تاریخ امروز :پنج‌شنبه , 22 آوریل 2021
Master-of-Clinical-Child-and-Adolescent-Psychology

ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی بالینی کودک و نوجوان: بازار کار و درآمد

کودکان همزمان با رشد دچار تغییراتی در رفتار و روحیه خود می شوند. این کودکان با ورد به مرحله نوجوانی باید مهارت های اجتمائی و کنترل هیجان را یاد بگیرند، تا بتوانند زندگی شاد تر و سالم تری داشته باشند. به همین خاطر خانواده ها برای کمک به فرزندان خود در این مواقع به یک فردی متخصص در زمینه روانشناسی بالینی کودک و نوجوان نیاز دارند تا فرزندشان به خوبی این دوره را پشت سر بگذارد. ما در مطلب “معرفی رشته روانشناسی” به طور کامل درباره کارشناسی این رشته صحبت کرده ایم و به طور مختصر به معرفی گرایش های این رشته پرداختیم. اما در این مطلب به طور کامل درباره ارشد روانشناسی گرایش بالینی کودک و نوجوان صحبت می کنیم.

Solving-adolescent-problems-by-clinical-psychology-of-children-and-adolescents

حل مشکلات دوره نوجوانی توسط روانشناس بالینی کودک ونوجوان

خیلی از افراد زمانی که مقطع کارشناسی خود را تمام می کنند، به این فکر می کنند که آیا ادامه تحصیل بدهند یا خیر. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معمولا برای ارتقاء شغلی و یا تنها داشتن مدرک کارشناسی ارشد اتفاق می افتند. در هر دو حالت بهتر است درباره رشته ای که می خواهید درآن وارد شوید، اطلاعات خوبی داشته باشید تا بتوانید تصیم درستی بیگرید.

مشاوران اپلیکیشن جامع کنکور(فسفر) مدت هاست به معرفی تمام رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و ارشد می پردازند، تا شما با رشته ها، شرایط تحصیل در آنها، موقعیت های شغلی آنها بعد از فارغ التحصیلی، درآمد آنها و حتی شرایط کاری رشته ها در خارج از کشور آشنا شوید. برای مطالعه سایر رشته های کافیست به لینک “سایت فسفر” مراجعه کنید.

ماهیت ارشد روانشناسی گرایش روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

امروزه در جامعه شامل ناهنجاری های زیادی هستیم که بر کودکان ما بسیار تاثیر گذار است. همچنین اختلافات شدید والدین به علم موضوعات اقتصادی، بر سلامت روان کودکان بسیار تاثیر گذاشته است.

اگر یک روز به مراکز مشاوره مراجعه کنید، متوجه می شوید که خانواده های زیادی همراه کودکان خود به آنجا آمده اند و این کودکان دارای مشکلاتی مانند اختلال روانی، اختلال اضطرابی و ترس، اختلال وسواس فکری، اختلال خلقی، اختلال افسردگی، اختلال وسواس جبری، اختلال بیش فعالی، اختلال دفعی(بی اختیاری مدفوع و ادرار)، اختلال یادگیری، اختلال گفتاری، مشکلات جنسی و خیلی از مشکلات دیگری هستند که والدین راه حلی برای جلوگیری و درمان آنها ندارند.

Children-do-not-go-to-a-psychologist

کودکان و نوجوانان به ندرت برخلاف بزرگسالان به روانشناس مراجعه می کنند.

رشته روانشناسی بالینی کودک و نوجوان از جمله رشته های روانشناسی مشابه رشته روانشناسی بالینی است، با این تفاوت که این افراد به رفع اختلالات روانشناختی نوزادان، کودکان نوپا، کودکان و نوجوانان می پردازند.

این روانشناسان با درک نیازهای اساسی روانشناختی کودکان و نوجوانان، چگونگی تاثیر خانواده و سایر زمینه های اجتماعی بر سازگاری عاطفی-اجتماعی، فرآیند های رشد، اختلالات روانی و رفتاری، بهترین درمان را برای کوکان در نظر میگیرند.

با توجه به وجود مشکلات بزرگی در دوره کودکی و نوجوانی که در بالا به معرفی برخی از آنها پرداخیتیم، این رشته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و دانشجویان این رشته اگر در کنار گذراندن دروس دانشگاهی، مطالعات خود را افزایش دهند، بی شک کمک بزرگی به رفع مشکلات کودکان و دادن آرامش به خانواده ها می کنند.

The-role-of-parents-in-child-psychology

نقش پدر و مادر در روانشناسی کودک بسیار اهمیت دارد.

دروس امتحانی کنکور ارشد گرایش روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

هر ساله با شروع ثبت نام برای کنکور ارشد، دفترچه ای به عنوان راهنمای ثبت نام در سایت سازمان سنجش منتشر می شود که اطلاعات کاملی از رشته های امتحانی مانند، شرایط تحصیل در آن رشته، دروس امتحانی، گرایش رشته ها، نحوه پذیریش در آن رشته و …. را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. شما برای شرکت در کنکور و قبولی در رشته دلخواه باید بدانید که چه دروسی را باید مطالعه داشته باشید.

برای قبولی در این رشته باید دروسی مانند متون روانشناسی(به زبان انگلیسی)، علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی، آمار و روش تحقیق، روانشناسی مرضی و کودکان استثنائی، روانشناسی رشد، روانشناسی بالینی، روانشناسی فیزیولوژیک، انگیزش و هیجان را مطالعه کنید. درس روانشناسی بالینی با ضریب 3، دارای بالاترین ضریب بین دیگر دروس است.

عناوین دروس امتحانیضریب دروس امتحانی
متون روانشناسی(به زبان انگلیسی)2
علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی1
آمار و روش تحقیق1
روانشناسی مرضی و کودکان استثنائی2
روانشناسی رشد3
روانشناسی بالینی3
روانشناسی فیزیولوژیک، انگیزش و هیجان1
دروس امتحانی کنکور ارشد گرایش روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

توانایی های موردنیاز برای ورود به گرایش روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

همان طور که از اسم این رشته پیداست، متخصصین این رشته ارتباط بسیاری زیادی با کودکان و نوجوانان دارند. این رنج سنی معمولا دارای روحیه حساسی هستند و شاید دارای مشکلاتی مانند کم رویی، عدم ارتباط با افراد، ترس روبرویی با افراد غریبه و خیلی مشکلات دیگر باشند.

روانشناسان این حوزه علاوه بر مهربان بودن باید روحیه همدلی بسیاری داشته باشند. برخی از کودکان که در مقابل افراد غریبه قرار می گیرند، ممکن است علائمی مانند کم صحبتی، لجبازی، پرخاشگری را از خود بروز دهند، این روانشناسان باید مهارت ارتباطی بسیاری خوبی داشته باشند تا به عنوان یک دوست به کودک نزدیک شوند و اعتماد او را جلب کنند.

Occupational-skills-of-a-child-and-adolescent-clinical-psychologist
مهارت های شغلی روانشناس بالینی کودک و نوجوان

این افراد در کنار علاقه مند بودن به کودکان و رفع مشکلات آنها، باید توانایی کنار آمدن با احساسات خود را داشت باشند و درگیر احساساتی که صرفا سبب خوشحالی خانواده کودک می شود، نشوند.

این افراد باید روحیه انعطاف پذیری داشته باشند تا بتوانند فشار کاری را تحمل کنند. این متخصصین در کنار موارد گفته شده، باید اعتماد به نفس داشته باشند، تا با کشف احساسات و عواطف کودک و نوجوان، مشکلات آنها را حل کنند.

گرایش های ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

بر اساس انتشار دفترچه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 در سایت سازمان سنجش، رشته روانشناسی بالینی کودک و نوجوان با کد ضریب 2، از زیر شاخه های مجموعه روانشناسی با کد 1133 به حساب می آید.

این رشته دارای هیچ گرایشی نیست و به صورت عمومی ارائه می شود. اگر تمایل به آشنایی با دیگر رشته های، مجموعه روانشناسی هستید، می توانید مطالب “ارشد روانشناسی بالینی” و “ارشد روانشناسی تربیتی” را در سایت فسفر مطالعه کنید.

وضعیت ادامه تحصیل در گرایش روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در مقاطع بالاتر

بر اساس دفترچه دکترا سال 99، رشته بالینی کودک و نوجوان در ایران در مقطع دکترا ارائه نمی شود. دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در این رشته می توانند در دیگر رشته های روانشناسی شرکت کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مقطع دکتری رشته روانشناسی، بهتر است به سایت سازمان سنجش مراجعه و دفترچه کنکور دکترا سال مورد نظر را مطالعه کنید.

بازارکار و آینده شغلی ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در ایران

دغدغه بسیاری از داوطلبان برای انتخاب رشته، بازار کار آن رشته است. این فارغ التحصیلان می توانند در 4 نقش آموزشی، پژوهشی، مشاوره ای، پیشگیری و مدیریتی به فعالیت بپردازند. به دلیل شناخت بیشتر افراد جامعه از این حرفه و نیاز به کمک از یک مشاور برای حل مشکلات، بازارکار این رشته خوب است. در زیر به معرفی موقعیت های شغلی این مشاوران در زمینه های مختلف پرداخته ایم.

نقش فارغ التحصیلان ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در زمینه مدیریتی

این افراد می توانند در مراکز روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در زمینه برنامه ریزی، مدیریت و سازماندهی همکاری کنند.

نقش فارغ التحصیلان ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در زمینه مشاوره ای

این افراد می توانند در زمنیه های ارائه مشاوره روانشناحتی به نوجوانان، کودکان، والدین آنها، ارجاع تخصصی مراجعه کننده به سایر متخصصین، پیگیری و مراقبت از کودکان و نوجوانان تحت درمان، زیر نظر متخصص مربوطه، مشارکت در ارزیابی و تشخیص مشکلات و اختلالات روانشناختی کودکان و نوجوانان، اجرا و بومی سازی ابزارهای روان سنجی رایج کودک و نوجوان، مشارکت در انجام خانواده درمانی و گروه درمانی برای کودکان و نوجوانان در تیم سلامت به فعالیت بپردازند. بیشتر دانشجویان این رشته به کار دراین زمینه علاقه دارند.

نقش فارغ التحصیلان ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در زمینه پیشگیری

افراد علاقه مند به فعالیت در زمینه پیشگیری می توانند کارهایی مانند غربالگری اختلالات روانی کودکان و نوجوانان و ارجاع آنان به مراجع درمانی ذیصلاح، مشارکت در اجزا و ارزشیابی برنامه های پیشگیرانه نظام سلامت، اجرای برنامه ها با آموزش های پیشگیرانه به روز، تشدید و تداوم اختلالات روانی یا آسیب های فردی و اجتماعی برای مدارس و یا خانواده ها بپردازند.

نقش فارغ التحصیلان ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در زمینه پژوهشی

برخی از دانشجویان بر خلاف سایر دانشجویان که به کارهای مشاوره ای و یا درمانی علاقه دارند، به کارهایی مانند

مشارکت در طرح های ملی و منطقه ای مرتبط با روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، مشارکت در انتشار یافته های پژوهشی در مجلات علمی- پژوهشی معتبر، تلاش برای بهبود روش شناسی پژوهشی و ارتقا سطح علمی مقالات، مشارکت در انجام پژوهش های بنیادی و کاربردی در حیطه روانشناسی بالینی کودک و نوجوان که منجر به تولید دانش، رویکردهای جدید در برنامه های ارتقای سلامت، پیشگیری، درمانی و خدمات توانبخشی برای کودکان و نوجوانان می شود؛ علاقه دارند.

نقش فارغ التحصیلان ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در زمینه آموزشی

این افراد در این زمینه می توانند به خانواده ها، مربیان، مباحثی را در حوزه روانشناسی بالینی کودک و نوجوان را آموزش دهند.

فرصت های شغلی ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

فارغ التحصیلان این رشته بعد از دریافت مدرک می توانند در مراکز مشاوره روانی کودک و نوجوان، مراکز بهزیستی و کانون های اصلاح و تربیت، مراکز روانپزشکی کودکان و نوجوانان، مراکز خدمات روانشناختی کودک و نوجوان آموزش و پرورش،مراکز مشاوره روانی کودک و نوجوان، مراکز درمانی مرتبط با کودک و نوجوان مشغول به کار شوند و تجربه کاری کسب کنند.

درآمد و حقوق ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در ایران

میزان درآمد این روانشناسان بستگی به تجربه و مهارت کاری و خیلی از موارد دیگر دارد. همچنین این موضوع که فرد به صورت ساعتی مشاوره دهد و یا استخدام جایی باشد، هم در درآمد او بی تاثیر نیست. به طور کلی میانگین درآمد ماهانه یک روانشناس بالینی در حوزه کودک و نوجوان 6/500/000 میلیون تومان است.

دانشگاه های برتر ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در ایران

دانشگاه شهید بهشتی-تهران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تبریز از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *