تاریخ امروز :سه‌شنبه , 23 آوریل 2024

راهنمای کامل اپلای در دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)

دانشگاه ملی استرالیا در سال ۱۹۴۶ و با نام دانشگاه کانبرا در پایتخت استرالیا تأسیس شد در این زمان این دانشگاه تنها دانشجویان خود را در دوره تحصیلات تکمیلی پذیرش می‌کرد. این دانشگاه پس از چند سال و با ایجاد تغییراتی در عملکرد خود تغیر نام داد و با عنوان دانشگاه ملی استرالیا به کار خود ادامه داد. ازآن‌پس دانشگاه ملی استرالیا دانشجویان مقطع کارشناسی را نیز پذیرش می‌کرد.

امروزه دانشگاه ملی استرالیا دارای بیش از ۵ هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و همچنین بیش از ۴ هزار دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی است. بسیاری از محققین و اساتید این دانشگاه تاکنون توانسته‌اند جوایز بین‌المللی بسیاری را از آن خود کنند. از جمله این جوایز می‌توان به ۵ جایزه نوبل اشاره کرد.

علاوه بر مکان‌های درسی و کتابخانه‌های مختلف، بسیاری از مکان‌های تفریحی و هنری در این دانشگاه وجود دارد که از آن جمله می‌توان به آمفی‌تئاتر، سالن‌های ورزشی، کلوپ‌های تفریحی و انواع کافی‌شاپ‌ها اشاره کرد. مهم‌ترین پردیس دانشگاه ملی استرالیا در حومه اکتون واقع شده است که شامل چندین مؤسسه ملی و همچنین هفت دانشکده علمی تحقیقاتی است.

شهر کانبرا پایتخت سیاسی و اداری استرالیا است. این شهر در مقایسه با سایر شهرهای استرالیا دارای جمعیتی کم و اقتصاد محلی خوبی بوده و نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است. همچنین در این شهر دستمزدهای نسبتاً بالایی به شاغلین داده می‌شود.

معرفی دانشکده‌های تحصیلی دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا یکی از برترین دانشگاه‌های این کشور بوده که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. بسیاری از رشته‌های روز و پرمخاطب دنیا در این دانشگاه ارائه می‌شوند که اسامی آنها به شرح زیر است:

• دانشکده هنر و علوم اجتماعی

برنامه‌های این دانشکده شامل: هنر، جامعه‌شناسی، علوم اجتماعی و انسان‌شناسی.

• دانشکده مطالعات و تحقیقات کشورهای آسیایی و کشورهای اقیانوس آرام

برنامه‌های این دانشکده: علوم تحقیقاتی دررابطه‌با کشورهای آسیایی. این برنامه‌ها از افغانستان شروع شده و تا کشورهای اقیانوس آرام ادامه دارند.

• دانشکده اقتصاد و بازرگانی

• دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر

• دانشکده حقوق

• دانشکده پزشکی، زیست‌شناسی و علوم محیطی

 • دانشکده علوم ریاضی و فیزیک

 برنامه‌هایی این دانشگاه: ستاره‌شناسی، فیزیک نجومی، شیمی، زمین‌شناسی، ریاضیات، فیزیک و علوم ارتباطات

رنکینگ دانشگاه ملی استرالیا در دنیا

دانشگاه ملی استرالیا یک مؤسسه تحقیقات عمومی بوده که هرساله تعداد زیادی از تحقیقات مهم دنیا در این دانشگاه مورد پژوهش قرار می‌گیرد. بیش از ۹۸ درصد تحقیقات و پژوهش‌های که در این دانشگاه صورت می‌گیرد، بالاتر از استانداردهای جهانی بوده و از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. بر همین اساس دانشگاه ملی استرالیا توانسته رتبه‌های بسیار مطلوبی را از سوی مؤسسات رتبه‌بندی معتبر، از آن خود کند. بر همین اساس این دانشگاه رتبه‌های زیر را کسب کرده است.

از نظر مؤسسه رتبه‌بندی QS  رتبه ۲۲ را کسب کرده است.

از نظر مؤسسه رتبه‌بندی THE.WUR رتبه ۴۷ را کسب کرده است.

از نظر مؤسسه رتبه‌بندی ARWU رتبه ۷۷ را کسب کرده است.

از نظر مؤسسه USNWR رتبه ۸۰ را کسب کرده است.

از نظر مؤسسه رتبه‌بندی CWTS leiden world رتبه ۱۰۰ را کسب کرده است.

فارغ‌التحصیلان مشهور دانشگاه ملی استرالیا

ازآنجاکه دانشگاه ملی استرالیا یکی از بهترین و برجسته‌ترین دانشگاه‌های استرالیا به شمار می‌رود، از زمان تأسیس تا کنون توانسته افراد برجسته و دانشمندان بزرگی را به دنیای علم معرفی کند. از جمله این مشاهیر می‌توان به اسامی زیر اشاره کرد:

محسن رحمانی

محسن رحمانی پژوهشگر ایرانی در دانشگاه استرالیا بوده و به‌خاطر تلاش‌هایش در زمینه‌های مختلف علوم موفق به دریافت جایزه یوریکا شد. این جایزه به اسکار علوم در استرالیا نیز مشهور است.

سر هاوارد فلوری

وی برنده جایزه نوبل پزشکی است.

جان اکلز

پروفسور جان اکلز از دانش‌آموختگان دانشگاه ملی استرالیا بوده و توانست جایزه نوبل پزشکی را کسب کند.

جان­هارسانای

پروفسور جان­هارسانای از دانش‌آموختگان این دانشگاه بوده و توانسته جایزه نوبل در رشته اقتصاد را کسب کند.

رالف زینکر ناگل

پروفسور رالف زینکر ناگل دانش‌آموخته رشته ایمونولوژی دانشگاه ملی استرالیا بوده و توانسته جایزه نوبل را کسب کند.

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه ملی استرالیا

هرساله هزاران دانشجو از سراسر جهان برای پذیرفته شدن در این دانشگاه با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. شرایط پذیرش دانشجو از سوی دپارتمان این دانشگاه مشخص کشته و هرگونه نقص در مدارک ارسالی موجب رد درخواست پذیرش می‌شود. پس لازم است مدارک موردنیاز را به‌صورت ترجمه رسمی و کامل، برای دانشگاه ارسال کنید. به‌طورکلی مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش در دانشگاه ملی استرالیا به شرح زیر خواهند بود:

• مدارک موردنیاز برای پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی

۱ مدرک تحصیلی اتمام دوره دبیرستان معادل با سال ۱۲ هم در استرالیا

۲ ارائه مدارک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل با نمرات بالا

۳ اگر متقاضی پذیرش مدرک سال ۱۲هم خود را در استرالیا کسب کرده باشد، تنها با قبولی در آزمون ورودی این دانشگاه می‌تواند پذیرفته شود.

• مدارک موردنیاز برای پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی ارشد

۱ ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات

۲ ارائه مدارک قبولی در آزمون زبان (آیلتس و یا تافل) با نمرات بالا

۳ ارائه توصیه‌نامه

۴ ارائه پروژه‌های تحقیقاتی و مقاله

• مدارک موردنیاز برای پذیرفته شدن در مقطع دکترا

1ارائه مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشگاه معتبر

۲ داشتن رزومه تحصیلی قوی

۳ مدارک زبان با نمرات بالا (آیلتس و یا تافل)

۴ ارائه انگیزه نامه

۵ توصیه‌نامه

۶ مقاله و کار تحقیقاتی و…

 نحوه دریافت بورسیه رایگان از دانشگاه ملی استرالیا

برای ادامه تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا لازم است مبالغی را به‌عنوان شهریه به این دانشگاه پرداخت کنید. این شهریه در رشته‌های مختلف متفاوت بوده و در برخی رشته‌ها بالاتر خواهد بود. همچنین این دانشگاه بورسیه‌های مختلفی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد که عمده این بورسیه‌ها شامل دانشجویان نخبه خواهد بود. از جمله این بورسیه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• بورسیه یادبود آنجلی ناتان

ارزش این بورسیه به میزان ۷ هزار دلار در سال بوده و تنها به دانشجویان رشته علوم اختصاص می‌یابد. برای دریافت این بورسیه لازم است از سوابق آکادمیک درخشانی برخوردار باشید.

• بورسیه‌های مدیریتی، برای تعالی علم

این بورسیه به میزان ۷٫۵۰۰ هزار دلار در سال بوده و مختص رشته‌های هنر و علوم اجتماعی، آسیا و اقیانوسیه، مهندسی و علوم کامپیوتر، بهداشت و پزشکی، حقوق خواهد بود. برای دریافت این بورسیه لازم است هیچ بورسیه دیگری دریافت نکرده باشید و مدارک نیاز مالی خود را ارائه دهید.

همچنین بورسیه‌های دیگری در این دانشگاه وجود دارد که شامل موارد زیر خواهد بود:

• بورسیه Kenneth Freeman PhD Scholarship

• بورسیه اسکان دوره کارشناسی اورژانس

کلام آخر

دانشگاه ملی استرالیا یکی از برترین دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی در جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه هرساله از طرف مؤسسات رتبه‌بندی معتبر در جهان رتبه‌های بسیار مطلوبی را کسب می‌کند.

برای تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا لازم است از سوابق تحصیلی بسیار درخشانی برخوردار باشید. بورسیه­های تحصیلی متعددی در این دانشگاه وجود دارد که عمدتا شامل دانشجویان نخبه با سوابق علمی و تحصیلی درخشان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.