تاریخ امروز :چهارشنبه , 29 ژوئن 2022
katholieke-universiteit-leuven

راهنمای کامل اپلای در دانشگاه کاتولیک لون (Katholieke Universiteit Leuven)

دانشگاه کاتولیک لون از جمله مشهور و معتبرترین دانشگاه‌های بلژیک است که می‌توان برای ادامه تحصیل در آن اقدام کرد. این دانشگاه هرساله تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی را از میان متقاضیان انتخاب می‌کند. بنابراین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در یک دانشگاه طراز اول بین‌المللی را دارند و یا خواهان ادامه تحصیل در کشور بلژیک هستند می‌توانند برای پذیرش دانشگاه کاتولیک لون اقدام کنند. در ادامه بیشتر با نحوه اپلای در دانشگاه کاتولیک لون آشنا می شوید.

آشنایی با دانشگاه کاتوالیک لون

این دانشگاه از جمله قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شود و زمان تأسیس آن به سال ۱۴۲۵ باز می‌گردد. این دانشگاه در منطقه فلندرز شهر لون که منطقه‌ای هلندی زبان در کشور بلژیک است تأسیس شده و از جمله معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا محسوب می‌شود.

این دانشگاه دارای ۵ دانشکده اصلی است که علوم مختلفی چون الهیأت، قانون مدنی، قانون شرع، پزشکی و هنر را تدریس می‌کنند. تا سال ۱۸۱۶ این دانشگاه تنها دانشگاه بلژیک بوده است.

این دانشگاه در پی اختلافات تاریخی و ریشه دار بین هلندی و فرانسوی زبان‌های بلژیک در سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۰ به دو دانشگاه مستقل تبدیل شد. دانشگاه کاتولیک فرانسوی زبان لون یکی از این دانشگاه‌های مستقل است که همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این دانشگاه و مجموعه زیر نظر آن حدود ۸۰ هزار دانشجو را تعلیم می‌دهند که از میان، جمعیتی بالغ بر ۶ هزار نفر دانشجویان خارجی هستند.

مشاوره لیدمی

هویت مذهبی دانشگاه

همانطور که از نامش پیدا است این دانشگاه عموماً برای دانشجویان کاتولیک مورد استفاده قرار می‌گرفته است. تا سال‌های سال از زمان تأسیس این دانشگاه تا یک دهه اخیر، نفوذ کلیسای کاتولیک در این دانشگاه بسیار زیاد بوده است. اما در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ با تلاش‌های بسیار از سوی مدیریت دانشگاه برای کاهش اهمیت وجه مذهبی هویت دانشگاه، موفق شدند عبارت کاتولیک را به حرف K در نام این دانشگاه تغییر دهند. همچنین عبارت کاتولیک از نام انگلیسی دانشگاه حذف شده است. اکنون این دانشگاه را با نام KLouvain می‌شناسند. در زبان انگلیسی نیز این دانشگاه UCLouvain نام دارد.

دانشگاه لون علاوه بر این که دارای پردیس در شهر لون بلژیک است، پردیس‌های متعددی نیز در کورتریک، آنتورپ، گنت، بروژ، اوستنده، جیل، آلست و… دارد. زبان اصلی تدریس در این دانشگاه هلندی است. بنابراین اگر خواهان ادامه تحصیل در این دانشگاه هستید بهتر است به دنبال یادگیری زبان هلندی باشید. با این حال برنامه‌های مخصوصی برای کسانی که انگلیسی زبان هستند نیز تهیه شده است.

دانشکده‌های تحصیلی دانشگاه کاتالویک لون

این دانشگاه دارای رشته‌های تحصیلی متنوع است که در دانشکده‌های آن تدریس می‌شوند. برخی از این دانشکده‌ها عبارتند از:

دانشکده علوم پزشکیدانشکده علوم داروییدانشکده معماریدانشکده علوم زمین و محیط زیست
دانشکده مهندسی و علوم فناوریدانشکده مهندسی علوم زیستیدانشکده اقتصاد و تجارتدانشکده حقوق
(معرفی رشته حقوق)
دانشکده الهیأت و مطالعات دینیدانشکده فلسفهدانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعیدانشکده علوم بهداشت دهان و دندان
دانشکده تحصیلی

رنکینگ و رتبه‌بندی علمی دانشگاه کی لون

این دانشگاه در تمام طول حیات خود همواره در میان صد دانشگاه برتر جهان قرار داشته است. در سال ۲۰۲۱ این دانشگاه رتبه ۴۵ برترین دانشگاه‌های دنیا را از آن خود کرد. طبق اعلام دانشگاه جهانی QS رتبه این دانشگاه ۸۴ و مطابق با گزارش دانشگاه جهانی شانگ‌های رتبه ۸۰ برای این دانشگاه در نظر گرفته شده است.

همچنین دانشگاه لون برای چهارمین سال پیاپی تا سال ۲۰۲۱ به عنوان نوآورترین دانشگاه اروپا شناخته شده است چرا که محققان در این دانشگاه بیشتر از سایر دانشگاه‌ها به امتیاز‌های تحقیقاتی و پژوهشی دست پیدا کرده‌اند و حتی اختراع‌های بسیار مهمی در این دانشگاه به ثبت رسیده است.

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه کاتالویک لون

همانطور که گفته شد این دانشگاه هر ساله در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجوی خارجی می‌پذیرد. در ادامه به مدارک لازم برای ادامه تحصیل در این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی می‌پردازیم:

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی

 • فرم درخواست آنلاین
 • دیپلم دبیرستان به همراه ریز نمرات
 • مدرک تسلط به زبان فرانسوی
 • ۲ قطعه عکس پاسپورت
 • کپی پاسپورت
 • گواهی مهارت در زبان انگلیسی
 • هزینه ثبت درخواست: ۸۳۵ یورو

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

 • فرم درخواست آنلاین
 • مدرک کارشناسی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
 • هزینه ثبت درخواست ۸۳۵ یورو
 • رزومه
 • ۲ نامه ارجاع

اگر قصد جدی برای ادامه تحصیل در این دانشگاه دارید حتماً باید به مسأله یادگیری زبان توجه داشته باشید، در واقع در بسیاری مواقع بدون مدرک زبان و مهارت‌های بالای زبانی امکان تحصیل در این دانشگاه وجود ندارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه کاتولیک لون بلژیک

هزینه تحصیل در همه دانشگاه‌های فرانسوی زبان کشور بلژیک یکسان است. برای تحصیل در دانشگاه کاتولیک لون نیز شهریه ثابت ۸۳۵ یورو و شهریه کامل نیز تا ۴۰۰۰ یورو متفاوت است. این هزینه بسته به رشته تحصیلی و شرایط زندگی دانشجو متغیر است. دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند در صورتی که ملیت آن‌ها متعلق به کشور‌های صنعتی باشد باید علاوه بر شهریه ثابت ۳۸۴۵ یورو اضافه‌تر پرداخت کنند و این مبلغ برای کشور‌های در حال توسعه ۱۹۲۳ یورو است.

مزیت تحصیل در دانشگاه لون بلژیک

شاید جالب باشد بدانید که لون یک شهر کاملاً دانشجویی است. در این شهر عملاً وسایل نقلیه کاربردی ندارند و با یک پیاده روی نیم ساعته می‌توان کل شهر را بازدید کرد. این شهر از امنیت بسیار زیادی برخوردار است و آمار جرم و جنایت در آن تقریباً صفر است. بنابراین لون شهری امن و مناسب برای دانشجویان خارجی است. ضمن این که از امکانات تفریحی و سرگرمی مناسبی چون موزه، سینما، مراکز خرید، سالن‌های ورزشی و… نیز برخوردار است.

جمع‌بندی

دانشگاه لون بلژیک از جمله مشهورترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپایی است که از شرایط و ضوابط خاصی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی برخوردار است. داشتن مدرک زبان هلندی از جمله مهمترین امتیازات برای اخذ پذیرش از این دانشگاه است.

بیشتر بخوانید

لطفا به این مطلب رای بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.