تاریخ امروز :جمعه , 17 می 2024
Academic-discipline-of-clothing-design

همه چیز درباره رشته طراحی لباس : بازارکار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

دنیای مد و فشن، دنیای بسیار جذابی است. به همین دلیل روز به روز به تعداد علاقه‌مندان این شاخه از هنر اضافه می‌شود و شاهد این هستیم که تعداد بیشتری از دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل در دانشگاه، این رشته را انتخاب می‌کنند. درحقیقت، پوشش و لباس یک کشور، بیانگر فرهنگ آن مرز و بوم است و برای از بین نرفتن این فرهنگ، مطالعه تخصصی چنین رشته‌هایی اهمیت پیدا می‌کند. باید اشاره کرد که رشته طراحی لباس، میان‌رشته‌ای است و موارد مختلفی اعم از مدیریت، عکاسی، تبلیغات و برندینگ و عکاسی را هم در بر می‌گیرد.

منظور از میان‌رشته‌ای بودن این است که شما می‌توانید از هر رشته تحصیلی در مدرسه و دانشگاه اقدام به شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها در این رشته کرده و ادامه تحصیل دهید.

ماهیت رشته طراحی لباس

در طول تاریخ لباس هر فرد نشانگر قومیت، اعتقادات، فرهنگ و شخصیت بوده و ارز هر فرد را در وهله با لباس او می سنجیدند. فا رغ التحصیلان این رشته در جامعه امروزی جایگاه بسیار خوبی دارد، زیرا این افراد به حفظ فرهنگ و ملیت کمک می کنند و همیشه در تلاش هستند تا کاربردی ترین و بهترین لباس ها را تولید کنند.

یک طراح لباس در طول دوران تحصیل خود با انواع طرح لباس برای افراد مختلف، محیط های مختلف آشنا می شوند.

introduction-dress-designing

ماهیت رشته طراحی لباس

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته طراحی لباس

اگر رویایی تبدیل شدن به یک طراح لباس حرفه ای دارید باید دارای یکسری مهارت ها باشید، یا آن مهارت ها را در خود تقویت کنید. داشتن خلاقیت یکی از شرط های اصلی برای ورود به رشته های هنر است. از دیگر مهارت های لازم برای موفقیت در این رشته عبارت اند از:

علاقه به طراحی

یک طراح لباس باید دانش و شناخت عمیقی از لباس و مد در طول تاریخ و محلی داشته باشد. قبل از اینکه شروع به طراحی کند، باید زمان زیادی را صرف تحقیق کند.

توانایی طراحی عالی

اگر میخواهید فرد حرفه ای در این زمینه طراحی لباس باشید باد مهارت قوی در نقاشی کشیدن و طراحی کردن روی کاغذ داشته باشند و به تخیل خود جان دهند. اگر در هنر نقاشی ضعف دارید، باید در کلاس های نقاشی دوره های آزاد شرکت کنید تا ضعف خود را جبران کنید.

دقت به جزئیات

طراحان لباس باید به جزئیات دقت کافی داشته باشند. این افراد باید به جزئیات هر لباس از نوع پارچه، کمر دامن، آستین لباس و … دقت کنند تا لباس های با ظرافت و زیبا را ارائه دهند.

مهارت های تجسم قوی

یک طراح مد حرفه ای مطمئناً باید مهارت های تجسمی قوی داشته باشد زیرا لازم است در کنار سایر همکارانش برای بسیاری از مشتریان کار کند . هرچه مهارت تجسم شما بهتر باشد، در زنده کردن ایده های خود بر روی کاغذ تبحر بیشتری خواهید داشت تا همکاران و مشتریان هنگام کار برای محصول نهایی، درک بهتری از طراحی داشته باشند.

مهارتهای ارتباطی و بین فردی عالی

در مجموع طراحی، اعم از طراحی جواهرات ، کفش ، لباس یا لوازم جانبی، نیاز به ارتباط قوی با دیگر افراد دارد. زیرا شما نیاز دارید ایده های خود را با دیگران در میان بگذارید، تا بهترین کار را ارائه دهید.

مهارت بازاریابی و فروش

برای فعالیت و رشد در دنیای طراحی لباس باید درک کاملی از تجارت مانند امورمالی، اصول کسب و کار، اصول فروش و بازاریابی داشته باشید . خلاقیت روح زمینه طراحی لباس و مد است، اما بدون هیچ درکی از تجارت، حفظ سودآوری یک برند مد بسیار دشوار است . بسیاری از طراحان با استعداد در نهایت ورشکسته می شوند، زیرا آنها درکی از جنبه مالی مد ندارند.

روحیه رقابتی

شما به عنوان یک طراح لباس باید خود را به عنوان یک طراح لباس قابل معرفی کنید. شما نیاز به طراحی های ابتکاری دارید و برای ایجاد طرح های اولیه و خلاقانه ترین طرح ها ، نیاز به روحیه رقابت دارید. اگر انگیزه خود را حفظ نکنید، هرگز نمی توانید رضایت سلیقه های جدید را جلب کنید.

آشنایی با نرم افزارهای کامپیوتری

درست است که طرح های اولیه بر روی کاغذ کشیده می شود، اما این طراحان باید با نرم افزاهای طراحی هم آشنا باشند و در روند کاری خود از هر دو روش استفاده کنند.

Software-skills-for-costume-designers

مهارت های نرم افزاری برای طراحان لباس

آشنایی با مهارت خیاطی

طراحی لباس با خیاطی بسیار متفاوت است، اما این افراد باید دانش سطحی درمورد روند دوخت لباس و … آشنایی داشته باشند. طراحان لباس با خیاطان در ارتباط هستند و در دوخت لباس ها نقش بسیار زیادی دارند.

معرفی دروس رشته طراحی لباس در مقطع کارشناسی

برای آشنایی بیشتر شما با این رشته تصمیم گرفتیم نیم نگاهی به دروس این رشته داشته باشیم.

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ طراحی لباس

مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، کارگاه‌ طراحی‌ چاپ‌ مقدماتی‌ ، کارگاه‌ عکاسی‌ پایه‌، کارگاه‌ طراحی‌ لباس‌ مقدماتی‌، کارگاه‌ طراحی‌ پایه‌، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌ ، طبیعت‌ و طراحی‌، خوشنویسی‌ و طراحی‌ حروف‌، آشنایی‌ با پارچه‌ و لباس‌های‌ سنتی‌ ایران‌، پارچه‌شناسی‌، کارگاه‌ طراحی‌ بافت‌ مقدماتی‌، هندسه‌ نقوش‌ در صنایع‌ دستی‌ ایران‌، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ ایران‌، آشنایی‌ با رشته‌های‌ هنری‌ معاصر، انسان‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ طراحی‌ لباس‌

تاریخ‌ لباس‌ در ایران‌ و جهان‌، کارگاه‌ دوخت‌، کارگاه‌ طراحی‌ تخصصی‌، کارگاه‌ طراحی‌ لباس‌، کارگاه‌ طرح‌ و تهیه‌ الگو، انسان‌، طبیعت‌ و طراحی‌، تحقیق‌ (طراحی‌ لباس‌)، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ چاپ‌ پارچه‌

پارچه‌شناسی‌ تخصصی‌، تاریخ‌ پارچه‌ و نساجی‌، تحقیق‌ (چاپ‌ پارچه‌)، تحول‌ صنایع‌ دستی‌ در دنیا، کارگاه‌ رنگرزی‌، کارگاه‌ طراحی‌ چاپ‌، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بافت‌ پارچه‌

تحول‌ صنایع‌ دستی‌ در دنیا ، پارچه‌شناسی‌ تخصصی‌، تاریخ‌ پارچه‌ و نساجی‌، کارگاه‌ طراحی‌ بافت‌، کارگاه‌ رنگرزی‌، تحقیق‌ (بافت‌ پارچه‌) ، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.

معرفی گرایش های رشته طراحی لباس در مقطع کارشناسی

رشته‌ طراحی پارچه و لباس یک‌ رشته‌ هنری‌ کاربردی‌ است‌ که‌ دارای‌ سه‌ گرایش‌ طراحی‌ لباس‌، طراحی‌ چاپ‌ پارچه‌ و طراحی‌ بافت‌ پارچه‌ می‌باشد.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته طراحی لباس در مقاطع بالاتر

داوطلبان علاقه مند به این رشته هم مانند رشته طراحی پارچه امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد در رشته طراحی پارچه و لباس را دارند. اما رشته ای با این عنوان در ایران برای مقطع دکترا وجود ندارند وداوطلبان علاقه مند به تحصیل در مقطع دکترا می توانند در دیگر گرایش های هنر شرکت در صورت مجاز بودن شرکت کنند.

بازار کار و آینده شغلی رشته طراحی لباس در ایران

بعد ارائه اطلاعاتی درباره این رشته و آشنا کردن شما با آن، در این قسمت میخواهیم کمی درباره بازار کار آن صحبت کنیم. امروزه بیشتر مردم به مد و پوشیدن لباس های متنوع علاقه دارند و صنعت مد بیشتر از هر صنعت دیگری در حال پیشرفت است. به همین خاطر زمینه های شغلی متنوعی برای فارغ التحصلان این رشته در بازار کار وجود دارد.

Clothing-design-job-market-in-Iran
بازار کار رشته طراحی لباس در ایران

البته ایران در این زمینه هنوز پیشرفت زیادی نکرده است، اما بازار کار برای فارغ التحصیلان این رشته در ایران هم خوب است. این فارغ التحصیلان میتواند در مزون ها، شرکت های تولید پوشاک، دانشگاه ها، آموزشگاهای آزاد مشغول به کار شوند.

در حال حاظر به دلیل گران بودن لباس های خارجی و نداشتن قدرت خرید آن لباسها، ترجیح می دهند که طرح لباس را به مزون ها بساپرند تا برای آنها بدوزندو به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته در صورت داشتن سرمایه اولیه برای هزینه محیط کاری، حقوق نیروها، خرید تجهیزات می توانند برای خودشان مزون راه اندازی کنند و درآمد های بالا داشته باشند.

درآمد و حقوق رشته طراحی لباس در ایران

درآمد وحقوق افراد شاغل در این زمینه مانند هر شغل دیگری به یکسری عوامل مانند محیط کار، توافق با کارفرما، سابقه کاری، مهارت کاری و …، بستگی دارد. به عنوان مثال اگر شما برای خودتان یک تولیدی لباس راه اندازی کنید، میتوانید از ظریق فروش طرح و ایده خود و یا هزینه دوخت لباس، درآمدی به طور میانگین 6 میلیون درماه داشته باشید، خوبی این زمینه این است که هرچه کار خود را گسترش بدهید و تعداد کار بیشتری را بپذیرید میتوانید درآمد تا 50 میلیون در ماه هم داشته باشید.

Clothing-design-Salary-in-Iran
درآمد رشته طراحی لباس در ایران

البته این را هم در نظر بگیرید که شاید در برخی از ماه ها ضرر هم داشته باشید. اما اگر در یک تولیدی پوشاک مشغول به کار شوید، درآمد ثابت ماهیانه از 3میلیون تومان به بالا با توجه به سابقه کاری خود می توانید داشته باشید و سالیانه مبلغی بر حقوق شما اضافه می شود. چشم‌انداز درآمد این افراد در بازار ایران بسیار روشن است.

دانشگاه برتر رشته طراحی لباس در ایران

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه کنکور هنر سال 99، این رشته در دانشگاه هایی مانند داﻧﺸﮕﺎه اﻟﺰﻫﺮا(س) (وﻳﮋه ﺧﻮاﻫﺮان)-ﺗﻬﺮان، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺑﻴﺮﺟﻨﺪ، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺧﺮم اﺑﺎد، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان رﺷﺖ، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺳﺎري، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺳﺒﺰوار، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺷﺎﻫﺮود.

آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺷﻴﺮاز، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﻛﺮج، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﮔﺮﮔﺎن، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﻧﺠﻒ آﺑﺎد، داﻧﺸﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺗﻬﺮان-ﺷﺮﻳﻌﺘﻲ ارائه شده است. دانشگاه های الزاهرا، فنی و حرفه ای دختران کرج، فنی و حرفه ای دختران تهران-شریعتی از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

بازار کار وآینده شغلی رشته طراحی لباس در دنیا

درمورد بازار کار رشته طراحی لباس اول از همه باید به این مورد اشاره کرد که بعد از فارغ‌التحصیل شدن می‌توانید در حوزه آموزش به فعالیت خود ادامه دهید و به تربیت سایر علاقه‌مندان این حوزه بپردازید. اگر هم به حوزه آموزش علاقه‌ای ندارید، می‌توانید وارد صنعت شوید و به عنوان یک طراح فعالیت خود را ادامه دهید. اگر قصد دارید در ایران مشغول به کار شوید، باید بدانید که شرایط نسبتا دشواری پیش روی شماست و گذر از این شرایط مستلزم انگیزه و اشتیاق فراوان است.

چراکه با وجود برندهای خارجی و علاقه مردم به استفاده از آن‌ها، اگر تصمیم دارید به عنوان یک طراح داخلی در این حوزه به فعالیت خود ادامه دهید باید حرفی برای گفتن داشته باشید. همچنین اگر باز هم علاقه‌ای به فعالیت به صورت انفرادی ندارید، می‌توانید با شرکت‌های طراحی، تولید و عرضه پوشاک، کیف و کفش و… همکاری خود را ادامه دهید. به عنوان یک فارغ‌التحصیل می‌توانید با مزون‌ها، شرکت‌های تولید پوشاک، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های آزاد همکاری کنید.

 درآمد رشته طراحی لباس در دنیا

طراحی لباس یکی از آن رشته‌هایی است که افراد فکر می‌کنند با ورد به آن می‌توانند به حجم زیادی از درآمد برسند. اما حقیقت این است که همه چیز به شما و ایده‌هایی که در سر دارید برمی‌گردد. اگر حرف تازه‌ای برای گفتن نداشته باشید درنهایت تبدیل به یک طراح و فروشنده ساده خواهید شد. اما اگر ایده‌های خلاقانه و جذابی داشته باشید و در راستای پرورش این ایده‌ها تلاش کنید، می‌توانید در این حوزه صاحب اسم و رسم شوید و به درآمد بسیار خوبی برسید.

 دانشگاه های برتر رشته طراحی لباس در دنیا

انتخاب دانشگاه برای ادامه تحصیل در رشته طراحی لباس با توجه به گرایش‌تان متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد:

 • مدرسه مد و لباس ریرسون در کانادا
 • کالج استفان در ایالات متحده
 • دانشکده مد دانشگاه ناتینگهام
 • دانشگاه سنترال سنت مارتین واقع در انگلستان
 • دانشکده پارسونز در آمریکا
 • موسسه ماراگونی در ایتالیا
 • دانشکده کینگستون در لندن
3.8/5 - (133 امتیاز)

یک نظر

 1. توکلی پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون جالبه که الان همه چی مجازیه طرف سایت زده لوله بازکنی برچسب و سفارش چاه بازکنی رو هم اینترنتی میگیره! نظر من به شخصه اینه که اینترنت و فضای مجازی خیلی کارمونو راحت و سریع کرده و باعث شده بتونیم توی زمانمونم صرفه جویی کنیم.

 2. Hun پاسخ

  سلام، ببخشید شما فقط به دانشگاه هایی که مخصوص دختران هست اشاره کردید
  یعنی برای مردان این امکان وجود ندارد توی ایران؟!!

  1. فسفر نویسنده پاسخ

   سلام وقت بخیر چرا ولی خب بازار کار این رشته اگر در سطح شرکتی و بیزنسی بهش نگاه نشه و به عنوان کارمندی بهش نگاه بشه برای خانمها بهتره.

 3. راحله موسوی پاسخ

  یعنی یک خانم نمیتونه در سطح شرکتی عالی عمل کنه که فقط در سطح کارمندی شما مثال زدین؟

  1. فسفر نویسنده پاسخ

   سلام سهیلای عزیز
   باید دفترچه کنکور همون سال رو مطالعه کنی ببینی داشنکده هنر مشهد داره یا نه.

   موفق باشی

 4. بیگی پاسخ

  سلام من 15 سالم و میخوام از سال دیگه برم خیاطی ب رشته طراحی لباس در دانشگاه هم علاقه زیادی دارم
  من میتونم بدون کنکور برم؟!
  یاا با هر معدلی میتونم برم دانشگاه؟!

  1. فسفر نویسنده پاسخ

   سلام
   خیلی هم عالی
   باید ببینید این رشته در دفترچه رشته های بدئن کنکور منتشر میشه یا نه

  2. خانم استوار پاسخ

   سلام عزیزم من الان سال دوم رشته طراحی دوخت رو در هنرستان تموم کردم.
   از چند تا از دبیر ها و مدیر هنرستانم که سوال کردم گفتن که میتونی با شرط معدل وارد بشی ولی برای کار مستقیم ‌استخدام نمیشی باید یه چند سال کار کنی تا شاید بعد استخدام بشی. ولی میتونی داخل کنکور هم شرکت کنی من میخوام تربیت معلم بخونم طراحی دوخت بخونم چون شرکت طراحی مد لباس خیلی کم هست و بنظر من برای استخدام شدن نیاز به پارتی ‌‌داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.