تاریخ امروز :دوشنبه , 2 آگوست 2021
Academic field of Computer Engineering

رشته مهندسی کامپیوتر: بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

یک مهندس کامپیوتر با توسعه و طراحی دستگاه های حافظه ، پردازنده ها ، برد مدار و شبکه ها ، قطعات و سیستم های رایانه را آزمایش می کند. رشته مهندسی کامپیوتر یک رشته پرطرفدار بین گروه ریاضی است، اما امکان وارد شدن به این رشته از طریق هنرستان هم می باشد.

ماهیت رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر به عنوان رشته ای معرفی شده است که مظهر علم و فناوری طراحی، ساخت ، اجرای و نگهداری نرم افزارها و قطعات سخت افزاری سیستم های رایانه ای مدرن و تجهیزات کنترل شده کامپیوتر است. مهندسان کامپیوتر مسائلی را که در سخت افزار رایانه و کمک به پیشرفت فناوری رایانه رخ می دهد حل می کنند. این رشته در کشور ما و در خارج از کشور بسیار حائز اهمیت است. این رشته دارای 2 گرایش مهندسی نرم افزار و سخت افزار است. برخی از دانشجویان مهندسی ضمن کسب مدرک  دانشگاهی خود در یک دوره کارآموزی شرکت می کنند تا بتوانند پس از فارغ التحصیلی  برای کسب تجربه کار کنند.

چه تفاوتی بین رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر وجود دارد؟

برای این سؤالات پاسخ های فلسفی و عملی نیز وجود دارد. هم مهندسی کامپیوتر و هم علوم کامپیوتر، استفاده از رایانه دیجیتال را به عنوان ابزاری که بیشترین تکنولوژی مدرن را ممکن می سازد و همپوشانی بین این دو زمینه قابل توجه است ، مطالعه می کنند. هر دو رشته به بررسی عملکرد داخلی رایانه ها و سخت افزار مطالعه و همچنین جنبه های نرم افزاری سیستم های رایانه ای می پردازند. دانشجویان رشته های علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق همه برنامه نویسی و عملکرد اساسی کامپیوتر را مطالعه می کنند.

برنامه های مهندسی کامپیوتر تا حد زیادی در بخش های مهندسی قوی توسعه یافته اند. مهندسی کامپیوتر بر جنبه های عملی توسعه و استفاده از رایانه ها تمرکز دارد.  مهندسان کامپیوتر سخت افزارها را می سازند در حالی که دانشمندان علوم کامپیوتر به طور کلی چنین کاری نمی کنند. با این حال ، دانشمندان کامپیوتر مطمئناً از سخت افزار برای تحلیل عملکرد سیستم های رایانه و تعامل با مهندسین سخت افزار به اندازه کافی می دانند. دانشمندان  علوم کامپیوتر در مورد تئوری اساسی محاسبات ، زبانهای برنامه نویسی و سیستم عاملها اطلاعات بیشتری دارند.

برنامه نویسی تخصص کدام مهندس است؟

در حالی که مهندسان کامپیوتر اغلب به عنوان برنامه نویس کار می کنند، اکثر برنامه های سطح سیستم مانند زبان های برنامه نویسی و سیستم عامل ها توسط دانشمندان رایانه یا همان متخصصان علوم کامپیوتر طراحی می شوند. با این حال، مهندسان کامپیوتر معمولاً برنامه هایی را برای سیستم های مبتنی بر رایانه می نویسند.

از آنجا که مهندسی کاربرد اصول علوم پایه برای حل مشکلات در محدودیت هاست (یعنی ساخت وسایل!) ، مهندسی کامپیوتر مهندسی کاربردی در رایانه ها و سیستم های مبتنی بر رایانه است. به عبارت دیگر ، مهندسان کامپیوتر، دستگاه هایی مانند رایانه های شخصی ، ایستگاه های کاری و ابر رایانه ها را می سازند. آنها همچنین سیستم های مبتنی بر رایانه مانند سیستم های موجود در اتومبیل ها ، هواپیماها ، وسایل الکترونیکی ، تلفن ها، شبکه های ارتباطی و بسیاری از محصولات دیگر را می سازند. مهندسان کامپیوتر معمولاً نه تنها سخت افزار بلکه بسیاری از نرم افزارها را در سیستم های مبتنی بر رایانه طراحی می کنند.

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسان کامپیوتر در حل مسئله پیچیده مهارت دارند، از جمله توانایی های دیگر، در زمینه حل مسئله پیچیده، صحبت کردن با دیگران، شنیدن فعال، تصمیم گیری و تحلیل عملکرد است. آنها اطلاعات را به صورت منظم، از طریق تلفن، به صورت حضوری یا از طریق ایمیل به سرپرستان، زیردستان یا افراد دیگر به شما اطلاع می دهند. آنها در خلاقیت هنری و ایده هایی که به توسعه یا طراحی یک پروژه کمک می کند، کمک می کنند. بسیاری از مهندسان کامپیوتر در آزمایشگاه های تحقیقاتی کار می کنند و این شغل را آزمایش می کند و مدل های رایانه ای می سازد. این بنگاه ها اکثراً دفاتر تولید و یا آزمایشگاه های پیشرفته هستند.

معرفی دروس رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی

دروس مشترک بین گرایش های مختلف رشته کامپیوتر

مبانی‌ کامپیوتر و برنامه‌سازی‌، فیزیک‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، آمار و احتمالات‌ مهندسی‌، ریاضی‌، ریاضی‌ مهندسی‌، آزمایشگاه‌ کامپیوتر، برنامه‌سازی‌ پیشرفته‌، ساختمان‌های‌ گسسته‌، مدارهای‌ الکتریکی‌، ساختمان‌ داده‌ها، مدارهای‌ منطقی‌، مدارهای‌ الکترونیکی‌، طراحی‌ الگوریتم‌ها، زبان‌ ماشین‌ و برنامه‌سازی‌ سیستم‌، ریز پردازنده‌، طراحی‌ و پیاده‌سازی‌ زبان‌های‌ برنامه‌سازی‌، معماری‌کامپیوتر، سیستم‌های‌ عامل‌، شبکه‌های‌ کامپیوتری‌، کارگاه‌ عمومی‌.

معرفی گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع لیسانس

مدت زمان تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی به صورت پیوسته 4 سال است. دانش آموزانی که قصد دارند از هنرستان وارد این رشته شوند، به صورت ناپیوسته باید تحصیل کنند. دانشجویان ناپیوسته بعد از قبول شدن درکنکور وارد مقطع کاردانی می شود و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باید کنکور بدهند. البته در صورت ارائه این رشته در دانشگاه مقطع کاردانی و معدل بالا بدون کنکور می توانید در همان دانشگاه درس بخوانید. رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای 2 گرایش نرم افزار و سخت افزار است.

گرایش نرم افزار در مقطع کارشناسی

بیشتر دانشجویان به این گرایش علاقه دارند. تا نرم افزاری روی کامپیوتر نصب نباشد، سخت افزار کار نمی کند. درواقع برنامه ها و نرم افزار های سیستمی هستند که به سیستم فرمان می دهند، چه کاری باید انجام دهد. مهندسان این گرایش در دوران تحصیل با انواع زیان های برنامه نویسی، طراحی انواع الگوریتم ها و سیستم عامل ها آشنا می شوند.

دروس تخصصی گرایش نرم افزار

 • اصول‌ طراحی‌ پایگاه‌ داده‌ها
 • مهندسی‌ نرم‌افزار
 • ذخیره‌ و بازیابی‌ اطلاعات‌
 • تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌ها
 • اصول‌ طراحی‌ و ساخت‌ کامپایلرها
 • شبیه‌سازی‌ کامپیوتری‌
 • پروژه‌ آزمایشگاه‌ سیستم‌ عامل‌
 • پروژه‌ آزمایشگاه‌ پایگاه‌ داده‌ها
 • پروژه‌ نرم‌افزار
 • کارآموزی‌

گرایش سخت افزار در مقطع کارشناسی

این گرایش بیشتر در بین دانشجویان پسر طرفدار دارد. البته دخترانی هم هستند که به این رشته علاقه دارند، اما تعدادشان محدود تر است. به اجزای فیزیکی کامپیوتر مانند صفحه نمایش، موس، صفحه کلید، دیسک، سخت افزار می گویند. مهندسان سخت افزار در مقطع کارشناسی با مباحثی مانند شبکه های کامپیوتری، طراحی سخت افزاری و کنترل سخت افزاری آشنا می شوند.

دروس تخصصی گرایش سخت افزار

 • انتقال‌ داده‌ها
 • سیگنال‌ها و سیستم‌ها
 • سیستم‌های‌ کنترل‌ خطی‌
 • مدارهای‌ الکتریکی‌
 • طراحی‌ سیستم‌های‌ VLSI
 • الکترونیک‌ دیجیتال‌
 • کارآموزی‌
گرایش سخت افزار در مقطع کارشناسی

گرایش سخت افزار در مقطع کارشناسی

معرفی گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد

این رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد دارای 7 گرایش است. از جمله گرایش های این رشته در ارشد می توان به شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، هوش مصنوعی و رباتیکز، معماری سیتم های کامپیوتری، نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده اشاره کرد.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل در این رشته در ایران تا مقطع دکترا وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی رشته مهندسی کامپیوتر در ایران

امروزه در هر کسب وکاری به یک مهندس کامپیوتر، به ویژه مهندس نرم افزار نیاز است. پیشرفت جامعه و دیجیتالی شدن کسب و کار ها، استفاده گسترده از اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، از عواملی است که سبب افزایش بازار کار و فرصت های شغلی برای این حرفه شده است. یک مهندس کامپیوتر در صورت داشتن مهارت های موردنیاز بازار کار، قبل از فارغ التحصیلی هم حتی می تواند شاغل باشد. این رشته دارای آینده شغلی مطمئنی است. یک مهندس کامپیوتر در صورت داشتن علاقه و پشتکار کافی، بدن هیچ تجهیزات خاصی می تواند شاغل شود و درآمد خوبی داشته باشد.

مهندسان کامپیوتر چه کارهایی می کنند؟

یک مهندس رایانه از مدل ها استفاده می کند که با شبیه سازی رایانه ساخته می شوند تا نمونه های اولیه محصول را آزمایش ، ساخت و اصلاح کنند. آنها لوازم جانبی و سخت افزار رایانه ، ریزپردازنده ها ، مدارهای یکپارچه سفارشی یا درایوهای دیسک را توسعه و طراحی می کنند. یک مهندس کامپیوتر عملکرد تجهیزات را به یک سیستم عامل نظارت می کند و هرگونه تنظیم یا اصلاح لازم را برای مطابقت با مشخصات مطابقت می دهد. آنها در پیشرفت های فعلی در فناوری رایانه به روز هستند و دانش جدیدی را در مورد شغل به کار می گیرند. وی همچنین ممکن است نظارت بر نصب و ساخت تجهیزات مرتبط با رایانه را کنترل کند. آنها دانش در رایانه و الکترونیک ، فناوری و مهندسی ، طراحی ، ریاضیات و فیزیک دارند.

فرصت های شغلی برای رشته مهندسی کامپیوتر

برای یک مهندس کامیپوتر فرصت های شغلی زیادی درسازمان های دولتی و شرکت ها خصوصی وجود دارد. حتی یکسری مهندسین کامپیوتربا توجه به علاقه خود می توانند به صورت فریلنسری در شغل های تولید محتوا، سئو، تایپ، انجام تحقیقات دانشجویی، طراحی سایت، برنامه نویسی مشغول به کار شوند.

فرصت های شغلی برای رشته مهندسی کامپیوتر

فرصت های شغلی برای رشته مهندسی کامپیوتر

درآمد و حقوق رشته مهندسی کامپیوتر در ایران

با توجه به تنوع شغلی زیاد این حرفه، بازه ها ی متفاوتی هم برای حقوق این مهندسین در نظر گرفته شده است. حقوق یک مهندس کامپیوتر در سطح کارشناس در سمت های کارشناس نرم فزار، طراح وب، برنامه نویس وب، کارشناس فناوری اطلاعات، مهندس پشتیبان، کارشناس فنی به طور میانگین 12 میلیون است. حقوق یک مهندس کامپیوتر در سطح سرپرست در سمت های سرپرست انفورماتیک، مدیر فنی و پشتیبانی، کارشناس ارشد نرم افزار، سرپرست فناوری اطلاعات به طور میانگین 15 میلیون است. حقوق یک مهندس کامپیوتر در طرح مدیر با سمت های مدیر فناوری اطلاعات، مدیر پشتیبانی، مدیر نوآوری، مدیر پروژه به طور میانگین 23 میلیون است.

دانشگاه های برتر رشته مهندسی کامپیوتر در ایران

دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شیراز، دانشگاه تبریز، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه امام خمینی قزوین از برترین دانشگاه های رشته مهندسی کامپیوتر در ایارن است.

کارنامه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر 99 – 1400 و حداقل درصد لازم برای دانشگاه سراسری

کارنامه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر – دانشگاه صنعتی شریف

کارنامه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر - دانشگاه صنعتی شریف99
کارنامه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر – دانشگاه صنعتی شریف 99

بازارکار و آینده شغلی رشته مهندسی کامپیوتر در دنیا

رشته مهندسی کامپیوتر از رشته های بسیار خوبی است که فرد اگر مهارت کاری خوبی داشته باشد در هر جای دنیا می تواند مشغول به کار شود و درآمد های خیلی خوبی به دست بیاورد. بیشتر مشاغل دراین حرفه در حال پیشرفت است و روز به روز فرصت های شغلی تخصصی تری به وجود می آید. بیشتر مهندسان کامپیوتر در مقایسه با سایر مشاغل امنیت شغلی عالی دارند و هر ساله بیشتر کشورها متقاضی جذب این مهندسین هستند. این حرفه نه تنها از بین نمی رود بلکه روز به روز جایگاه بیشتری در همه صنایع پیدا می کند.

کشورهای مانند سوئیس، کانادا، استرالیا، هلند، آلمان، ایالات متحده آمریکا، سوئد، دانمارک، سنگاپور، انگلستان از کشورهای برتر برای این مهندسین این حرفه هستند.

درآمد و حقوق رشته مهندسی کامپیوتر در دنیا

شما با مراجعه به سایت salary میتوانید، می توانید حقوق مشاغل این حوزه را در کشور دلخواه با توجه به سطح تحصیلات، تخصص و سابقه کاری مشاهده کنید.

پردرآمدترین مشاغلمتوسط ​​حقوق ملی
تحلیلگر Helpdesk1825 دلار
تکنسین پشتیبانی دسک تاپ1982 دلار
برنامه نویس 2483 دلار
توسعه دهنده وب76307 دلار
مهندس سخت افزار97873 دلار
مهندس نرم افزار197685 دلار
درآمد و حقوق رشته مهندسی کامپیوتر در دنیا

دانشگاه های برتر رشته مهندسی کامپیوتر در دنیا

 • موسسه فناوری ماساچوست
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه کارنگی ملون
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه هاروارد

یک نظر

  1. فسفر نویسنده پاسخ

   سلام روزتون بخیر
   همان طور که می دانید، فرصت های شغلی در این رشته بسیار متنوع است. بله در آمد ها واقعی هستند، اما نه برای افرادی که در دوران تحصیل خود فقط به خواندن دروس دانشگاهی بسنده کنند و تقاضای دریافت این حقوق ها را بدون داشتن مهارت کاری بعد از فارغ التحصیلی داشته باشند. تعیین میزان حقوق علاوه بر بستگی داشتن به نوع شرکت به اینکه شما چند سال سابقه کار دارید، یا سطح تخصص شما چه قدر است، نوع فعالیت شرکت چه چیزی است و خیلی از عوامل دیگر بستگی دارد. اگر شما بعد از قبولی در این رشته در طی دوران دانشگاه بتوانید بر روی یک مهارت خاص مانند برنامه نویسی سایت، برنامه نویسی اپلیکیشن، تولید محتوا، انمیشن سازی، کار با فتوشاپ، افترافکت و …، تسلط نسبی پیدا کنید و مدام خودتان را رشد دهید، در همان دوران دانشجویی نیز میتوانید وارد بازار کار شوید و میانگین حقوق 3 تا 5 تومان در ماه را داشته باشید. در این صورت به دلیل کسب تخصص و سابقه کاری خوب، بعد از فارغ التحصیلی میتوانید حقوق های ذکر شده در مطلب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *