تاریخ امروز :شنبه , 27 فوریه 2021
ketabat-and-negargary

همه چیز درباره رشته کتابت و نگارگری: بازارکار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

یکی از رشته های کنکور هنر، رشته کتابت و نگارگری است. این رشته بر خلاف دیگر رشته های هنر مانند رشته عکاسی، رشته نقاشی، رشته طراحی لباس و دیگر رشته ها، ناشناخته است. این رشته قدمت طولانی در ایران دارد و یک نوع هنر سنتی است. برای آشنایی بیشتر با این رشته، کاربرد آن، بازارکار و درآمد، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ماهیت رشته کتابت و نگارگری

احتمالا شما که دارید این مطلب را مطالعه می کنید، از علاقه مندان شرکت در کنکور هنر هستید. این رشته از هنرهای سنتی ایران به حساب می آید و شامل خوشنویسی، صحافی، جدول کشی، نگارگری، تذهیب می شود. این رشته از قدیم الایام طرفداران زیادی داشته و سینه به سینه به افراد منتقل شده است.

هدف از ازارائه این رشته در دانشگاه ها حفظ فرهنگ سنتی ایرانی با توجه به اصالت و آداب و رسوم ها است. همانظور که کتابت بیشتر در مورد خوشنویسی است، نگارگری هم مربوط به تاریخچه نقاشی های ایرانی است. اساتید این رشته در طول دوران تحصیل سعی دارند تا فرهنگ کتابت ونگارگری را به شیوه درست به دانشجویان یاد دهند.

دانشجویان این رشته در کنار گذراندن دروس دانشگاهی خود، سعی در انجام تحقیقات برای بهبود کیفیت این هنر دارند. پذیرش در رشته کتابت و نگارگری در سال 99 به صورت نیمه متمرکز است، داوطلبان باید خود را برای آزمون عملی هم آماده کنند. برای درک بیشتر این رشته می توانید به کتب قدمی همچمون قرآن های خطی، کتاب حافظ، شاهنامه مراجعه کنید.

shahnameh-negargari

نگارگری شاهنامه

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته کتابت و نگارگری

این رشته نسبت به سایر رشته های هنر بسیار سنتی است. این سنتی بودن شاید برای برخی افراد خوشایند نباشد. علاقه مند به مطالعه خط های قدیمی، کتاب های قدیمی، تاریخچه نقاشی در ایران از روحیات بارز این دانشجویان است. این افراد بسیار درونگرا هستند و در خلق تمام آثار خود سعی می کنند، فرد را از اضطراب به آرامش هدایت کنند. این افراد معمولا به موسیقی های سنتی علاقه مند هستند و در هنگام کار برای تمرکز حواس به آنها گوش می دهند.

معرفی دروس رشته کتابت و نگارگری در مقطع کارشناسی

 

دروس مشترک در بین گرایش های مختلف

حکمت هنر ایران ، آشنایی با هنر در تاریخ، روش تحقیق در هنرهای سنتی، آشنایی با خیالی نگاری، کارگاه حجم سازی، کارگاه طراحی پایه، تحقیق در هنرهای سنتی ایران، مبنای زیبای شناسی، مبانی هنرهای تجسمی، آشنایی با فرهنگ و ادب ایران، آشنایی با خوشنویسی، آشنایی با تذهیب و…

دروس تخصصی گرایش نگارگری

بررسی ویژگی های مکاتب نگارگری، کارگاه تخصصی ، کارگاه نگارگری، کارگاه گل و مرغ سازی، آشنایی با مواد وابزارکاری نگارگری ، کارگاه تشعیر، کارگاه تذهیب و…

دروس تخصصی گرایش خیالی نگاری

آشنایی با خط کوفی ، تاریخ خط، کارگاه تذهیب، بررسی شیوه های خوشنویسی، تاریخ خوش نویسی، کارگاه کتیبه نویسی، زیبایی شناسی خوشنویسی و…

دروس تخصصی گرایش سنتی و تذهیب

کارگاه تذهیب ، کارگاه مثنی سازی تذهیب، تاریخچه و مکاتب تذهیب،کاربرد خوشنویسی در تذهیب، کارگاه تشعیر، زیبایی شناسی تذهیب، کارگاه طراحی سنتی و…

معرفی گرایش های رشته کتابت و نگارگری در مقطع کارشناسی

این رشته در مقطع کارشناسی دارای 4 گرایش طراحی سنتی و تذهیب، نگارگری، خیالی نگار، خوشنویسی است. در آپدیت های بعدی بیشتر در رابطه با این گرایش ها برای شما توضیح می دهیم.

معرفی گرایش های رشته کتابت و نگارگری در مقطع کارشناسی ارشد

بر اساس انتشار دفترچه کنکور ارشد ناپیوسته سال 1400 در سایت سازمان سنجش، مجموعه هنرهای پژوهشی و صنایع دستی با کد 1359، دارای 10 رشته است.

رشته هنر اسلامی خود به تنهایی دارای 6 گرایش مطالعات نظری هنر اسلامی، مطالعات تاریخی هنر اسلامی، هنر و صنایع چوبی، هنر و صنایع فلزی، سفال و سرامیک، مطالعات کتابت و نگارگری است. گرایش مطالعات کتابت و نگارگری به صورت عمومی ارائه می شود و دارای زیر شاخه خاصی نیست.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته کتابت و نگارگری

شاید این رشته کمی ناشناخته باشد، اما این موضوع دلیل بر عدم امکان ادامه تحصیل در آن نیست. دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در این رشته، تا مقطع دکترا می توانند تحصیل کنند.

بازارکار و آینده شغلی رشته کتابت و نگارگری در ایران

بازارکار این رشته کاملا بستگی به خود فرد دارد، و اینطور نیست که فرد بعد از فارغ التحصیلی انتظار کار در یک جای دولتی حتی با حداقل حقوق باشد. شرط اصلی برای ورود به بازار کار این رشته، ارائه آثار هنری خود به نحو احسن به واحد های مربوطه مانند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگسراها است. هر چه کیفیت اثر فرد بهتر باشد، ارزش هنر او بیشتر و بستر ورود به صادرات به بازارهای جهانی هم بیشتر می شود.

دانشگاه های برتر رشته کتابت و نگارگری در ایران

همیشه انتخاب بهترین دانشگاه برای داوطلبان بسیار سخت است. بر اساس انتشار دفترچه کنکور هنر سال 99 در سایت سازمان سنجش، این رشته تنها در دانشگاه الزهرا (س) (ویژه خواهران) – تهران، دانشگاه شاهد – تهران ارائه می شود که از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *