاعات مناسبی را به شما ارائه دهیم.

همانطور که می دانید رشته روانشناسی یکی از رشته های پرکاربرد در تمام دنیا است. روانشناسان بالینی از دانش به دست آمده از تحصیلات تکمیلی و تجربه حرفه ای برای تشخیص و درمان اختلالات روانی و سایر مواردی که می تواند از اسکیزوفرنی تا غم و اندوه باشد ، استفاده می کنند. برخلاف روانپزشکان که دارو تجویز می کنند ، روانشناسان از طریق روان درمانی بیماران را معالجه می کنند. این افراد می توانند در زمینه هایی مانند اعتیاد، روانشناسی سلامت بالینی، روانشناسی بالینی پزشکی قانونی، سرطان و مراقبت تسکینی، روان پریشی و سلامت روان پیچیده به فعالیت بپردازند.

Clinical Psychology Labor Market Abroad
بازار کار و آینده شغلی گرایش روانشناسی بالینی در دنیا

همانطور که بسیاری همچنان برای مسائلی مانند افسردگی ، اعتیاد ، اختلالات روانی و مشکلات روابطی به روانشناسان مراجعه می کنند ، تقاضا برای روانشناسان بالینی همچنان در حال افزایش است. اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) پیش بینی می کند که رشد شغل به همان سرعتی که میانگین از 2019 تا 2029 افزایش خواهد یافت این افزایش عمده در درجه اول به دلیل پیر شدن جمعیت و روی آوردن افراد بیشتری به بالقوه خواهد بود. کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، سوئد و عمان بهترین کشورها از لحاظ شغلی و درآمدی برای این افراد هستند.

ساعات کاری

ساعات کار معمولاً دوشنبه تا جمعه ، 9 صبح تا 5 بعد از ظهر است ، اگرچه ممکن است ساعات اضافی را عصرها یا آخر هفته ها انجام دهید. گاهی اوقات ، شما ممکن است به عنوان بخشی از یک سیستم آماده به کار که شرایط اضطراری را پوشش می دهد ، کار کنید.

شرایط مجوز روانشناسان بالینی در خارج از کشور

برای کار در حوزهع روانشناسی ، بیشتر ایالت ها افراد را مجبور به گرفتن مدرک دکترا و کارآموزی کامل می کنند. داوطلبان می توانند پس از کسب سالها تجربه لازم در زمینه روانشناسی ، در آزمونهای استاندارد برای دریافت مجوز دولتی شرکت کنند. روانشناسان با تأمین الزامات تعیین شده توسط هیئت های تخصصی در هیئت روانشناسی حرفه ای آمریکا ، مجوز هیئت مدیره را در روانشناسی بالینی و سایر زمینه های تخصصی مانند روانشناسی سلامت بالینی و عصب روانشناسی بالینی دریافت می کنند. بورد تخصصی معمولاً داوطلبان را باید دارای مدرک دکترای روانشناسی ، مجوزهای دولتی ، دوره های کارآموزی معتبر و تجربه تخصصی باشند. برای تأیید هیئت مدیره معمولاً امتحانات کتبی و شفاهی لازم است.

فرصت های شغلی برای یک روانشناس بالینی در خارج از کشور

روانشناس سلامت

یک روانشناس سلامت با شناسایی و بررسی چگونگی تأثیر عواملی مانند محیط ، رفتار و زیست شناسی بر سلامتی فرد ، به بهبود رفاه بیشتر می پردازد. روانشناسان بهداشت برنامه هایی را تدوین و اجرا می کنند که به مدیریت مشکلات روانی و روانی مرتبط با سلامتی ، مانند استرس ، سیگار کشیدن و چاقی کمک می کند. آنها مصاحبه با بیمار ، آزمایش شخصیت ، ارزیابی رفتار و نظرسنجی را انجام می دهند. پس از جمع آوری اطلاعات ، آنها از نتایج استفاده می کنند تا برنامه های درمانی را تدوین کنند. روانشناسان بهداشت در محیط های مختلفی از جمله مراکز بهداشت جامعه ، بیمارستان ها ، مراکز توان بخشی و مدارس فعالیت می کنند. طبق انجمن روانشناسی آمریكا ( www.health-psych.org ) آنها ممكن است در زمینه های تخصصی از جمله انكولوژی ، مدیریت درد و سلامت زنان نیز كار كنند .

Health-Psychologist
روانشناس سلامت

متخصص اعصاب و روان

روانشناسانی که متخصص روانپزشکی عصبی بالینی هستند ، با مطالعه رابطه بین رفتار و مغز ، درمان های مثر را ایجاد می کنند. متخصصان اعصاب و روان بیماران مبتلا به بیماری های تحلیل برنده و شرایط روانی مانند پارکینسون ، آلزایمر و اسکیزوفرنی را درمان می کنند. افرادی که از مشکلات شناختی و صدمات مغزی رنج می برند نیز ممکن است تحت درمان از متخصصان مغز و اعصاب قرار بگیرند. متخصصان اعصاب و روان با انجام ارزیابی هایی که نقاط قوت و ضعف را شناسایی می کنند ، شرایط را تشخیص داده و برنامه های درمانی را تدوین می کنند. بسته به بیمار ، این ارزیابی ها ممکن است تمرکز ، هوش ، مهارت های حرکتی ، زبان ، حافظه ، مهارت های حل مسئله ، درک و شخصیت فرد را آزمایش کند.

Psychiatrist
متخصص روانپزشکی عصبی بالینی

متخصص روانشناسی

بیماران مسنی که با مشکلات جسمی و روحی مرتبط با سن روبرو هستند ممکن است از متخصصان روانشناسی مشاوره بگیرند. طبق این BLS ، این روانشناسان بالینی به بیمارانی که مسائلی درمورد مرگ ، بیماری ، اقدامات مراقبت ، مرگ نزدیکان و جابجایی را تجربه می کنند ، درمان می کنند. متخصصان روانشناسی همچنین اختلالات روانشناختی را با استفاده از آزمون های شناختی ، مشاهده رفتاری و مصاحبه های بالینی تشخیص و ارزیابی می کنند. آنها از اطلاعات جمع آوری شده در گزارش ها و نتایج آزمایش برای تعیین اینکه آیا بیماران از بیماری هایی مانند افسردگی ، اضطراب یا زوال عقل رنج می برند ، استفاده می کنند. متخصصان روانپزشکی به طور معمول در بیمارستان ها ، مراکز کمک به زندگی ، بیمارستان ها و مراکز شهروندان سالمند کار می کنند.

درآمد و حقوق گرایش روانشناسی بالینی در دنیا

و اما رسیدیم به بحث جالب درآمد و حقوق این افرد در خارج از کشور. در واقع بیشتر مهاجرین به فکر این هستند که در کشور کشور چه قدر درآمد می توانیم کسب کنیم. کسب در آمد در همین ایران هم به خیلی از عوامل بستگی دارد که تعیین درآمد در خارج از کشور هم از این قائده مستثنا نیست. متوسط درآمد این افراد در ایالت متحده 55,837 دلار است. برای مشاهده حقوق مشاغل این حوزه در کشور دلخواه به دلیل تغییر در حقوق ها می توانید به سایت payscale مراجعه کنید.

دانشگاه های برتر روانشناسی بالینی در دنیا

 • دانشگاه آمریکایی بیروت ، لبنان
 • دانشگاه ایالتی موری ، ایالات متحده آمریکا
 • دانشگاه رجینا ، کانادا
 • دانشگاه نیوکاسل ، استرالیا
 • دانشگاه نیکوزیا ، قبرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *