تاریخ امروز :جمعه , 19 جولای 2024
Introduction of universities in Iran

معرفی و بررسی انواع و بهترین دانشگاه های ایران 1400

داوطلبان کنکوری بعد از شرکت در کنکور و کسب نمره لازه باید نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. شرط اول در انتخاب رشته علاقه و شرط دوم انتخاب دانشگاه است. زیرا قبولی دربرخی دانشگاه های خوب سبب ایجاد مسیر شغلی خوب برای فرد در صورت داشتن مهارت و تجربه می شود. با توجه به افزایش دانشگاه های در کشور، داوطلبان دغدغه انتخاب دانشگاه را دارند. حتی برخی از داوطلبان تفاوت دانشگاه ها را نیز نمی دانند. تیم مشاوره فسفر تصمیم گرفته است در کنار معرفی رشته های دانشگاهی به شما، اطلاعات عمومی درباره کنکور مانند بهترین منابع کنکوری (گروه ریاضی، گروه تجربی، گروه انسانی)، بودجه بندی هر دروس، معرفی انواع دانشگاه های ایران را به شما ارائه دهد.

بنا به گزارشات وزارت علوم در حال حاظر 7 نوع دانشگاه در ایران وجود دارد که شامل دانشگاه های دولتی، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، دانشگاه های آزاد اسلامی، پردیس خودگردان وابسته به دانشگاه دولتی، دانشگاه های آموزش از راه دور(پیام نور)، دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه مجازی می شود.

معرفی دانشگاه های دولتی

بیشتر داوطلبان هنگام قبولی در دانشگاه های دولتی احساس موفقیت زیادی می کنند. این دانشگاه ها به 3 صورت روزانه، شبانه و پردیس دانشجوی می پذیرد. کلیه دوره های در این دانشگاه ها دارای بهترین امکانات تحصیلی، وام کمک هزینه و بالاترین اعتبار مدرک هستند.

افرادی که در دوره روزانه قبولی می شود از مزایای تحصیل رایگان برخوردار هستند، زیرا شهریه این افراد توسط دولت پرداخت می شود. افرادی که در دوره شبانه قبول می شوند، از شرایط تحصیلی مانند دانشجویان دوره روزانه برخوردار هستند، با این تفاوت که تنها این دانشجویان باید مقدار اندکی شهریه پرداخت کنند. قبولی در این دانشگاه ها منوط به کسب رتبه تک رقمی تا سه رقمی در کنکور برای رشته های پرطرفدار است.

لازم به ذکر است که دانشجویان دوره روزانه و شبانه دارای استادهای مشابه و کلاس های مشابه هستند و تفاوتی از این لحاظ ندارند. دانشجویانی که در دوره روزانه قبول می شوند و در دانشگاه محل قبولی ثبت نام نمی کنند، محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری در سال بعد را دارند.

همچنین دانشجویان این دانشگاه های به دلیل عدم پرداخت شهریه، ملزم به تعهد به خدمت هستند، تا مدرک اصلی خویش را دریافت کنند. تعهد به خدمت یعنی این دانشجویان باید دوره ای مشخص را برای کشور کار کنند.

داوطلبانی که قصد تحصیل در پردیس های دانشگاه را دارند، باید بدانند که این دانشگاه ها دارای هزینه های بسیار سنگینی هستند. از مزایای این دانشگاه ها بهره مندی از استاتید دانشگاه های برتر کشور، در صورت داشتن رتبه های چند برابر آخرین رتبه های قبولی دوره روزانه و شبانه است. به همین دلیل در صورت هزینه های سنگین، باز هم دانشجویان این دانشگاه های را در لیست انتخاب رشته خود قرار می دهند.

رتبهتعداد مقالات داخلیتعداد مقلات بین المللیتعداد کل ژورنال ها
1تهرانتهرانتهران
2فردوسی مشهدتربیت مدرس
شهید بهشتی
فردوسی مشهد
3فرهنگیانعلم و صنعت ایرانعلامه طباطبایی
4تربیت مدرسصنعتی اصفهاناصفهان
5شهید بهشتیرازیتربیت مدرس
6امیرکبیر شیرازصنعتی شاهرودشهید بهشتی
7علامه طباطباییتبریزالزهرا
8علم و صنعت ایرانشیراز
صنعتی شریف
شهرکرد
تبریز
9تبریزارومیه
اصفهان
گیلان
امیرکبیر
نوشیروانی بابل
جامع امام حسین
چمران اهواز
10صنعتی شریفبیرجند
خوارزمی
مازندران
شیراز
رتبه بندی دانشگاه های دولتی در سال 1400

موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی

امروزه تعداد موسسات غیر انتفاعی افزایش یافته است. این موسسات به صورت مستقل فعالیت داشته و از بودجه غیر دولتی استفاده می کنند. برخی از این موسسات دارای سطح علمی خوب و برخی دارای سطح علمی پایین تر از مراکز آموزشی هستند. تحصیل در این دانشگاها، منوط به پرداخت شهریه است. شهریه این دانشگاه ها نسبت به دوره های روزانه بیشتر و نسبت به دانشگاه های آزاد و پردیس کمتر است. پذیرش دانشجویان در این دانشگاه ها معمولا از طریق کنکور سراسری صورت می پذیرید، اما در برخی از رشته ها از طریق سوابق تحصیلی هم دانشجو می پذیرند.

دانشگاه های آزاد اسلامی

این دانشگاها به صورت کاملا خصوصی اداره می شوند. امروزه این دانشگاه ها جزء برترین دانشگاه های ایران نسبت به سایر دانشگاه ها است. قبولی در این دانشگاه ها برای ه رشته ای نیاز به داشتن پایه قوی درسی، نمره خوب کنکور و … ندارد، دانشجویان با هر سطح علمی می توانند در این دانشگاه ها در رشته دلخواه خود تحصیل کنند. هدف از ایجاد این دانشگاه ها در اصل، ایجاد فضای آموزشی برای افراد علاقه مند به تحصیلات دانشگاهی و یا افراد یا سطح علمی پایین در مناطق محروم بوده است. این دانشگاه ها در سال های اخیر، تعداد زیادی رشته های بدون کنکور ارائه کرده اند که این عامل جذب دانشجو را دراین دانشگاه های راحت تر کرده است.

رتبهتعداد مقالات داخلیتعداد مقلات بین المللیتعداد کل ژورنال ها
1علوم تحقیقاتقزوینعلوم تحقیقات
2تهران مرکزعلوم تحقیقات
رشت
تهران مرکز
3تهران جنوبکرمانکرج
4تهران شمالنجف آباد
مشهد
کرج
اسلامشهر
مرودشت
5قزوینارومیه ، بروجرد ، لاهیجان ، تنکابن ، قشم ، فلاورجان ، تهران شمال ، ساری ، شهرکرد ، یزد ، تبریز ، شیراز ، بوشهراصفهان
تهران جنوب
6اهوازاراک
مشهد
7تبریزتبریز
تهران شمال
8کرجشوشتر ، شیراز ، گرمسار
9نجف آباداهواز ، قزوین ، بوشهر ، رودهن ، شهر ری
10مشهدشهر مجلسی ، تاکستان ، نجف آباد ، تنکابن
رتبه بندی دانشگاههای آزاد اسلامی در سال 1400

دانشگاه های پردیس خودگردان وابسته به دانشگاه دولتی

هدف از ایجاد این دانشگاه های جذب دانشجوی از خارج از کشور بوده، که متاسفانه موفق به انجام این کار نشدند وبا پذیرش دانشجو همراه با اخذ شهریه های سنگین در حال فعالیت هستند.

این دانشگاه ها تمام هزینه های دانشگاه های خود را دانشجویان دریافت می کنند و هیچ گونه وابستگی مالی به بخش های دولتی ندارند. دروس و اساتید در این دانشگاها دقیقا مشابه دانشگاه های دولتی است. پذیرش دانشجو در این دانشگاه ها از طریق کنکور سراسری، سوابق تحصیلی، آزمون های اختصاصی صورت می گیرد.

 دانشگاه های آموزش از راه دور(پیام نور)

دانشگاه های پیام نور ویژه شاغلین ایجاد شد، تا در صورت شرایط کاری بتوانند ادامه تحصیل بدهند. با توجه هب اینکه این دانشگاه ها، جزء دانشگاه های دولتی به حساب می آیند، اما دارای سامانه آموزشی متفاوت از سایر دانشگاه ها هستند. این دانشگاه ها بر مبنای آموزش نیمه حضوری فعالیت دارد.

سیستم آموزشی در این دانشگاه ها به این صورت است که دانشجویان دروس تئوری را به صورت خودخوان و بدون حضور در کلاس مطالعه کرده و تنها با شرکت در امتحانات پایان ترم و کسب نمره قبولی، مدرک اخذ می کنند. مبلغ شهریه در این دانشگاه های بسیار کمتر از شهریه موسسات غیر انتفاعی و دانشگاه های آزاد است.

دانشگاه های جامع علمی کاربردی

هدف از ایجاد این دانشگاه ها، افزایش سطح قدرت و مهارت عملی افراد در مشاغل عملی بوده است. این دانشگاه ها در برنامه آموزشی خود لیست دروس عملی زیادی داشته و دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی آماده بازار کار هستند. پذیرش در این دانشگاه های به صورت بدون کنکور و با سوابق تحصیلی صورت می گیرد. میزان شهریه این دانشگاه ها نسبت به دانشگاه های آزاد کمتر است.

دانشگاه های مجازی

همان طور که در بالا گفتیم، دانشگاه های پیام نور دارای سیستم آموزشی نیمه حضوری هستند. دانشگاه های مجازی به صورت کاملا مجازی بوده و دانشجویان از طریق اینترنت باید ثبت نام و انتخاب رشته داشته باشند. افرادی که فرصت کافی برای شرکت در کلاس ها را ندارند، دراین دانشگاه ها شرکت می کنند.

پذیرش در این دانشگاه های از طریق کنکور سراسری است. از جمله دانشگاهایی که در حال حاظر در این زمینه فعالیت دارند، عبارت اند از: دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه تهران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه شیراز و تعدا از موسسات غیر انتفاعی.

کلام آخر

تا به اینجا انواع دانشگاه های ایران را از لحاظ رتبه علمی، شهریه و دیگر عوامل بررسی کرده ایم. سطح علمی و سطح مالی و انتظارات دانشجو تعیین کننده، انتخاب نوع دانشگاه است. نوع دانشگاه عامل مهمی برای موفقیت شما به حساب نمی آید. اگر تلاش و پشتکار شما زیاد باشد، با کمترین امکانات آموزشی می توانید به موفقیت برسید. برای کسب از اطلاعات درباره رتبه علمی دانشگاه های سراسری، غیر انتفاعی،آزاد می توانید به سایت uniref مراجعه کنید.

2.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.