تاریخ امروز :یکشنبه , 5 جولای 2020
همه چیز درباره رشته مهندسی خودرو

همه چیز درباره رشته مهندسی خودرو: بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

اگر عاشق کار بر روی اتومبیل هستید و روحیه ابتکاری بودن دارید، رشته مهندسی خودرو برای شما مناسب است. کار کردن بر روی ماشین تنها برای سرگرمی نیست و تحصیل در رشته مهندسی خودرو برای شما موقعیت شغلی خوبی را به همراه داشته باشد.

ماهیت رشته مهندسی خودرو

کار در صنعت مهندسی خودرو بسیار ارزشمند است. وسایل نقلیه بخش اصلی جامعه امروز است و طراحی و ساخت وسایل نقلیه جدید می تواند تفاوت بزرگی در جهان ایجاد کند. مهندسی خودرو می تواند چیزی غیر از کار باشد تا اهداف را برآورده سازد، این رشته می تواند یک حرفه شایسته و چالش برانگیز باشد. مهندسی خودرو ترکیبی از علم مکانیک ، برق و مواد است. مهندسان این رشته می توانند وسایل نقلیه جدیدی را طراحی کرده و یا به دنبال راه هایی برای بهبود فناوری موجود در مهندسی خودرو باشند.

مزایای تحصیل در رشته مهندسی خودرو

این مهندسان تأثیر بزرگی در جهت گیری صنعت خودرو در آینده دارند. می توان تغییراتی را در یک طرح یا فرآیند ایجاد کرد و دانست که تأثیر آن بسیار زیاد است. و پس از اتمام یک پروژه ، این مهندسان می توانند تغییراتی در چیزهای جدید و حتی جالب تر ایجاد کنند.

علاوه بر این ، این رشته صنعتی است که پیش نیازهای خود را تغییر می دهد. با وجود همه فن آوری های مختلف امروز مانند هوش مصنوعی و واقعیت مجازی، افراد با سابقه غیر مهندسی در صنعت مهندسی خودرو مشغول یافتن شغل هستند.

این زمان بسیار خوبی است که افراد با سوابق غیر مهندسی شانس خود را برای تأثیرگذاری بر صنعت خودرو داشته باشند. و از آنجا که صنعت در حال تغییر است ، شغل های بیشتر و بیشتری در دسترس است. از این گذشته ، وسایل نقلیه جز چیز هایی نیستند که تمام شوند و دیگر تولید نشوند، بنابراین امنیت شغلی این حرفه بالا است.

توانایی های مورد نیاز برای ورود به رشته مهندسی خودرو

خیلی از داوطلبان کنکور، به ویژه داوطلبان کنکور رشته ریاضی برای وارد شدن به هر رشته در ابتدا سعی می کنند تمام جوانب آن رشته را بسنجند، تا ببیند آیا آن رشته برای آنها مناسب است یا خیر. رشته مهندسی خودرو یک رشته ای است که اغلب فعالیت های آن عملی است و فرد در طی روز باید وسایل فیزیک و ابزار کار کند. علاوه بر این موارد باید روحیه انگیزه دادن به دیگران را هم داشته باید زیرا این حرفه به صورت گروهی است.

حال برای ارزیابی خودتان در رابطه با پتانسیل تبدیل شدن به یک مهندس خودرو، سؤالات زیر را از خود بپرسید:

  • آیا به وسایل نقلیه موتوری علاقه دارید و چگونه کار می کنند؟
  • آیا شما قادر به حل مشکل هستید؟
  • آیا شما با دیگران ارتباط خوبی برقرار می کنید و در یک محیط تیمی مفید کار می کنید؟
  • آیا راحت دیگران را به دیگران هدایت و انگیزه می دهید؟
  • آیا شما قادر به انجام چند کار و رعایت اولویت هستید؟
  • آیا شما مایل به یادگیری مداوم چیزهای جدید هستید؟

اگر به این سؤال ها “بله” پاسخ داده اید ، و در ریاضی پابه قوی دارید، باید دنبال حرفه ای در رشته مهندسی خودرو باشید.

وظایف مهندسان خودرو

مهندسان خودرو در جنبه های مختلف تولید خودرو درگیر هستند. آنها می توانند در طراحی و فرآیندهای تولید، توزیع و فروش کمک کنند. برخی از مهندسان خودرو نیز ممکن است در مراقبت های پس از فروش وسایل نقلیه مانند انجام تعمیرات یا انجام بازرسی ها شرکت کنند. صنعت مهندسی خودرو شامل کار بر روی کارهای داخلی و خارج از وسایل نقلیه به ویژه نرم افزاری است که در وسایل نقلیه مدرن موجود است.

کسی که به مهندسی خودرو علاقه دارد باید به جزئیات، انگیزه ای برای نوآوری ، مهارت های ارتباطی و مهارت های حل مسئله توجه زیادی داشته باشد. این شغل یک شخص را ملزم به تحقق مهلت های سخت می کند ، بنابراین جاه طلبی یک امر ضروری است. مهندسان خودرو مسئولیت های مختلف زیادی دارند ، که قطعاً کار را جالب می کند.

فرصت های شغلی  برای مهندسان خودرو

مانند اکثر شغل ها ، فقط یک مسیر شغلی برای مهندس خودرو وجود ندارد. بسیاری از افراد این زمینه برای تولیدکنندگان وسایل نقلیه کار می کنند ، اما گزینه های دیگر می تواند شامل تولید کنندگان تایر، امکانات تحقیقاتی و حتی مشاغل خصوصی یا تخصصی طراحی خودرو باشد.

برخی از مهندسان خودرو ممکن است برای یافتن هدایت خودرو و مطالعه بازار به سراغ بازاریابی و فروش بروند ، یا می توانند در نهایت کار خود را انجام دهند و کارهای پیمانکاری را انجام دهند. در حالی که مهندسان خودرو می توانند ژنرال باشند و در هر جنبه ای از طراحی و ساخت وسایل نقلیه کار کنند ، چند فرصت شعلی خاص شامل تحقیق و توسعه ، طراحی خودرو ، تست قطعات ، ساخت ، تعمیر و نگهداری و فروش است.

ممکن است شخصی در مهندسی پروژه یا مدیریت شروع به کار کند و به سمت برنامه ریزی تجارت حرکت کند. مسیرهای شغلی در این زمینه واقعاً بی پایان است ، که بخش بزرگی از کاری است که مهندسی خودرو را برای افراد در هر سنی و سطح مهارت بسیار جذاب می کند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *