تاریخ امروز :یکشنبه , 5 جولای 2020
همه چیز درباره رشته مهندسی مواد( متالوژی)

همه چیز درباره رشته مهندسی مواد: بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه اسباب بازی های Stretch Armstrong می توانند بطور باورنکردنی و بدون شکسته شدن کشیده شوند؟ آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چگونه این پنجره ها را در هواپیماها بسیار سخت و بادوام می کنند؟ خب، دیگر فکر نکنید! رشته مهندسی مواد دارای افراد باهوشی است که یه طراحی این چیزهای شگفت انگیر می پردازند.

افراد علاقمند به رشته مهندسی و ایجاد مواد لازم برای کارکردهای مختلف رشته مهندس مواد را انتخاب می کنند. این مهندسین کامپوزیت های جدیدی ایجاد می کنند یا کاربردهای جدیدی را برای مواد ایجاد می کنند، مانند ساختن نیمه هادی های سیستم های فیبر نوری از سرامیک و فلز. آنها تولید، آزمایش و پردازش مواد برای صنایع تولیدی ، ارتباطی و مهندسی عمران را انجام می دهند.

ماهیت رشته مهندسی مواد

مهندسان مواد از دانش تخصصی خود در مورد مواد مختلف – ساختار شیمیایی، نقص آنها، نقاط قوت، استفاده، کاربرد آنها و قابلیت انعطاف پذیری آنها استفاده می کنند و سپس این کار را برای ایجاد مواد جدید یا تطبیق محصولات موجود اعمال می کنند.

به عنوان یک مهندس در این زمینه، می توانید با انواع مواد کار کنید از پلاستیک، پلیمر و مواد شیمیایی گرفته تا سرامیک، پارچه و لاستیک. مهندسان مواد فرایندهایی را برای ایجاد مواد مورد استفاده در محصولات متنوعی ایجاد می کنند. آنها بسته به مشخصات محصول با موادی مانند پلاستیک و فلزات کار می کنند. مهندسین مواد با موقعیت های شغلی عالی معمولاً دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.

مهندسان مواد ممکن است در درک انواع خاص مواد تخصص داشته باشند. در زیر نمونه هایی به انواع مهندسین مواد اشاره شده است:

مهندسان سرامیک

مواد سرامیکی و فرآیندهای ساخت آنها را به محصولات مفید ، از نازل موشک با درجه حرارت بالا گرفته تا شیشه برای صفحه نمایش صفحه تخت LCD توسعه می دهند.

مهندسان کامپوزیت ها

موادی را با خاصیت خاص و مهندسی شده برای کاربردهای هواپیما ، اتومبیل و محصولات مرتبط تولید می کنند.

مهندسان متالورژی

متخصص در فلزات ، مانند فولاد و آلومینیوم هستند که معمولاً به صورت آلیاژی همراه با افزودنی های دیگر عناصر برای تأمین خواص خاص هستند.

مهندسان پلاستیک

پلاستیک های جدید ، معروف به پلیمر را برای کاربردهای جدید تولید و آزمایش می کنند.

مهندسان پردازش نیمه هادی

از اصول علوم و مهندسی مواد استفاده می کنند تا مواد میکروالکترونیکی جدید را برای محاسبات ، سنجش و کاربردهای مرتبط تهیه کنند.

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته مهندسی مواد

کارفرمایان مختلف صلاحیت های مختلفی را برای استخدام در اولویت قرار می دهند، بنابراین، اگر

شما متقاضی کار برای چند شرکت مختلف هستید، نباید یک رزومه یکسان برای همه ارسال کنید.

 • مهارت های اصلی مهندسین مواد
 • دانش علمی و فنی صوتی
 • مهارت های تحلیلی
 • اعتماد به نفس
 • مهارتهای رهبری
 • مهارتهای سازمانی مؤثر
 • مهارت های ارتباطی و بین فردی
 • آگاهی تجاری
 • توجه به جزئیات
 • مهارت های کار تیم

گرایش های مهندسی مواد در مقطع کارشناسی

این رشته در مقطع کارشناسی دارای 2 گرایش مهندسی متالورژی و سرامیک است.

گرایش مهندسی متالورژی

مهندسان متالورژی روش های پردازش فلزات و تبدیل آنها به محصولات مفید را توسعه می دهند. متالورژی ، علم فلزات ، یکی از  شاخه های علوم مواد است. علوم دیگر مواد شامل متالورژی فیزیکی، سرامیک و شیمی پلیمر یا پلاستیک است. مهندسان متالورژی ، زیرمجموعه ای از مهندسان مواد، در درجه اول در مناطق صنعتی به ویژه در صنایع آهن و فولاد فعالیت می کنند. برخی با فلزات دیگر مانند آلومینیوم یا مس کار می کنند.

مهندسان متالورژی همچنین در صنایعی مشغول تولید ماشین آلات و سایر محصولات با استفاده از فلز مانند خودرو و تجهیزات برقی هستند. برخی برای آژانس های دولتی یا کالج ها و دانشگاه ها کار می کنند. مهندسان متالورژی از تجهیزات پیچیده ای استفاده می کنند، از جمله میکروسکوپ های الکترونی ، دستگاه های اشعه ایکس و طیف نگاری. آنها از آخرین یافته های علمی و فناوری در کار خود استفاده می کنند. مهندسان متالورژی اغلب توسط تکنسین های متالورژی کمک می شوند.

مهارت هایی برای رشته مهندسی متالورژی

یک متالوژیست باید برای موفقیت در این حرفه مهارت هایی مانند نوآوری، آگاهی تجاری، سازماندهی، مهارت های بین فردی ، مهارت های حل مسئله، مهارتهای ارتباطی، مهارت های کار تیمی، مهارت های IT خوب و مهارتهای تحلیلی داشته باشد. از دیگر مهارت های یک مهندس متالورژی میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • توانایی ریاضی و علمی
 • دانش کاملی از روشهای علمی
 • قادر به تفکر منطقی و تحلیلی
 • قضاوت خوب و عقل سلیم
 • خلاق ، مبتکر و دارای نگرش پذیرش نسبت به تغییر
 • روابط بین فردی خوب و توانایی رهبری
 • دانش کامپیوتری
 • خودمحور ، با انگیزه و برخی علاقه به امور مالی

معرفی گرایش های مهندسی مواد متالورژی

رشته متالورژی دارای سه گرایش متالورژی استخراج و متالورژی صنعتی است. متالورژی استخراج شامل جداسازی یا استخراج فلزات از سنگ معدن است. سنگ معدن مخلوط فلزات و مواد دیگر هستند. پس از استخراج سنگ معدن ، مراحل زیادی برای استخراج فلز و پالایش آن به شکلی نسبتاً خالص مورد نیاز است. مهندسان متالورژی فرآیندهای جدا شده فلزات از سنگ معدن خود را طراحی و نظارت می کنند. آنها معمولاً در مراحل اولیه فرآیند استخراج با مهندسان معدن همکاری می کنند. پس از جدا شدن ترکیبات فلزی از سنگ و سایر مواد زاید، مهندسان متالورژی می توانند از تعدادی فرآیند مختلف برای پالایش فلزات استفاده کنند.

فرصت های شغلی برای مهندسی متالورژی

مهندسان متالورژی درگیر کار استخراج در آزمایشگاه ها، کارخانه های تصفیه سنگ ، پالایشگاه ها و کارخانه های فلزی هستند. آنها نگران هستند تا راه های جدید و بهتری برای جداسازی مقادیر نسبتاً کمی فلز از مقادیر زیادی سنگ زباله پیدا کنند. آنها باید تأثیراتی را که فرایند بر محیط زیست ، صرفه جویی در مصرف انرژی و دفع مناسب سنگ زباله در نظر گرفته است ، در نظر بگیرند.

متالورژی فیزیکی مطالعه ساختار و خصوصیات بدنی فلزات و آلیاژها است. این همچنین شامل بسیاری از فرآیندهای مورد استفاده برای تبدیل فلز تصفیه شده به یک محصول نهایی است. بیشتر فلزات به شکل خالص خود مفید نیستند. آنها باید در آلیاژها یا مخلوط های یک فلز و یک یا چند عنصر دیگر ساخته شوند.

فولاد نمونه ای از آلیاژ است. این ماده از آهن و مقادیر کمی از کربن و سایر عناصر ساخته شده است. مس و روی به ترکیب به شکل آلیاژ دیگر، برنج. دانشمندان و مهندسان متالورژی در متالورژی فیزیکی کار می کنند تا آلیاژهای جدیدی را برای رفع نیازهای زیادی بکار گیرند. این آلیاژها شامل محافظت در برابر اشعه برای راکتورهای هسته ای، فولاد سبک اما با استحکام بالا برای بدنه خودرو و فلزات ویژه مورد استفاده در تجهیزات الکترونیکی است.

مهندسان متالورژی فیزیکی فرآیندهای تولیدی را توسعه می دهند که شامل ذوب، ریخته گری، آلیاژ، نورد و جوشکاری می باشد. آنها فرآیندهای تولید کالاهایی مانند فولاد سازه ، سیم یا ورق آلومینیوم را طراحی و نظارت می کنند. گاهی اوقات آنها در فرآیندهای است که استفاده از این محصولات فلزی در تولید سایر محصولات به پایان رسید است. متالورژی های فیزیکی اغلب در آزمایشگاه ها یا کارخانه های تولیدی کار می کنند.

فرصت های شغلی برای مهندسان مواد

مهندسان مواد برای تولید این مواد، مواد جدید و فناوری پردازش را طراحی و ایجاد می کنند. وظایف شغلی شامل تجزیه و تحلیل مواد و داده ها، انجام تست ها، عیب یابی، نظارت بر عملکرد ، بیمه کنترل کیفیت و ایجاد اسناد است.

مهندسان مواد ممکن است مسئول ایجاد روش های جدید آزمایش، آموزش تکنسین ها و کارگران آزمایشگاه ، نگهداری موجودی ها و سفارش لوازم باشند. مهندسان همچنین باید بر اساس استانداردهای صنعت، مقررات دولتی و تحولات جدید در حوزه خود به روز باشند

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *