تاریخ امروز :پنج‌شنبه , 11 آگوست 2022

راهنمای کامل اپلای در دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن در کشور هلند را باید یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های اروپایی در زمینه علم و تحقیقات دانست. این دانشگاه از سال ۱۵۷۵ میلادی مشغول به فعالیت است و از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا محسوب می‌شود. هرساله دانشجویان بسیاری درخواست ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی این دانشگاه ارائه می‌دهند، در این مقاله به نکات مهم پذیرش دانشجو در دانشگاه لیدن هلند می‌پردازیم.

تاریخچه دانشگاه لیدن

این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه کشور هلند است که در سال ۱۵۷۵ به دستور پادشاه اورنج تأسیس شده است. افراد مشهوری چون رنه دکارت، رامبراند و کریستین هویگنس در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. اکثر افراد خاندان سلطنتی هلند نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند. این دانشگاه شامل شش دانشکده اصلی، پنجاه واحد آموزشی و چهل مؤسسه تحقیقاتی ملی و بین‌المللی است و پردیس اصلی آن در شهر‌های لیدن و لاهه هلند واقع شده است.

رنکینگ دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن همواره در میان صد دانشگاه برتر دنیا جای داشته است. این دانشگاه از سوی مؤسسه تایمز به عنوان شصت و هشتمین دانشگاه معتبر دنیا شناخته شده است. این دانشگاه دارای رتبه جهانی ۳۰۰ در میان دانشگاه‌های معتب رجهانی و یازدهمین دانشگاه برتر کشور هلند است. دانشکده هنر و علوم انسانی این دانشگاه دارای رتبه ۲۳ و دانشکده حقوق آن نیز دارای رتبه ۲۷ در جهان است. این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های پیشتاز در زمینه تحقیقات و پژوهش در اروپا به شما ر می‌رود.

شرایط عمومی اخذ پذیرش از دانشگاه لیدن هلند

انی دانشگاه دارای دو ترم تحصیلی است که مهلت ثبت نام برای ترم تابستان آن ۱۵ اکتبر و برای ترم زمستان۱ آپریل است. زبان اصلی تدریس در این دانشگاه هلندی است با این حال کلاس‌های درسی با زبان انگلیسی نیز در دانشگاه لیدن برگزار می‌شود. حداقل نمره زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه نمره ۶. ۵ است. شهریه سالیانه برای تحصیل در این دانشگاه نیز از حدود ۱۰هزار یورو آغاز می‌شود.

مشاوره لیدمی

دانشکده‌های دانشگاه لیدن هلند

این دانشگاه دارای ۶ دانشکده اصلی است و بیش از ۵۰ بخش و ۱۵۰ دوره آموزشی دارد. تحصیل در یکی از دانشکده‌های این دانشگاه شانس شما را برای دریافت اقامت کشور هلند افزایش می‌دهد. دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:

– دانشکده حقوق

– دانشکده پزشکی

– دانشکده باستانشناسی

– دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی

– دانشکده علوم رفتاری و اجتماعی

– دانشکده علوم انسانی

شرایط دریافت بورسیه دانشگاه لیدن هلند

برای این که بتوانید بورسیه تحصیلی دانشگاه لیدن را کسب کنید باید شرایط زیر را داشته باشید:

– تابعیت غیر اروپایی

– مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های معتبر

– معدل ۱۷ به بالا

– مدرک آیلتس آکادمیک با نمره ۷

– انگیزه نامه شخصی (با توضیح در مورد خودتان و اینکه چگونه می‌توانید گزینه مناسبی برای این بورسیه باشید – حداکثر ۵۰۰ کلمه)

– رزومه تحصیلی

متقاضیان دریافت بورسیه دانشگاه لیدن هلند ابتدا باید برای اخذ پذیرش در یکی از رشته‌های کارشناسی ارشد از این دانشگاه اقدام کنند. در زمان ثبت نام آنلاین، متقاضی باید مشخص کند که درخواست استفاده LExS را دارد.

شهریه ثبت نام در دانشگاه لیدن

هزینه سالیانه تحصیل در دانشگاه لیدن از حدود ۱۰ هزار یورو در سال آغاز می‌شود و تا حدود ۲۰ هزار یورو برای دانشجویان بین‌المللی می‌رسد. شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه ۱۰ هزار یورو، در مقطع کارشناسی ارشد ۱۷۵۰۰ یورو و هزینه سالیانه زندگی در این شهر نیز حدود ۱۷ هزار یور است.

افراد سرشناسی که در دانشگاه لیدن تحصیل کرده‌اند

همانطور که در بخش‌های ابتدایی اشاره کردیم، از ابتدای تأسیس این دانشگاه تا کنون افراد سرشناس بسیاری در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به رنه دکارت، رامبراند و کریستین هویگنس واعضای کاخ سلطنتی هلند در دوره‌های مختلف اشاره کرد. ضمن این که افراد مشهوری چون آلبرت انیشتین نیز ارتباط نزدیکی با این دانشگاه داشته‌اند. تا کنون بیش از ده رهبر و نخست وزیر هلندی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند. جالب است بدانید که ۶ رئیس جمهور امریکا نیز از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. تورج اتابکی استاد تاریخ اجتماعی و نظریه پرداز از جمله چهره‌های سرشناس ایرانی تحصیل کرده در این دانشگاه است. تا به امروز ۱۶ نفر از فارغ التحصیلان این دانشگاه موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند.

کتابخانه دانشگاه لیدن

یکی از بخش‌های بسیار مشهور این دانشگاه کتابخانه بزرگ آن است که بیش از ۵ میلیون نسخه کتاب، ۵۰ هزار مقاله، نقشه، عکس، اطلس و اسناد چاپی دارد. در سال ۲۰۰۵ نسخه خطی نظریه کوانتومی گاز‌های اینشتین در یکی از کتابخانه‌های این دانشگاه کشف شد.

بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه لیدن

این دانشگاه برای دانشجویان واجد شرایط غیر هلندی بورسیه‌های متعددی را در نظر دارد که مشهورترین آن‌ها عبارتند از:

بورسیه تحصیلی والراون

این بورسیه تحصیلی برای غیر هلندی‌های واجد شرایط در مقطع کارشناسی ارشد است که دارای مدرک کارشناسی نجوم یا فیزیک هستند و قصد دارند مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌های نجوم و ابزار دقیق دریافت کنند.

بورس تحصیلی اورت

رصد خانه لیدن بورس تحصیلی اورت را به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و غیر هلندی‌ها ارائه می‌کند. این بورس متعلق به دانشجویانی است که دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های نجوم و فیزیک هستند و قصد ادامه تحصیل در رشته تحقیقات نجوم در این دانشگاه را دارند.

بورس تحصیلی لیون

این بورسیه نیز برای دانشجویان عالی غیر هلندی است که بخشی از آن توسط صندوق دن ادل و صندوق گورتر تأمین می‌شود. این بورسیه به مدت دو سال است که برای تمدید آن در سال دوم باید سال اول را با موفقیت کامل پشت سر گذاشت. این بورس شامل هزینه تحصیل و هزینه‌های زندگی دانشجو می‌شود.

بورس تحصیلی هلند برای دانشجویان ورودی

این بورسیه متعلق به دانشجویان با استعداد بین‌المللی است که مایل هستند برنامه کارشناسی انگلیسی را در این دانشگاه دنبال کنند. این بورس از نوع تحصیلی و مطالعاتی است و فقط مرتبط با هزینه‌های تحصیل است.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه لیدن

اکثر رشته‌های کارشناسی در دانشگاه لیدن به زبان هلندی تدریس می‌شود، با این حال برخی از رشته‌ها نیازی به ارائه مدرک زبان هلندی با نمره عالی ندارند اما باید تا زمان مراجعه به سفارت مدرک زبان مورد نیاز را دریافت کرده و در اختیار سفارت قرار دهید. این رشته‌ها عبارتند از: باستان‌شناسی و رسانه‌های هنری و جامعه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.