تاریخ امروز :یکشنبه , 5 جولای 2020
همه چیز درباره رشته مشاوره

همه چیز درباره رشته مشاوره: بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

امروزه به دلیل دغدغه های زندگی و وجود تنش های زیاد، بزرگترین آرزوی هر انسانی زندگی آرام و شیرین است. عنوان شغلی مشاوره برای داوطلبان گروه انسانی بسیار جذاب است. آنها تصور می کنند که در آینده در یک دفتر زیبا با هزاران کارمند خبره مشغول به کار می شوند و آینده شغلی خوبی دارند.

یکسری از دواطلبان فکر می کنند که در علاوه بر تحصیل در یکسری کارگاه ها شرکت می کنند و با گرفتن آن مدراک و گواهینامه ها به عنوان مشاور برتر در یک شرکت استخدام می شوند.

در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته سایت فسفر قصد داریم به طور کامل این رشته را مورد بررسی قرار دهیم و به سوالات زیر پاسخ بدهیم.

مشاوران در واقع چه کاری انجام می دهند؟

چگونه یک مشاور خوب باشم؟

فرصت های شغلی برای مشاوران چگونه است؟

وضعیت ادامه تحصیل و گرایش این رشته چگونه است؟

ماهیت رشته مشاوره

مشاوران وظیفه ارائه مشورت تخصصی به گروه خاصی از افراد از دانش آموزان تا کارمندان یک شرکت را دارند. مشاوران برای به اشتراک گذاشتن تخصص و دانش خود و کمک به مشاغل در دستیابی به اهداف و حل مشکلات نقش زیادی دارند. مشاغل غالباً از مشاوران برای جذب و استخدام نیرو استفاده می کنند تا در هزینه های صرفه جویی کنند.

مشاوران به عنوان شخص جدیدی در شرکت یا سازمان ، وضعیت را از منظر تازه ای مشاهده می کنند. از آنجا که یک مشاور به فرهنگ خاص سازمانی، بررسی همکار یا روحیه، تسلز دارند می توانند به عنوان کاتالیزور تغییر عمل بدهند و روند کار را بهبود دهند.

مشاوران نباید تنها بر دروس دانشگاهی خود تکیه کنند بلکه باید دانش و تجربه خود را در زمینه های گسترده بالا ببرند. با توجه به افزایش شغل مشاور، چشم انداز شغلی خوبی برای این رشته از لحاظ حقوقی دیده می شود. این رشته در مقطه کارشناسی ارشد دارای گرایش های خانواده، شغلی، تحصیلی و توان شغلی است.

معنای واقعی مشاوره کمک به افراد در حل مشکلات و انتقال از وضعیت فعلی خود به حالت دلخواه خود است.

تفاوت مشاوران با روانشناسان

خیلی از داوطلبان فکر می کنند این رشته با رشته روانشناسی مشابه هستند، اما خیر این طور نیست. رشته مشاوره از زیر گروه های تخصصی رشته انسانی است، اما برای ورود به رشته روانشناسی از هر دو رشته تجربی و انسانی هم می شود اقدام کرد.

روانشناسان و مشاوران هر دو متخصص سلامت روان هستند. افراد در هر دو زمینه دارای مجوز دولتی هستند. در حقیقت، آنها اغلب وظایفی مشترک با هم دارند، اما در تحصیلات دانشگاهی و فرصت های شغلی آن ها تقاوت هایی وجود دارد.

تقاوت حیطه کاری مشاوران و روانشناسان

حیطه کاری روانشناسان معمولاً شامل طیف گسترده ای از تست ها از جمله تست های ضریب هوشی و تست های عملکرد عصبی است. روانشناسان ممکن است حتی آزمایشاتی به صورت تلفنی برای بیمارانی انجام دهند. هر دو زمینه رشد و پیشرفت جدی دارند، اما مشاوره سریعتر رشد می کند.

اما معمولاً مشاوران در تست هایی که می توانند انجام دهند بسیار محدودتر هستند. خطوط و تمایزات گاهی اوقات می تواند تار شود. برخی فارغ التحصیلان رشته مشاوره دوره های خارج از تحصیلات دانشگاهی را دنبال می کنند تا بتوانند ارزیابی های روانسنجی را انجام دهند. با این وجود ، آنها ممکن است فقط در شرایط خاص ، فقط به انجام برخی از تست ها محدود شوند. حتی مشاورانی كه در ارزیابی روان سنجی مشغول به كار هستند ، باید توسط روانشناس کنترل شوند.

روانشناسان به احتمال زیاد با افرادی که دارای بیماری روانی جدی هستند همکاری می کنند. آنها آموزش دیده اند تا روان درمانی را با طیف وسیعی از مراجعان انجام دهند. البته روانشناسانی که به صورت خصوصی هستند می توانند تمرکز خود را روی مشاوره انتخاب کنند. روانشناسان بیشتر در تحقیقات شرکت می کنند. برخی از مشاوران تصمیم می گیرند که یک دوره دکترا را دنبال کنند و به این عرصه ها بروند.

توانایی مورد نیاز برای ورود به رشته مشاوره

این رشته نیازمند صبر و حوصله زیاد است. زیرا فردی که به مشاوره رجوع می کند تمایل دارند فرد مشاور به حرف های اون گوش دهد. یک مشاور باید دارای قدرت حل مسئله و مهارت ارتباطی عالی باشد تا در شرایط دشوار بهترین تصمیم را برای فرد بگیرد. یک مشاور علاوه بر مطالعه روزانه در حیطه خود باید به بررسی موضوعات جامعه و نحوه حل آن در طبقات فرهنگی جامعه بپردازد.

به دلیل پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن همه روند های کاری، مشاور باید با حداقل مهارت های نرم افزاری مانند  ICDL آشنا باشد. اگر شما فردی با داشتن روحیات فوق و داوطلب کنکور انسانی هستید، می توانید به رشته مشاوره برای انتخاب رشته خود فکر کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *