تاریخ امروز :شنبه , 27 فوریه 2021
Academic-discipline-of-clothing-design

همه چیز درباره رشته طراحی لباس : بازارکار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

لباس هر شهر نشان دهنده فرهنگ و اعتقادات آن مردم است. بیشتر مردم امروزه پیرو مُد هستند و به همین خاطر از طراحان لباس انتظار دارند که لباس هایی با تنوع زیاد تولید کنند. رشته طراحی لباس یکی از رشته های هنر است که طرفداران زیادی دارد. در این مطلب تصمیم داریم درباره این رشته و بازارکار آن صحبت کنیم.

بازارکار رشته طراحی لباس خوب است؟

درآمد طراحان لباس چه قدر است؟

اگر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید، با این رشته و شرایط آن بیشتر آشنا می شوید.

ماهیت رشته طراحی لباس

در طول تاریخ لباس هر فرد نشانگر قومیت، اعتقادات، فرهنگ و شخصیت بوده و ارز هر فرد را در وهله با لباس او می سنجیدند. فا رغ التحصیلان این رشته در جامعه امروزی جایگاه بسیار خوبی دارد، زیرا این افراد به حفظ فرهنگ و ملیت کمک می کنند و همیشه در تلاش هستند تا کاربردی ترین و بهترین لباس ها را تولید کنند. یک طراح لباس در طول دوران تحصیل خود با انواع طرح لباس برای افراد مختلف، محیط های مختلف آشنا می شوند.

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته طراحی لباس

اگر رویایی تبدیل شدن به یک طراح لباس حرفه ای دارید باید دارای یکسری مهارت ها باشید، یا آن مهارت ها را در خود تقویت کنید. داشتن خلاقیت یکی از شرط های اصلی برای ورود به رشته های هنر است. از دیگر مهارت های لازم برای موفقیت در این رشته عبارت اند از:

علاقه به طراحی

یک طراح لباس باید دانش و شناخت عمیقی از لباس و مد در طول تاریخ و محلی داشته باشد. قبل از اینکه شروع به طراحی کند، باید زمان زیادی را صرف تحقیق کند.

توانایی طراحی عالی

اگر میخواهید فرد حرفه ای در این زمینه طراحی لباس باشید باد مهارت قوی در نقاشی کشیدن و طراحی کردن روی کاغذ داشته باشند و به تخیل خود جان دهند. اگر در هنر نقاشی ضعف دارید، باید در کلاس های نقاشی دوره های آزاد شرکت کنید تا ضعف خود را جبران کنید.

دقت به جزئیات

طراحان لباس باید به جزئیات دقت کافی داشته باشند. این افراد باید به جزئیات هر لباس از نوع پارچه، کمر دامن، آستین لباس و … دقت کنند تا لباس های با ظرافت و زیبا را ارائه دهند.

مهارت های تجسم قوی

یک طراح مد حرفه ای مطمئناً باید مهارت های تجسمی قوی داشته باشد زیرا لازم است در کنار سایر همکارانش برای بسیاری از مشتریان کار کند . هرچه مهارت تجسم شما بهتر باشد، در زنده کردن ایده های خود بر روی کاغذ تبحر بیشتری خواهید داشت تا همکاران و مشتریان هنگام کار برای محصول نهایی، درک بهتری از طراحی داشته باشند.

مهارتهای ارتباطی و بین فردی عالی

در مجموع طراحی، اعم از طراحی جواهرات ، کفش ، لباس یا لوازم جانبی، نیاز به ارتباط قوی با دیگر افراد دارد. زیرا شما نیاز دارید ایده های خود را با دیگران در میان بگذارید، تا بهترین کار را ارائه دهید.

مهارت بازاریابی و فروش

برای فعالیت و رشد در دنیای طراحی لباس باید درک کاملی از تجارت مانند امورمالی، اصول کسب و کار، اصول فروش و بازاریابی داشته باشید . خلاقیت روح زمینه طراحی لباس و مد است، اما بدون هیچ درکی از تجارت، حفظ سودآوری یک برند مد بسیار دشوار است . بسیاری از طراحان با استعداد در نهایت ورشکسته می شوند، زیرا آنها درکی از جنبه مالی مد ندارند.

روحیه رقابتی

شما به عنوان یک طراح لباس باید خود را به عنوان یک طراح لباس قابل معرفی کنید. شما نیاز به طراحی های ابتکاری دارید و برای ایجاد طرح های اولیه و خلاقانه ترین طرح ها ، نیاز به روحیه رقابت دارید. اگر انگیزه خود را حفظ نکنید، هرگز نمی توانید رضایت سلیقه های جدید را جلب کنید.

آشنایی با نرم افزارهای کامپیوتری

درست است که طرح های اولیه بر روی کاغذ کشیده می شود، اما این طراحان باید با نرم افزاهای طراحی هم آشنا باشند و در روند کاری خود از هر دو روش استفاده کنند.

Software-skills-for-costume-designers

مهارت های نرم افزاری برای طراحان لباس

آشنایی با مهارت خیاطی

طراحی لباس با خیاطی بسیار متفاوت است، اما این افراد باید دانش سطحی درمورد روند دوخت لباس و … آشنایی داشته باشند. طراحان لباس با خیاطان در ارتباط هستند و در دوخت لباس ها نقش بسیار زیادی دارند.

معرفی دروس رشته طراحی لباس در مقطع کارشناسی

 

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ طراحی لباس

مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، کارگاه‌ طراحی‌ چاپ‌ مقدماتی‌ ، کارگاه‌ عکاسی‌ پایه‌، کارگاه‌ طراحی‌ لباس‌ مقدماتی‌، کارگاه‌ طراحی‌ پایه‌، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌ ، طبیعت‌ و طراحی‌، خوشنویسی‌ و طراحی‌ حروف‌، آشنایی‌ با پارچه‌ و لباس‌های‌ سنتی‌ ایران‌، پارچه‌شناسی‌، کارگاه‌ طراحی‌ بافت‌ مقدماتی‌، هندسه‌ نقوش‌ در صنایع‌ دستی‌ ایران‌، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ ایران‌، آشنایی‌ با رشته‌های‌ هنری‌ معاصر، انسان‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ طراحی‌ لباس‌

تاریخ‌ لباس‌ در ایران‌ و جهان‌، کارگاه‌ دوخت‌، کارگاه‌ طراحی‌ تخصصی‌، کارگاه‌ طراحی‌ لباس‌، کارگاه‌ طرح‌ و تهیه‌ الگو، انسان‌، طبیعت‌ و طراحی‌، تحقیق‌ (طراحی‌ لباس‌)، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ چاپ‌ پارچه‌

پارچه‌شناسی‌ تخصصی‌، تاریخ‌ پارچه‌ و نساجی‌، تحقیق‌ (چاپ‌ پارچه‌)، تحول‌ صنایع‌ دستی‌ در دنیا، کارگاه‌ رنگرزی‌، کارگاه‌ طراحی‌ چاپ‌، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بافت‌ پارچه‌

تحول‌ صنایع‌ دستی‌ در دنیا ، پارچه‌شناسی‌ تخصصی‌، تاریخ‌ پارچه‌ و نساجی‌، کارگاه‌ طراحی‌ بافت‌، کارگاه‌ رنگرزی‌، تحقیق‌ (بافت‌ پارچه‌) ، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.

معرفی گرایش های رشته طراحی لباس در مقطع کارشناسی

رشته‌ طراحی پارچه و لباس یک‌ رشته‌ هنری‌ کاربردی‌ است‌ که‌ دارای‌ سه‌ گرایش‌ طراحی‌ لباس‌، طراحی‌ چاپ‌ پارچه‌ و طراحی‌ بافت‌ پارچه‌ می‌باشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *