تاریخ امروز :شنبه , 18 می 2024
massachusetts-institute-of-technology

راهنمای کامل اپلای در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) آمریکا

همیشه تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا دغدغه افراد جوان در بیشتر کشورها، به ویژه دانشجویان کشور ایران بوده است. تحصیل در خارج از کشور به شما این امکان را می دهد که جهان را به عنوان کلاس درس خود تجربه کنید. با تحصیل در خارج از کشور علاوه بر هموار شدن مسیر موفقیت خود با زبان جدید، فرهنگ و تاریخ و آداب رسوم، غذاهای جدید آن کشور آشنا می شوید. تمام این شرایط باعث می شود اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند. در این مطلب تصمیم گرفتیم یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا، مؤسسه فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) صحبت کنیم و شما را با شرایط تحصیل و اپلای در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) آمریکا آشنا کنیم.

آشنایی با مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) آمریکا

شاید خیلی از شما ها اسم این دانشگاه را شنیده باشید و اطلاعات جزئی در رابطه با آن داشته باشید. دانشگاه MIT واقع در کشور آمریکا و شهر کمبریج در ایالت ماساچوست، به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های آموزشی در آمریکا و سطح دنیا شناخته شده است.

MIT در بدو تاسیس در سال 1861 ، یک نوآوری آموزشی بود ، جامعه ای از حل کننده های عملی که عاشق علم بنیادی بودند و مشتاق بودند جهان را به مکانی بهتر تبدیل کنند. امکان ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا) دراین دانشگاه برای دانشجویان همه کشورها وجود دارد و بیشتر برنامه های تحصیلی آن بر روی رشته های حوزه فنی و مهندسی تمرکز دارد.

هدف این موسسه دانش بیشتر و آماده سازی دانشجویان در زمینه علم ، فناوری و سایر زمینه های تحصیلی که امروز به بهترین وجه به نفع ملت و جهان امروز است. شاید خیلی از افرادی که این دانشگاه را می شناسند و یا به دنبال تحصیل در آن هستندی، با شعار معروف موسسه؛ ” Mens et Manus” آشنا باشند. این دانشگاه دارای افتخاراتی مانند 85 برنده نوبل ، 58 برنده مدال ملی علوم ، 29 برنده مدال ملی فناوری و نوآوری در کنار دیگر افتخاراتش است.

introduction-MIT
introduction-MIT

همچینین اکتشافات علمی و پیشرفت های تکنولوژیکی معتبر در MIT شامل اولین سنتز شیمیایی پنی سیلین، توسعه رادار، کشف کوارک ها و اختراع حافظه هسته مغناطیسی در این موسسه امکان پذیر شد.

شاید با خودتان فکر کنید به دلیل محبوبیت و برتری این دانشگاه تعداد دانشجویان ان کم است، اما جالب است بدانید هر ساله داوطلبان زیادی برای تحصیل در این دانشگاه درخواست می فرستند و این دانشگاه دارای دانشجویان زیادی از اکثر نقاط کشور است. تنها چیزی که باید برای ورود به این دانشگاه در نظر بگیرید، دارا بودن از رزومه تحصیلی قوی است.

رشته های تحصیلی در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) آمریکا

شاید شما که در حال مطالعه این مطلب هستید، قصد اپلای در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) آمریکا را دارید و نمیدانید که این موسسه دارای چه دانشکده و رشته هایی است. مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) آمریکا دارای 5 دانشکده به نام های دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده علوم، دانشکده مدیریت، دانشکده طراحی و معماری و در نهایت دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی است. در واقع می توان گفت بیشتر دانشجویان این موسسه را دانشجویان دانشکده مهندسی و علوم پایه تشکیل می دهند. دانشگاه MIT با وجود دارا نبودن از دانشکده حقوق و پزشکی، کالجی به نام شاخه علوم و فنون بهداشتی هاروارد-ام‌آی‌تی را دارد.

رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه

شاید این دانشگاه رشته‌های کمتری را در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های هم سطح داشته باشد، اما آن‌ها را با بالاترین کیفیت ممکن ارائه می‌کند. این باعث شده است تا افراد رضایت فراوانی از تحصیل در این دانشگاه داشته باشند و شما نیز قادر هستید تا همین کار را انجام دهید.

در ابتدا باید خدمتتان عرض کنیم که رشته‌های موسسفه فناوری ماساچوست به چند شاخه تقسیم می‌شوند در وهله اول، شاخه معماری و برنامه ریزی را داریم که رشته‌های موجود در آن، علوم و هنرهای رسانه‌ای و مطالعات و برنامه ریزی شهری هستند. همچنین از رشته‌های مهندسی باید به مهندسی زیست شناسی، مهندسی شیمی، مهندسی عمران (معرفی رشته مهندسی عمران) و محیط زیست، داده‌ها و سیستم جامعه، مهندسی برق (معرفی رشته مهندسی برق) و علوم کامپیوتر، علوم و مهندسی مواد، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی و در نهایت علوم و مهندسی هسته ای اشاره داشت.

حال به یکی از شاخه‌های پرطرفدار یعنی انسانی می‌رسیم که رشته‌هایی نظیر اقتصاد، زبان‌های جهانی، مطالعات تطبیقی رسانه، تاریخ، علوم انسانی، زبان شناسی، ادبیات، موسیقی و هنرهای تئاتر، فلسفه (معرفی رشته فلسفه)، علوم سیاسی و علم و فناوری و جامعه را در خود جای داده است. در دانشکده علوم نیز می‌توانید رشته‌هایی مانند مغز و علوم شناختی، زمین شناسی، علم شیمی، ریاضیات و فیزیک را پیدا کنید.

خبر خوب برای شما دانشجویان عزیز این است که اکثر این رشته‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و حتی دکتری نیز در این دانشگاه تدریس می‌شوند. این باعث شده است تا افراد علاقه‌مند بعد از به اتمام رساندن مقطع کارشناسی بخواهند آن را در مقاطع دیگر نیز ادامه دهند.

رتبه جهانی مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) آمریکا

همان طور که میدانید رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در واقع یکی از رتبه های برتر بین المللی است. این رتبه بندی به اندازه گیری میزان عملکرد دانشگاه ها، محبوبیت آنها و سنجیدن شهرت دانشگاه ها براساس کیفیت تدریس، شرکت های استخدام کننده فارغ التحصیلان دانشگاه ها، تجربیات کارشناسان آموزش عالی می پردازد. دانشگاه MIT در حال حاظر بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS دارای رتبه 1 است.

فارغ التحصیلان معروف MIT

شاید برای شما جالب باشد که بدانید چه افراد معروفی در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

اسامیسمت
بن شالوم برننکیرئیس سابق فدرال رزرو
جان الیورنماینده سابق حوزه انتخابیه اول ماساچوست
علی جدباباییرییس دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست مؤسسه فناوری ماساچوست
علی جوانفیزیکدان، مخترع لیزر گازی، استاد بازنشسته فیزیک مؤسسه فناوری ماساچوست
وحید تارخ استاد دانشگاه هاروارد و MIT محقق برتر مؤسسه تحقیقاتی BELL
فارغ التحصیلان معروف مؤسسه فناوری ماساچوست

نحوه پذیرش دانشجو در موسسه فناوری ماساچوست

خوب است بدانید که پذیرفته شدن در این دانشگاه به نسبت دانشگاه‌های دیگر تفاوت‌های نسبتا زیادی دارد. برای این منظور، دانشجویان ابتدا باید رشته خود را برگزیده و به صورت آزمایشی به مدت یک سال در آن تحصیل نمایند. در صورتی که آن‌ها از این رشته رضایت داشته باشند، قادر هستند تا آن را ادامه دهند. در غیر این صورت، به آن‌ها پیشنهاد رشته‌های دیگری داده می‌شود.

در اختیار داشتن مدرک زبان از ضروری‌ترین موارد برای تحصیل در موسسه فناوری ماساچوست است. در واقع باید نمره 7 در آزمون آیلتس و همچنین نمره 90 در آزمون تافل را از آن خود کنید تا بتوانید در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. به غیر از آن‌ها، شرکت در آزمون SAT نیز یکی دیگر از الزامات برای ثبت نام در این دانشگاه خواهد بود که نباید فراموش کنید.

Student-admission-in-MIT
نحوه پذیرش دانشجو در MIT

نحوه دریافت بورسیه رایگان از ماساچوست

دانشگاه ماساچوست برای جلب رضایت دانشجویان و همچنین ارتقای سطح خود، بورسیه‌های گوناگونی را به وجود آورده است. شرایط برای دریافت هر یک از این بورسیه‌ها با دیگری متفاوت است و به رشته تحصیلی هم مربوط می‌شود. عده‌ای از افراد این گونه فکر می‌کنند که دریافت این بورسیه‌ها غیر ممکن است، در صورتی که این طور هم نیست. شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌های این دانشگاه می‌توانید به وب سایت آن به آدرس www.mit.edu مراجعه نمایید.

شرایط دریافت خوابگاه دانشگاه ماساچوست

دانشجویان می‌توانند دو سال از چهار سال مقطع کارشناسی را در خوابگاه این دانشگاه زندگی کنند. این خوابگاه‌ها بسیار جادار و مناسب است و اینترنت پرسرعت را باید یکی از مزایای آن به حساب آورد.

بیشتر بخوانید

1.5/5 - (6 امتیاز)

یک نظر

  1. فاطمه پاسخ

    سلام وقتتون بخیر
    برای تحصیل در این دانشگاه معدل و رشته تحصیلی دبیرستان هم اهمیت دارد؟ چه مدارکی لازمه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.