تاریخ امروز :یکشنبه , 5 جولای 2020
همه چیز درباره رشته مهندسی هوافضا

همه چیز درباره رشته مهندسی هوافضا : بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

اگر به طراحی و ساخت ماشین های مجهز به پرواز علاقه دارید، حرفه مهندسی هوافضا برای شما مناسب است. یک مهندس هوافضا طراحی، آزمایش و مدیریت هواپیما، فضاپیما، ماهواره و موشک را کنترل می کند. آنها همچنین نمونه های اولیه را آزمایش می کنند تا از عملکرد صحیح آنها مطابق طراحی استفاده کنند و فناوری های جدیدی را توسعه دهند که در سیستم های اکتشافی، حمل و نقل هوایی و دفاعی مورد استفاده قرار گیرد.

ماهیت رشته مهندسی هوافضا

مهندسان هوافضا می توانند در نوع خاصی از محصولات هوا فضا مانند موشک و موشک، هواپیماهای جنگنده نظامی، فضاپیما، هلیکوپتر یا هواپیماهای تجاری تخصص پیدا کنند. یا ممکن است آنها تخصص خود را در زمینه های خاص، مانند ابزار دقیق و ارتباطی، پیمایش و کنترل، طراحی ساختاری، راهنمایی یا روش های تولید انتخاب کنند. آنها بیشتر در زمینه تجزیه و تحلیل و طراحی، ساخت، صنایعی که تحقیق و توسعه را انجام می دهند فعالیت می کنند.

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته مهندسی هوافضا

مهندسان هوافضا باید نسبت به کار کردن با ابزار و ماشین آلات علاقه داشته باشد. مهندسان هوافضا همچنین باید دارای خصوصیات خاص زیر باشند:

مهارت های تحلیلی

مهندسان هوافضا می توانند عناصر طراحی را شناسایی كنند كه ممكن است الزامات آنها را برآورده نكند و سپس برای بهبود كارایی خود باید گزینه های دیگری را تدوین كنند.

مهارت های شغلی

بخش عمده ای از کارهایی که مهندسان هوافضا انجام می دهند شامل رعایت استانداردها است. رعایت این استانداردها غالباً مستلزم آگاهی از شیوه های استاندارد تجاری و همچنین آگاهی از قانون تجارت است.

مهارت های تفکر انتقادی

مهندسان هوافضا باید بتوانند دریابند که چرا یک طراحی خاص کار نمی کند. آنها باید بتوانند سؤال درست را بپرسند، سپس یک پاسخ قابل قبول پیدا کنند.

مهارت های ریاضی

مهندسان هوافضا از اصول حسابگري، مثلثات و ساير موضوعات پيشرفته در رياضي براي تحليل ، طراحي و عيب يابي در كار خود استفاده مي كنند.

مهارت های نوشتن

مهندسان هوافضا باید بتوانند مقالاتی را بنویسند که به روشنی طرح هایشان را توضیح دهد و مستنداتی را برای مرجع آینده ایجاد کند.

بازار کار و آینده شغلی رشته مهندسی هوافضا در ایران

مهندسان هوافضا طراحی، تجزیه و تحلیل، آزمایش، عیب یابی و توسعه فناوری پیشرفته در سیستم های دفاعی، فضاپیما و هواپیمایی. آنها استانداردهای مربوط به فرآیندهای کنترل کیفیت و طراحی را تدوین می کنند، موضوعاتی را برای محصولاتی که به درستی کار نمی کنند، شناسایی می کنند و راه حل هایی برای رفع این مشکلات پیدا کنند.

آنها می توانند در زمینه طراحی انواع مختلف محصولات هوافضا مانند هواپیما و هلیکوپترهای تجاری و نظامی، هواپیماهای بدون سرنشین یا خودکار، فضاپیما از جمله وسایل نقلیه پرتاب و ماهواره و موشك های نظامی و موشك تخصص یابند.

آنها اغلب در یک یا چند زمینه مرتبط متخصص می شوند: آیرودینامیک ، ترمودینامیک ، مکانیک آسمانی ، مکانیک پرواز ، پیشران ، آکوستیک و سیستم های هدایت و کنترل.

وظایف و مسئولیت های مهندسان هوافضا:

 • ارزیابی پیشنهادها و الزامات طراحی
 • تعیین می کنند که آیا پروژه ها از نظر فنی و اقتصادی امکان پذیر هستند.
 • انجام تحقیقات نظری و عملی
 • طرح ها را برای تأیید اینکه محصولات با اصول مهندسی مطابقت دارند ارزیابی می کنند.
 • اطمینان حاصل می کنند که طرح ها نیاز مشتری را برآورده می کنند یا خیر.
 • روش های طراحی، ساخت و آزمایش را مستقیم، هماهنگ، تولید و پیاده سازی می کنند.
 • اندازه گیری و بهبود عملکرد هواپیماها، سیستم ها و قطعات
 • در مونتاژ هواپیما کمک می کنند.
 • آزمایش، ارزیابی، اصلاح و آزمایش مجدد محصولات
 • تعیین می کنند که آیا پروژه های پیشنهادی منجر به هواپیما و قطعات ایمن می شوند.
 • اطمینان حاصل می کنند که پروژه ها استانداردهای کیفیت را رعایت می کنند یا خیر.
 • محصولات ناقص یا آسیب دیده را بررسی می کنند.
 • شناسایی منابع مشکلات و راه حل های ممکن
 • ارائه گزارش ها ، کتابچه ها و اسناد
 • ارائه مشاوره فنی
 • تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها

مهندسان هوافضا می توانند دانش خود را در هر بخشی از فرآیند مهندسی به کار گیرند: طراحی، تجزیه و تحلیل، ادغام، آزمایش، استقرار یا نگهداری. آنها همچنین می توانند در زمینه های تجزیه و تحلیل مانند: طراحی مکانیکی / ساختاری، دینامیک، برنامه نویسی و الکترونیک مطالعه و تحقیق داشته باشند.

فرصت های شغلی برای مهندسان هوافضا

مهندسین هوافضا معمولاً برای مهندسی پروژه، مهندسی سیستم و نقش های شغلی مناسب هستند. مهندسان هوافضا در صنایعی کار می کنند که در آن مهندسین هواپیما، موشک، سیستم هایی برای دفاع ملی یا فضاپیما طراحی می کنند. آنها در درجه اول برای شرکت هایی که در زمینه تولید، تجزیه و تحلیل و طراحی، تحقیق و توسعه فعالیت دارند، فعالیت می کنند.

مهندسان هوافضا اکنون بیشتر وقت خود را در یک محیط اداری نسبت به گذشته می گذرانند، زیرا طراحی مدرن هواپیما نیاز به استفاده از تجهیزات پیشرفته رایانه ای و ابزارهای طراحی نرم افزار، مدل سازی و شبیه سازی برای تست ها ارزیابی و آموزش دارد. مهندسان هوافضا با سایر متخصصان مانند مهندسان رشته مکانیک درگیر در طراحی و ساخت هواپیما، فضاپیما و اجزای آنها همکاری می کنند. زیرا این رشته دروس مشترکی با رشته مهندسی مکانیک دارد. بنابراین، آنها باید بتوانند به خوبی ارتباط برقرار کنند، کار را به وظایف قابل کنترل تقسیم کنند و با دیگران در جهت یک هدف مشترک کار کنند.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *