تاریخ امروز :چهارشنبه , 12 می 2021
Master-of-Biomechanics

همه چیز درباره ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک: بازارکار و درآمد

دانشحویان که از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل می شوند، دغدغه این را دارند که آیا در مقطع ارشد ادامه تحصیل بدهم یا خیر؟ در واقع جواب قطعی برای این سوال نمیتوان در نظر گرفت زیرا میزان توقع هر فرد از زندگی و شغلش با فرد دیگری متفاوت است. در برخی از رشته ها داشتن مدرک ارشد سبب بهتر شدن موقعیت شغلی و درآمد فرد، و در برخی دیگر تنها داتشن یک مدرک تحصیلی است. در این مطلب قصد داریم به معرفی ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک، دروس امتحانی، لیست دروس، بازارکار، درآمد آن بپردازیم.

همانطور که می دانید مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور(فسفر) مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی همه گروه های آزمایشی کنکور اعم از ریاضی، تجربی، انسانی، زبان های خارجه، هنر برای کمک به داوطلبان و آشنایی آنها با بازارکار و درآمد رشته ها می پردازد. اما خبر خوب این است این بار به فکر معرفی رشته های کارشناسی ارشد هم افتاده ایم.

ماهیت ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک

همانطور که در مطلب معرفی کارشناسی رشته مهندسی پزشکی در سایت فسفر گفتیم، این رشته ترکیبی از رشته های مهندسی و پزشکی است و به بهبود کیفیت سلامت انسان و مراقبت های بهداشتی کمک می کند. بر طبق انتشار دفترچه کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته 1400 در سایت سازمان سنجش، رشته مهندسی پزشکی از زیر مجموعه های مهندسی مکانیک با کد 1267 است که شامل 3 گرایش بیومکانیک، ورزش و توانبخشی می شود. علم بیومکانیک یک علم بسیار کاربردی در زمینه چگونگی کارکرد عضلات، رباط ها، تاندون ها، استخوان ها برای حرکت بدن تمرکز دارد.

Biomedical-Engineering

مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک

این علم نه تنها شامل ساختار عضلاتی، حرکتی و استخوان های است بلکه شامل چگونگی عملکرد گردش خون، کلیه ها و سایر اعضاء بدن انسان ها، حیوانات و حتی سلول های گیاهان هم می شود. این علم تعاملی بین مکانیک و سیستم های بیولوژیکی برای در نظر گرفتن موقعیت حرکتی اعضایی مانند زانو، شانه، پا، دست و … است.

دانشجویان گرایش بیو مکانیک در دوران تحصیل خود با مباحثی مانند چگونگی ساخت پا مصنوعی، دست مصنوعی، دستگاه های تقویت دست و انگشتان دست، ویلچر و دیگیر دستگاه های توانبخشی آشنا می شوند. با توجه به این صحبت ها می توان خود گرایش بیومکانیک به ارتز و پروتز ارتباط دارد.

تفاوت بیومکانیک با اعضای مصنوعی در چیست؟

شاید حال که متوجه ارتباط این رشته با ارتز و پروتز شده اید، با خودتان بگویید خب فارغ التحصیلان رشته اعضای مصنوعی هم به ساخت اعضای مصنوعی می پردازند، پس یعنی این دو رشته با هم یکسان هستند؟

خیر گرایش بیومکانیک با رشته اعضای مصنوعی متفاوت است. زمینه فعالیت مهندسان بیومکانیک طراحی دستگاه های فیزیوتراپی و رادیولوژی، طراحی و ساخت اعضای مصنوعی خارجی مانند دست، پا، چشم وغیره، طراحی و ساخت اعضا و پروتز های داخلی بدن مانند قلب مصنوعی است. اما زمینه فعالیت فارغ التحصیلان رشته اعضای مصنوعی تنها ساخت اعضای مصنوعی خارج از بدن است، این فارغ التحصیلان سا ساخت قطعات ساده تری آشنا هستند. اگر علاقه مند به آشنایی با رشته اعضای مصنوعی هستید، میتوانید به لینک مطلب مراجعه کنید.

The-difference-between-artificial-limbs-and-biomechanics

تفاوت بیومکانیک با اعضای مصنوعی

دروس امتحانی ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک

دانشجویان برای قبولی در این رشته باید دروسی که در جدول زیر گفته شده را مطالعه کنند. دروس حرارت و سیالات(ترمودینامیک، مکانیک، سیالات، انتقال حرارت)، ریاضیات (ریاضی عمومی 1 و2، معادلات دیفرانسیل، ریاضی مهندسی) به دلیل داشتن ضریب 4 از درس های مهم برای قبولی در این رشته در دانشگاه های خوب به حساب می آیند.

دروس امتحانیضرایب دروس
زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)3
ریاضیات (ریاضی عمومی 1 و2، معادلات دیفرانسیل، ریاضی مهندسی)4
حرارت و سیالات (ترومودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال حرارت)3
جامدات (استاتیک، مقاومت مصالح، طراحی اجزاء)4
دینامیک و ارتعاشات (دینامیک، ارتعاشات، دینامیک ماشین، کنترل)3
ساخت و تولید (ماشین ابزار، قالب پرس، علم مواد، تولید مخصوص، هدرولیک و نیوماتیک)3
دروس امتحانی ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک

مهارت ها و شایستگی ها برای ورود به گرایش بیومکانیک

  • علاقه شدید به مباحث مهندسی و پزشکی
  • مهارت های ارتباطی عالی برای برقراری ارتباط با افراد مختلف
  • توجه خوب به جزئیات
  • توانایی کار با کامپیوتر
  • دارا بودن از سطح بالایی از دانش فنی و خلاقیت
  • توانایی طراحی محصولاتی کارآمد و کاربردی و همچنین مقرون به صرفه ودارای ظاهری زیبا
  • آشنایی با فروش و بازاریابی برای فروش محصولات
  • مهارت های عالی حل مسئله و توانایی کار تحت فشار

لیست دروس ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک

دانشجویان برای گذراندن مقطع کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک موظف به گذراندن 9 واحد تخصصی اجباری علاوه بر دیگر دروس هستند.

دروس تخصصی اجباری

مبانی بیومکانیک، مکانیک محیط پیوسته، ریاضیات مهندسی پیشرفته

دروس تخصصی اختیاری

مکانیک سیالات زیستی، دینامیک سیالات محاسباتی CFD، بیومکانیک اسکلتی عضلانی، روش اجزاء محدود FEM، رباتیک، مدل سازی و تحلیل حرکات بدن، ابزار دقیق در سیستم های زیستی، مدل سازی و شبیه سازی سیستم های بیولوژیکی، ارگان های مصنوعی، انتقال حرارت و جرم زیستی، برهمکنش سیال و جامد (FSI) در سیستم های زیستی، شبیه سازی دینامیک مولکولی، مکانیک سیستم قلب و عروق، میکرو سیالات، مکانیک سلولی، ویسکوالاستیسیته و رئولوژی مواد زیستی، مباحث منتخب در بیومکانیک قلب و عروق، بیومکانیک ستون مهره ها، بیومکانیک شغلی، بیومکانیک ارتوپدی، بیومکانیک فک و دندان، بیومکانیک برخورد و تصادم، مبانی عصبی عضلانی، الاستیسیته، خزش – خستگی و شکست، مباحث منتخب در بیومکانیک اسکلتی – عضلانی، جراحی رباتیک، توانبخشی رباتیک، بیومکانیک شغلی، مهندسی توانبخشی حرکتی، مبانی عصبی عضلانی حرکت، ضایعات عصبی – عضلانی و روش های توانبخشی، حس لامسه و بازخورد نیرو در پزشکی رباتیک، دینامیک پیشرفته، مباحث منتخب در رباتیک پزشکی.

گرایش های مهندسی پزشکی ارشد بیومکانیک

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کارشناسی ارشد سال 1400، این گرایش دارای زیر شاخه ای نیست و به صورت عمومی ارائه می شود.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل در این رشته در ایران تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.

بازارکار و آینده ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک در ایران

یکی از بزرگترین دغدغه های هر داوطلب برای انتخاب آن، بازار کار آن رشته است. اگر قصد تحصیل دراین رشته را دارید، باید به شما بگویم تصمیم بسیار خوبی گرفتید، زیرا وضعیت بازار کار این رشته نسبت به سایر رشته های مهندسی مانند ارشد مهندسی کامپیوتر بسیار خوب است.

به دلیل بالا بودن ارزش اقتصادی تجهیزات مهندسی پزشکی، مسئولین بیمارستان ها برای حفط و نه داری آنها، فارغ التحصیلان این رشته و حتی دانشجویان ترم آخر را جذب می کنند. همچنین این فارغ التحصیلان اگر علاقه به کار در تهران نداشته باشند می توانند در شهرستان ها جذب سازمان تامین اجتماعی و یا بیمارستان ها شوند. آینده شغلی روشنی در انتظار این فارغ التحصیلان است.

Labor-market-of-Master-of-Medical-Biomechanical-Engineering-in-Iran
بازارکار ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک در ایران

فرصت های شغلی ارشد بیومکانیک

در این گرایش دانشجویان قوانین دینامیک را برای تحلیل و ساخت تجهیزات به کار می‌گیرند. برای ساخت از تحلیل رفتارهای سلولی ایده گرفته می‌شود. این فارغ‌التحصیلان همچنین می‌توانند در مراکز تحقیقاتی از قبیل موسسه‌ی استاندارد، بنیاد مستضعفان و جانبازان، مرکز تحقیقات وزارت دفاع و سایر مراکز تحقیقاتی و دیگر محیط هایی مانند وزارت بهداشت، وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت صنایع، سازمان تامین اجتماعی، بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و … مشغول به کار شوند.

درآمد و حقوق ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک در ایران

میزان درآمد این رشته مانند سایر رشته های به خیلی از عوامل بستگی مانند سطح تحصیلات، نوع دانشگاه، محل زندگی، مهارت کاری، خصوصی یا دولتی بودن محیط کار و … بستگی دارد. این مهندسین در صورت داشتن توانایی های بالا، حقوق های بسیار خوبی می توانند دریافت کنند. میانگین حقوق ماهانه این افراد 5میلیون تومان است و در صورت راه اندازی کسب و کار شخصی در این حوزه مانند تاسیس شرکت و یا خرید و فروش تجهیزات می تواند درآمد های خیلی بالایی را نیز داشته باشد.

دانشگاه های برتر حقوق ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک در ایران

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه این رشته در دانشگاهای سراسری و غیر انتفاعی ارائه می شوند. دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه تهران، دانشگاه خواجه نصر الدین طوسی-تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران- تهران و دانشگاه تبریز از بهترین دانشگاه ها ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *