تاریخ امروز :سه‌شنبه , 26 ژانویه 2021
Academic field of Psychology

رشته روانشناسی : بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا ، روانشناسی مطالعه علمی ذهن و رفتار است. روانشناسی یک رشته چند وجهی است و شامل بسیاری از زیر رشته های تحصیلی از جمله رشد انسانی، ورزش، سلامت، بالینی، رفتارهای اجتماعی و فرآیندهای شناختی است. داوطلبان علاقه مند به رشته روانشناسی می توانند هم از گروه انسانی و هم تجربی کنکور بدهند. داوطلبانی که از انسانی وارد این رشته می شوند از لحاظ ریاضیات ضعیف تر از داوطلبان گروه تجربی هستند.

ماهیت رشته روانشناسی

روانشناسی واقعاً علمی بسیار جدید است و بیشتر پیشرفت ها در طول 150 سال گذشته اتفاق افتاده است. فلاسفه در گذشته درباره مباحث مختلفی که اکنون توسط روانشناسی مدرن مورد مطالعه قرار گرفته است، مانند حافظه ، اراده؛ اعتماد به نفس غیره بحث می کردند.

دانشجویان این رشته برای مقطع لیسانس باید 4 سال درس بخوانند و در این مدت تنها با مطالب عمومی روانشناسی آشنا می شوند و بعد از آن در مقطع کارشناسی ارشد می توانند نسبت به انتخاب یکی از گرایش های این رشته اقدام کنند.

روانشناسی مطالعه ذهن است. دانشجویان این رشته در طی تحصیل با تسلط روی دروس تئوری خود سعی در شناخت افراد و گروه ها برای تشخیص مسائل می کنند.

روانشناسان تلاش می كنند نقش كاركردهای ذهنی فرد را در رفتار فردی خود و چگونگی رفتار آنها در یك محیط اجتماعی درک كنند. در این رشته به دانشجویان آموزش داده می شود که به صورت انتقادی فکر کنند.

ماهیت رشته روانشناسی

ماهیت رشته روانشناسی

روانشناسی مهارت های اجتماعی شما را تقویت می کند. این درک از شرایط انسانی در مصاحبه شغلی و روابط محل کار بسیار مفید است. اگرچه این امر لزوماً باعث افزایش سلامت روانی شما نمی شود، اما به شما امکان می دهد بین خانواده و دوستان خود مشکلات را تشخیص دهید.

شما علاوه بر پاس کردن دروس دانشگاهی می توانید از طریق سخنرانی ها، کارگاه ها و تمرین های آزمایشگاهی، مقاله ها ، پروژه ها و ارائه ها مهارت خود را بالا ببرید. روانشناسی و فلسفه کارشناسی، روانشناسی BA و مطالعات کلامی، روانشناسی کارشناسی ارشد با علم ورزش و ورزش، روانشناسی و مدیریت کارشناسی و … از جمله مدارکی هستند که می توانید دریافت کنید و ارتقاء شغلی پیدا کنید.

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته روانشناسی

همانطور که می دانید این رشته کاملا کاربردی است و همه جوانب زندگی انسان را در بر می گیرد. با توجه به پچیده تر شدن مشکلات زندگی نیاز به روانشناسان بیشتری در جامعه داریم. بیشتر مراجعانی که پیش این پزشکان می روند در شرایط سخت و پر تنشی مانند، طلاق ، نگرانی، خیانت، افسردگی، استرس و اضطراب هستند بنابراین یک روانشناس باید روحیه کمک به دیگران را داشته باشد و نسبت به مشکلات آن ها بی تفاوت نباشد. یک روانشناس باید قدرت تصمیم گیری و حل مسائل مختلف را داشته باشد.

همان طور که گفتیم روانشناسان رفتار ها و فرآیند های ذهنی انسان را مطالعه می کنند. این فعالیت ها می تواند از جمله راه رفتن، نشستن، صحبت کردن، بحث کردن، فکر کردن و .. باشد. برخی از این رفتارها در کودکی از بین می روند، اما برخی از این رفتارها تا بزرگسالی با فرد همراه می شود. یک روانشناس باید بتواند بر اساس روش های علمی به بررسی رفتارهای یک فرد از کوچکی تا بزرگسالی بپردازد ونیاز های طبیعی انسان را درک کند.

معرفی دروس رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی

مدت زمان این رشته تحصیلی مانند دیگر رشته های تحصیلی 4 سال است. مقطع کارشناسی این رشته شامل 144 واحد است.

دروس عمومی رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی

مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تاریخ وتمدن اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی 1 و 2.

دروس پایه و اصلی رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی

روان شناسی عمومی 1 و 2، آمار استنباطی، روان شناسی رشد 1 و 2، آمار توصیفی، مبانی جامعه شناسی، روش تحقیق در روان شناسی، روان شناسی یادگیری، روان شناسی تربیتی، روان شناسی اجتماعی، روانشناسی شخصیت، بهداشت روانی، تاریخچه و مکاتب روان شناسی، فیزیولوژی عمومی، روان شناسی احساس و ادراک، روان شناسی فیزیولوژیک، علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی، کلیات فلسفه، متون روان شناسی به زبان های خارجی 1، روان شناسی تجربی، انگیزش و هیجان، روان سنجی، آسیب شناسی روانی 1، روان شناسی مرضی کودک.

دروس تخصصی رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی

آسیب شناسی روانی 2، طرح های پژوهشی آزمایشگاهی، مقدمات نوروپسیکولوژی، تفکر و زبان، متون روان شناسی عمومی 2، سمینار در مسائل روان شناسی عمومی، روان شناسی جنایی، پژوهش های علمی ( انفرادی ) در روان شناسی عمومی، روان شناسی مشاوره و راهنمایی، ارزشیابی شخصیت، روان شناسی هوش و سنجش آن، روان شناسی پویایی گروه، روان شناسی کودکان استثنایی، اختلالات یادگیری.

دروس اختیاری رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی

کاربرد کامپیوتر در تجزیه و تحلیل آماری، روان شناسی اجتماعی، کاربردی، فلسفه اسلامی، بازپروری معلولین، روان شناسی مدیریت، انسان شناسی در اسلام، مدد کاری اجتماعی، روان شناسی تفاوت های فردی، روان شناسی اجتماعی، تجربی، روان شناسی و آموزش کودکان معلول، مقدمات ریاضی، روان شناسی صنعتی و سازمانی، اعتیاد (سبب شناسی و درمان آن )، نگرش ها و تغییر آن، سیب شناسی اجتماعی، روان شناسی کودکان تیزهوش و آموزش های آن (این درس تنها برای شاخه عمومی و گرایش بالینی است.).

معرفی گرایش های رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی

این رشته در مقطع کارشناسی دارای گرایش خاصی نمی باشد و همه دانشجویان در این مقطع روانشناسی عمومی را مطالعه می کنند.

معرفی گرایش های رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد

روانشناسی را به عنوان یک رشته نو در جامعه امروزی می شناسند. علاوه بر نو بودن این رشته، روز به روز انسان هایی با رفتار ها و ژن های متفاوتی خلق می شوند که این امر سبب شده است، زمینه های مختلف روانشناسی به وجود بیایند. انجمن روانشناسی آمریکا تاکنون 53 زمینه روانشناسی کشف کرده است. این رشته با مباحثی مثل جامعه شناسی، فلسفه، انسان شناسی و زیست شناسی درارتباط است. در زیر به معرفی و بررسی هر کدام از گرایش های رشته روانشناسی می پردازیم.

 رواشناسی رشد

گرایش روانشناسی رشد رشته روانشناسی به تفسیر تغییرات افراد در طول زندگی می پردازد. تغییرات افراد در طول زندگی یعنی از زمان تولد تا مرگ. این گرایش بیشتر بر دوره کودکی و نوجوانی تاکید دارد.

روانشناسی بالینی

این گرایش نسبت به دیگر گرایش های رشته روانشناسی طرفدارد زیادی دارد. متخصصان این گرایش به افرادی که دچار ناهنجاری های رفتاری مانند، وسواس، افسردگی، اضطراب و … هستند خدمات تشخیصی و درمانی ارائه می دهند. این متخصصان در واقع به یک انسان کمک می کنند تا رفتارهای غلط را از ذهن پاک کند تا در نهایت زندگی سالمی داشته باشد. روانشناس بالینی اجازه تجویز دارو برای بیمار را ندارد و تنها می تواند به ریشه یابی علت بپردازد ودر صورت نیاز به دارو باید بیمار را به یک روانپزشک ارجاع داد.

روانشناسی کودکان استثنایی

یکی از بهترین و سخت ترین گرایش های رشته روانشناسی، گرایش روانشناسی کودکان استثنایی است. متخصصین این گرایش می توانند به کودکان دارای ناتوانی جسمی، ناتوانی حرکتی، عقب مانده ذهنی، کم بینا، نابینا، بسیار تیز هوش کمک کنند. این گرایش بیشتر در محیط هایی مثل بهزیستی کاربرد دارد.

روانشناسی کودکان استثنایی

روانشناسی کودکان استثنایی

زیست روانشناسی

این گرایش به تحلیل نحوه ارتباط مغز و انتقال دهنده های عصبی به رفتارها، افکار و عواطف انسان می پردازد. در واقع این رشته ترکیبی از علم اعصاب و روانشاسی است.

روانشناسی قانونی

هدف از مطالعه در رشته رواشناسی قانونی، بررسی انحرافات اجتمائی و افزایش امنیت در جامعه است. در واقع این رشته ترکیبی از رشته پزشک قانونی و روانشناسی است.

روانشناسی اجتمائی

این روانشناسان به مطالعه مسائل ومشکلات روانشناسی، اثر حصور دیگران بر نوع رفتار یک فرد می پردازند. این رشته علمی است که به بررسی رفتار متقابل بین انسان ها می پردازد.

روانشناسی مدرسه

این رواشناسان که در محیط های آموزشی مانند مدرسه فعالیت می کنند، می توانند دانش آموزان را در زمینه های تحصیلی، هیجانی و اجتمائی کمک کنند. حتی این متخصصان با همکاری والدین و مربیان می توانند سبب تکامل شخصیت کودک، انتخاب بهتر رشته تحصیلی و شغل شوند. این گرایش جزء پرطرفدار ترین رشته های بین دانشجویان است.

روانشناسی مدرسه

روانشناسی مدرسه

روانشناسی صنعتی – سازمانی

این گرایش در سازمان های کاربرد دارد. این افراد مسائل مربوط به نیروی انسانی و جنبه های کار را مطالعه می کنند. درواقع این افراد با کمک به کارکنان برای حل مشکلات و دغدغه های دهنی کارکنان، سبب کیفیت کارها می شوند.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته روانشناسی در مقاطع بالاتر

 امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در حال حاظر در ایران وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی رشته روانشناسی در ایران

این رشته هم مانند رشته مشاوره با توجه به شرایط زندگی امروزه بسیار کاربرد دارد و این فارغ التحصیلان با دید تخصصی تر به مشکلات افراد نگاه می کنند. اگر بخواهیم بازارکار این رشته را بررسی کنیم باید به شما بگوییم بازارکار این رشته بستگی به شهری دارد که در آن سکونت دارید، زیرا در شهرهای کوچک هنوز هم افراد زیادی هستند که به روانشناسان اعتماد نمی کنند و از آنها برای حل مشکلات خود استفاده نمی کنند. اما در شهرهای بزرگ افراد معمولا تمایل به کمک گرفتن از روانشناسان دارند. بازارکار این رشته برای فارغ التحصیلان آن دارای مدرک کارشناسی متوسط است و معمولا این دانشجویان باید در حین تحصیل کارگاهای تخصصی را بگذارند تا مهارت عملی بیشتری را برای ارتباط با افراد پیدا کنند. پذیرش بالای این رشته در دانشگاه های دولتی تا آزاد سبب شده است که بازارکار این رشته اشباع شود، اما اگر فرد توانایی و مهارت داشته باشد می تواند در موقعیت شغلی خوبی مشغول به کار شود. با توجه به شناخت بیشتر شرکت های بزرگ از نقش این افراد در افزایش بهره وری و استخدام این افراد آینده شغلی روشنی را برای این افراد می بینیم

فرصت های شغلی برای رشته روانشناسی

فارغ التحصیلان دارای مدرک کارشناسی می توانند در سازمان بهزیستی، نیروی انتظامی، شهرداری ها، کلینیک ها تخصصی، بیمارستان ها، مراکز توانبخشی، مراکز مشاوره، مدرسه ها و مهدکودک ها مشغول به کار شوند. افراد با تجربه بیشتر می توانند به عنوان برنامه ریزی نیروی انسانی، مسئول منابع انسانی، مسئول تحقیق و توسعه منابع انسانی، مسئول آموزش و مسئول گزینش نیروها مشغول به کار شوند. برخی از فارغ التحصیلان که شرایط و سرمایه کافی را داشته باشند می توانند برای خود مطب یا کلینیک روانشناسی راه اندازی کنند.

درآمد و حقوق رشته روانشناسی در ایران

همان طور که می دانید این حرفه دارای شاخه های متعددی است و هر کدام از فارغ التحصیلان در محیط های جداگانه های کار می کنند و میزان درآمد های متفاوتی دارند. به عنوان مثال فردی که در استخدام آموزش پرورش باشد حقوق ثابتی مطابق قانون مدیریت کشور دریافت می کند ولی فردی که در کلینیک های خصوصی یا شرکت های کار می کند حقوق بیشتری دریافت می کنند. افرادی که هم مطب دارند نسبت به تعداد مشتریان درآمدشان تعیین می شود. به طور کلی میانگین حقوق ماهانه روانشناس بالینی 6 میلیون تومان است.

بهترین دانشگاه های رشته روانشناسی در ایران

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شهید بهشتی تهران
 • دانشگاه علامه طباطبایی تهران
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه الزهرا
 • دانشگاه خوارزمی

کارنامه قبولی رشته روانشناسی 98 – 99 و حداقل درصد لازم برای دانشگاه سراسری

کارنامه قبولی رشته روانشناسی – دانشگاه تهران

کارنامه قبولی رشته روانشناسی - دانشگاه تهران
کارنامه قبولی رشته روانشناسی – دانشگاه تهران

بازارکار و آینده شغلی رشته روانشناسی در دنیا

اگر شما علاقه مند به رشته روانشناسی باشید، ممکن است از خود بپرسید اگر قصد مهاجرت داشته باشم، این رشته تقاضا دارد یا خیر. باید به شما بگویم این رشته یکی از بهترین رشته ها در دنیا به حساب می آید و طبق پیش بینی های اداره آمار کار این رشته رشد متوسطی را دارد. آینده شغلی روانشناسی بستگی به تخصص فرد دارد. روانشناس مدرسه، مشاوره ازدواح خانواده، روانشناس قانونی، مشاور ژنتیک، روانشناس بالینی، روانشناس صنعتی – سازمان از بهترین مشاغل در حوزه روانشناسی هستند. کشورهای نروژ، کانادا، امارات از بهترین و پردرآمدترین کشورها برای روانشناسان به حساب می آیند.

درآمد و حقوق رشته روانشناسی در دنیا

در بین حرفه های روانشناسی تنوع فوق العاده ای وجود دارد و  حقوق و درآمد سالیانه نیز به همان اندازه متنوع است. در یک اقتصاد دشوار ، بسیاری از دانشجویان علاقه خود را به سمت مشاغل پردرآمد روانشناسی معطوف کرده اند. بیشترین دستمزد شغلی روانشناس به طور متوسط ​​تا 167000 دلار است.

سمت شغلیمتوسط حقوق در سال
روانپزشک216،090 دلار
روانشناس صنعتی – سازمانی102،530 دلار
متخصص اعصاب و روان0،460 دلار
روانشناس بالینی81،330 دلار
روانشناس مشاوره72،540 دلار
روانشناس قانونی59،440 دلار
روانشناس مدرسه58360 دلار
روانشناس ورزشی55000 دلار
حقوق رشته روانشناسی در دنیا

دانشگاه های برتر رشته روانشناسی در دنیا

در زیر به معرفی 10 دانشگاه برتر رشته روانشناسی در دنیا پرداخته ایم.

 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی
 • دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس
 • دانشگاه کالح لندن
 • دانشگاه ییل
 • موسسه فناوری ماساچوست
 • دانشگاه میشگان
اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *