تاریخ امروز :یکشنبه , 5 جولای 2020
رشته علوم کامپیوتر

همه چیز درباره رشته علوم کامپیوتر : بازار کار، درآمد، دانشگاه های برتر

علم کامپیوتر که گاهی اوقات به عنوان علم محاسبات خوانده می شود، مطالعه فرایندهایی است که با داده ها در تعامل هستند و می توانند به صورت داده به صورت برنامه ارائه شوند. با استفاده از الگوریتم ها قادر است تا اطلاعات دیجیتالی را دستکاری، ذخیره و ارتباط برقرار کنند. اما این رشته با مهندسی کامپیوتر متفاوت است. در این مطلب به بررسی رشته علوم کامپیوتر، بازارکار، در آمد و آینده شغلی آن در ایران و دنیا صحبت می کنیم.

ماهیت رشته علوم کامپیوتر

این رشته بر پایه استدلال، منطق و ریاضیات است. دانشجویان رشته علوم کامپیوتر دید منطقی به همه مسائل دارند و بر اساس آن تصمیم گیری میکنند. متخصصین این رشته با مطالعه و بررسی الگوریتم ها سعی در پیدا کردن بهترین الگوریتم برای حل مسأله در کمترین زمان و کمترین زمان را دارند.

مهمترین جنبه علوم کامپیوتر یعنی حل مسئله یک مهارت اساسی برای زندگی است. دانشجویان این رشته طراحی، توسعه و تجزیه و تحلیل نرم افزار و سخت افزار مورد استفاده برای حل مشکلات در انواع زمینه های تجاری، علمی و اجتماعی را مطالعه می کنند. از آنجا که کامپیوترها برای خدمت به مردم مشکلات را حل می کنند، جنبه انسانی مهم در علوم کامپیوتر نیز وجود دارد. برخی از داوطلبین کنکور به ریاضیات علاقه دارند و بعضی ها خیر، رشته علوم کامپیوتر زیر گروه رشته ریاضی و فنی است پس اگر علاقه مند به مباحث ریاضی، اثبات موضوعات با دیدی عددی و منطقی دارید، این رشته برای شما مناسب است.

برخلاف رشته علوم کامپیوتر که بیشتر جنبه تحقیقات نظری دارد، مهندسی کامپیوتر بیشتر جنبه آزمایشگاهی و عملی دارد.

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته علوم کامپیوتر

اگر ایده نوشتن کد و ارائه راه حل های فناوری خلاق برای شما جذاب است، تحصیل در شته علوم کامپیوتر ممکن است برای شما مناسب باشد. در زیر 5 مهارت برتر که موفق ترین رشته های علوم رایانه آنها را داشته اند، معرفی شده است.

مهارت های تحلیلی

هدف اصلی رشته علوم کامپیوتر شناسایی یک مشکل و ارائه راه حل فناوری برای رفع آن است. این امر نیاز به داشتن مهارت های تحلیلی قوی دارد که به شما امکان می دهد مسئله ای را که با آن سر و کار دارید درک کرده و راه حل های مختلف را ارزیابی کنید تا بتوانید مطلبی را پیدا کنید که متناسب با نیازهای شما باشد.

مهارت حل مسئله

یکی دیگر از مهارت های مهم برای رشته علوم کامپیوتر، توانایی حل مشکلات پیچیده به روشی منظم و منطقی است. این امر به این دلیل است که بیشتر پروژه هایی که روی آنها کار خواهید کرد ، شما را ملزم می کنند که یک ایده بگیرید و آن را به واقعیت تبدیل کنید. برای انجام این کار، شما باید بتوانید در مورد بهترین راه برای اجرای پروژه فکر کنید و سپس مراحل لازم برای انجام آن را تشریح کنید.

مهارت خلاقیت

خلاقیت با حل مسئله ارتباط دارد و این یکی از مهارت های اصلی دیگری است که شما به عنوان یک تحصیل کرده در رشته علوم رایانه به آن نیاز دارید. از آنجا که ارائه راه حل برای مشکلات تقریباً هرگز یک فرایند ساده نیست، غالباً تفکر خارج از ذهن مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که شما خلاقانه ترین و موثرترین راه حل ها را ارائه می دهید.

مهارت های تفکر انتقادی

تفکر انتقادی یک مهارت مهمی است که در هر رشته بسیار تاثیر دارد، اما هنگام صحبت در علوم رایانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این امر به این دلیل است که شما در حال کار روی پروژه های متنوعی هستید و از روش های متنوعی استفاده می کنید بنابراین دانستن روش های استفاده (و چه موقع استفاده از آنها) یک بخش اساسی در انجام کار است. با تفکر انتقادی، شما همچنین می توانید ارزیابی کنید که چرا برخی از راه حل ها ممکن است کار نکنند و در رسیدن به رویکرد صحیح باعث صرفه جویی در وقت شوند.

مهارت انعطاف پذیری

یکی از اصول مهم برنامه نویسی (در هر سطح) درک این موضوع است که شما به احتمال زیاد پیش از موفقیت خواهید شکست. این هیچ ارتباطی با توانایی های برنامه نویسی شما و همه چیز در رابطه با خود فرآیند برنامه نویسی ندارد. برنامه نویسی شامل امتحان کردن عناصر مختلف کد تا زمانی که شما بهترین راه حل را بیابید و یادگیری مقاومت در برابر انعطاف پذیری، مصمم و فروتن بودن در مقابل چندین خرابی بخشی از این فرایند است.

نقش مهارت انعطاف پذیری در برنامه نویسی

نقش مهارت انعطاف پذیری در برنامه نویسی

معرفی گرایش های رشته علوم کامپیوتر

رشته علوم کامپیوتر دارای 4 گرایش سیستم های اطلاعاتی، محاسبات علمی، سخت افزار و نظریه الگوریتم ها است.

گرایش سیستم های اطلاعاتی

امروزه به دلیل زیاد بودن اطلاعات نیاز است که نظارتی بر روی آنها برای نگه داری و تحلیل صورت بگیرد. هدف از گرایش سیستم های اطلاعاتی، پرورش متخصصانی برای ایجاد سیستم های اطلاعات به صورت سازمانی است تا روی بهتر تصمیم گیری مدیران تاثیر مثبتی داشته باشند. دانشجویان این گرایش بیشتر باید روی مباحث تئوری ها مدیریتی علاوه بر دروس تخصصی و سیستم های اطلاعاتی کار کنند تا بعد از اتمام درس بتواند در بخش های ساماندهی اطلاعات سازمان های بزرگ با سمت های مدیریت اطلاعات، بخش IT، پشتیبانی مشغول به کار شوند.دانشجویان این رشته علاوه بر کسب مهارتهای فنی باید روی مهارت هایی مثل متقاعد سازی، مذاکره، فن بیان و روابط عمومی خود نیز کار کنند.

گرایش محاسبات علمی

با پیشرفت تکنولوژی زمینه های زیادی امروزه با علوم کامپیوتر در ارتباط هستند و در واقع میتوان به عنوان یک علم کاربردی به حساب آورد. این گرایش به طور کلی به برنامه ریزی خطی، غیر خطی، آنالیز عددی و نرم افزار می پردازد و فارغ التحصیلان بعد از پایان یافتن دوره تحصیلی کارشناسی خود می توانند به آموزش دادن در شاخه های متناظر و در سطوح بالاتر از کارشناسی می توانند در بخش های مختلف سازمانی، اداری، صنعتی مشغول به کار شوند. این گرایش امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا را دارد.

گرایش سخت افزار

یکی دیگر از گرایش های رشته علوم کامپیوتر، مهندسی سخت افزار است که بیشتر مربوط به طراحی مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، قطعات الکترونیک، طراحی آی سی مربوط می شود. مهندس سخت افزار باید هرروز اطلاعات خودش را در زمینه قطعات جدید آمده به بازار و قابلیت هایش به روز کند. در گرایش مهندسی نرم افزار مقطع کارشناسی به مباحثی مثل طراحی سخت افزاری، شبکه های کامپیوتری و کنترل سخت افزاری پرداخته می شود. از وظایف مهندسان سخت افزار در کشور ما می توان به تعمیر و خرید و فروش قطعات کامپیوتری، فروش تجهیزات پرداخت که با توجه به این عناوین شغلی می توان دریافت محیط کاری مهندسان سخت افزار در تعمیرگاه های شرکت ها، مراکز تحقیقاتی و تولیدی است.به طور کلی در این گرایش باید علاقه مند به مباحث فنی و کار با ابزار های فنی را داشته باشید.

گرایش نظریه الگوریتم ها

یکی از جدید ترین گرایش های مقطع کارشناسی ارشد کامپیوتر است که اولین بار دانشگاه تهران نسبت به جذب این دانشجویان پرداخت. این گرایش تفاوت زیادی با مهندسی نرم افزار ندارد و هدف از این گرایش بررسی راه حل های مختلف حل مسئله با استفاده از الگوریتم های بهینه تر و سریع تر است. از مهارت هایی که در این رشته لازم است می توان به ریاضیات پیشرفته کامپیوتری، الگورتیم های توزیعی اشاره کرد زیرا دراین گرایش همه چی بر پایه الگورتیم و محاسبات است. به همین دلیل پذیرفته شدن در این گرایش برای دانشجویانی که پیش زمینه نرم افزار دارند راحت تر است.

فارغ التحصیلان گرایش نظریه الگوریتم علوم کامپیوتر می توانند در عناوین شغلی کارشناس پشتیبانی نرم افزار، رمزنگاری داده ها، تحلیل سیستم ها، مدیریت پروژه های نرم افزاری، پژوهشگر کامپیوتر، کارشناس تحلیل نرم افزار، مدیریت امنیت نرم افزار ها، استخدام در موسسات علمی- پژوهشی مشغول به کار شوند.

گسترش کسب و کارهای اینترنتی و نقش موثر فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر

گسترش کسب و کارهای اینترنتی و نقش موثر فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر

البته امروزه با گسترش کسب و کار های اینترنتی و استارت تاپ ها برخی از فارغ التحصیلان این گرایش به دنبال راه اندازی کسب و کار شخصی خود می روند تا با پیاده سازی تصورات ذهنی خود به محصول موردنیاز افراد جامعه، پول به دست بیاورند. اگر به دنبال همچین کار هایی هستید باید علاوه بر مهارت های بالا کمی روی مهارت های فردی و خلاقیت خود سرمایه گذاری کنید.

مسئولیت های دانشمندان رشته علوم کامپیوتر

از آنجا که دانشمندان رایانه فناوری ها و قابلیت های جدیدی را در این زمینه اختراع می کنند، آنها اغلب این پیشرفت ها را برای مشکلات واقعی در طیف گسترده ای از زمینه های دیگر، مانند علم یا تجارت ، اعمال می کنند.

این ممکن است آنها را به همکاری نزدیک با سایر متخصصان مانند مهندسین مستلزم سازد. برخی از این دانشمندان ممکن است در یک حوزه خاص، از جمله برنامه نویسی یا علوم داده، تخصص داشته باشند. به طور کلی ، دانشمندان علوم رایانه ممکن مشئولیت های زیر را داشته باشند.

  • الگوریتم ها را توسعه داده و یا ساده کنند.
  • ایجاد زبان های محاسباتی جدید
  • روش های جدید برای کار با رایانه ها را تعیین کنند.
  • آزمایش سیستم ها و طرح های جدید
  • برای حل مسائل موجود در این زمینه، مدل ها و تئوری ها را توسعه دهند.
  • یافته های ارائه شده به جامعه علمی
  • بهبود عملکرد سخت افزار کامپیوتر
  • بهره وری نرم افزار رایانه یا سخت افزار را افزایش می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *