تاریخ امروز :یکشنبه , 5 جولای 2020
همه چیزدرباره رشته اتاق عمل

همه چیز درباره رشته اتاق عمل (تکنسین اتاق عمل) : بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

یکی دیگر از رشته های محبوب و پیراپزشکی تجربی، رشته اتاق عمل است. در واقع تکنسین های اتاق عمل با آماده سازی اتاق برای بیمار، نظارت بر ویتامین های بیمار و تمیز کردن بعد از اتمام عمل به تیم عامل کمک می کنند. برای آگاهی بیشتر درباره این رشته و گرایش های این رشته در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا، بازار کار در ایران و دنیا، در آمد و حقوق این رشته در ایران و دنیا این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

ماهیت رشته اتاق عمل

تکنسین های اتاق عمل یا تکنسین های جراحی به پزشکان و بیماران در طی مراحل جراحی کمک می کنند. اکثر این متخصصان در یک بیمارستان کار می کنند. کسانی که مایل به ادامه کار در زمینه های حمایتی هستند می توانند چندین مدرک آموزشی خارج از تحصیلات خود دریافت کنند تا مهارت های خود را برای کمک حرفه ای تر به تیم بهداشتی و درمانی ارتقاء بخشند. دانشجویان اتاق عمل در دوران تحصیل خود با مباحثی مانند تکنولوژی های جدید و اصول جدید اتاق عمل آشنا می شوند.

توانایی های مودرنیاز برای ورود به رشته اتاق عمل

اولین قدم برای انتخاب و تحصیل در این رشته، داشتن روحیه کار در اتاق عمل و مشاهده جراحی ها، خون و … است و فرد نباید ترسی برای روبرو شدن با این موارد را داشته باشد. شرط دوم که برای همه کادردرمانی نیاز است، حس مسئولیت پذیری است زیرا تکنسین اتاق عمل مسئولیت سنگینی را بر عهده دارد و باید میزان اشتباه دراین حرفه صفر درصد باشد زیرا با جان افراد درارتباط است و در صورت بروز خطا، جبران سنگینی برایش در نظر گرفته می شود. یک تکنسین اتاق عمل باید علاوه بر روحیه صبوری، شخصیتی بسیار آرام و دلپذیر داشته باشد تا بتواند ارتباط کلامی و نوشتاری خوبی را با بیمار و تیم درمان داشته باشد.

فرد باید توانایی کار به عنوان بخشی از تیم و همچنین در صورت لزوم را به طور مستقل داشته باشد. تکنسین اتاق عمل دید مثبتی داشته و مشتاق یادگیری باشد. همچنین به دلیل طولانی بودن زمان برخی از جراحی ها، تکنسین اتاق عمل یا کاردان فنی جراحی باید انگیزه و توان جسمی بالایی داشته باشد تا به خوبی زمان عمل طی شود.

از دیگر مهارت های تکنسین اتاق عمل می توان به مهارت ارزیابی بیمار، مهارت انجام احیای قلبی/ ریوی ، مهارت بررسی و کنترل تجهیزات اتاق عمل (قبل از انجام عمل)، مهارت در اولویت‌بندی مسائل در شرایط اورژانس و پراسترس، مهارت استفاده از اصول صحیح وضعیت دادن به بیمار، مهارت آماده‌سازی محیط اتاق عمل با تکنیک‌های آسپتیک اشاره کرد.

بازار کار و آینده شغلی رشته اتاق عمل درایران

تکنسین های اتاق عمل مسئولیت اطمینان از استریل و در دسترس بودن تجهیزات مناسب را بر عهده دارند، بیماران را برای انجام مراحل عمل آماده می کنند و به تیم ها کمک می کنند. این حرفه نیاز به نظارت جراحان ، پرستاران حرفه ای یا سایر اعضای تیم جراحی دارد. تکنسین ها به طور معمول 40 ساعت در هفته کار می کنند، اما در صورت بروز اضطراری نیاز به دسترسی یا تماس تلفنی هستند.

تکنسینان اتاق عمل بسیاری از وظایف را قبل ، حین و بعد از عمل جراحی انجام می دهند. آنها ممکن است اتاق عمل را تنظیم و استریل کنند، ابزار لازم برای جراحی را تهیه کرده و تجهیزات جراحی را تهیه کنند. برخی از تکنسین ها نمونه ها را برای آزمایش و آزمایش به آزمایشگاه های بیمارستان تحویل می دهند یا علائم حیاتی بیماران را در حین عمل مشاهده می کنند. پس از عمل ، تکنسین ها می توانند بیماران را به اتاق بهبودی منتقل کنند، اتاق عمل را تمیز کرده و مواد را مجدداً باز کنند.

یک تکنسین اتاق عمل از وظایف زیر برخوردار است:

  • کمک به تیم جراحی، به عنوان مثال سازماندهی وسایل، آگاهی از موجودی تجهیزات جراحی، ارائه وسایل به پزشک یا جراح مسئول در صورت درخواست
  • کمک به حفظ تمیزی محیط قبل، حین و بعد از عمل برای تیم جراح و همچنین بیمار.
  • تکنسین اتاق عمل قبل از عمل باید در تهیه لباس و ماسک های تیم جراحی کمک کند.
  • آشنا با روش های استاندارد
  • بعد از عمل بیمار را از اتاق عمل به اتاق بهبودی آماده منتقل میکند.
  • باید بتواند سوابق بیمار را به طور دقیق و سازمان یافته حفظ کند.
  • امکان شناسایی و تهیه سوابق بیمار و جزئیات جراحی و همچنین فرم رضایت نامه قبل از عمل.

فرصت های شغلی تکنسینان اتاق عمل

همانطور که از نام این رشته می توان متوجه شد، محیط کاری این فارغ التحصیلان در بیمارستان ها و مراکز جراحی است. در حالت استاندارد برای هر اتاق عمل باید یک ORT وجود داشته باشد. تکنسینان اتاق عمل ممکن است روزانه در چند غمل جراحی شرکت کند.

اما برخی از این افراد به دلیل علاقه یا شرایط دیگر در بخش های دیگر از مراکز خدمات درمانی مانند اورژانس، اتاق ریکاوری، مراکز آندوسکوپی، رادیولوژی و …. مشغول به کار می شوند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *