تاریخ امروز :سه‌شنبه , 18 ژوئن 2024
master-of-accountancy

همه چیز درباره ارشد حسابداری: دروس امتحانی کنکور، گرایش ها، بازار کار و درآمد

انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد یکی از سرنوشت ساز ترین تصمیم ها در زندگی هر فردی است. به همین خاطر داوطلب باید نسبت به رشته انتخابی آگاهی داشته باشد. مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر) مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازند تا مسیر انتخاب رشته را برای شما راحت تر کنند. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته سایت فسفر قصد داریم به معرفی ارشد حسابداری، بازارکار ارشد حسابداری، آینده شغلی، دروس امتحانی و دیگر موارد بپردازیم.

ماهیت ارشد حسابداری

همان طور که می دانید برای مقطع کارشناسی رشته حسابداری، رشته حقوق و رشته روانشناسی از جمله رشته های انتخابی پرطرفدار بین گروه آزمایشی انسانی است. حسابدار ها معمولا به تجزیه و تحلیل حساب های مالی، جمع بندی و گزارش معاملات مالی و صورت حساب های مالی در سازمان ها می پردازند. در واقع وضیعت مالی شرکت اط لحاظ وجوه نقدی و سود و زیاد بر عهده این افراد است.

این رشته در جامعه امروزی بسیار پرکاربرد است و حتی افراد زیادی که در رشته های دیگر تحصیل کرده اند و نتوانسته اند، شغل مناسبی پیدا کنند، در دوره های آزاد این حرفه در مجتمع فنی تهران و دیگر مکان های معتبر شرکت می کنند، تا بتوانند وارد بازار کار و خوبی شوند. اما افرادی که این رشته را به صورت آکادمیک دنبال می کنند، متوانند در موقعیت های شغلی خیلی بهتر، حتی استخدامی با مزایایی عالی مشغول به کار شوند. در قسمت بازار کار بیشتر درباره این رشته صحبت می کنیم.

The-nature-of-the-Master-of-Accounting

معرفی کارشناسی ارشد حسابداری

دروس امتحانی کنکور ارشد حسابداری

هر ساله سازمان سنجش دفترچه راهنمایی برای داوطلبان در سایت sanjesh.org منتشر می کند و اطلاعات مربط با آزمون، مجموعه های امتحانی، شرایط تحصیل در آن رشته، دروس امتحانی و غیره را منتشر می کند. داوطلبان علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابرسی، ریاضی و آمار، حسابداری و حسابرسی دولتی، اصول تنظیم و کنترل بودجه را مطالعه کنند. در جدول زیر ضریب هر درس را با توجه به رشته ارائه کرده ایم.

زبان عمومی
و تخصصی (انگلیسی)
حسابداری مالیحسابداری صنعتیحسابرسیریاضی و آمارحسابداری و حسابرسی دولتیاصول تنظیم و کنترل بودجه
حسابداری2322200
حسابرسی2223200
حسابداری مدیریت2232200
حسابداری بخش عمومی2200232
دروس امتحانی کنکور ارشد حسابداری

مهارت و شایستگی ها برای ورود به فوق حسابداری

توانایی های موردنیاز برای ورود به مقطع ارشد این رشته، تقاوت آنچنانی با مقطع کارشناسی اش ندارد. این داوطلبان باید مهارت های و روحیه هایی مانند کار با کامپیوتر، آشنایی با ادبیات فارسی به منظور نوشتن گزارش ها، صبور بودن، توانایی نشستن طولانی مدت پشت میز، قدرت تحلیلی و حافظه خوبی برخورد باشد.

Skills-to-enter-the-Master-of-Accounting
مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد حسابداری

 لیست دروس ارشد حسابداری

به منظور آشنایی بیشتر شما با این رشته تصمیم گرفتیم نیم نگاهی به دروس این رشته داشته باشیم. دانشجویان این رشته دروسی مانند تئوری حسابداری (1)، حسابداری مدیریت، تحلیل آماری، تئوری حسابداری (2)، تصمیم گیری در مسائل مالی و سرمایه گذاری، اقتصاد سنجی، مباحث جاری در حسابداری، حسابداری بخش عمومی، حسابداری پیشرفته، سیستم اطلاعات حسابداری، روش تحقیق پیشرفته، پایان نامه را پاس کنند.

معرفی گرایش های ارشد حسابداری

بهترین منبع برای آشنایی از گرایش های هر رشته، دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر شده در سایت سازمان سنجش است. بر اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400، مجموعه حسابداری با کد 1134 دارای 4 رشته حسابداری، حسابرسی، حسابداری مدیریت و حسابداری بخش عمومی است. هیچکدوم از این رشته ها دارای گرایش خاصی نیستند.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد حسابداری در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل در این رشته در حال حاظر در ایران تا مقطع دکترا وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی ارشد حسابداری در ایران

یکی از مهم ترین مسئله ای که ذهن داوطلبان برای انتخاب رشته ارشد و تصمیم برای تحصیل مقطع ارشد درگیر می کند، بحث بازار کار آن رشته است. رشته حسابداری یکی از رشته های پرکاربرد و دارای بازار کار بسیار متنوع در کشور به حساب می آید و افراد با تحصیل در آن نه تنها پشیمان نمی شوند بله می توانند روز به روز پیشرفت کنند و به جایگاه شغلی بالاتری برسند.

دربین گرایش های مجموعه حسابداری، فارغ التحصیلان رشته حسابداری و حسابرسی دارای بازار کار بهتری نسبت به سایر رشته ها هستند. این افراد می توانند در موقیعت های شغلی مانند حسابداری مالی (در کلیه شرکت ها و موسسات تجاری)، حسابداری دولتی (در کلیه سازمان ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا ذیحساب)، حسابداری بانک ها(در شعب و حوزه های سرپرستی بانک ها)، حسابداری مالیاتی (در ادارات دارائی)، حسابداری صنعتی(در کلیه واحدهای صنعتی و شرکت‌های تولیدی)، حسابداری بیمه (در موسسات و ادارات بیمه) مشغول به کار شوند.

Master-of-Accounting-Labor-Market-in-iran
بازار کار ارشد حسابداری در ایران

فارغ التحصیلان این رشته در صورتی که دارای مدرک کارشناسی ارشد نباشند، می توانند شاغل شوند، اما با ادامه تحصیل میتوانند افزایش درآمد، ارتقاء موقیت شغلی را برای خود رقم بزنند.

درآمد و حقوق ارشد حسابداری در ایران

میزان درآمد در هر حرفه به خیلی از عوامل مانند سطح تحصیلات، سمت شغلی، دولتی یا خصوصی بودن محیط کار، تجربه کاری متفاوت است. میانگین حقوق ماهانه این افراد بین بازه 3میلیون تومان تا 10 میلیون تومان می تواند باشد. هر چه فرد تجربه و سابقه کاری بیشتری داشته باشد و در شرکت هایی با موقیعت خوب مشغول شود، میتواند حقوق بیشتری را دریافت کند.

دانشگاه های برتر فوق لیسانس حسابداری در ایران

دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تهران، دانشگاه خوارزمی-تهران، دانشگاه الزهرا (س) (ویژه خواهران)-تهران، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)- قزوین بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

بازار کار و آینده شغلی ارشد حسابداری در دنیا

فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری می‌توانند در بسیاری از کشورهای دنیا مشغول به کار شوند زیرا این رشته همواره موردنیاز ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف بوده است.

این رشته دارای زیرشاخه‌های متعددی است که می‌توانید در هرکدام از آنها مشغول به کار شوید. در حال حاضر کشورهای آمریکا و کانادا جزو بهترین مقاصد برای مهاجرت کاری فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری محسوب می‌شوند.

فرصت‌های شغلی برای فوق لیسانس حسابداری در دنیا

افرادی که دارای مدرک تحصیلی ارشد حسابداری هستند، می‌توانند در کشور کانادا و یا آمریکا به شغل‌هایی نظیر: حسابداری شرکتی، مشاوره مدیریت مالی و بانکداری سرمایه‌گذاری مشغول شوند. به دلیل وجود مؤسسات و سازمان‌های متعدد در شهرهای آمریکا و به‌ویژه نیویورک، می‌توان به‌راحتی با داشتن مدرک ارشد حسابداری در این کشور مشغول به کار شد.

شهر نیویورک به‌عنوان پایتخت اقتصادی دنیا شناخته می‌شود و شعبه اصلی بسیاری از بزرگ‌ترین بانک‌های دنیا در این شهر به شمار می‌رود. تقریباً می‌توان گفت که هر نوع مؤسسه اقتصادی در نیویورک حضور دارد. همچنین می‌توان در وال‌استریت مشغول به کار شد.

درآمد و حقوق ارشد حسابداری در دنیا

رشته حسابداری می‌تواند آینده شغلی بسیار مطلوبی در بسیاری از کشورهای دنیا به همراه داشته باشد. بر اساس وب‌سایت salaryexplorer حقوق یک کارمند حسابدار به‌ صورت سالانه در ایالات متحده به شرح زیر است.

پردرآمدترین شهرهای آمریکا برای حسابداران

کلان‌شهرهایی که بیشترین حقوق را در حرفه حسابدار می‌پردازند نیویورک، سالیناس، واشنگتن، سان‌فرانسیسکو و بریج پورت هستند.

 • نیویورک 102،090 دلار
 • کالیفرنیا 97،640 دلار
 • واشنگتن، منطقه کلمبیا 95،570 دلار
 • سان‌فرانسیسکو 93،590 دلار
 • بریج پورت، 92،770 دلار

کشورهای پردرآمد برای حسابداران

ایالت‌هایی که بیشترین میانگین حقوق را به حسابداران می‌پردازند عبارت‌اند از منطقه کلمبیا (103،930 دلار)، نیویورک (98،650 دلار)، نیوجرسی (91،960 دلار)، ویرجینیا (85،720 دلار) و کالیفرنیا (83،910 دلار).

دانشگاه‌های برتر ارشد حسابداری در دنیا

رتبه‌بندی  QSیکی از معتبرترین مستندات جهان به‌شمار می‌رود و این رتبه‌بندی‌ها معمولا براساس نوع-کالج ، سطح علمی اساتید، پروژه‌های علمی و… انجام می‌شود. بر اساس رتبه‌بندی  QS بهترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل در رشته حسابداری عبارتند از:

 • دانشکده بیزنس لندن
 • HEC پاریس
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کوپن هاین
3.7/5 - (10 امتیاز)

یک نظر

 1. ZAHRA پاسخ

  سلام وقت بخیر . آیا با کارشناسی ادبیات فارسی امکان تغییر رشته در کارشناسی ارشد به حسابداری وجود دارد. ؟

 2. احمد منير پاسخ

  سلام وقت بخیر.آیا می‌توانم به شکل غیرحضوري (آنلاين) در رشته حسابداری ارشد
  دروس را فرا گيرم

  1. فسفر نویسنده پاسخ

   سلام
   بلخ برخی داتنشگاه های به صورت الکترونیکی هستند، میتوانید در آنها ثیت نام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.