تاریخ امروز :پنج‌شنبه , 22 آوریل 2021
master-of-accountancy

ارشد حسابداری: بازار کار و درآمد

انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد یکی از سرنوشت ساز ترین تصمیم ها در زندگی هر فردی است. به همین خاطر داوطلب باید نسبت به رشته انتخابی آگاهی داشته باشد. مشاوران تحصیلی اپلیکیشن جامع کنکور (فسفر) مدت هاست به معرفی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازند تا مسیر انتخاب رشته را برای شما راحت تر کنند. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته سایت فسفر قصد داریم به معرفی ارشد حسابداری، بازارکار ارشد حسابداری، آینده شغلی، دروس امتحانی و دیگر موارد بپردازیم.

ماهیت ارشد حسابداری

همان طور که می دانید برای مقطع کارشناسی رشته حسابداری، رشته حقوق و رشته روانشناسی از جمله رشته های انتخابی پرطرفدار بین گروه آزمایشی انسانی است. حسابدار ها معمولا به  تجزیه و تحلیل حساب های مالی، جمع بندی و گزارش معاملات مالی و صورت حساب های مالی  در سازمان ها می پردازند. در واقع وضیعت مالی شرکت اط لحاظ وجوه نقدی و سود و زیاد بر عهده این افراد است.

این رشته در جامعه امروزی بسیار پرکاربرد است و حتی افراد زیادی که در رشته های دیگر تحصیل کرده اند و نتوانسته اند، شغل مناسبی پیدا کنند، در دوره های آزاد این حرفه در مجتمع فنی تهران و دیگر مکان های معتبر شرکت می کنند، تا بتوانند وارد بازار کار و خوبی شوند. اما افرادی که این رشته را به صورت آکادمیک دنبال می کنند، متوانند در موقعیت های شغلی خیلی بهتر، حتی استخدامی با مزایایی عالی مشغول به کار شوند. در قسمت بازار کار بیشتر درباره این رشته صحبت می کنیم.

The-nature-of-the-Master-of-Accounting

معرفی کارشناسی ارشد حسابداری

دروس امتحانی کنکور ارشد حسابداری

هر ساله سازمان سنجش دفترچه راهنمایی برای داوطلبان در سایت sanjesh.org منتشر می کند و اطلاعات مربط با آزمون، مجموعه های امتحانی، شرایط تحصیل در آن رشته، دروس امتحانی و غیره را منتشر می کند. داوطلبان علاقه مند به این رشته باید دروسی مانند زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابرسی، ریاضی و آمار، حسابداری و حسابرسی دولتی، اصول تنظیم و کنترل بودجه را مطالعه کنند. در جدول زیر ضریب هر درس را با توجه به رشته ارائه کرده ایم.

زبان عمومی
و تخصصی (انگلیسی)
حسابداری مالیحسابداری صنعتیحسابرسیریاضی و آمارحسابداری و حسابرسی دولتیاصول تنظیم و کنترل بودجه
حسابداری2322200
حسابرسی2223200
حسابداری مدیریت2232200
حسابداری بخش عمومی2200232
دروس امتحانی کنکور ارشد حسابداری

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد حسابداری

توانایی های موردنیاز برای ورود به مقطع ارشد این رشته، تقاوت آنچنانی با مقطع کارشناسی اش ندارد. این داوطلبان باید مهارت های  و روحیه هایی  مانند کار با کامپیوتر، آشنایی با ادبیات فارسی به منظور نوشتن گزارش ها، صبور بودن، توانایی نشستن  طولانی مدت پشت میز، قدرت تحلیلی و حافظه خوبی برخورد باشد.

Skills-to-enter-the-Master-of-Accounting
مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد حسابداری

 لیست دروس ارشد حسابداری

به منظور آشنایی بیشتر شما با این رشته تصمیم گرفتیم نیم نگاهی به دروس این رشته داشته باشیم. دانشجویان این رشته دروسی مانند تئوری حسابداری (1)، حسابداری مدیریت، تحلیل آماری، تئوری حسابداری (2)، تصمیم گیری در مسائل مالی و سرمایه گذاری، اقتصاد سنجی، مباحث جاری در حسابداری، حسابداری بخش عمومی، حسابداری پیشرفته، سیستم اطلاعات حسابداری، روش تحقیق پیشرفته، پایان نامه را پاس کنند.

معرفی گرایش های ارشد حسابداری

بهترین منبع برای آشنایی از گرایش های هر رشته، دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر شده در سایت سازمان سنجش است. بر اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400، مجموعه حسابداری با کد 1134 دارای 4 رشته حسابداری، حسابرسی، حسابداری مدیریت و حسابداری بخش عمومی است. هیچکدوم از این رشته ها دارای گرایش خاصی نیستند.

وضعیت ادامه تحصیل در ارشد حسابداری در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل در این رشته در حال حاظر در ایران تا مقطع دکترا وجود دارد.

دانشگاه های برتر ارشد حسابداری در ایران

دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تهران، دانشگاه خوارزمی-تهران، دانشگاه الزهرا (س) (ویژه خواهران)-تهران، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)- قزوین بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *