تاریخ امروز :دوشنبه , 22 آوریل 2024
Academic-field-of-Design-and-manufacture-of-gold

رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر: بازارکار، درآمد،آینده شغلی، دانشگاه های برتر

در جامعه امروزه برخی شغل ها مانند ساخت طلا و جواهر، عکاسی و … برای افراد جالب است. افراد علاقه مند به رشته های هنری از طریق دانشگاه یا گذراندن دوره های آزاد می توانند وارد این حرفه ها شوند، اما داشتن مدرک دانشگاهی سبب هموار کردن مسیر و پیشرفت کاری می شود. در این مطلب از مجموعه مطالب سایت فسفر قصد داریم به معرفی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر، بازارکار، آینده شغلی و درآمد آن بپردازیم.

ماهیت رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر مانند رشته عکاسی، رشته تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، رشته نقاشی، رشته مجسمه سازی جزء زیر گروه یک رشته هنر به حساب می آید و در مقطع کارشناسی پیوسته ارائه می شود. صنعت طلا امروزه بسیار پیشرفت کرده و مردم تمایل به خرید طلاهایی با طرح هایی بسیار فانتزی و خاص هستند.

دانشجویان این رشته با آموزش های که در دوران تحصیل خود می بیند، سعی می کنند با خلق طرح های جدید نیاز متقاضیان را رفع کنند. این صنعت در ایران به دلیل داشتن قدمت چند هزار ساله، به عنوان یکی از زمینه ها در جهت رشد اقتصادی کشور به حساب می آید. هدف از تربیت دانشجویان این رشته آموزش و تربیت نیروهای خلاق برای افزایش کیفیت ساخت و گسترش تولید است.

این دانشجویان در دوران تحصیل آموزش می بینند که چگونه از سنگ های قیمتی، فلزات گرانبها، کریستال و …، برای انگشت، دست و پا محصول ایجاد کنند.

Introducing-the-design-and-manufacture-of-jewelry

معرفی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

طراحان جواهرات افراد حرفه ای آموزش دیده ای هستند که از مواد مختلفی مانند فلزات گرانبها ، سنگهای قیمتی ، سنگها و کریستال ها برای ایجاد لوازم جانبی برای گوش ، گردن ، دست ها ، انگشتان ، پا و انگشتان استفاده می کنند.

طراحی جواهرات به خلاقیت ، تخیل و دانش فنی زیادی نیاز دارد. برای موفقیت در این حرفه ، شما به یک مهارت و درک تخصصی از مراحل طراحی ، مانند برش ، شکل دادن ، پرداخت ، تنظیم سنگ ، نصب ، جوشکاری و حکاکی نیاز دارید.

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

خلاقیت و ذوق هنری از شرایط اصلی برای ورود به رشته های هنر است. این دانشجویان به قدرت تخیل قوی، درک از کارهای فنی مانند نحوه برش، شکل دادن، پرداخت، جوشکاری و … دارند. از دیگر مهارت های موردنیاز برای دانشجویان این رتشه عبارت اند از:

 • تفکر خلاق و بینش، برای تولید ایده های جدید
 • داشتن مهارت عملی بر برای تولید قطعه مطلوب در بازار
 • توانایی عملی برای کار با ابزار و مواد ، مانند فلزات و سنگ های قیمتی
 • مهارت های طراحی و طراحی کامپیوتری برای تولید طرح
 • مهارت ، توجه به جزئیات و هماهنگی خوب چشم ها
 • مهارت های سازمان و مدیریت زمان و تحویل به موقع کارها
 • آگاهی تجاری و اعتماد به نفس و خلق و خوی مناسب برای موفقیت در دنیای تجارت
 • توانایی بازاریابی برای کار خود
 • مهارت در مذاکره و اقناع هنگام برخورد با تأمین کنندگان و خریداران
 • تعهد به کار خود و علاقه به آن
 • تسلط بر روش‌های مدلسازی تخصصی جواهرات
 • آشنایی عمومی با بازار جهانی جواهرات
Job-skills-in-designing-and-making-gold

مهارت های شغلی برای طراحی و ساخت طلا و جواهر

معرفی دروس رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر در مقطع کارشناسی

دروس عمومی

اندیشه اسلامی، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی ایران، تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، تفسیر موضوعی قران، تفسیر موضوعی نهج البلاغه.

دروس اصلی

متالورژی فلزات قدیمی، کارگاه مدلسازی، کارگاه زرگری ۱، کارگاه زرگری ۲، کارگاه ریخته گری ۱، کارگاه ریخته گری ۲، کارگاه مرصع کاری و جواهر نشانی، کارگاه عملیات تکمیلی، مدلسازی رایانه ای جواهرات ۱، مدلسازی رایانه ای جواهرات ۲، مدلسازی رایانه ای جواهرات ۳، مدلسازی رایانه ای جواهرات ۴، تاریخچه جواهرات ایران و جهان، تاریخ مد و پوشاک، نمادها و نشانه ها در طراحی زیورآلات، جواهرات سیمی و مهره ای، تکنیک های خلاقیت و ارائه ایده.

دروس پایه

کارگاه طراحی پایه، کارگاه طراحی تخصصی۱، کارگاه طراحی تخصصی ۲، مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه حجم سازی، تاریخ هنر ایران و جهان، عکاسی، هندسه، نقشه کشی صنعتی.

دروس تخصصی

زبان تخصصی، مبانی طراحی جواهرات، گوهر شناسی ۱، گوهر شناسی ۲، گوهر تراشی، ارزیابی الماس، کارآموزی ۱، کاراموزی ۲، پروژه ۱ (طراحی خلاق)، پروژه ۲ (طراحی بیونیک)، پروژه ۳ ( طراحی مد)، پروژه ۴ (طراحی تجهیزات الحاقی)، پروژه ۵ (طراحی برای آینده)، پروژه ۶ ( طراحی سرویس جواهرات)، پروژه ۷ ( کار با تولیدی ها)، پروژه نهایی.

دروس اختیاری

روش تحقیق، مدیریت تولید، اصول بازاریابی و برندینگ، حکمت هنر اسلامی، روانشناسی خلاقیت، مبانی و اصول کارآفرینی، آشنایی با هنرهای سنتی ایران، فرهنگ و هنر و هویت ایرانی.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر در مقاطع بالاتر

این رشته در حال حاظر در ایران تنها در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ارائه می شود.

بازارکار و آینده شغلی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر در ایران

طراحی طلا و جواهر، حرفه بسیار جذاب و دارای موقعیت اجتمائی بسیار خوبی است. طرفداران این حرفه بیشتر دختران هستند. این افراد ایدهایی برای ساخت و طراحی طلا را با استفاده از نرم افزارهای رایانه ای شبیه سازی می کنند و به مرحله اجرا در می آورند. زمینه کاری این افراد بسیار متنوع است، زیرا فارغ التحصیلان از طبیعت، حیوانات و … الگو می گیرند، تا طرح های متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه ایجاد کنند.

Career-future-of-designing-and-manufacturing-jewelry-in-Iran

آینده شغلی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

افرادی که در این زمینه دارای یک نمونه کار قوی و خلاقیت باشند، می توانند در موقیعت های شغلی خوب با درآمد های بسیار بالا مشغول به کار شوند. حتی برخی از این افرادی با وجود داشتن مهارت طراحی، خودشان مسئولیت خرید و فروش طلا را نیز بر عهده می گیرند. موقیعت های شغلی در این زمینه به قدی زیاد و مناسب است که برخی از افراد تحصیل کرده در رشته های دیگر، دوره این حرفه را به طور آزاد در آموزشگاه ها یاد میگیرند تا بتوانند وارد بازارکار شوند.

اگر واقعا به این حرفه علاقه دارید، و مدام از خلاقیت خود برای ارائه طرح های جدید استفاده کنید، نه تنها می توانید در موقعیت شغلی خوبی مشغول شوید، بلکه با گذشت زمان و کسب مهارت و تجربه کافی و به دست آوردن سرمایه، افراد دیگری را نیز در این کار مشغول کنید.

فرصت های شغلی برای رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

 • طراحی انواع زیورآلات و مصنوعات طلا و جواهر
 • مدیریت شرکت‌های خصوصی طراحی زیورآلات و مصنوعات طلا و جواهر
 • طراحی در کارگاه‌ها و تولیدی‌های طلا و جواهرات
 • مدرس و کارشناس در آموزشگاه‌های مرتبط

درامد و حقوق رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر در ایران

درآمد دراین حرفه مانند دیگر حرفه ها، بستگی به تجربه و مهارت های فرد دارد. البته برخی از عوامل مانند تعداد تقاضا مشتریان، موقعیت جغرافیایی، شرایط قیمتی در میزان درآمد مشاغل این حوزه مهم است. راه های زیادی برای کسب درآمد برای این طراحان وجود دارد.

بیشترین درامد این طراحان از تعداد فروش بیشتر و اجرای طراح های سفارشی است. به طور میانگین متوسط درامد ماهانه، تنها فردی که دراین زمینه کار طراحی انجام میدهد، 4 میلیون تومان است. درامد افرادی که علاوه بر طراحی، به فروش هم می پردازند، درآمد بسیار بیشتری دارند. برخی از این افراد که شرکت و کارگاه دارند، درآمدی خیلی بیشتر از دو شغل قبلی دارند. البته راه اندازه شرکت در زمینه طراحی و ساخت طلا و جواهر، کار بسیاری راحتی نیست.

دانشگاه های برتر رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر در ایران

بر اساس انتشار دفترچه کارشناسی کنکور هنر سال 99 در سایت سازمان سنجش، این رشته در هیچ دانشگاه به صورت روزانه و شبانه ارائه نشده است. شما برای شرکت در این رشته می توانید در دانشگاه های علمی کاربردی ارائه دهنده این رشته شرکت کنید. برای مشاهده دفترچه دانشگاه های علمی کاربردی به لینک “جامع علمی کاربردی” مراجعه کنید.

بازار کار و آینده شغلی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر در دنیا

این رشته در نزد بسیاری از داوطلبان و حتی افراد جامعه، بسیار جالب است. امروزه به دلایلی بیشتر افراد قصد مهاجرت دارند، به همین خاطر به دنبال این هستند که درباره بازارکار رشته مورد علاقه خود در خارج از کشور اطلاعاتی به دست بیاورند. اگر به فکرمهارجرت و کسب درآمد بالا هستید،این رشته برای شما بسیار مناسب است.

طراحی جواهرات یک گزینه شغلی بسیار ارزشمند برای هرکسی است که وارد دنیای طراحی می شود. فردی که از اطلاعاتی خوبی در زمینه مد برخوردار باشد و همچنین توجه زیادی به جزئیات داشته باشد ، یک گزینه عالی برای حرفه طراحی طلا و جواهر است. 

جواهرات نوعی اکسسوری است که افراد از آن برای برای زینت بدن استفاده می کنند. طراحان جواهرات ممکن است با بوتیک ها ، زنجیره های خرده فروشی یا تولیدکنندگان جواهرات کار کنند ، جایی که آنها تخصص خود را برای تمرین و ایجاد طرح های جدید و منحصر به فرد ارائه می دهند. بسیاری از طراحان جواهرات با کسب تجربه فراوان در این زمینه ، به طور مستقل به کار خود ادامه می دهند ، یا به صورت آزاد کار می کنند و یا برند های خود و مجموعه ای از جواهرات طراح را راه اندازی می کنند.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بهترین کشور برای طراحی جواهر در جهان کدام کشور است ؟ کشور ایتالیا در صنعت مد و زیبایی از جمله جواهر سازی همیشه پیشتاز بوده است. بهترین کشور در این حوزه در حال حاظر ایتالیاست که علاوه بر استفاده از طراحان خبره و از بهترین نرم افزارهای طراحی استفاده می کند.

Overseas-gold-designer-job-market
بازار کار رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر در دنیا

فرصت های شغلی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر در دنیا

بیشتر طراحان جواهرات به صورت آزاد کار می کنند. با این حال ، افراد جوان تری که پس از اتمام تحصیلات خود به این حرفه روی می آورند ، به عنوان کارمند حقوق بگیر کار می کنند. آنها ممکن است برای شرکتهای کوچک و متوسطی که کالاهای تمام شده فروشگاههای خیابان های بزرگ ، زنجیره های خرده فروشی یا بوتیک ها و گالری های عرضه کننده بازارهای سطح بالا را تأمین می کنند ، کار کنند.

ساعت کاری این طراحان در خارج از کشور

 • طراحان مستقل برنامه کاری انعطاف پذیر دارند و به همان اندازه که برای تکمیل کارشان لازم است ، وقت می گذارند.
 • از آنجا که اکثر طراحان روی پروژه های سفارش دهنده کار می کنند ، ممکن است مهلت زمانی و محدودیت های بودجه ای گاه به گاه کار عصر و آخر هفته را ایجاب کند.
 • از طرف دیگر ، طراحان حقوق بگیر که برای خرده فروشان مد کار می کنند ، ساعات کاری منظمی دارند.

درآمد و حقوق رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر در دنیا

اکثریت قریب به اتفاق طراحان جواهرات به عنوان فریلنسر کار می کنند یا مشاغل شخصی خود را اداره می کنند. درآمد آنها کاملاً به اعتبار بازار ، تخصص ، تجربه و نوع و کیفیت جواهراتی که طراحی می کنند بستگی دارد. فردی که در ایتالیا کار می کند معمولاً ماهیانه حدود 3،650 یورو درآمد کسب می کند. محدوده حقوق از 920 یور تا 16300 یورو است. این متوسط حقوق ماهیانه در ایتالیا شامل مسکن ، حمل و نقل و سایر مزایا است. همچنین میانگین حقوق سالانه مشاغل این حوزه در ایالت متحده 58582 دلار است. برای مشاهده حقوق مشاغل این حوزه در کشور دلخواه می توانید به سایت payscale مراجعه کنید.

دانشگاه های برتر رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر در دنیا

 • دانشکده جواهرات دانشگاه بیرمنگام انگلستان
 • دانشگاه طراحی و فناوری کپنهاگ
 • آکادمی ریاچی فلورانس ایتالیا
 • دانشگاه ملبورن استرالیا
 • انستیتو اروپایی طراحی
 • انستیتو مد میلان
4/5 - (27 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.